Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeIeri la 11:27 am Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU

Pagina 3 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

08082009

Mesaj 

 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Empty IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU




 IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU - Pagina 3 Clip_113

Prietene, sunt eu
Speranta ta si bucuria ta,
Cerul sub care se face lumina!





















Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Vin Feb 25, 2011 10:20 am, editata de 31 ori
IOANA VOICILA-DOBRE
IOANA VOICILA-DOBRE

Numarul mesajelor : 516
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/08/2009

http://ro.netlog.com/ionela1961

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

IOANA VOICILA-DOBRE-SECVENTE IN ALB SI NEGRU :: Comentarii

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Dec 16, 2010 4:50 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Slide facut de mine pe 3 August 2008

http://www.slide.com/r/kl-nUee26j9a2wJkkuEDb2UFsnZHl_-w

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Dec 16, 2010 4:29 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Lansarea cartii Elenei Victoria Glodean la Uniunea scriitorilor din Bucuresti

Au participat

Rodica Elena Lupu, Daniel Dumitru Darie, Anne Marie Bejliu, Niculina Vizireanu, Mariana Kobut, Ofelia Hărănguş, Luky Marinescu, Ioana Voicilă Dobre, Ovidiu Oană Pârâu, Georgeta Oană, Vasilica Ilie, Sanda Nicucie, Doina Ghiţescu, Luminiţa Zaharia, Dan Iordache,
Ion Raţiu



http://www.slide.com/r/HAA4C4YD5z_JlUjGeXcoOLTuPBX0C1r1



Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Sam Ian 01, 2011 6:39 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 5:10 pm  IOANA VOICILA-DOBRE


http://poezieromaneasca.wordpress.com/category/poezie/

ETAPA III: PREMIEREA

November 24, 2010 — poezieromaneasca


6.Premiul publicaţiei “Algoritm literar”: 39: he loves me he loves me not – Bianca Dan


7. Menţiunile publicaţiei “Algoritm literar”:

a. Menţiune I: 35. eu îmi asum vrerea şi sunt gata să mor – Diana Frumosu


b. Menţiune II: 49. poetului la moartea sa – Ioana Dobre


c. Menţiune III: 41. prin ochii copilului, fulg în devenire… – Irina Lucia Mihalca


ORGANIZATOR: OTTILIA ARDELEANU

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 12:18 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Cine a primit volumul meu de poezie, poate găsi la sfârsitul cărţii ,, un cuvânt după citire,, al multor prieteni de pe toate site-urile literare de pe internet. Printre ei şi cuvântul RODICAI RODEAN, preşedinta asociaţiei ,,Universul Prieteniei,, care a citit cartea înainte de apariţie şi şi-a spus cuvântul în nume propriu.
Titlul textului său este ,, VICTORIA LIPAN CONTEMPORANA,,.
Eu cred că am făcut cinste asociaţiei, propunând un post de radio propriu, cautând să fiu prietenă cu cât mai mulţi scriitori şi poeţi din spaţiul virtual, neavând nicio polemică sau discuţii contradictorii cu careva dintre ei şi îndreptându-i către asociaţie, ca sa fim cât mai mulţi şi cât mai valoroşi. De curând am rugat şi pe Gina Zaharia de pe site-ul netlog să vina si pe Laurentiu Belizan de pe site-ul roliteratura. Postez deasemenea poezie pe facebook la Universul Prieteniei. Am cumpărat pe cont propriu volume ale membrilor de la Rodica Rodean, câte 10 din ,,toate anotimpurile ,, şi le-am trimis şi altora de pe alte site-uri ca să fim cunoscuţi ca asociaţie şi să se îndrepte către ea spre a o sprijini. Am făcut multe lucruri de suflet de care nu aveţi cum să ştiţi, tocmai pentru că nu am posibilitatea să vin eu acolo şi nu am uitat ,,de unde am plecat,, să ştiţi. M-a durut enorm mesajul Rodicăi dar când ma uit la filme şi văd acolo cum ,,cineva care nu mai voia să audă de asociaţie,, este primit în ropot de aplauze, îmi creşte inima de bucurie. Mai sunt şi alte lucruri de culise de care nu ai cunoştinţă Rodica! Mă mângâie bucuria de pe chipul tău din filmul de sâmbătă şi ştiu că şi eu în felul meu am contribuit la ea...

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 11:29 am  IOANA VOICILA-DOBRE

http://ro.netlog.com/go/out/url=-aHR0cDovL3d3dy5saXJhMjEucm8vdXNlci8xMDUuaHRtbA__

M-am născut la 22 ianuarie 1961 în comuna CIRESU, judeţul BRAILA.
Copilaria şi adolescenta petrecute la RUSETU, Jud. BUZAU

Cenaclul Viata Buzăului din Buzău şi Alexandru Sahia din Buzău
Cenaclui Casei de Cultură a sectorului 5-Bucureşti

Liceul real-umanist Faurei-Brăila-treapta întâi
Liceul Nichita Stănescu- Bucureşti-treapta a doua.

Bibliotecar-Universitatea Politehnica Bucureşti-
49 de ani-trei fii şi o nepoată.

Specializare bibliotecar-documentarist-Facultatea de Litere-2008

Volum colectiv de debut- ,, Universul prieteniei-primăvara,,- Iaşi, martie 2008

Volum de debut ,,În lumea iubirii,,- Eckoprint Drobeta Turnu-Severin, mai 2010

Coautor în,

Antologie de poezie ,, 55 de poeţi contemporani,,-Sibiu, februarie 2010

Visul unei femei cu Alina-antologie de poezie de dragoste-Editura Anamarol, Bucureşti, aprilie 2010

Antologie de poezie ,, Primăvara esenţelor,, - Editura Pim-Iasi, aprilie 2010

Antologie de poezie ,, Călători prin timp,,- Drobeta Turnu-Severin, mai 2010

Antologie de poezie ,, Speranţele vieţii,,- editura LIDANA, Suceava, iulie 2010

Antologia vinovatelor plăceri-Asociatia ,,Maria Domina,,-Bucureşti- octombrie 2010

Antologia de proză scurtă -,,DECLIN,,-îngrijită de Valentina Becart-editura ARHIP SIBIU-noiembrie 2010

Antologiile revistei ,,Singur,,- poezii ingrijite de Ştefan Doru Dăncuş- noiembrie 2010

Volumul de poezie -,, ÎNTRE VERDE ŞI ALBASTRU,, - Editura Anamarol-Bucureşti, 10 noiembrie 2010


Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Dec 14, 2010 12:41 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 10:59 am  IOANA VOICILA-DOBRE

DOBRE IOANA - ATHENAISRADIO-PREZENTARE POET SI POEZIE

Asculta mai multe audio diverse

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Lun Dec 13, 2010 10:55 am  Rodica Rodean

Sunt, am fost si voi fi raspunzatoare de ceea ce spun si scriu...dar mesajul pe care ti l-am trimis avea caracter de "mesaj privat"...si preferam sa ramana asa, deoarece nu-mi plac polemicile pe site-uri (puteai sa-mi dai raspuns pe e-mail)

Referitor la aparitia unui nou volum semnat Ioana Voicila Dobre...suntem deschisi pentru orice colaborare....dar mai ales pentru membrii cotizanti cu vechime, asa cum esti tu

Am sa-ti trimit volumul lui Violetta

Sarbatori fericite !!!

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 10:09 am  IOANA VOICILA-DOBRE

va informez ca pe site-ul netlog unde am eu blogul personal( ionela1961), pagina mea de internet, acasa mea, se afla un subiect recent, un blog de saptamana trecuta cu petrecerea de la debut.Asta nu arata deloc ca v-am uitat ci ca ma gandesc mereu la voi dar sunt tintuita aici de niste greutati materiale, fiindca eu sustin familia fiului meu cel mic, nora si nepoata si pe el la facultate. Am primit si lovitura injumatatirii salariului. Cartea pe care am scos-o, o platesc in trei rate la editura, mai am o rata inca pe 15 decembrie. Mi-ar fi placut sa fac revelionul cu voi. Voiam din incasari sa trimit contributia mea si sa platesc cotizatia pe anul viitor. Mie chiar mi-e dor de voi, asa sa stiti!



Amintire de la petrecerea de debut

http://ro.netlog.com/ionela1961/blog/blogid=1181655#blog


http://www.neogen.ro/rasarit_de_zori/video/ies...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Vin Iul 08, 2011 11:56 am, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 10:02 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Draga mea,

eu am postat acolo şi am scris pe loc acel articol pentru Violetta, am făcut o paralelă a două situalţii în care atât cenaclul cât şi asociaţia se numesc ,,Prietenia,,. Am intrat în asociaţie în amintirea cenaclului meu prin corespondenţă. Dacă citeşti cu atenţie vei vedea acest lucru. Cât priveşte reclama pe care o fac eu asociaţiei peste tot nu cred că este una rea pentru că în cenaclul LIRA 21 la biografie vei găsi pe internet debutul colectiv, numele carţii ,,Universul prieteniei-primavara,,.Am postat din proprie iniţiativă artiocolul şi la mine după ce l-am corectat şi am pus diacriticele şi te rog nu-l şterge nici de la Violetta.Mai mult decât atât aş dori şi eu un volum de-al ei şi poate mă ajuţi ca de ziua mea, la sfârşit de ianuarie( implinesc 50 de ani) să public şi eu cel de al treilea volum şi sa facem o lansare pe 7 martie, după trei ani de la debut. După cum vezi te înşeli în privinţa intenţiilor mele şi mai ales nu-mi place când cineva ,, gândeşte în locul meu,,.Ţi-am scris aici că nu ştiu cum să dau mesaje pe forum, deci este un răspuns la mesajul tău.

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 10:16 am, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 9:48 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Draga mea,
In primul rand vreau sa-ti multumesc ptr cartea trimisa. Felicitari!
Apoi....revenind la comentariu pus pe tine la topicul Cenaclu...la lansarea de carte a lui Violetta....cred ca ai gresit locul in care l-ai postat....sunt amintiri personale deci te rog sa le postezi pe pagina ta personala deschisa pe site-ul asociatiei
In al doilea rand....desi ai debutat intr-un volum la Universul Prieteniei....observ cu stupoare si chiar cu nemultumire ca nu amintesti de acest lucru niciodata...si spun niciodata, deoarece am urmarit cateva exprimari de ale tale in public, la posturi TV, etc...probabil ca daca-ti faceam un rau nu uitai de noi...
Iti doresc sarbatori fericite si La multi ani !
Rodica Rodean

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Dec 13, 2010 9:24 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Articolul care a deranjat-o pe Rodica Rodean se află postat la topicul Cenaclu-11 decembrie 2010.


Aveam 16 ani şi eram în anul doi de liceu.Parinţii mi s-au despărţit şi s-au luat cu viaţa, cu munca şi grija pentru fraţii mai mici şi m-au uitat în căminul liceului real-umanist Faurei. Numai Dumnezeu sărăcuţul nu m-a uitat.Venise o scrisoare la ţară pentru mine, de la Buzău şi mama mi-a adus-o. M-am uitat la ea ca la o minune, o salvare. Eram foarte singură şi însingurată şi mă gândeam ce ar putea conţine şi mai ales cine mi-o putea scrie. Eu trimiteam poezii la rubrica ,, manuscrise,, a ziarului judeţean ,,Viaţa Buzăului,, şi primeam răspunsuri în ziar. Mă gândeam că ar putea fi de la ei, un răspuns personal. A fost mult mai mult decât atât. Scrisoarea venea de la unul din poeţii tineri( Girel Barbu) care ca şi mine scria la acea rubrică trimitând versuri pentru a primi răspuns de la Puiu Cristea, un fel de Alex Ştefănescu local, un critic foarte pertinent de altfel. Mesajul ei era acela de a primi să mă altur lor, celor care au creat cenaclul prin corespondenţă,, Prietenia,,. Pentru mine a fost mâna întinsă de Domnul unui copil al Său care, deşi scria poezie, gândea frumos şi vizionar, se simţea pierdut fără familie. Am corespondat cu mulţi creatori de poezie din judeţul Buzău timp de trei ani. Ne-am întâlnit în acest timp chiar la librăria ,,Casa cărţii,, din Buzău şi la cenaclul ,,Viaţa Buzăului,, din Buzău pe când faceam scoala profesională în oraţ. A fost pentru mine o familie minunată, am trăit clipe de o rară frumuseţe împreună şi a rămas peste timp, o prietenie pe viaţă. Acum unul dintre noi, Marin Ifrim este bibliotecar la ,,Casa de cultură a sindicatelor,, Buzău şi promotor cultural al poeţilor buzoieni.Îl putem găsi exact în locul în care pe vremuri funcţiona cenaclul ,,Alexandru Sahia,, la care mergeam iarăşi cu toţii, elevi şi proaspeţi muncitori, absolvenţi de şcoală profesională. El scoate împreună cu Consiliul Judeţean Buzău un almanah literar anual ,,Renaşterea Buzoiană,, în care apar scriitorii de marcă buzoieni, Passionaria Stoicescu, Ion Gheorghe, Gheorghe Istrate, Ion Stanciu, Stelian Grigore, Teodor Cicu precum şi prietenii noştri care s-au devedit a fi poeţi buni cu carţi frumoase şi valoroase, publicate de-a lungul timpului cum ar fi, Carmen Tania Grigore, Girel Barbu, Dorel Istrate, Ion Ifrim, Costel Marafet, Mihaela Boboc, Marin Ifrim, Ion Nica, etc. Anul acesta Marin Ifrim s-a gândit să mă coopteze şi pe mine în proiectul asociatiei sale ,, Renaşterea Buzoiană,, şi să-mi publice două pagini de poezie în almanahul de anul acesta ,, Renaşterea Buzoiană-2011,, şi asta în urma lecturării celor două volume publicate de mine şi a celor 10 antologii la care am participat. Am trimis deja materialele şi aştept cu mare nerăbdare să văd ce a selectat el din poeziile trimise, ce a considerat el că este valoros literar şi artistic în creaţia mea. Acestea se întâmplă dupa 33 de ani. Ne-am văzut în luna lui mai după 30 de ani şi parcă trecuseră două zile aţa de omenoşi şi apropiaţi am rămas. Prietenia este ceva minunat, vă spun eu! Şi pe Carmen am văzut-o tot după 30 de ani, anul acesta pe 22 mai. Ea trăieşte în Anglia dar a venit să-şi publice volumul ei de debut în ţară, la editura Rafet din Râmnicu Sărat, editura prietenului nostru Costel Marafet . Am rămas la fel de deschişi, de motivaţi pozitiv şi de săritori. Deasemenea Marin Ifrim a trimis ziarului,, Jurnalul de Vrancea,, cronica cărtii mele ,, Între verde şi albastru,, făcută de Cezarina Adamescu în Semănătorul online. Mare bucurie mi-a facut acţiunea lui! Acum, revenind la ,,Universul Prieteniei,, trebuie să vă spun că deşi sunt departe şi nu pot participa decât cu sufletul alături de voi, aflaţi că mă simt minunat văzând spiritul prieteniei cum acţionează şi cate pot face oamenii când sunt deschişi şi cominicativi. Am făcut şi eu în felul meu câte ceva, rugând pe mulţi din prietenii mei virtuali să vă fie alături şi mare mi-a fost bucuria văzând că au venit. I-am văzut în poze şi pentru mine a fost ca şi cum aş fi fost şi eu acolo, cu voi. Filmele făcute la manifestări le vizionez de ,,n,, ori şi mă încălzesc la energia flăcării prieteniei ce o emană. Suntem zic eu o familie frumoasă. Să vă dea Dumnezeu, sănătate şi voie bună tuturor celor aflaţi în asociaţia ,,Universului Prieteniei,, la fel şi iniţiatoarelor acestei asociaţii, cât şi prietenilor, admiratorilor şi susţinătorilor ei! Sărbători cu bucurie!

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Joi Dec 16, 2010 1:37 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Dum Dec 12, 2010 4:58 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Prietene este iniţiativa Ottiliei şi ea ştie de ce. Eu scriu poezie dar nu la comandă.

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:25 am, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Sam Dec 11, 2010 8:55 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:30 pm, editata de 3 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Sam Dec 11, 2010 8:51 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:29 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Dec 02, 2010 1:09 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:29 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Noi 29, 2010 2:06 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

O floare crescută-n nisipul
Ce-o arde la rădăcină
Se-nalţă, sfidează şi timpul.
Doar gândul la tine o ţine.

O floare crescută-n deşert,
O floare pierdută rămâne.
Nu-s inimi, nici mâini s-o mângâie
Nici ochi să-i aline suspine.

Iubire pe veci spulberată
În grădini să-nfloreşti altă dată!

Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 06, 2010 9:55 am, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Noi 29, 2010 12:15 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

O frunză în zbor, adusă de toamnă,
La mine-n pridvor, parcă mă condamnă.
Ridic ochii-n zare spre munţii făloşi
Văd norii pe creste şi-mi spun că-s frumoşi.

Cern vise de iarnă trimise cu-n dor
În suflet mi-e toamnă şi-am suflet uşor
Ca fulgul ce pică albind tâmpla iară
Am inima crin şi inspir primăvară.

Din aerul tare, din cetina verde
Împletesc iarăşi visul ce-n vară se pierde.


Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mier Dec 08, 2010 4:48 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Vin Noi 26, 2010 9:34 pm  Didina Sava

Dragi prieteni fauritori de versuri

Intrucat se aproprie Anul Nou va provoc sa va strangeti condeiele(adica sa va pregatiti tastaturile) si sa sa purcedem impreuna la compunerea unei URATURI a Asociatiei Universul Prieteniei.
Fiecare dintre dumneavoastra poate scrie cate versuri vrea,urmand ca apoi sa adunam aceste versuri intr-un colaj ca din acest brainstorming sa finalizam o uratura vesela,cu umor.Va invit sa fiti neinduratori in a puncta lucrurile amuzante sau cele care v-au distrat in contactul vostru cu activitatile asociatiei.Mi-ar place ca noi cei din consiliul director sa fim zugraviti in cateva versuri comice de catre dvs ,asa cum ne-ati perceput,sa spunem la prima intalnire,sau o descriere comica a dvs insiva in raportul cu asociatia.Sa nu ii uitam pe mentorii nostri ,domnul Marcu si Liviu Apetroaie care trebuie sa aiba si ei un portret amuzant si tot ceea ca va mai indeamna inspiratia Consider acest lucru o provocare pt dvs si un apel la umorul si veselia care clocoteste in sufletul vostru.Imi rezerv dreptul de a da forma finala a uraturii lucrand personal la colajul textelor dvs.
Voi deschide un subiect special "Uratura Asociatiei Universul Prieteniei -2010",unde va rog si va invit sa postati unul sub altul textele dvs.Daca gasiti o rima mai smechera la textul aceluia de a postat deja, o sugerati fara jena,lucrand toti la un text care sa starneasca lacrimi de ras.Nu trebuie sa uitam si site-urile partenere care trebuie amintite si prinse in uratura(Cleopatra,Reteaua literara,Netlogul,Facebook,Cititori de proza ,etc...).Sugerez ca textele trebuei sa aiba forma clasica de uratura,adica sa nu uitam ;interjectiile ahoo,ahoo, hai hai,sa introducem si gongul de la Sadoveanu si talanca de la Junimea Noua ,etc....si ce va mai trece prin minte...
Va multumesc anticipat si va astept sa fiti cat mai creativi

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Vin Noi 26, 2010 2:16 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Copacul, fără un cuvânt
Cu ramurile duse-n vânt
Veghea în zori ferestra mea
Dar nicio frunză nu avea!

Şi în tristeţea lui solemnă
Vedeam statura-aceea, demnă
A celui ce de vânt bătut
S-a dăruit fără-un cuvânt.

Şi drept, aşa cum eu îl ştiu,
În faţa timpului pustiu
Ce-n toamnă totul i-a luat
Îl simt puternic, brav bărbat.

Nu plânge, doar se leagănă
Şi dorul şi-l tăragănă
Chemând la el podoaba-i rară
Să-l împresoare-n primăvară.

Şi-n ochiul de ferestră-albastră,
Oglinda de la casa noastră
Deşi e gol, neputincios
Se vede verde, Făt-Frumos.


Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Ian 17, 2011 12:00 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Noi 25, 2010 10:09 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

În preajma lui
parcă prind aripi,
cuvintele un cântec
îmi devin.
În preajma lui
mă simt femeie,
iubită cum n-am fost
nicicând!
Şi-n clipa când
mă ia de mână,
cu drag
privirea-mi căutând
Mă simt,
pe viaţă
mai stăpână
şi mai bogată
cu un gând.
E gândul
către fericirea
ce ne aşteaptă
pe-acest drum
Pe care-am presărat
iubirea,
culegători să-i fim
acum!

Ioana Voicilă Dobre





Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Dec 14, 2010 10:14 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Mar Noi 23, 2010 11:03 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Într-o mare
de iubire
s-au ascuns
cuvintele
Strălucesc în valuri,
şoapte,
luna-şi spală
pletele.
Sar delfini
în joc himeric
din adâncuri,
veşti suind
Şi-n sinusoida asta,
eu renasc mereu,
murind.


Ioana Voicila Dobre


Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Dec 14, 2010 10:12 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Vin Noi 19, 2010 8:45 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:28 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Noi 18, 2010 11:23 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Noi 18, 2010 7:21 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 11:03 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Mar Noi 16, 2010 3:34 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:27 pm, editata de 2 ori (Motiv : ARP- PATRIMONIU)

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Mar Noi 16, 2010 3:27 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Întocmai
cum râdeam,
odată
am râs şi azi
privindu-te,
oglinda mea
cu ochii verzi,
am râs,
recunoscându-te!
Şi eşti tot tu,
un om onest.
Şi sunt tot eu,
fata voioasă.
Trecut-am azi
acelaşi test
şi m-ai găsit,
din nou, frumoasă!

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Ian 11, 2011 7:19 pm, editata de 3 ori (Motiv : carte, poezie)

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Vin Noi 12, 2010 10:34 am  IOANA VOICILA-DOBRE


Cu singura-mi torţă
am venit să te însoţesc
pe scările ce urcau în lumină.

În urmă, grota
pe care o pregătiseră pentru tine
a explodat de furie.

La gura ei,
un boboc de trandafir
ţi-a tăiat calea

şi l-ai cules într-un gest
atât de evlavios
încât m-am topit odată cu torţa.

Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Dec 14, 2010 10:12 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Vin Noi 12, 2010 10:32 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Nu mai ştiu de câte ori
Serile m-am sinucis
Şi în somnul de-o secundă
Tu îmi apăreai în vis.

Miile de morţi din viaţă
Mult mai viguros mă fac
Şi renaşterile toate
Vreau cu moartea să le-mpac.

Am s-o convertesc în stele,
Am s-o luminez fictiv!
Cu renaşterile mele
Am s-o-nving definitiv!

Eu la Timp, audienţă
Am cerut dar ea nu ştie
C-a semnat patronul vieţii
,,Cererea de veşnicie,,.

Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Dec 14, 2010 10:11 pm, editata de 4 ori (Motiv : eu, iubire, destin)

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Noi 11, 2010 7:44 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Tu vezi acum, poetul ne-a iubit.
În fiecare vers stă mărturie,
Inima lui, care avea să fie
Proiecţie a noastră-n infinit.

Şi simţi din nou cum iremediabil
Şi de neconsolat rămâne hăul.
Pe umăr stau reproşuri mari cât tăul
Că nu ai fost măcar un pic amabil.

Auzi acum atâtea voci fecunde,
Atâtea strigăte ce mărginite
Scot în prim plan fiinţele urâte
De nici pământul nu le poate-ascunde.

Şi-a fost un Om atât de mare-n toate
Că nu-l încape o eternitate!

Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Joi Noi 25, 2010 10:12 pm, editata de 2 ori (Motiv : Adrian Păunescu)

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Joi Noi 11, 2010 4:42 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am clădit un vis,
drum suspendat.
Am mers pe el,
pe vârfuri, temătoare
Şi sufletu-mi
de vajnic acrobat
Simţea arsura căii
şi cât doare.
Acolo-ntre culori,
pe curcubeu
Cu mâinile
mereu în echilibru,
Eu, crucea mi-o veghez
mereu,
Puternică,
asemeni unui tigru.


Ioana Voicilă Dobre



Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Mar Dec 14, 2010 10:10 pm, editata de 7 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Noi 08, 2010 10:01 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Vin Noi 05, 2010 2:09 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

,,Zăpezile postume,, au început să cadă
Şi lumea, adevărul a început să-l vadă.
Cum la nevreme, iarna în vară azi începe
La fel plecarea ta, eu nu o pot pricepe.

În vine îmi îngheaţă cuvântul de iubire
Cum te-am iubit în viaţă, poete, în neştire!
Cum m-am rugat la stele mereu să lumineze
Suişul vieţii tale, mereu pe metereze!

Sărac şi fără vlagă mă laşi acum, o pradă
Să duc lămpaşul tău în lumea de paradă.
,,Biet lampagiu,, se duse într-o audienţă
La însuşi Dumnezeu, să ceară-acum clemenţă.
(pentru poporul său).

Să stăm în rugăciune şi să luăm aminte
Că viaţa-i trecătoare şi trece prin morminte!
Să nu uiţi niciodată, popor instrăinat
Cum, către Dumnezeu, poetul te-a-nălţat!

Ioana Voicilă Dobre

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Mar Noi 02, 2010 5:34 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:59 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Dum Oct 24, 2010 9:07 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:58 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Sam Oct 23, 2010 8:25 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:57 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Mier Oct 20, 2010 7:00 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

Bună seara! V-am citit cu plăcere Smile

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Mier Oct 20, 2010 5:59 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:57 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 18, 2010 11:39 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:56 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 18, 2010 8:48 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:59 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Vin Oct 15, 2010 1:04 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Nu ai trăit de n-ai simţit
Mirosul frunzei
Jeluite-n bătătură
Şi nici de n-ai adulmecat
Mireasma primăverii-n arătură!

Nu ai trăit de n-ai simţit
Aroma sfintelor gutui
Ce-mbălsămează-n iarnă, casa
Şi nici de n-ai dansat
Prin fân la coasă!

Nu ai trăit de n-ai simţit
Cum floarea de cais îmbată
În primăvară orice fată
Şi n-ai trăit de n-ai stors vinul
Niciodată!

Nu ai trăit de n-ai simţit
În cântul păsărelelor,
O muzică a stelelor
Şi nici inimă n-ai avut
Prin crâng, de nu te-ai abătut!

Ioana Voicilă Dobre

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Noi 08, 2010 11:11 am, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 11, 2010 1:49 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:55 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 11, 2010 1:32 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:55 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Sam Oct 09, 2010 12:44 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:54 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Sam Oct 09, 2010 12:42 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:54 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Sam Oct 09, 2010 12:39 am  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:53 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 04, 2010 6:57 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:53 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 04, 2010 6:56 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:51 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 04, 2010 6:48 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:51 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 04, 2010 6:46 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:50 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

IOANA VOICILA-DOBRE

Mesaj Lun Oct 04, 2010 6:36 pm  IOANA VOICILA-DOBRE

Am plecat...

Ultima editare efectuata de catre IOANA VOICILA-DOBRE in Lun Dec 13, 2010 9:50 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum