Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeMar Sept 03, 2024 7:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sfaturi pentru femei Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Sfaturi pentru femei

4 participanți

In jos

Sfaturi pentru femei Empty Sfaturi pentru femei

Mesaj  Rodica Rodean Sam Oct 30, 2010 9:27 pm

Ce sa poarte si ce sa nu poarte o femeie la 50 de ani?
Unei femei de 50 de ani nu-i e atat de usor sa fie la moda, avand in vedere ca, desi nu s-a ingrasat deloc de cand avea 30 de ani, unele parti ale corpului atarna sau s-au chircit. Hainele nu le mai vin atat de bine, iar pentru cele care poarta aceleasi haine pe care le purtau si cu 20 de ani in urma, e timpul pentru o schimbare. Iata cateva recomandari pentru a fi sic si la 50 de ani:

* Incercati bijuterii in tonuri calde, care de obicei se potrivesc cu fiecare nuanta de piele.
* Nu asortati pantofii cu poseta.
* Puneti accentul pe silueta nu pe piele.
* Nu purtati bluze sau rochii fara maneci sau cu bretele daca aveti brate flasce.
* Purtati o brosa interesanta in locul unui colier, daca aveti un gat „de pui".
* Purtati un sutien adecvat si de calitate.
* Nu cumparati dupa marime ci dupa ce vi se potriveste.
* Nu va subliniati talia pentru a va scoate in evidenta curbele.
* Folositi o oglinda impartita in 3, pentru a va vedea din toate unghiurile.
* Nu cumparati un obiect vestimentar de baza daca nu il puteti purta in cel putin trei moduri.
* Faceti curatenie in dulap cel putin o data la 3 ani pentru a scapa de hainele demodate sau care nu vi se mai potrivesc.
* Nu purtati haine largi sau stramte, alegeti jachete pana in talie, decolteuri de tip barcuta si topuri cambrate.
* Ramaneti la elemente vestimentare clasice si accesorizati-le cu tendinte sezoniere.
* Dati impresia ca picioarele dvs sunt mai lungi purtand pantofi de culoarea pielii.
* Nu purtati imprimeuri florale pe o parte a corpului pe care doriti sa o ascundeti.
* Nu purtati ciorapi cu pantofii decupati la degete.
* Nu iesiti din casa cu ceva care va strange.
* Amintiti-va ca marimea si varsta sunt doar niste numere.

O femeie care se imbraca in haine bine facute, care i se potrivesc se poate simti increzatoare, iar acea incredere o va face sa arate mai bine decat oricine.


Rodica Rodean
Rodica Rodean

Numarul mesajelor : 544
Varsta : 71
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/06/2009

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty Tendintele in coafuri pentru sezonul 2010-2011

Mesaj  Rodica Rodean Dum Oct 31, 2010 3:39 pm

Parul a fost si va ramane intotdeauna accesoriul de pret al femeii deoarece nu doar ca infrumuseteaza, ci si pune in valoare o femeie prin feminitate, senzualitate si eleganta.

In ceea ce priveste trendurile in materie de coafuri din sezonul toamna/iarna 2010, se poarta coafuri destul de simple, insa care accentueza trasaturile si stilul feminin.

Iata trendurile in materie de coafuri pentru sezonul toamna iarna 2010-2011:

1. Coada de cal

Coafura coada de cal este o coafura foarte simpla, insa destul de eleganta. Desi este purtata de majoritatea femeilor, aceasta coafura reuseste sa uimeasca prin rafinament si originalitate.

Pentru un look natural, prinde parul cu un elastic la spate, iar daca doresti o coafura sofisticata, tapeaza parul, dupa care prinde-l intr-o coada. Ia o suvita de par si rasuceste-o in jurul elasticului pana cand acesta este complet acoperit. Prinde restul suvitei cu o agrafa in nuanta parului tau. Pentru fixare foloseste putin fixativ.

2. Carare pe mijloc

Pentru a putea purta parul cu carare pe mijloc trebuie sa ai forma fetei rotunda sau patrata. Acest tip de coafura nu este indicat pentru femeile cu fata ovala deoarece alungeste si mai mult forma fetei.

Poti purta parul desfacut pe spate, sau poti opta pentru un coc si carare pe mijloc. Pentru firele rebele foloseste putina ceara de par.

3. Parul tapat

Stilul anilor ’70 si-a facut simtita prezenta in aceasta perioada. Tapeaza parul de la radacina pana aproape de varfuri dupa care aranjeaza usor cu peria firele rebele. Iti poti face un coc simplu sau poti prinde parul intr-o coada lejera, lasand cateva suvite rebele.


Practic: coafura glamour
Aceasta coafura este foarte des intalnita in randul vedetelor. Feminina si ultra-sexy, pune in valoare frumusetea parului si trasaturile fetei.

Realizeaza aceasta coafura acasa, este foarte usor; vei fi recompensata cu un look superb si foarte multe complimente. Inainte sa te apuci de lucru ai nevoie de un ondulator, fixativ, un cleste de par, agrafe si o perie bogata.Separa parul in doua
Piaptana parul foarte bine cu peria si separa-l in doua. Partea de sus prinde-o cu un clestisor si imparte parul ramas in trei sectiuni aproximativ egale. Rasuceste prima suvita pe ondulator si mentine-o cateva secunde, apoi elibereaz-o. Aranjeaza buclele obtinute cu varful degetelor. Aceeasi tehnica este valabila si pentru celelalte doua suvite ramase. Odata ce ai ondulat toate cele trei suvite, aplica spray pentru fixare fara sa le incarci si ocupa-te de partea de sus a parului.Creeaza bucle subtiri
Pentru un aspect cat mai voluminos, parul de sus se imparte in sase suvite care se onduleaza dupa aceeasi tehnica. Cand ai terminat, vei observa ca ai obtinut deja o coafura ideala pentru zi. Insa, daca te pregatesti pentru un eveniment special, urmeaza pasii nostri pentru a obtine un superb coc neglijent.
Obtine un coc elegant
Defineste forma buclelor cu varful degetelor. Tapeaza cateva suvite din crestetul capului cu un pieptane cu dintii desi. Apoi, rasuceste parul intr-o coada la interior si fixeaza-l cu agrafe pana cand simti ca este stabil. Nu te ingrijora pentru suvitele rebele care-ti incadreaza chipul; confera un plus de stralucire si farmec. Daca ti-au scapat mai multe suvite decat ai avea nevoie, prinde-le in lateral cu agrafe.
Urmareste mai jos un filmulet explicativ pentu mai multe detalii:

Rodica Rodean
Rodica Rodean

Numarul mesajelor : 544
Varsta : 71
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/06/2009

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty Machiajul în funcţie de vârstă

Mesaj  Anca Acatrinei Mar Feb 22, 2011 2:03 pm

Machiajul în funcţie de vârstă.

Începind din adolescenta tenul necesita o ingrijire speciala ,o pregatire atenta si meticuloasa pentru a fi tinar si stralucitor pentru o perioda indelungata.Pentru asta este bine sa stim citeva trucuri care ne vor fi necesare toata viata.
Niciodata sa nu lasam tenul incarcat pe perioada noptii.

Ca adolescent 13-20 de ani sint necesari urmatorii pasi:
-dimineata curatam si spalam tenul cu o lotiune tonica, degresanta pe baza de migdale si ceai verde sau simburi de caisa
-crema de zi nu e necesara,cel mult putem folosi o crema hidratanta cu filtru UV in zilele insorite de vara
-pentru improspatarea tenului folosim doar un rimel light de gene -incolor- si un luciu de buze de culoarea naturala a buzelor
-pentru seara curatam neaparat tenul cu lapte demachiant iar o data pe saptamina vom aplica o masca din miere de albine si lamaie.

Este important sa stim ca la aceasta virsta nu trebuie sa incarcam tenul cu produse cosmetice de genul fond de ten pudra sau rujul de consistenta mata,uscata,persistente.
Hidratarea corespunzatoarea mentine pielea tinara ,elastica si luminoasa, deci este necesar sa consumam minim 2 litri de lichide pe zi reprezentate prin apa plata,fara sucuri acidulate sau indulcite..

Maine voi vorbi despre urmatoarea virsta de grupa 20-30 de ani.

Va salut si va doresc o zi minunata
Anca Acatrinei
Anca Acatrinei

Numarul mesajelor : 76
Varsta : 47
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty ingrijirea tenului de virsta cuprinsa intre 20 si 30 de ani.

Mesaj  Anca Acatrinei Mier Feb 23, 2011 3:19 pm

în continuare ,sa nu uitam de hidratare care este intradevar secretul unui ten veșnic tânăr și luminos.
de la 20 de ani vine momentul când este de preferat sa folosim pentru zi o crema hidratanta pe specificul tenului nostru,iar seara o crema nutritiva.cremele pe care le recomand cu multa căldura și din proprie experiența sunt cele autohtone pe baza de componenți naturali din plante și vitamine.ceaiul verde este un excelent tonic pentru fata,extractul din strugure negru este un antioxidant puternic și un factor important în prevenirea ridurilor și a pierderii elasticității pielii,de asemenea argila pe care o găsim în toate cremele din gama asla vital

o data pe săptămâna este recomandata o masca de gomaj care de asemenea o puteți pregăti acasă din produse naturale :miere de albine,lămâie si tărâțe.

machiajul la aceasta vârsta este de preferat sa fie cit mai delicat,putem folosi un fond de ten translucid care doar sa uniformizeze culoarea tenului ,un fard care sa fie in ton cu îmbrăcămintea,putem folosi un fard de culoare deschisa pe pleoapa superioara către interior iar către exterior folosim aceeași culoare dar pe un ton mai închis,mascara,un blash cit mai natural peache sau neutru sidefat pentru a da luminozitate tenului si bineînțeles glossul sau luciul de buze .Culoarea glosului trebuie sa fie cit mai natural dacă ochii sunt scoși în evidenta prin machiaj.Cit în privința machiajului de seara sau de ocazii,fiind un subiect foarte amplu ii voi acorda o atenție deosebita pe un titlu aparte.
Anca Acatrinei
Anca Acatrinei

Numarul mesajelor : 76
Varsta : 47
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty 25 de moduri de a purta o eşarfă-tutorial pentru femei

Mesaj  Didina Sava Joi Noi 24, 2011 7:20 pm



Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Noi 24, 2011 8:11 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty cum putem purta elegant o esarfa folosind un inel de plastic cu doua urechi

Mesaj  Didina Sava Joi Noi 24, 2011 7:25 pm



sau


Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty Cum ne putem asigura o rochie eleganta de plaja din doua baticuri mari si o panglica

Mesaj  Didina Sava Joi Noi 24, 2011 7:45 pm



sau



Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty cum putem purta un sal sau cum ne putem face o rochie dintr-un sal in doua minute

Mesaj  Didina Sava Joi Noi 24, 2011 7:53 pm




sau




sau


Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty Femeia, vazuta de † Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului

Mesaj  Didina Sava Lun Dec 05, 2011 9:01 am

Femeia, vazuta de † Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului


Acum, la începutul bătrâneţii mele, îmi pot desluşi ceea ce m-a fascinat din primăvara copilăriei! Cele două fiinţe unice pe pământ şi în Cer: *Maica Domnului* şi *mama care m-a născut!* Cele mai apropiate fiinţe fără de care n-aş fi fost şi n-aş fi primit ocrotirea sub sfântul Omofor.
De câte ori stăteam la masă şi mai întârziam în glume şi în zbenguieli, mama mi-o reteza scurt: Mâncaţi mai repede că Maica Domnului stă în genunchi!
Îşi poate imagina oricine ce efect extraordinar au avut spusele mamei, pe un ton extrem de serios, care-mi face fiori şi acum, când scriu aceste rânduri. N-am mai auzit niciodată pe nimeni spunând. Cum adică, să stea Maica Domnului în genunchi atât timp cât noi mâncăm? De unde a auzit mama acest lucru? N-am întrebat-o şi nici n-am aflat până acum. S-ar putea să se mai spună aceste cuvinte în spaţiul nostru binecuvântat de Dumnezeu!
De atunci făceam parte din cele două case: a Maicii Domnului şi a vrednicei mele mame şi ori de câte ori vorbesc şi-mi aduc aminte de mama, gândul îmi zboară la toate femeile de la începutul lumii până azi!
Ce minune a mai creat Dumnezeu! *Femeia straşnică!* A pus Dumnezeu atâta plinătate şi atâta forţă în sinea ei, deşi pare şi chiar este atât de sensibilă şi chiar, se poate spune, *extrem de fragilă*. Auzeam uneori spunându-se de către unii bărbaţi că femeia *nu trebuie atinsă nici cu un fulg, aşa trebuie să ne purtăm de delicat şi frumos.* Când eram student la Sibiu, profesorul meu Grigore Marcu, o celebritate în Studiul Noului Testament, când a intrat într-un magazin l-am auzit cât de frumos a salutat pe doamnele de acolo şi cât de suav le-a sărutat mâinile, spre surpriza mea - o mărturisesc - totală! Nu m-am aşteptat să-mi văd pe cogemitea profesorul şi preotul să facă un gest pe care nu-l mai văzusem. Deşi era cam potrivit de statură, l-am văzut cum creştea spre înalturi, mai ales că, tânăr fiind, l-am privit atent să văd dacă nu cumva glumeşte. Era de maximă seriozitate! A crescut în ochii mei profesorul exigent, dar au crescut şi acele doamne *care au primit cu drag,* dar şi cu o obişnuită stare. Femeia este conştientă că este valoroasă chiar dacă nu are timp s-o arate prea des. Este prea ocupată cu lucrurile serioase şi nu glumeşte asupra rosturilor sale sădite de Dumnezeu: de mamă, de gospodină, de vatră caldă în virtuţi şi vreri creştine, de vrednicii de fiecare zi care nu se văd şi de care, uneori, te cuprind, fără să vrei, unele amărăciuni, dacă nu sunt recunoscute de cei din jur. Mama, soţia, gospodina, întreita lucrare, şi *osteneala* fără margini, de nimeni ştiută, mereu împrospătată şi de la capăt, din nou luată! De unde atâta forţă? Ai putea spune că este de domeniul supranaturalului! Mă uitam la mama şi o vedeam cu câtă forţă lucrează o zi întreagă şi noaptea până a doua zi. N-am mai văzut o aşa fiinţă, şi de dragul ei o ajutam din răsputeri. Pentru mine, mama, soţia, gospodina, este întreita minune printre noi, oamenii. Şi, Doamne, de câte ori n-am umbrit întru întristare această întreită minune! Ori de câte ori am supărat pe mama mea cea scumpă, am avut cumplite dureri în suflet şi acum simt ca şi atunci, ba, mai mult, cu cât trece timpul, durerea creşte şi mai mult. Nu că aş fi supărat-o peste măsură, dar mai ales că nu i-am mulţumit niciodată că m-a născut, că m-a crescut, m-a învăţat, m-a dus la biserică, m-a vegheat să nu mă frig pe sobă sau să cad în fântână.
Când mama a venit la Curtea de Argeş şi a intrat pe uşa palatului, unde, în anul 1936, tata a stat de gardă când era în armată, mi-a povestit cum m-a pierdut într-o zi din ochi. Aveam 2 ani! Strigând după mine disperată, a întâlnit-o pe moşica lui Cojoc, vecina noastră de casă, şi întrebând-o dacă m-a văzut cumva, i-a spus: Tu, Ileană, Costică mergea pe cărare spre fântână, fugi să nu păţească ceva. M-a găsit cu burta pe buduroiul fântânii, uitându-mă în apă, cum fac şi acum! M-a luat de cămăşuţă de pe spate în sus ca să nu mă sperii! Vai, mi-a spus mama, parcă s-a întâmplat ieri. Am nişte emoţii grozave! Când mi-a povestit, m-a cuprins un straşnic plâns pe dinăuntru! Câtă grijă la o mamă şi că nu uită nimic! Nici un amănunt! Când spui *mamă*, spui un univers! *Când spui femeie, spui viaţă!* Când spui soţie, spui speranţă! Ea, femeia, mama, soţia, gospodina, umple totul: casa, lucrarea, bucuria, fericirea, văzduhul, cerul!

Doamne, ce fiinţă este femeia! Dacă ar şti ea însăşi cât este de valoroasă! Dar s-o lăsăm aşa, mai bine să nu ştie pentru că în final *ea este o taină a lui Dumnezeu printre noi, oamenii.*
Să nu fim barbari cu femeia pentru că este *viaţă* şi *cu ea ţine Dumnezeu! Să nu uităm!
*
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sfaturi pentru femei Empty Re: Sfaturi pentru femei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum