Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeMar Sept 03, 2024 7:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

4 participanți

In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

Mesaj  Didina Sava Lun Iun 06, 2011 1:48 pm

Draga ,scumpa si nepretuita mea prietena Liliana Nastas Brătescu impreuna cu domnul Ioan Croitor Brădescu membru al acestui forum ne anunta vernisajul expozitiei comune Dialog Metaforic ce va avea loc la Brasov in data de 09 iunie 2011 la ora 17 la galeria Centrului Cultural Reduta-Brasov.
Liliana Nastas Bratescu va expune pictura ,iar domnul Ioan Croitor Bradescu va expune sculptura.
Le doresc succes,audienta buna si public vizitator cat mai mult pe parcursul celor 10 zile de expozitie.

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov 25911510

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov 25665510
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Re: Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

Mesaj  Didina Sava Joi Iun 09, 2011 8:56 pm

Primele imagini de la vernisajul Lilianei mi-au fost trimise de catre draga mea prietena Cristina Secelean care locuieste in apropierea Brasovului si pe care eu am rugat-o sa mearga la sala de expozitii sa fie alaturi de Liliana.Maine imi vin si alte fotografii trimise de alt grup de prietene care au mers la vernisaj la rugamintea mea, pentru ca Liliana sa se simta iubita, apreciata si sustinuta de prieteni asa cum merita un om atat de special si nobil.

Ioan Croitor Brădescu,Ana Cânpean,Liliana Nastas Brătescu


Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01110
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01111
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01112
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01113
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01114
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01116

Liliana Nastas Bratescu
si scriitorul Daniel Dragan
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc01115


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Iun 12, 2011 1:26 pm, editata de 4 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Turnul Lemnarului

Mesaj  Didina Sava Vin Iun 10, 2011 10:11 am

Pe aleea de sub Tampa, intr-unul din turnurile fostului zid de aparare a Brasovului, l-am cunoscut pe Ioan Croitor – Bradescu. Nu, nu-si propune sa-l imite pe Brancusi; poate doar ca aspect exterior, prin barba-i mare si alba.
A venit in Brasov in 1998 si se ocupa cu sculptura in lemn. La o etichetare superficiala, dar uzitata in unele cercuri, este un artist amator, sau diletant, intr-o versiune mai ironica. in realitate, prin ceea ce face, el este profesionistul autentic. De ce? Vine din Lunca Bradului, a cunoscut padurile din Muntii Calimanului, unde a fost – printre altele – tehnician de vanatoare si este indragostit de lemn, ale carui posibilitati stie sa le puna in valoare artistica.
Termenul autodidact i se potriveste din toate punctele de vedere. El indica doar faptul ca si-a insusit cunostintele pe cai personale, fara sa fie (de)format prin scoli de specialitate.
Termenul nu precizeaza cat de departe a ajuns cu invatatura, dar – spre deosebire de cei ce fac icoane pe sticla, spre exemplu, fara sa aiba vreo afinitate pentru sticla, vopsea sau credinta (de arta nu poate fi vorba) - Ioan Croitor Bradescu sculpteaza din vocatie.
O face din suflet si cu talent. Ramane atasat valorilor traditionale, pe care nu numai ca le cunoaste, dar le si simte. in consecinta, se poate spune despre el ca este un artist autentic, iar sculpturile sale in lemn au simtire. Revista culturala ADVERSA RES - Cristache Gheorghiu
Consiliul Judetean Brasov a terminat in urma cu aproximativ o luna si jumatate, un proiect de reabilitare a aleii de sub Tampa impreuna cu zidul cetatii vechi si cele cateva turnuri.
Fiecare turnulet a primit cate un specific asa cum se intampla in vechime. Unul gazduieste galeria de arta a doi artisti, sot si sotie, un altul este dedicat vanatorii si asa mai departe.
Cea mai interesant oprire insa, pe care am avut-o in vizita de la sfarsitul saptamanii trecute, a fost la Turnul Lemnarului. In pragul atelierului ingust, am fost intampinati de un batranel vivace cu chip de povestitor. Ioan Croitoru – Bradescu, stapanul acestui univers tainic al decuparii si insufletirii bucatilor de lemn ne-a vorbit despre simbolurile precrestine regasite pe prajina nomazilor si despre insemnatatea lucuintei ce sta azi sa se piarda. Prajina cu talpa cerului, constructiile din busteni, stalpii decorativi din pridvorul caselor batranesti si “nimicul” de azi. De la uniunea dintre cer si pamant “omul si pomul”, la sfintenia caminului si vilele ostentative lipsite de suflet si caldura.
In cele cateva minute cat am zabovit intre zidurile atelierului, fiindca aici se lucreaza nu doar se expun lucrari, batranul lemnar ne-a marturisit si tristetea cu care priveste tinerii de azi. Lipsiti de o educatie in spiritul valorilor familiei, acestia pierd notiunea timpului urmarind mai de graba o implinire profesionala si materiala decat pe cea spirituala.
Casatoria, copii, dragostea, credinta au devenit niste cuvinte usoare, fara continut si rezonanta cuvenita. Am mers prea departe cu civilizatia, cu libertatea, cu modernizarea. Am pierdut esenta si traditiile acestui popor. Numai in sate uitate de lume, intre cei foarte saraci si printre tigani se mai pastreaza adevaratele valori umane, nu vi se pare nimic anormal?
Pe drumul catre servici, langa un oficiu al postei, observ zi de zi doi oameni ai strazii, probabil
sot si sotie. Stiu ca nu au unde locui, seara dorm prin adaposturile din Bucuresti iar ziua stau pur si simplu pe trepte fara sa ceara ceva, fara sa planga si fara sa-si blesteme zilele. Sunt impacati pentru ca se au reciproc, pentru ca iarna e mai blanda si vara mai racoroasa, fiindca sunt desprinsi de lumea ce forfoteste in jurul lor si pentru ca Dumnezeu ii ocorteste in permanenta.
Cine credeti ca zambeste mai des si se bucura mai mult, mai intens… noi cu fruntile incretite de stres si plamanii plini de fum sau ei?

Ciprian Dragomir, 10 August 2009

sursa: http://www.cbioan.ro/
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.165525786818602.26962.100000835453628

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov 13262710
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov 15104810
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov 16311510
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Clip_619
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Clip_712
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Clip_817
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Clip_525
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Dialog metaforic

Mesaj  Didina Sava Vin Iun 10, 2011 10:59 am

Au sosit si fotografiile de la prietena mea Ioana pe care le asteptam cu mare nerabdare, si de aceea le si postez aici imediat ce le-am descarcat de pe net.Multumesc Ioana ,toata dragostea si recunostinta mea pentru tine.


Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05610

"O NOUA ERA SE DESCHIDE"

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05611

"GENEZA, INCEPUTURILE,O NOUA ERA SE DESCHIDE"

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05612
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05613

,, ...IARTA-I DOAMNE, SUFERINTA"

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05614

,,DRUMUL,,

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05615

GENEZA

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05616

Maica Universala

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05617
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05618

TOTUL si INVIEREA

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05619

STRIGATUL,, ELI, ELI, LAMA SABAHTANI ? ,,( D-zeul meu, D-zeul meu, de ce m-ai parasit? )


Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05620

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05622
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05623
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05624
Ioan Croitor Brădescu,Ana Cânpean,Liliana Nastas Brătescu
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05625
Roxana si Liliana
Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Dsc05626


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Iun 12, 2011 1:15 pm, editata de 6 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Re: Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

Mesaj  Vasilica Ilie Vin Iun 10, 2011 11:57 am

Multumim, Didina! Superb eveniment! Am vazut frumoasele picturi si sculpturi din pozele afisate aici (picturile Lilianei si sculpturile domnului Croitoru) si sunt incantata, pur si simplu! Felicitari celor doi artisti si mult succes in continuare! Cu drag si prietenie, Vali
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Re: Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

Mesaj  Didina Sava Vin Iun 10, 2011 12:27 pm

Fotografiile sunt facute si trimise mie de catre draga mea prietena din Brasov, dr. neuropsihiatru pediatrie Ioana Dumitru,si de catre draga mea prietena economist Cristian Secelean pe care le-am rugat sa mearga la vernisaj si sa fie alaturi de Liliana.Deasemenea multumesc din suflet avocat Roxana Popescu si baietelului ei Tudor(prietena Ioanei) ce au insotit-o pe aceasta la sala de expozitii.
Ioana mi-a povestit cat de bine s-au simtit si cum baietelul Roxanei care ia ore de pictura in particular a fost extrem de impresionat de lucrarile "Maica Domnului" si "Drumul"
Draga Liliana te felicit din toata inima iti doresc mari si multe succese.
Privind aceste fotografii ma simt coplesita si adanc impresionata de maretia acestei expozitii.Sala de expozitii cu un design atat de aparte,firidele in care au fost expuse tablourile doar ele luminate,atmosfera aceea de penunbra din sala,piatra folosita pentru decorul salii de expozitie, confera spatiului dimensiuni de altar,in care exponatele de factura religioasa ale Lilianei si sculpturile domnului Bradescu capata o stralucire, grandoare si solemnitate religioasa.Sunt extaziata,fascinata,fermecata,vrajita.


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Iun 12, 2011 4:01 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Dialog metaforic

Mesaj  Liliana Nastas Bratescu Dum Iun 12, 2011 12:30 pm



Dialog metaforic


Noi, Liliana Nastas-Bratescu si Ioan Croitor Bradescu suntem pentru prima data impreuna intr-o expozitie.
Un pictor si un sculptor pe care ii leaga o prietenie bazata pe respect, dar si pe conceptii comune despre viata, incearca sa dialogheze prin intermediul creatiilor lor.
“De ce ne nastem?”, “ Incotro ne indreptam?”, “ Ce este mai important in viata? “, ” Trebuie sa nu ne uitam radacinile? “, “ Cum ne ajuta credinta? “ – sunt doar cateva intrebari la care cautam raspunsuri prin intermediul dialogului artistic.
Religia ca motiv filozofic de abordare in arta, reprezinta un subiect delicat. Noi nu avem pretentia unor cunostinte profunde in acest domeniu. Avem insa profunzime in credinta noastra in Dumnezeu ca ansamblu a tot ce exista sau nu exista, a tot ce este creat sau necreat. Universul creat si insufletit de El se rasfrange asupra universului nostru artistic.
Ne inclinam cu piosenie in fata consumatorului de arta caruia ii propunem niste metafore, indemnandu-l in acest fel sa intre in dialogul nostru.
Pictura pe care am realizat-o pana la aceasta expozitie, este o pictura abstracta, uneori cu elemente figurative. Unele din lucrarile actuale ale acestei expozitii pastreaza aceste caracteristici dar toate au o incarcatura noua. Creatiile actuale le-am facut in memoria tatalui meu care s-a stins in aceasta primavara. Ele au un caracter evident religios si le-am realizat asa cum mi-a dictat inima .
Ma bucur ca alaturi imi este d-l Ioan Croitor Bradescu, un prieten bun de care sunt legata sufleteste, ale carui sculpturi , fiecare avand o filozofie de viata aparte, le-am apreciat intotdeauna. Timp de 10 zile, lucrarile noastre vor filozofa intre ele pe teme spirituale invitandu-va si pe d-voastra la aceasta. Poate la sfarsit vom fi cu totii mai castigati.
SFERA CA LAITMOTIV in mai multe din tablourile mele este forma geometrica fundamentala din microcosmos si macrocosmos.Se pare ca dupa moartea corpului fizic aura acestuia formata din mai multe corpuri energetice ....ea ramane tot sub forma de sfera.Proiectia sferei este cercul care reprezinta intregul,adica toata creatia lui D-zeu.Sfera am reprezentat-o ca fiind ...spiritul divin.
Am intitulat tabloul MAICA UNIVERSALA-o lucrare in care am vrut, in mod intentionat, sa ma feresc de reprezentarea in stil iconografic a Fecioarei Maria si a lui Iisus.
Chipurile lor sunt de oameni foarte obisnuiti, chipul unei mame universale si a copilului sau universal, intrucat cred ca orice mama si orice fiu, in urma educatiei primite de la mama, pot deveni simbolic “sfinti” prin ceea ce fac zilnic cu fapta, cu vorba sau cu gandul.
...IARTA-I DOAMNE!
Cuiele, simbol al torturii lui IISUS dar indispensabile Programului Divin
,,SUFERINTA,,
Chipul lui Iisus ravasit de suferinta nu atat a incercarilor fizice prin care trece, cat a celor sufletesti.
"GENEZA"-
Primele momente ale creatiei din haosul primordial
STRIGATUL,, ELI, ELI, LAMA SABAHTANI ? ,,(D-zeul meu, D-zeul meu, de ce m-ai parasit?)
Este strigatul disperat al lui Iisus rastignit pe cruce, inaintea mortii.
'O NOUA ERA SE DESCHIDE"...
Intemeietorul Crestinismului pe ultimul sau drum, lasa in urma cutia deschisa a Pandorei, energiile negative legate sugestiv de opusul subpamantean al lui D-zeu.
"INVIEREA"
Pasarea Phoenix, simbol al invierii Mantuitorului
"TOTUL"
Alfa si Omega- D-zeu e inceputul, D-zeu e sfarsitul, D-zeu e TOTUL
,,TRISTETE PE GOLGOTA,,
- triptic care sugereaza crucea pe care a fost rastignit Iisus si spiritul ACESTUIA dupa moarte
,,MARELE SECRET,,
S este o litera cu o rezonanta puternica si o mare incarcatura energetica care se gaseste de 2 ori in numele lui Iisus.Poate fi si “S” de la Marele Secret, stiut fiind faptul ca, de-a lungul secolelor,acesta erau stiut doar de marii initiati.
"CREATIA"
Reprezentarea aleatorie a elementelor principale ale creatiei: pamantul, apa, focul, viata. Crucea este amprenta divina pusa pe acestea.
,,SFANTA CRUCE,, (triptic)
Reprezentare decorativa a simbolului principal al crestinismului
Liliana Nastas Bratescu
Liliana Nastas Bratescu

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 57
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/07/2010

http://reteaualiterara.ning.com/profile/NastasBratescuLiliana?xg

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Va multumesc din suflet!

Mesaj  Liliana Nastas Bratescu Dum Iun 12, 2011 12:40 pm

Va multumesc din suflet!
Energia pozitiva a gandului vostru catre mine a inlocuit prezenta voastra fizica.
Multumesc celor care mi-ati fost alaturi, m-ati coplesit cu atat de multe aprecieri si nu stiu daca le si meritam . Am ajuns sa observ ca in viata uneori primesti atentie si sprijin din partea unor oameni de la care nu te asteptai vreodata.
Va pretuiesc la randu-mi pentru prezenta voastra alaturi de mine, celor care mi-ati conturat şi marcat acest eveniment in mod luminos si pozitiv .
Ioana,Cristina si Roxana inca sunt coplesita de atentia voastra ... dragele mele !merciii!
Liliana Nastas Bratescu
Liliana Nastas Bratescu

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 57
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/07/2010

http://reteaualiterara.ning.com/profile/NastasBratescuLiliana?xg

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Draga Liliana te felicit din toata inima

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 12, 2011 1:46 pm

Draga Liliana te felicit din toata inima.Stiu cat esti de fericita pentru ca m-ai sunat sa imi spui la doar cateva ore dupa vernisaj.Stiu cat de bine a fost primita expozitia, pentru ca ti-am simtit fericirea,multumirea si incantarea in glas.Ma bucur enorm pentru tine, si iti doresc, asa cum mi-ai relatat ca ti s-a propus, ca vei avea alte si alte oferte de a face expozitii si de a-ti castiga notorietatea care o meriti.Fetele m-au sunat sa imi spuna cat de minunata si speciala te-au gasit si daca te-ai mirat cat de mult au zabovit in sala de expozitie este pt ca tu si lucrarile tale le-au placut in mod deosebit.Mi-au multumit pur si simplu ca le-am dat ocazia sa te cunoasca pe tine si arta ta.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Mesaje de alti participanti la vernisaj

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 12, 2011 1:51 pm

Domnul Daniel Dragan care a fost instiintat de expozitie de catre doamna Rodica Rodean,mi-a lasat pe profilul meu de pe facebook urmatorul mesaj

"Draga Didina Sava, felicitari pentru promptitudinea reportajului si pentru calitatea imaginilor. Multumesc pentru ca mi le-ai trimis. Expozitia este, intr-adevar, foarte interesanta si cei doi artisti care expun la Reduta sunt, fiecare din ei, maturizati stilistic si foarte rezonanti, intre ei fiind o comunicare perfecta cum nu se intampla, de regula la astfel de expozitii duo. Eu plec acum intr-un scurt voiaj spre locurile natale dar abia astept sa ma intorc si sa reved expozitia la un ceas matinal, in liniste si reculegere. Inca odata, multumesc! "


Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Clip_430
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Vernisaj expoziţie de pictură şi scluptură

Mesaj  petrov nicolina Dum Iun 12, 2011 6:09 pm

Dumnezeu m-a pedepsit să nu pot participa la această expoziţie de pictură şi scluptură, am greşit eu cu ceva..., dar vizionând site-ul cu pozele postate de d-na Didina Sava am avut o stare în care am simţit că mi-am pierdut identitatea, nu mai ştiam cine sunt eu de fapt. M-am rătăcit pur şi simplu în fantasticul expresiv al operelor expuse prin pictura şi scluptura celor doi artişti, care se aflau într-o simbioză perfectă. Am avut senzaţia că plutesc prin Universul de culori şi vise. Culorile m-au trezit imediat la viaţă, iar visele le-am tradus în realitatea lor, aşa cum i-am perceput eu pe cei doi : "FENOMENALI".Să ne trăiţi, să putem trăi şi noi respirând şi mângâind urmele voastre,îndrumate de Dumnezeu!Ce am văzut din pozele acestei expoziţii, declar cu mâna pe inimă, că e o părticică de Rai, adusă de cei doi: Liliana Năstas Brătescu şi Ioan Croitor Brădescu! Vă mulţumim!... Doamne ajută!
petrov nicolina
petrov nicolina

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 76
Data de inscriere : 20/03/2011

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Re: Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

Mesaj  Liliana Nastas Bratescu Dum Iun 12, 2011 9:02 pm

Dragii mei prieteni stiuti si nestiuti.... mii de multumiri pentru ca ati acceptat sa intrati in ,,dialogul nostru metaforic,,.VA MULTUMESC!
Cu prietenie si pretuire verdealbastra,
Liliana Nastas Bratescu
Liliana Nastas Bratescu
Liliana Nastas Bratescu

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 57
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/07/2010

http://reteaualiterara.ning.com/profile/NastasBratescuLiliana?xg

Sus In jos

Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov Empty Re: Vernisaj expozitie de pictura si sculptura -Liliana Nastas Brătescu/Ioan Croitor Brădescu-Dialog Metaforic-9-19 iunie 2011 Brasov

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum