Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeAstazi la 5:21 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

+3
liviu miron
florin stratulat
Didina Sava
7 participanți

In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  Didina Sava Mar Dec 04, 2012 4:11 pm

Muzeul Literaturii Române Iaşi organizează sâmbătă, 08 decembrie 2012, începând cu ora 11.00, la Muzeul „Mihail Sadoveanu”, un eveniment cultural ce deschide seria de manifestări culturale ale sezonului hibernal de anul acesta, găzduite de muzeu. Va avea loc lansarea romanului de debut "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON si al volumului de poezie "Reflecţii" de Vasilica ILIE.

Cu acest prilej, va fi prezentată publicului o tânără speranţă a poeziei contemporane: Nicola ZAHARIA.
Invitaţi: prof. Constantin PARASCAN, prof. Denisa POPA GANEA
Moderator: Liviu APETROAIE
Coordonator: Didina SAVA

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Proiec11

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Anonim11
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Reflec12

filmul evenimentului oferit de Privesc.Eu

http://www.privesc.eu/Arhiva/13929/Lansare-de-carte-la-Muzeul---Mihail-Sadoveanu---din-Iasi




Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Ian 24, 2013 9:47 pm, editata de 5 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Postfata volumului "Anonim pe ringul adolescentei" de Liviu Miron

Mesaj  Didina Sava Mar Dec 04, 2012 7:38 pm


Un roman cu și despre adolescenți


Sunt mulți autori care consideră că literatura pentru copii sau adolescenți face parte dintr-un gen minor și că rigorile artei veritabile n-ar fi obligatorii în această întreprindere.
Nu-l cunosc pe autor nici personal, ca om, nici nu știu de când scrie proză, dacă a mai scris ori a publicat și, deci n-am citit de Liviu Miron decât acest roman. Așa încât ”ochiul” meu critic este proaspăt și poate fi și obiectiv (pe cât de obiectivă poate fi o judecată în sine subiectivă).
Acum fie că scrie din instinct, fiind născut cu harul de a povesti, fie are cunoștințe despre tehnicile narative și elementele de organizare epică a unui test prozastic.
“Anonim pe ringul adolescenței”, așa cum “transpiră” și titlul, e o carte de inițiere, de formare și descoperire, de autodefinire, de recuperare a trăirilor, a visurilor unor tineri aflați în căutarea identității proprii, a acelei armonii între ființa inteioară și lumea în care le-a fost dat să “crească”.
Narațiunea curge firesc, lin, ici cu ceva strepeziri, prețiozități (dar ele pot fi elemente caracterizătoare ale vârstei personajelor- atunci când nu vin din partea naratorului matur și sunt puține și, așa cum spuneam, în linie cu limbajul în formare al adolescenților), colo cu creionări ferme de personaje, cu psihologia, labilitățile, defectele și calitățile proprii vârstei acestora, astfel încât capătă lumină, se rețin și trimit (aceste modele) la realitățile trăite de către cititor.
Chiar dacă pare autobigrafic (Silviu, supranumit Gonzales, identificându-se cu naratorul și autorul înscris pe frontispiciul romanului, într-un pact autobiografic poate negândit), întâmplările și personajele au o plajă de cuprindere largă de generalitate, astfel încât cititorii se vor regăsi în această lume redată Lumii de către autor.
În sinteză, acțiunea se petrece înrt-un internat clasic, obișnuit, dintr-un oraș din vestul României. Autorul nu este interesat decât de aceată sferă în care elevii se descoperă pe ei înșiși, cu adâncurile lor abisale, prin ei și prin ceilalți cu care trăiesc în internat.
Cheia pare a fi căutarea și descoperirea perechii potrivite, a armoniei unui cuplu.
Viața îi prinde în vârtejul ei cu complexele, calitățile, defectele, victoriile de o ”clipă” pe : Gonzales, Creața, Erjika, Petruș, Lili, Sini...
Sunt multe meritele acestei narațiuni. Pentru un lector foarte critic, important este că lipsesc dizarmoniile, dezacordurile, semnele unui discurs literar scris de către un începător și că, din loc în loc (posibilitate ce oferă speranța într-o evoluție literară pozitivă, chiar spre profesionalism) textul încântă.
Iată un eșantion:” Când reuşeam să intru în ritm, ea complica dansul învârtindu-se sau lunecând pe lângă mine ca mai apoi să se lase prinsă şi să revină în micul cerc pe care-l cream, trasă de mână. Trebuia să învăţ repede cum să respir ca să nu obosesc, dar să mă şi bucur de muzică trăind-o din fugă, învăţam cum să întind o mână, cum să o prind şi cum să o apropii de mine, cum să mă mişc ca să-i las spaţiu şi totuşi să-i fiu mereu aproape. Nu aveam timp pentru altceva. Îmi plăcea că totul în jur dispărea ca într-un vârtej pe care noi îl năşteam, o vedeam doar pe ea cum pluteşte prin sală cu ochii ţintă la mine, râzând puţin nervos ca să se descătuşeze de încordare şi simţeam că mă place în acele momente.”(p. 279)
Anonim pe ringul adolescenței se citește ușor, cu bucurie, încântare și folos și poate constitui puntea spre alte împliniri romanești.

Constantin Parascan


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mar Dec 04, 2012 7:52 pm, editata de 2 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Postfata volumului "Reflecţii" de Vasilica Ilie si alte note de lectură

Mesaj  Didina Sava Mar Dec 04, 2012 7:44 pm

Felul în care existăm…şi timpul


O călătorie! Asta ne propune Vasilica Ilie odată cu acest volum…
Dar ce înseamnă de fapt o călătorie, mai ales una lirică? Înseamnă, în primul rând, derelicţiunea, abandonul, fuga, şi, mai apoi, întoarcerea în lumea ostilă, neîndurătoare, tot aşa cum Ghilgameş se întoarce acasă, fără să se lase îngrozită de destinul care o sperie, de drumul existenţial dramatic al omului. Pe drumul acesta, timpul are consistenţă, nimic nu se întâmplă, totul are rost.
Mi-ar plăcea să beau o cafea cu Vasilica Ilie, mi-ar plăcea o cină cu Vasilica Ilie, dar să fie aşa cum se întâmplă în poeziile sale. Pentru că timpul de acolo are sens…
Poţi spune, la o primă abordare, că poeta se aruncă în cotidian; că, viaţa nu e continuă, ci se compune treptat, cuantificat, din momente disipate, că un timp existenţial nu e… Şi totuşi, câtă continuitate… „Visez că mă scald într-o clepsidră,/ mă scurg ca nisipul gâtuit de timp,/ mă eliberez în pielea unei cenuşărese/ aşteptată de o trăsură ţesută de iluzii”, spune poeta, asumându-şi mărginirea, visându-şi nemărginirea.
Până la urmă, orice clepsidră se întoarce…
Tot ce e omenesc, e în paginile acestei cărţi. Omenescul de care ne ascundem, şi de care ne este atât de dor, omenescul de care fugim, şi pe care îl căutăm exact atunci când nu mai avem lumină să-l vedem.
Dar, în planul secund, în „jocul secund” al poeziei, Vasilica Ilie rămâne o însingurată. Asta pentru
că vrea să iubească lumea aceasta deodată. Oare de ce ne plimbăm prin anotimpuri, oare de ce, iarna ca şi vara, primăvara ca şi toamna, sunt proiecţii ale iubirii? Oare de ce peisaje pline de pictural ne invită la un sentiment…
Drumul pe care suntem chemaţi, odată ce deschidem paginile acestei cărţi, e un drum al răbdării, al aşteptării, dar şi al unui orizont care, după noaptea trăită în suferinţă, îşi cere răsăritul.
Înaintea neantului, acela care ne construieşte parcursul, cel de mai târziu, desigur, nu avem decât un sentiment: iubirea. Cel care o prinde, măcar de ultimul deget, o trăieşte… Cel care nu o prinde, o doreşte… Aceasta am învăţat din poema Vasilicăi Ilie, şi aceasta să rămâie pentru sufletul iubitoriu de poemă.
Într-un final de carte (obiect rar, în vremea noastră şi finalul, dar şi cartea) Vasilica Ilie ne pro-pune felul în care trebuie să ne punem întrebări. Aparent narativă, până la explicativ, cartea aceasta pune întrebări.
Cartea aceasta are un timp, dar are şi un răspuns. Are ceea ce trebuie să consacre titlul… Speranţă! Dar ştiţi câtă suferinţă este în lumea nevăzută a acestei speranţe? Duceţi până la capăt lectura acestui volum, şi veţi afla.
Îi apreciez inspiraţia, bucuria aceea omenească, cu care îşi traversează tristeţile, apăsarea, tăietura, şi, înainte de toate, sinceritatea.
Îi respect suferinţa, cea care provoacă deschiderea. De ce are nevoie Vasilica Ilie de poezie, într-o lume în care numai poezia, deşi multă, lipseşte. Ea crede că poezia va învinge. Basileul, întru numele ei, Vasilica, e vehiculul care transportă, către noi, ceilalţi, atât talentul, cât şi viziunea…
Deschid această carte cu distanţă, cu un pic de frică, o deschid, undeva, sub lumina lunii. O închid la răsărit de soare…O să o mai deschid, da, o să o mai deschid…
Am să deschid această carte pentru că e vorba de iubire.
Vom spune, atunci ca şi acum, că suntem în lumea neatinsă, doar de suflet, a poeziei.
Vom spune că suntem fericiţi de contemporaneitatea Vasilicăi Ilie.
Vom spune că lumea, deşi tristă, e mai frumoasă aşa…
„O, suflet al meu, să-ţi rămâie poezia!”
Liviu Apetroaie


O poetă ce-şi cântă dorurile între
înmugurire şi pârguire


Într-un continuu dialog cu Eul propriu, Vasilica Ilie caută cheile potrivite ca să desferece sentimentele, lăsându-le mai apoi să ţâşnească precum cele din cutia Pandorei. Dintre toate acestea: foame de dragoste, setea neostoită de îmblânzire a curgerii timpului, dorul de lumină, sunt printre cele mai pregnante. Erosul liric este potolit, tandru, liniştea abisală a sufletului alternând perpetuu culorile anotimpurilor: verdele înmuguririi, galbenul-auriu al pârguirii, arămiul vârstelor bogate ori albul pur al senectuţii - elemente spectrale ale luminii descompuse în versuri de iubire: „m-am gândit să construiesc un turn/ din primăvara care se apropie,/ să pun pe fiecare nivel câte un gând /al cuvintelor pierdute, ca o rugăciune,/ să renasc cu fiecare treaptă parcursă sub cuvântul divin,/ fără să mă uit înapoi/ sau să îngenunchez după o clipă efemeră…”.
Acest romantic tablou existenţial este completat de amintiri vii ori tardive regrete, de bucuria reuşitei ori de tristeţea asumatelor neîmpliniri. Din acest melos sinestezic şi iraţional – uneori - învingătoare iese Poezia. O poezie a sufletului, cântată de un aed, scrisă pe pânzele memoriei de un antic scrib şi dăruită timpului, spre recunoaştere şi, de ce nu, spre nemurire.

Gheorghe A. Stroia




Vasilica Ilie sau sinceritatea confesiunii


Poeziile din volumul "Reflecţii" se înscriu în linia deja consacrată a liricii Vasilicăi Ilie (vezi volumul "Fereastra de la Răsăritul Cuvântului", Editura PIM, Iaşi, 2010), autoarea optând pentru o sinceritate absolută a confesiunii, pigmentându-şi, din când în când, jerbele metaforice cu subtile inserţii care ţin de o abordare mai deschisă a problematicii de viaţă şi, de ce nu, de o filosofie oarecum genuină a faptului existenţial. Întâlnim în paginile acestei fermecătoare cărţi aceeaşi propensiune spre dimensiunea erotică, aceeaşi cultivare a candorii şi a stărilor surdinizate, învelite într-o aura de calm şi discreţie, uneori, sau de explosive expansiuni sentimentale, alteori.
Autoarea se mişcă dezinvolt pe o arie tematică generoasă (subsumând erosul carnal sau spiritualizat, cultul reveriei, al stărilor crepusculare, dar şi exuberanţa trăirilor ardente), apelând la mijloace poetice diverse.Este meritul poetei de a fi reuşit să ocolească locul comun, tirada grandilocventă şi găunoasă, insertul filosofard şi lipsit de rezonanţă şi să fi ales calea cea mai sigură spre sensibilitatea cititorului: expresia revelatoare şi plurivalentă, imaginea poetică percutantă, capabilă să stârnească emoţii şi să provoace acel frison de tulburare interioară, pe care doar adevarata poezie îl poate genera. Şi, dacă am încercat să sugerăm resurecţia emoţiei şi delicateţea sentimentelor prezente în acest volum al Vasilicăi Ilie, nu ne putem cenzura plăcerea de a constata că autoarea mânuieşte cu siguranţă uneltele poetice, aplecându-se cu atenţie asupra expresiei şi cizelând-o cu încăpăţânare şi dragoste de bijutier. Vasilica Ilie refuză aproape ostentativ tentaţia facilă a ludicului, alegând, în locul unui discurs minat de vers-librismele unui postmodernism prost înţeles (şi la fel de prost aplicat), rigoarea unor stanţe cu evidentă coloratură imagistică.
Egală cu sine în ceea ce priveşte generozitatea şi autenticitatea sentimentelor, dar şi cu predilecţia pentru imaginea expresivă, reverberantă, Vasilica Ilie îşi conturează cu acest volum o personalitate distinctă, cultivând o poezie care-şi scrutează viitorul cu încredere, luciditate şi, deopotrivă, cu orgoliu. Ferită de obscurităţi şi de contaminări facile, lirica Vasilicăi Ilie îşi proclamă propria condiţie şi propria raţiune de a fi: aceea de a instaura, prin cuvânt, prin metaforă, primatul purităţii sufleteşti într-o lume asaltată de clişee şi impostură.Confesivă în datele ei primordiale, poezia Vasilicăi Ilie nu-şi refuză, totuşi, o anumită tentaţie a problematizării, nefiindu-i deloc străină dimensiunea reflexivă.
Volumul "Reflecţii" prefigurează, fără îndoială, un prag matur al poeziei Vasilicăi Ilie, anticipând un traseu liric în care esenţializarea temelor, grefată pe o imagistică originală, anunţă iminente surprize viitoare.

Geo Galetaru

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Filme si imagini de la eveniment

Mesaj  Didina Sava Dum Dec 09, 2012 10:08 am

Deschiderea întâlnirii culturale o face Liviu Apetroie care prezintă invitaţii: prof.Constantin Parascan şi prof. Denisa Popa Ganea
Prezentarea volumului de debut "Anonim pe ringul adolescenţei" Liviu Miron


Lansare carte Liviu Miron by rasarit_de_zori



Vorbeste Liviu Apetroaie, Liviu Miron, Constantin Parascan,
Denisa Popa Ganea si Liviu Apetroaie prezinta volumul "Reflectii" - Vasilica Ilie


Lansare carte Vasilica Ilie si Liviu Miron by rasarit_de_zori

Lectura publică a unei tinere speranţe a poeziei contemporane Nicola Zaharia-12 ani
Vorbeste Didina Sava, Nicola Zaharia, Liviu Apetroaie, Constantin Parascan


Lectura publica Nicola Zaharia by rasarit_de_zori

Liviu Miron, Denisa Popa Ganea, Constantin Parascan, Liviu Apetroaie

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa125
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa126
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa127
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa152
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa153

Prieteni din viata privata, prieteni cunoscuti initial in spatiul virtual, membri ai familiei, admiratori ai manifestarilor culturale de la Muzeul "Mihail Sadoveanu" au venit intr-o zi racproasa de sambata in dealul Copoului alaturi de Liviu Miron si tanara Nicola Zaharia

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa128
Iulian Sîrbu,Elena Drăgan, Elena Abudănii, Leon şi Olina Petrov
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa129
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa154
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa155
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa156
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa157

Elena Abudănii, Paraschiva Anton şi Roxana Sava
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa130


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Dec 10, 2012 11:46 am, editata de 6 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  Didina Sava Dum Dec 09, 2012 10:46 am

Nicu Stancu, Nicola Zaharia alături de mama ei Mihaela, Sonia Miron
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa134
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa135
Sonia Miron, Doina Burghelea
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa136
Bogdan Baghiu, Elena Amariei
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa137
Iulia Ralea, Elena Amariei, Anca Oprescu
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa138
Elena Dragan, Mariana Antuza Antoce, Iulian Sîrbu
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa139
Dorina Neculce si Florin Stratulat
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa140
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa141
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa142
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa144
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa145
Nicu Stancu, Vasile Sîrghi, Costel Nechita, D-nul Zaharia
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa146
domnul Zaharia, tatăl Nicolei, si membri ai familiei lui Liviu Miron
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa147
Denisa Popa Ganea, Constantin Parascan, Didina Sava,Nicola Zaharia,
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa148
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa149
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa150
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Lansa151


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Dec 09, 2012 12:22 pm, editata de 2 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  Didina Sava Dum Dec 09, 2012 11:23 am

Cornelia Apetroaie, Liviu Miron, Sonia Miron,
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare16
Florin Stratulat, Cornelia Apetroaie, Liviu Miron, Sonia Miron,
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare17
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare18
Dorina Neculce, Liviu Miron, Constantin Parascan
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare19
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare20
Liviu Miron, Roxana Sava, Iulian şi Silvia Sîrbu
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare21
Roxana Sava, Vasile Sîrghi, Nicolina Petrov, Florin Stratulat, Cornelia Apetroaie, Iulian Sîrbu, Dorina Neculce, Leon Petrov, Anca Oprescu
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare22
Elena Drăgan, Iulia Ralea, Mihaela şi Nicola Zaharia
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare23
Mihaela Zaharia, Sonia Miron, Paraschiva anton, Liviu Miron, Denisa Popa Ganea, Nicu Stancu, Roxana Sava, Vasile Sîrghi, Olina Petrov, Elena Drăgan, Costel Nechita.
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare24
Roxana Sava, Vasile Sîrghi, Olina Petrov, Florin Stratulat, Silvia Sîrbu, Liviu Apetroaie, Leon Petrov, Mariana Antuza Antoce
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare25
Sonia Miron, D-nul Zaharia, Olina petrov, Nicola Zaharia
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare26
Sonia Miron, Paraschiva Anton, Nicola Zaharia, Cornelia Apetroaie, Liviu Miron, Didina Sava, Olina Petrov, Vasile Sîrghi, Florin Stratulat, Silvia şi Iulian Sîrbu
Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare27

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Floare28
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  florin stratulat Dum Dec 09, 2012 2:23 pm

Auzi Didina, reglează te rog aparatul tău, mereu mă scoate obez, nu de alta dar chiar vin pă jos la Ieși! Laughing Very Happy
Mulțumesc, sărutări de mâini, respect și toleranță, flower am dormit în blugi! lol! Surprised Embarassed
Mulțumesc familiei Miron! flower
Nici n-am știut că dorm aiurea, eu eram, ACASĂ!
Multumesc Liviu și Sonia!
florin stratulat
florin stratulat

Numarul mesajelor : 339
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 15/09/2010

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  liviu miron Dum Dec 09, 2012 4:42 pm

Multumim pentru tot Didina, multumesc si tie Florine ca ai venit cu burta la gura, pe jos tocmai din Moinesti ca sa stam putin de vorba si sa dormim ca-n gara din lipsa de timp... Smile)
Felicitari si doamnei Vasilica Ilie pentru realizarea volumului de poezii. Am vazut coperta si arata minunat...a citit si domnul Apetroaie cate ceva din continut si chiar mi-am bucurat sufletul...
liviu miron
liviu miron
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 56
Localizare : iasi
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  Vasilica Ilie Dum Dec 09, 2012 6:19 pm

Felicitari Liviu Miron, ma bucur pentru frumoasa lansare pe care ai avut-o, multumesc celor implicati: Didina si poetul Liviu Apetroaie, doamnei Denisa Ganea si tuturor celor care au fost alaturi la acest eveniment deosebit. Va imbratisez cu toata dragostea! Vasilica Ilie
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Felicitari

Mesaj  tyk Lun Dec 10, 2012 5:15 pm

D-l Liviu, vin pe această cale să te felicit încă odată pentru debutul literar şi în acelaşi timp să-ţi spun că ţi-ai câştigat încă un admirator necondiţionat în persoana soţiei mele (un cititor înrăit) care te felicită şi îţi aşteaptă noile apariţii pe scena literară.

Cu stimă şi prietenie C.Nechita sau mai scurt Titi N.
tyk
tyk

Numarul mesajelor : 306
Varsta : 68
Localizare : IAŞI
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  liviu miron Lun Dec 10, 2012 7:45 pm

Cunoscandu-va pe dumneavoastra domnule (mai scurt) Titi N. sunt convins ca si sotia dumneavoastra are ochi de cititor. M-as bucura sa stiu ca v-a placut cartea si vreau sa va multumesc pentru efortul pe care l-ati facut venind pana la Iasi sa-mi fiti alaturi la eveniment.
Sunteti un om deosebit si chiar m-am simtit onorat sa va stiu langa mine.
liviu miron
liviu miron
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 56
Localizare : iasi
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Mar Dec 11, 2012 9:35 pm

Felicitări, Liviule! Mă bucur mult pentru lansarea cărţii tale, care se vede că a fost reuşită, într-o atmosferă prietenească şi foarte plăcută, aşa cum ne place tuturor! 🎅
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Felicitari pentru activitate întregii echipe

Mesaj  Dorina Ciocan Vin Dec 14, 2012 1:14 pm

Felicitari pentru activitate întregii echipe, şi te felicit pe tine, Liviu, sperând că îndemnul meu de a publica acest volum a meritat. Ai văzut şi tu că a meritat din plin. Îi doresc sănătate soţiei tale, Sini, şi întregii familii!
Vă doresc Sărbători frumoase!

O felicit şi pe Vasilica si îi urez mult, mult succes!

Didina, pe tine te îmbraţişez şi îţi doresc numai împliniri şi multă sănătate. Cu mare drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012 Empty Re: Lansare "Anonim pe ringul adolescenţei" de Liviu MIRON şi "Reflecţii" de Vasilica Ilie-08 dec 2012

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum