Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeVin Apr 19, 2024 5:47 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

+4
Ovidiu Raul Vasiliu
Vasilica Ilie
Dorina Ciocan
Didina Sava
8 participanți

In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Didina Sava Sam Aug 28, 2010 7:20 pm

Prima intalnire de acest gen(adica o adunare voluntara a doritorilor pentru a vorbi sau a asculta vorbindu-se despre clasicii literaturii romane-azi Arghezi si Cosbuc) a avut loc incepand cu ora 10 pana pe la orele 17,30 .Participantii au fost de toate varstele ,prieteni mai vechi sau mai noi ai asociatiei.

Marioara Visan si Anca Oprescu

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic10

Iulian Sorin Costea si Paraschiva Anton

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic11

Didina Sava si Elena Pricop

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic12

Paraschiva Anton,Liviu Apetroaie ,Raul Ovidiu Vasiliu

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic13

Raul Ovidiu Vasiliu ,Anca Oprescu si Simona Trofin

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic14

Paraschiva Anton,Liviu Apetroaie si Raul Ovidiu Vasiliu

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic15

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic16
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic17
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic18
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic19
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic20
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic21


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Sept 05, 2011 3:06 pm, editata de 7 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4305
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Înregistrări de la întâlnire -Vorbeşte Liviu Apetroaie

Mesaj  Didina Sava Sam Aug 28, 2010 7:41 pm

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4305
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Didina Sava Sam Aug 28, 2010 7:56 pm

Dupa partea culturala a intalnirii ,ne-am asezat la o gustarica.

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic22
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic23
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic24

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic25


Si iacata-ne cu totii la masa !

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic28
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic31
Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Picnic32




Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Sept 05, 2011 2:59 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4305
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Dorina Ciocan Sam Aug 28, 2010 8:12 pm

Vă salut cu tot dragul...nu am putut veni...
am externat- o pe Adelina abia pe la ora 14:00...am vrut amândoua să venim...vă îmbrăţişez pe toţi...îl salut pe Iulian Sorin...ca şi pe voi toţi...cu mare drag,Dorina
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Didina Sava Sam Aug 28, 2010 8:27 pm

A fost o zi desavarsita !...si nu ca o spun eu ca organizatoare care multumesc gazdelor si participantilor ci pentru ca a marturisit-o fiecare .Peste multe ceasuri de stat impreuna ,adica aproape de ora 18 ne-am indurat si noi sa plecam acasa.Atata tihna si duh ziditor a fost intre noi ,atata liniste odihnitoare si atata iubire si bucurie de oaspeti gasesti acolo ,incat dupa ce ai trecut poarta acestui asezamant odata,nu poti sa nu te mai reintorci.
Va astept dragi citititori,dragiprieteni,la acest gen de intalniri. Azi au fost participanti intre 18 si 60 ani.La aceste adunari nu exista limita de varsta, nu exista restrictii de nivel educational ,toti sunt asteptati cu mult drag sa asculte, sa intrebe, sa se bucure de cateva ore petrecute impreuna.

Ps

In prag de toamna pe ici pe colo cate un liliac inflorit a doua oara anul acesta .E al treilea an de cand mie personal mi s-a intamplat sa vad liliacul din curte inflorit,chiar si mai tarziu in octombrie.


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mier Aug 22, 2012 8:22 am, editata de 5 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4305
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Vasilica Ilie Sam Aug 28, 2010 8:52 pm

Va felicit sincer pentru astfel de intalniri culturale si prietenesti! Se vede cat de bine v-ati simtit si ma bucur din tot sufletul! Ce gradina frumoasa, o adevarata oaza de verdeata si liniste! Didina, esti sufletul intalnirilor si a initiativelor si te apreciez! Va doresc multe intalniri de acest fel! Regret ca nu locuiesc aproape de voi, sa va insotesc la asemenea activitati, sunt avida dupa activitati culturale! Va imbratisez pe toti cu drag si sper sa ne revedem, mi-e tare dor de voi! Vasilica Ilie Smile flower
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 71
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Sam Aug 28, 2010 9:26 pm

A fost o intalnire deosebita, inedita pentru mine, care nu am mai participat pana acum la astfel de intalniri. Arghezi si Cosbuc nu sunt nume oarecare in istoria literaturii romane, ci nume de referinta. Ei sunt dintre acei autori care inca "fac legea", cum se spune, in poezia romaneasca. Ei bine, Arghezi si Cosbuc au fost prezenti la aceasta intalnire, prin poeziile lor. Cand dl Liviu Apetroaie a recitat poezia "Duhovniceasca" (o poezie de o rara profunzime), a lui Arghezi, am simtit ceva ciudat...ca si cand Arghezi era cumva acolo, in mijlocul nostru. Va asteptam la editiile urmatoare sa oprim putin timpul in compania altor mari poeti romani. Wink
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Sam Aug 28, 2010 9:45 pm

M-am simtit in largul meu la aceasta intalnire, desi cunosteam doar doi dintre participanti, dintre care cu unul nu schimbasem nici doua cuvinte pana azi. Sincer, am fost putin stingher in primele minute, pana am facut cunostinta cu dl Liviu Apetroaie si cu ceilalti participanti, pentru ca nu stiam cum va fi. Dar dupa acele cateva minute, mi-am zis: " stai, dom'le, ca aici e vorba de altceva!" Wink ..si imediat mi-am reintrat in pielea mea. E o chestie sa stai la o bere cu Arghezi si Cosbuc. Chiar mi-am amintit ca Gogol zicea undeva ca vinul si literatura merg mana in mana. Vinul il lasam pe la iarna ..acum inca e cald. Wink
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Costea Sorin Iulian Sam Aug 28, 2010 10:37 pm

Ma gandeam cum sa le explic celor care inca n-au participat si vor sa participe la aceste intalniri. Nimic mai simplu.
Va spun ca nu conteaza daca esti nou venit, ai cunoscut doar o persoana si asta doar prin intermediul telefonului, forumului,mailului etc. Efectiv nu se pune problema. Doar nu va pune cineva eticheta de "nou venit". totul pare natural astfel incat chiar daca este prima data te simti de parca ai fost de sute de ori. Sincer mi s-a parut ca timpul s-a dus prea repede, incat nici nu l-am vazut sprintand. Mancarea si bautura au venit ca niste aperitive pe langa discutiile pline de carisma, naturalete si diversitate. In principiu am discutat de Arghezi si Cosbuc si am recitit si comentat din cateva din poeziile sale. In principal domnul Liviu a fost cavaleria grea si a dat o multime sarje de recitari, comentarii si idei, in plus a domesticit gratarul cu riscul exorcizarii. Cred ca si atmosfera tainica si pasnica a curtii si cat si a muzeului au contribuit la un deliciu spiritual lung de vreo 7 ore.
Pe scurt a fost frumos. Va fi in continuare. Doar sa veniti.
Costea Sorin Iulian
Costea Sorin Iulian

Numarul mesajelor : 121
Varsta : 31
Localizare : cică în Iaşi
Data de inscriere : 16/08/2010

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Marioara Visan Dum Aug 29, 2010 6:21 pm

Ma bucur ca primul picnic cultural organizat de Didina a fost o reusita din toate punctele de vedere, inseamna ca am pasit cu dreptul intr-o alta oaza de energie pozitiva in care speram sa atragem cat mai multe suflete.Ne-am intalnit la ora 10, era aproape ora 18 si nu ne dadeam plecati, vremea ne-a oferit o temperatura usor spre racoare, soarele ne-a privit facandu-ne cu ochiul din cand in cand dupa o perdea de nor azuriu, si merele din livada Domnul Liviu Apetroaie ne-a vorbit ore intregi cu atata pasiune despre poetii romani, despre Sadoveanu, despre literatura romana in general, incat a transformat acest picnic intr-o adevarata lectie de cultura romaneasca, iar noi, invataceii nu ne mai saturam sa ne ascultam profesorul, stateam umiti si mirati ascultand cuvintele pline de incarcatura emotionala si de valoare informativa ale dansului .Am simtit ca Alecsandri, Cosbuc, Arghezi, sant acolo cu noi si ne daruiesc flori de liliac. Da!... nu zambiti, a inflorit din nou liliacul. Multumim tuturor celor care au participat la aceasta duminica plina de armonie si va asteptam si cu alte ocazii in numar cat mai mare.
Marioara Visan
Marioara Visan

Numarul mesajelor : 384
Varsta : 67
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Ce poate fi mai minunat decât prietenia?

Mesaj  Violetta Petre Lun Aug 30, 2010 1:10 am

Felicitări, draga mea Didi, pentru acest nou tip de întâlniri!
Feţele voastre, Lumina din ochi şi zâmbetul de pe buze spun totul despre cum v-aţi simţit!
Cu părere de rău şi un pic de gelozie am privit fotografiile...distanţa e mare, dar cu gândul ajung repede...e şi acesta un fel de a fi acolo cu voi...
Succes în continuare!
Cu drag, VioDor
Violetta Petre
Violetta Petre
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 70
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  anton paraschiva Lun Aug 30, 2010 7:17 pm

Ni se pare,ca daca am trecut printr-o scoala de cultura generala ,ca stim totul despre "x" sau "y" poet national!...Ne inselam!...Nu stim decit atit cit "ni s-a spus" atunci ca trebuia sa inavatam.Ascultindu-l pe d-l Liviu Apetroiei(un "monument ") de cultura literara nationala,ne-am dat seama ca nu stim mai nimic despre poetii nostri(T.Arghezi,G.Cosbuc).In doar cateva ore de evocare,plecind de la lectura citorva poezii,ne-a introdus in "tehnica" poeziei detinuta de cei doi mari poeti nationali care nu sint doar "cintareti "in versuri ai naturii sau "filozofi populari",ci maestri ai poeziei universale.D-l Liviu Apetroaie ne-a facut doar o introducere in poezia celor doi ,suficienta pentru a trimite din nou la lectura, mai atenta de aceasta data, a operelor lor.Multumiri si pe aceasta cale, atit d-lui Liviu Apetroaie cit si Didinei pentru initiativa.Asteptam urmatoarea intilnire!
anton paraschiva
anton paraschiva

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 71
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 08/06/2009

http://www.ganoexcel.com.ro/2451

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty AVANTAJUL DE A FI SINGUR(A)

Mesaj  anton paraschiva Mar Aug 31, 2010 10:07 am

1)Persoanele singure fac ce vreau aproape tot timpul lor.Pot face ce vor si cind vor si nu trebuie sa se coordoneze cu nimeni si mai ales au mai mult timp sa se distreze.
2)Persoanele singure nu sint preocupate de sistemul lucrurilor "de ultimul moment".
3)Persoanele singure se pot intilnicu cine vor.
4)Persoanele singure sint libere si independente.Pot face tot ce si-au dorit,dar nu au avut voie din cauza relatiei in care erau implicate.


5 MODURI DE A FI SI TU FERICIT(A)


1)INCONJOARA-TE DE OAMENI
2)BUCURA-TE DIN PLIN DE VIATA
3)AICI SI ACUM,ASA CUM SIMTI SI ITI PLACE TIE CEL MAI MULT
4)UITA DE TRECUT
5)PASIUNE,SIMT,VIZIUNE,ACTIUNE

AVIZ:Un partener iubitor nu poate tine locul unei vieti care sa aiba sens,deci afla ce opreste timpul pentru tine,ce te pune pe jar si te umple intotdeauna de energie.Orice ar fi,face parte din sensul vietii tale.VA IUBESC PRIETENI!
anton paraschiva
anton paraschiva

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 71
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 08/06/2009

http://www.ganoexcel.com.ro/2451

Sus In jos

Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim  de Arghezi si Cosbuc  Empty Re: Picnic cultural-28 august 2010-azi ne reamintim de Arghezi si Cosbuc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum