Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeMar Apr 16, 2024 2:53 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Liliana Nastas Brătescu Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Liliana Nastas Brătescu

In jos

07112010

Mesaj 

Liliana Nastas Brătescu Empty Liliana Nastas Brătescu




Liliana Nastas Brătescu Clip_824
“Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit.” Franz Kafka


Liliana Nastas Brătescu Vernis15
Liliana Nastas Brătescu Vernis16
Liliana Nastas Brătescu Vernis17
Liliana Nastas Brătescu Vernis18
Liliana Nastas Brătescu Vernis13
Liliana Nastas Brătescu Vernis14
Liliana Nastas Brătescu Vernis12


Ultima editare efectuata de catre Liliana Nastas Bratescu in Dum Noi 07, 2010 11:47 am, editata de 1 ori
Liliana Nastas Bratescu
Liliana Nastas Bratescu

Numarul mesajelor : 22
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/07/2010

http://reteaualiterara.ning.com/profile/NastasBratescuLiliana?xg

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Liliana Nastas Brătescu :: Comentarii

Didina Sava

Mesaj Vin Iul 06, 2012 1:59 pm  Didina Sava

Liliana Nastas Brătescu Lilian10

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Lun Sept 05, 2011 1:01 pm  Didina Sava

Liliana Nastas Brătescu Lili_410
Liliana Nastas Brătescu Lili_510
Liliana Nastas Brătescu Lili_710
Liliana Nastas Brătescu Lili_810

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Mier Iul 06, 2011 10:48 am  Didina Sava

Sus paharul si noroc! Astazi este sarbatoare, cea mai speciala zi din an, ziua in care D-zeu a randuit sa pasesti in viata. Iti doresc sa vina cu tihna sufleteasca,sanatate, prosperitate. Pentru tot ceea ce ai incercat sa faci pana acum si nu ai reusit, pentru tot ce ai construit dar s-a ruinat, pentru tot ce ai cautat in zadar si nu ai gasit, pentru ceea ce ai daruit si a fost ignorat,pentru ceea ce ai sperat dar nu s-a implinit, azi ai voie mai mult ca oricand sa crezi intr-o minune.De azi prind aripi visele tale,iar florile iubirii si fericirii iti vor umple inima si casa,pentru ca de azi ai sa iubesti si vei fi iubita,ai sa te bucuri si ai sa-i bucuri pe altii,ai sa traiesti din plin si ai sa umpli viata celor de langa tine,ai sa creezi si ai zidesti nadejde,rost si rod. Din toata inima primeste felicitarile mele pentru ziua ta de nastere. Sanatate,succes si prosperitate. Creativitate,spor si autenticitate.Inima plina si duh inaltator .Te imbratiseaza,Didi

Liliana Nastas Brătescu Buda_010

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Mier Iul 06, 2011 8:44 am  Ovidiu Raul Vasiliu

La mulţi ani! Şi un soare fără ani.
Liliana Nastas Brătescu Trandafirigalbenisirosi

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Iun 12, 2011 1:41 pm  Liliana Nastas Bratescu

Va multumesc din suflet!
Energia pozitiva a gandului vostru catre mine a inlocuit prezenta voastra fizica.
Multumesc celor care mi-ati fost alaturi, m-ati coplesit cu atat de multe aprecieri si nu stiu daca le si meritam . Am ajuns sa observ ca in viata uneori primesti atentie si sprijin din partea unor oameni de la care nu te asteptai vreodata.
Va pretuiesc la randu-mi pentru prezenta voastra alaturi de mine, celor care mi-ati conturat şi marcat acest eveniment in mod luminos si pozitiv .
Ioana,Cristina si Roxana inca sunt coplesita de atentia voastra ... dragele mele !merciii!

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Iun 12, 2011 1:40 pm  Liliana Nastas Bratescu

Dialog metaforic

Noi, Liliana Nastas-Bratescu si Ioan Croitor Bradescu suntem pentru prima data impreuna intr-o expozitie.
Un pictor si un sculptor pe care ii leaga o prietenie bazata pe respect, dar si pe conceptii comune despre viata, incearca sa dialogheze prin intermediul creatiilor lor.
“De ce ne nastem?”, “ Incotro ne indreptam?”, “ Ce este mai important in viata? “, ” Trebuie sa nu ne uitam radacinile? “, “ Cum ne ajuta credinta? “ – sunt doar cateva intrebari la care cautam raspunsuri prin intermediul dialogului artistic.
Religia ca motiv filozofic de abordare in arta, reprezinta un subiect delicat. Noi nu avem pretentia unor cunostinte profunde in acest domeniu. Avem insa profunzime in credinta noastra in Dumnezeu ca ansamblu a tot ce exista sau nu exista, a tot ce este creat sau necreat. Universul creat si insufletit de El se rasfrange asupra universului nostru artistic.
Ne inclinam cu piosenie in fata consumatorului de arta caruia ii propunem niste metafore, indemnandu-l in acest fel sa intre in dialogul nostru.
Pictura pe care am realizat-o pana la aceasta expozitie, este o pictura abstracta, uneori cu elemente figurative. Unele din lucrarile actuale ale acestei expozitii pastreaza aceste caracteristici dar toate au o incarcatura noua. Creatiile actuale le-am facut in memoria tatalui meu care s-a stins in aceasta primavara. Ele au un caracter evident religios si le-am realizat asa cum mi-a dictat inima .
Ma bucur ca alaturi imi este d-l Ioan Croitor Bradescu, un prieten bun de care sunt legata sufleteste, ale carui sculpturi , fiecare avand o filozofie de viata aparte, le-am apreciat intotdeauna. Timp de 10 zile, lucrarile noastre vor filozofa intre ele pe teme spirituale invitandu-va si pe d-voastra la aceasta. Poate la sfarsit vom fi cu totii mai castigati.
SFERA CA LAITMOTIV in mai multe din tablourile mele este forma geometrica fundamentala din microcosmos si macrocosmos.Se pare ca dupa moartea corpului fizic aura acestuia formata din mai multe corpuri energetice ....ea ramane tot sub forma de sfera.Proiectia sferei este cercul care reprezinta intregul,adica toata creatia lui D-zeu.Sfera am reprezentat-o ca fiind ...spiritul divin.
Am intitulat tabloul MAICA UNIVERSALA-o lucrare in care am vrut, in mod intentionat, sa ma feresc de reprezentarea in stil iconografic a Fecioarei Maria si a lui Iisus.
Chipurile lor sunt de oameni foarte obisnuiti, chipul unei mame universale si a copilului sau universal, intrucat cred ca orice mama si orice fiu, in urma educatiei primite de la mama, pot deveni simbolic “sfinti” prin ceea ce fac zilnic cu fapta, cu vorba sau cu gandul.
...IARTA-I DOAMNE!
Cuiele, simbol al torturii lui IISUS dar indispensabile Programului Divin
,,SUFERINTA,,
Chipul lui Iisus ravasit de suferinta nu atat a incercarilor fizice prin care trece, cat a celor sufletesti.
"GENEZA"-
Primele momente ale creatiei din haosul primordial
STRIGATUL,, ELI, ELI, LAMA SABAHTANI ? ,,(D-zeul meu, D-zeul meu, de ce m-ai parasit?)
Este strigatul disperat al lui Iisus rastignit pe cruce, inaintea mortii.
'O NOUA ERA SE DESCHIDE"...
Intemeietorul Crestinismului pe ultimul sau drum, lasa in urma cutia deschisa a Pandorei, energiile negative legate sugestiv de opusul subpamantean al lui D-zeu.
"INVIEREA"
Pasarea Phoenix, simbol al invierii Mantuitorului
"TOTUL"
Alfa si Omega- D-zeu e inceputul, D-zeu e sfarsitul, D-zeu e TOTUL
,,TRISTETE PE GOLGOTA,,
- triptic care sugereaza crucea pe care a fost rastignit Iisus si spiritul ACESTUIA dupa moarte
,,MARELE SECRET,,
S este o litera cu o rezonanta puternica si o mare incarcatura energetica care se gaseste de 2 ori in numele lui Iisus.Poate fi si “S” de la Marele Secret, stiut fiind faptul ca, de-a lungul secolelor,acesta erau stiut doar de marii initiati.
"CREATIA"
Reprezentarea aleatorie a elementelor principale ale creatiei: pamantul, apa, focul, viata. Crucea este amprenta divina pusa pe acestea.
,,SFANTA CRUCE,, (triptic)
Reprezentare decorativa a simbolului principal al crestinismului

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Vin Iun 10, 2011 11:23 am  Didina Sava

Liliana Nastas Brătescu 25911510

Fotografiile sunt facute si trimise mie de catre draga mea prietena din Brasov, dr. neuropsihiatru pediatrie Ioana Dumitru, pe care am rugat-o sa mearga la vernisaj si sa fie alaturi de Liliana.Deasemenea multumesc din suflet si dragei mele prietene economist Cristina Secelean, care si ea a mers la vernisaj la rugamintea mea,cat si Roxanei si baietelului ei Tudor(prietena Ioanei) ce au insotit-o pe aceasta.
Ioana mi-a povestit cat de bine s-au simtit si cum baietelul Roxanei care ia ore de pictura in particular a fost extrem de impresionat de lucrarile "Maica Domnului" si "Pasi"
Draga Liliana te felicit din toata inima iti doresc mari si multe succese.
Privind aceste fotografii ma simt coplesita si adanc impresionata de maretia acestei expozitii.Sala de expozitii cu un design atat de aparte,firidele in care au fost expuse tablourile doar ele luminate,atmosfera aceea de penunbra din sala,piatra folosita pentru decorul salii de expozitie, confera spatiului dimensiuni de altar,in care exponatele de factura religioasa ale Lilianei si sculpturile domnului Bradescu capata o stralucire, grandoare,solemnitate religioasa.Sunt extaziata,fascinata,fermecata,vrajita.


Liliana Nastas Brătescu Dsc05610
Liliana Nastas Brătescu Dsc05611
Liliana Nastas Brătescu Dsc05612
Liliana Nastas Brătescu Dsc05613
Liliana Nastas Brătescu Dsc05614
Liliana Nastas Brătescu Dsc05615
Liliana Nastas Brătescu Dsc05616
Liliana Nastas Brătescu Dsc05617
Liliana Nastas Brătescu Dsc05618
Liliana Nastas Brătescu Dsc05619
Liliana Nastas Brătescu Dsc05620

Liliana Nastas Brătescu Dsc05622
Liliana Nastas Brătescu Dsc05623
Liliana Nastas Brătescu Dsc05624
Ioan Croitor Brădescu,Ana Cânpean,Liliana Nastas Brătescu
Liliana Nastas Brătescu Dsc05625
Roxana si Liliana
Liliana Nastas Brătescu Dsc05626

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Joi Feb 24, 2011 8:34 am  Didina Sava

Sa te mangaie Dumnezeu cu binecuvantarea iubirii !

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Mar Noi 09, 2010 11:07 pm  Rodica Rodean

Liliana e mai mult decat un artist foarte bun...este un OM minunat....ma bucur ca D-zeu a avut grija sa te trimita in calea noastra...ne-ai ajutat mult si-ti multumim

Sus In jos

Vasilica Ilie

Mesaj Mar Noi 09, 2010 10:46 pm  Vasilica Ilie

Multumesc, Liliana! Picturile tale sunt superbe ca si tine! Multa inspiratie, succes si Dumnezeu sa-ti dea tot ceea ce iti doresti! Cu drag, Vali

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 6:10 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

Super citatul din Kafka!..Minunate picturi!.. Felicitări şi mult spor în continuare!

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 11:49 am  Liliana Nastas Bratescu

x

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 11:39 am  Liliana Nastas Bratescu

Dragele mele Rodica si Didina !.....voi sunteti acele persoane care merită mai mult decât un mulţumesc, pentru că va implicati… sunteti persoanele care vreti si stiti cu adevarat sa ascultati ...fiindca va pasa cu adevarat!!!!!!! Ne dorim uneori in viata, ca cineva, să ne întindă o mână şi cu zâmbetul pe faţă să ne spună : "Ia-mă de mână te rog şi nu îţi fie frică, te voi însoţi si te voi ajuta, poti conta pe mine” Vasilica e o fiinta delicata cu o inima mare fiindca are atata de oferit cu drag ..!versurile sunt cele care transmit asta....!.iar voi ati ajutat-o in numele UNIVERSULUI PRIETENIEI VOASTRE care este minunat ! O FELICIT pe ea si voi din suflet si abia astept sa o cunosc personal!

Cu prietenie verdealbastra,

Liliana

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 11:39 am  Liliana Nastas Bratescu

Liliana Nastas Brătescu Clip_150

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 11:38 am  Liliana Nastas Bratescu

Liliana Nastas Brătescu Clip_149

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 11:28 am  Liliana Nastas Bratescu

Liliana Nastas Brătescu Clip_148

Sus In jos

Liliana Nastas Bratescu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 11:24 am  Liliana Nastas Bratescu

expozitia ,,Cararea spre lumina,,Turnul Artelor -Brasov 8-22 august 2010


Liliana Nastas Brătescu Clip_147

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum