Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeMar Sept 03, 2024 7:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
 Marioara Visan - Lac de dor... Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Marioara Visan - Lac de dor...

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

10062009

Mesaj 

 Marioara Visan - Lac de dor... Empty Marioara Visan - Lac de dor...




 Marioara Visan - Lac de dor... Clip_114 Marioara Visan - Lac de dor... Clip_433


Lasa-ma sa fiu roua diminetii
In care descult sa te poti plimba,
Lasa-ma sa-ti dau culoare vietii
Sa aduc iubire in inima ta.

Lasa-ma sa-ti picur in suflet fericirea
Si in priviri lumina sa-ti scantei,
Sa iti asez pe zambet nemurirea
Caci din pocalul vesniciei
As vrea sa-ti dau sa bei.
Sa-ti fiu eu strofa poeziei
Ce o traiesti in fiecare noapte
Cand cerul instelat al vesniciei
Iti intregeste visul
Cu –ale iubirii soapte
Ce explorand eternul
Prin cantece ritmate
Transforma –ncet infernul
In versuri minunate
Scrise in sonetul iubirii
Ce intr-o noapte de vis
Se vor ofranda fericirii
In drumul meu spre Paradis.
avatar

Data de inscriere : 01/01/1970

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Marioara Visan - Lac de dor... :: Comentarii

Petrescu Dan

Mesaj Sam Aug 13, 2011 2:53 pm  Petrescu Dan

Sfanta Maria care prin nume este protectoarea ta sa te ocroteasca si sa te lumineze pentru a fi sprjin de nadejde in mentinerea armoniei in asociatie, indiferent de furtunile ce se abat asupra ei. Cat efort iti trebuie pentru a ramane in posteritate ?...dar cat de usor poti si ca sa distrugi totul cu o privire,o presupunere sau un cuvant!...
Doame ajuta!
ing.... Domnului

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mier Aug 17, 2011 8:27 am, editata de 5 ori (Motiv : amplasare eronata in forum)

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Dum Iun 19, 2011 8:35 am  Didina Sava

 Marioara Visan - Lac de dor... Cenac141

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Mier Iun 15, 2011 8:11 pm  Marioara Visan

Va multumesc tuturor celor care prin cuvintele frumoase ce mi le-ati adresat ati facut sa nu ma simt singura, sa inteleg ca adevarata prietenie e atunci cand oamenii iti poarta respect, sunt fericiti atunci cand sunt cu tine si te fac sa te simti fericit, asa cum voi prietenii mei adevarati ma faceti sa ma simt in aceste zile, va iubesc, va respect si va multumesc pentru ca existati in viata mea.

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Mier Iun 15, 2011 9:54 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Aşadar, această zi de 18 iunie să fie cea mai frumoasă din viaţa dv de până acum!

Sus In jos

Dorina Ciocan

Mesaj Mier Iun 15, 2011 8:41 am  Dorina Ciocan

Felicitări, Mara și un zbor cât mai lin înspre astrul arzător al poeziei. Fie ca ziua de 18 iunie să te răsplătească pe deplin pentru dăruirea și munca ta .mult succes și multe realizari frumoase în continuare.cu tot dragul

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Mier Iun 15, 2011 8:12 am  Didina Sava

Marioara,

Iti doresc ca ziua de sambata sa iti umple sufletul cu impaciuire si unire armonica a tuturor stihiilor care uneori iti cotropesc sufletul,invingandu-te si rascolind in tine suspin,jale si disperare.Nu intamplator spun asta, pentru ca,iti doresc ca ziua de sambata sa fie atat de plina de bucurie si iubire incat de a doua zi sa iti fie reperul vietii tale,si amintirea acestei zile sa fie atat de puternica si suficienta sa te ridice,sa-ti intareasca vrerea si curajul de a merge inainte oricand si de a pasi orice piedici pe care viata inevitabil ti le va mai aseza in cale.Duminica implinesti 55 de ani.Ce varsta frumoasa ! Ce coroana cu 55 de nestemate porti pe cap Marioara!...Lasa, draga mea, cu intelepciune si stapanire de sine ca aceasta coroana sa straluceasca pe capul tau,pretuieste darurile Domnului care ti-au fost ursite,si cinsteste-ti varsta daruind iubire si vorba buna,fii ocrotitoare si ziditoare de adevar cu patima bunatatii in suflet,nu cea a partinirii si nedreptatii.Esti la cel de al doilea volum de autor.Cata munca,cata daruire si har ai pus in cele doua volume ale tale.Toate acestea Marioara te obliga ca de sambata sa iti fii fidela tie si sa te ridici sufleteste,comportamental si in tot ce vei face de acum inainte sa fie sub semnul cumpatarii,a tolerantei,impartialitatii, dovedind integritate morala si spirit.Asa coroana celor 55 de ani de pe capul tau va scanteia luminandu-ti binefacator duhul si va da lumina si la altii.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Mar Iun 14, 2011 7:30 pm  Marioara Visan

Multumesc frumos Didina pentru amabilitatea de a populariza acest eveniment atat de insemnat pentru mine.

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Mar Iun 14, 2011 3:01 pm  Didina Sava

 Marioara Visan - Lac de dor... Clip_432

Sus In jos

Anca Acatrinei

Mesaj Lun Mar 28, 2011 10:37 pm  Anca Acatrinei

sa va ninga lin si dulce
toate soaptele din cer,
sa v-alinte,sa va umple
dorurile ce nu le-ati spus

sa va curga incet prin noapte
tot mirul din genune
si prin pleoape sa va joace
un imens cer de stelute

si in loc de noapte buna
ingerii sa va sarute
sa va poarte nestemate
prin cuvinte si uitari

Sus In jos

Anca Acatrinei

Mesaj Lun Mar 28, 2011 10:31 pm  Anca Acatrinei

Ingerii sa va sarute Very Happy

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Dum Mar 13, 2011 1:52 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

"În taina iubirii, e zbor
spre înaltul din mine,
spre clipa din interior,
cea care naşte destine."
Se zice că poeziile au fiecare existenţa ei..sunt ca şi fiinţe vii... fie ca acea clipă din interiorul dv, la care vă referiţi, să aducă la viaţă cât mai multe poezii..adică destine!

Sus In jos

Dorina Ciocan

Mesaj Dum Mar 13, 2011 11:12 am  Dorina Ciocan

un răsuflu cald al primăverii...metafore alese.am citit cu drag

Sus In jos

liviu miron

Mesaj Dum Mar 13, 2011 10:45 am  liviu miron

Iubirea ne face mai oameni si mai invidiati de catre ingeri, ne duce mai aproape de Dumnezeu si tot ea ne este cruce.
Fara iubirea pe care o canti atat de frumos in versuri cred am sta pe pamant asa cum stau pomii trasniti la margini de drum, in picioare, dar uscati pe dinnauntru.
(sa mai indraznesti sa spui ca nu te citesc, sa vezi ce patesti Smile )

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Sam Mar 12, 2011 6:40 pm  Marioara Visan

Mă nasc!

Mă nasc din sentimente
în pagini de timp
cu multe sonete.

Mă scriu, filă de dor
în a vieţii carte,
personaj nemuritor.

Mă citesc cu plăcere,
în file de calendar
din a timpului tăcere.

Mă topesc printre rânduri
în suflet hoinar,
obosit de gânduri.

Mă întorc către mine
citindu-mi povestea
iubirii preapline.

Mă citesc într-o carte,
ce n-am scris-o eu,
căci, eu gând, sunt departe.

Mă întorc smerită iar
în pagina vieţii nescrisă
din al veşniciei calendar.

Mă mir că am scris
gânduri, ce mă trezesc
din al vieţii vis.

Mă scriu, mă citesc,
mă reinventez,
doar atunci când iubesc.

Ultima editare efectuata de catre Marioara Visan in Sam Mar 12, 2011 7:19 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

liviu miron

Mesaj Mar Mar 08, 2011 11:22 pm  liviu miron

La multi ani Mara si primavara din anul asta sa-ti aduca prieteni noi si bucurie in suflet!

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Mar Mar 08, 2011 10:55 pm  Marioara Visan

 Marioara Visan - Lac de dor... 18165210150094868762121

Sus In jos

liviu miron

Mesaj Sam Mar 05, 2011 4:13 pm  liviu miron

la ce ora incepe sindrofia?
Pe la cat vine lumea ca sa nu fiu primul? Smile

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Vin Mar 04, 2011 8:57 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Buna dimineata şi un weekend minunat care să includă, nu-i aşa, chefuiala de la Ambra! bounce

Sus In jos

Dorina Ciocan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 11:22 pm  Dorina Ciocan

o poezie gingașă care ne aduce primăvara și gândul curat .cu prețuire,dorina

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 10:57 pm  Marioara Visan


O voce de inger.


Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 10:48 pm  Marioara Visan

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 10:41 pm  Marioara Visan

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 10:33 pm  Marioara Visan

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 10:31 pm  Marioara Visan

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 10:29 pm  Marioara Visan

Sus In jos

Anca Acatrinei

Mesaj Joi Mar 03, 2011 8:11 pm  Anca Acatrinei

doooh.....haideti sa facem un topic pe forum...despre...ce e in sufletul nostru..al vostru... :bball:

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 8:08 pm  Marioara Visan

Bogatia noastra nu are unitate de masura Liviu, saracia e a celor cu sufletele strambe goale si intunecate.

Sus In jos

liviu miron

Mesaj Joi Mar 03, 2011 8:01 pm  liviu miron

Daruind vei primi(saracia) cu bratele deschise Wink

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 7:22 pm  Marioara Visan

Titlul cartii mele nescrise ar fi "Daruind vei primi".

Sus In jos

liviu miron

Mesaj Joi Mar 03, 2011 6:48 pm  liviu miron

ce titlu ai pune Cartii tale nescrise si ai da-o pe-o bila de sticla?

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Mar 03, 2011 4:20 pm  Marioara Visan

 Marioara Visan - Lac de dor... Cosmin

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Lun Feb 28, 2011 7:21 am  Marioara Visan

Multumesc din suflet Florin.

Sus In jos

florin stratulat

Mesaj Dum Feb 27, 2011 8:25 pm  florin stratulat


Azi un om îmbrăcat ponosit cu vreo câteva mărtişoare şi cu ghetele mai mult rupte m-a abordat:
-Tinere vine mărţişorul,ai putea să îmi dai în dar un fir de foc?
Un fir cu roşu sângeriu să îl aşez pe zăpadă în fata nepoţilor mei...?
-Mi-ai da?
Am privit ochii lui de albastru jucând în lacrimi,am citit în ei prea multe decât aş fi dorit,şi am hotărât că orice mi-ar cere şi aş putea să îi dăruiesc îi voi face dar...
-Tinere,ai putea să-mi dai o oră din viaţa ta,o oră doar atât?!
Şi uite în oră în care o gust din viaţa ta ,tu stai în locul meu şi vinde mărtişoare...
Am promis,şi dacă nu aş fi promis aş fi acceptat târgul,aşa că m-am aşezat pe lădiţa acoperită cu ziar şi am aşteptat clienţii având pe măsuţa din faţa mea obiecte agăţate în şnururi alb cu roşu.
-Mami,uite o bilă de sticlă,te rog o vreau spuse băieţelul cârn înfofolit peste gura cu un fular galben,te rog mami!
-Cat costă ,întreabă doamna prea plictisită de antichităţi?
-Stiu şi eu?,am baigiut un leu cred ,doar un leu,atât!
-Ne crezi prosti,ha un leu,şi târându-şi pustiul de mână dispăru în mulţimea înconjurătoare...
-Ai vândut ceva,mă întreabă o faţa pierdută într-un triunghi cu gura roşie ca o cireaşă,ai vândut ceva mă întreabă ochii că verdele primăverii,tu aici ai lucruri pentru băieţi,eu pentru mama mea care e în spital,cred că o să vină acasă,nu?
De 8 martie aş vrea să vină acasă!
-De 8 martie toate mamele vor fi acasă,glasul mi se pironise în ochii ei mari,verzi şi atât de mături,cred că va fi acasă,aşa cred...
-Bafta colega,să vinzi tot,şi dacă nu dai bilă de sticlă să mi-o dai mie la schimb,o voi duce fratelui meu şi se va bucura tare mult,iar ...eu ţie îţi voi da o carte,eu nu ştiu încă să citesc dar cred că valorează foarte mult dacă are paginile atât de tocite...
Şi fetiţa dispăru,se apropia ora şi eu nu vândusem nimic,măcar eram fericit că bătrânul reuşise să îşi vadă nepoţii...
-Am ajuns,nici ţie nu ţi-a mers văd,nu contează eu sunt mulţumit,şi pentru timpul tău vreau să îţi fac un dar din vechiturile mele..!
-Uite ia bilă de sticlă,atât de banală şi atât de râvnita de mulţi copii,ia-o nu te teme,nici o mamă nu te va dispreţui,asta e mărţişorul copilăriei tale,şi mulţumesc domnule mi-am văzut nepoţii..!
Am luat bilă de sticlă şi rătăcind mă întrebăm unde mi-e copilăria pierdută,rătăcind am văzut fetiţa din nou şi iar ochii m-au inundat şi gura ei m-a chestionat cu grijă.
-Ai venit să facem schimbul nu?
-Poate,am răspuns eu evaziv,dar cartea?
-Nu am uitat,uite-ţi cartea!
Am frunzărit-o şi între coperţile ei nu erau decât pagini goale,albe fără nici o literă iar coperta era fără titlu.
-Dar...e goală..!
-Stiu spuse fetiţa,e cartea ta,scrie-o şi pune-i titlu...

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Dum Feb 27, 2011 5:02 pm  Marioara Visan

 Marioara Visan - Lac de dor... Mara1k

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]Image

Pe strada Lapusenanu, admirand martisoarele.

Sus In jos

Anca Acatrinei

Mesaj Dum Feb 27, 2011 12:21 pm  Anca Acatrinei

va citesc cu mare drag doamna Mara.ingerasii nostri ne fac sa ne simtim atit de aproape de Dumnezeu.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Dum Feb 27, 2011 9:51 am  Marioara Visan

 Marioara Visan - Lac de dor... Dsc00109oa



Pentru îngerul din viaţa mea, COSMIN.

Ninge cu îngeri!

Ninge cu îngeri!
exclamă sufletul meu,
privind curios
la fulgii de nea
ce se hârjonesc
pe un nor pufos
din inima mea.

Ninge cu îngeri!
aplaudă sufletul fericit
mângâindu-i pe aripi.
" Mă bucur că v-am regăsit,
chiar aici, pe pufosul nor.
E mult de când
ne-am despărţit,
mi-a fost dor,
atât de dor, încât
am uitat să zbor".

Ninge cu îngeri!
cântă uimit
sufletul meu.
" Acum sunt pregătit",
murmură mereu,
" Acum sunt pregătit,
să mă întorc în curcubeu.
Când cu îngeri ninge,
iubirea învinge"
gândi sufletul liniştit
înţelegând că, s-a îngerit.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Dum Feb 27, 2011 8:07 am  Marioara Visan

Multumesc din suflet Raul, asa cred eu, tineretea sufletului, frumusetea lui, nu are nici o legatura cu anii din buletin asa cum multe minti luminate cred si chiar nu se sfiesc sa remarce asta pe forum, uitand ca si pentru ele va fi valabil ce au scris zilele trecute pentru suflete care chiar crede-ma ca nu meritau asa niste cuvinte.

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Sam Feb 26, 2011 9:56 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

"Ce-a de-a trei-a floricica
dintr-un suflet plin de har
creste chiar pe-o ramurica
din copacul calendar,
smerenia e ati ghicit,
ea creste-n gradina vietii
din sufletul linisit,
dand culoare tineretii
celui ce-a gradinarit."
Frumos spus despre smerenie. Din punctul meu de vedere, ultimele patru versuri sunt fantastice..

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Sam Feb 26, 2011 12:49 pm  Marioara Visan

Aş dori să vă pot face să înţelegeţi.
I.
Aş putea să scriu zile şi nopţi în şir despre ce înseamnă să iubeşti, să daruieşti, să ştii să primeşti iubirea.Dar … ar inţelege oamenii, oamenii care nu au în lanţul lor de ADN aceasta gena responsabilă cu transmiterea emoţiilor la nivelul macro şi microcosmosului exteriorului şi interiorului uman?
Iubirea e un dar pe care toţi îl primim atunci când luăm hotărârea să transcedem pe planeta alabastră, pentru a ne îmbogăţi experienţele angelice şi a putea penetra lumile superioare cum spuneţi voi, noi le spunem unde electromagnetice de înaltă frecvenţă, cam aşa s-ar numi în traducere liberă, de fapt e vorba despre o eliberare de energii care să ne înalţe către puritatea absolutului.

II.
Puritatea absolutului, un joc de cuvinte desuet, ar spune cei care nu sunt pregatiţi să înţeleagă dincolo de abstracţionismul literelor aşezate într-o ordine bine definită de energia fiecărei idei exprimate.S-ar părea că sunt două idei aparent neconcordante cu dorinţa ce se vrea exprimată.Aceea de a explica din punctul nostru de vedere energia cuvântului puritate şi energia cuvântului absolut. Pentru cineva cu o vibraţie energetico emoţional spirituală joasă, e greu de înţeles acest amalgam de transmisiuni energetico- audio- vizual -emotionale.Trebuie să transformăm o stare de fapt în cuvânt pe care emoţiile voastre să-l poată îmbrăca în formă, care o dată pronunţat, sau scris, sau gândit, să reuşească să aducă în viaţa voastră energia numită de voi cunoaştere. Puritate, un cuvânt cu o vibraţie atat de înaltă încât mai trebuie sa urcăm mult să-i putem pătrunde esenţa vibraţională. Spun să urcăm, pentru că noi evoluăm împreună, ne perfecţionăm doar împreună, prin interacţionare, prin bombardare cu informaţii care să ne asigure evoluţia. Spun bombardare pentru că, uneori, informaţia ţâşneşte spre noi sau dinspre noi cu o viteză greu de măsurat în limita timpului uma
III.
Să nu credeţi cumva ca fluidul energetic este acelaşi lucru cu extensia energetică. Energia se poate simţi, se poate măsura, chiar se poate”trăi”, dar nu se poate vizualiza în forma ei pură,Toţi vorbesc despre energie, dar nimeni nu poate spune că a văzut energia, sau a mirosit energia sau a pipăit energia. Cu toate acestea ştim că fără ea nu există viaţă, ştim, doar ştim. Vă puteţi imagina că şi acest „a şti” e tot energie?
Corpurile în care noi experimentăm sunt extensiile energetice, iar suflul divin e fluidul energetic. Cunoaşterea, acel „ a şti”, este ca şi cum ar fi aluatul unui cozonac. Din aluat, în care punem ingrediente, va ieşi cozonacul, funcţie de ce punem noi în aluat.

IV.
Timp uman, o expresie pe care voi o folosiţi sa măsuraţi o constantă a cărei ecuaţie nu o cunoaşteţi.Pentru că , da, timpul este o constantă, doar că e o constantă liniară, fără fluctuaţie magnetică, rotaţiile mamei noastre Gaia, sunt de fapt pulsaţii ale inimii ei, aşa cum inima voastră are pulsaţii pentru a pompa sângele atat de important pentru transportul tuturor informaţiilor la nivel de interior. Deci timpul e un fel de sânge astral, pentru evoluţia corpului universului în care trăiţi.

Ultima editare efectuata de catre Marioara Visan in Mar Mar 15, 2011 9:42 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Vin Feb 25, 2011 5:48 pm  Marioara Visan

Aş dori să vă pot face să înţelegeţi.
I.
Aş putea să scriu zile şi nopţi în şir despre ce înseamnă să iubeşti, să daruieşti, să ştii să primeşti iubirea.Dar … ar inţelege oamenii, oamenii care nu au în lanţul lor de ADN aceasta gena responsabilă cu transmiterea emoţiilor la nivelul macro şi microcosmosului exteriorului şi interiorului uman?
Iubirea e un dar pe care toţi îl primim atunci când luăm hotărârea să transcedem pe planeta alabastră, pentru a ne îmbogăţi experienţele angelice şi a putea penetra lumile superioare cum spuneţi voi, noi le spunem unde electromagnetice de înaltă frecvenţă, cam aşa s-ar numi în traducere liberă, de fapt e vorba despre o eliberare de energii care să ne înalţe către puritatea absolutului.

II.
Puritatea absolutului, un joc de cuvinte desuet, ar spune cei care nu sunt pregatiţi să înţeleagă dincolo de abstracţionismul literelor aşezate într-o ordine bine definită de energia fiecărei idei exprimate.S-ar părea că sunt două idei aparent neconcordante cu dorinţa ce se vrea exprimată.Aceea de a explica din punctul nostru de vedere energia cuvântului puritate şi energia cuvântului absolut. Pentru cineva cu o vibraţie energetico emoţional spirituală joasă, e greu de înţeles acest amalgam de transmisiuni energetico- audio- vizual -emotionale.Trebuie să transformăm o stare de fapt în cuvânt pe care emoţiile voastre să-l poată îmbrăca în formă, care o dată pronunţat, sau scris, sau gândit, să reuşească să aducă în viaţa voastră energia numită de voi cunoaştere. Puritate, un cuvânt cu o vibraţie atat de înaltă încât mai trebuie sa urcăm mult să-i putem pătrunde esenţa vibraţională. Spun să urcăm, pentru că noi evoluăm împreună, ne perfecţionăm doar împreună, prin interacţionare, prin bombardare cu informaţii care să ne asigure evoluţia. Spun bombardare pentru că, uneori, informaţia ţâşneşte spre noi sau dinspre noi cu o viteză greu de măsurat în limita timpului uman.


Ultima editare efectuata de catre Marioara Visan in Sam Feb 26, 2011 3:53 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Vin Feb 25, 2011 5:33 pm  Marioara Visan

Gradina vietii.

Pe treptele sufletului meu
se-nalta azi un curcubeu
ce lumineaza in culori
colectii de frumoase flori.
Prima care-o ocroteste
curcubeul din eter,
e iubirea ce sfinteste
al existentei mister.
Ce-a de-a doua minunta
floare din gradina mea
e speranta ce asteapta
sa -ntelegi splendoarea sa.
Ce-a de-a trei-a floricica
dintr-un suflet plin de har
creste chiar pe-o ramurica
din copacul calendar,
smerenia e ati ghicit,
ea creste-n gradina vietii
din sufletul linisit,
dand culoare tineretii
celui ce-a gradinarit.



Ultima editare efectuata de catre Marioara Visan in Sam Feb 26, 2011 1:34 am, editata de 1 ori

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Joi Feb 10, 2011 5:48 pm  Marioara Visan

Învaţă-mă

Doamne, primeşte-mă în slava Ta
Şi cu Lumina Ta mă înfăşoară,
dă-mi tot ce crezi că eu aş merita,
sau că mi-ar face viaţa mai uşoară.

Învaţă-mă să te iubesc mereu,
nu doar atunci când îmi e bine,
să înţeleg că nu mă laşi la greu
şi că în veci vei fi cu mine.

Învălue-mă în iubirea ta,
care-i Lumină, Pace, Armonie,
du-mi sufletul, când s-o găta,
în sfânta Ta Împărăţie.

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Joi Feb 10, 2011 2:26 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

Gândurile sunt vii, da...ele se transformă în fapte, iar faptele ne trasează destinul.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Mier Feb 09, 2011 2:47 pm  Marioara Visan

Cartea vieţii


Când nu poţi dormi,
nu te întrista,
priveşte cerul înstelat
care-ţi va şopti
clipind din genele-i lumină:
" Gandurile sunt vii"
iar tu vei colinda
prin graţia divină
în curcubeul cuvântului
pe aripa vântului,
al culorilor argintii
din sfinte veşnicii
de dincolo de moarte,
căci te vei transforma
în mii de poezii
din a vieţii carte.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Mar Feb 08, 2011 8:31 pm  Marioara Visan

Eşti copacul vieţii mele

Câteodată,
am senzaţia că
nu eşti real.

Eşti doar
în mintea mea.

Că ceea ce spui,
e doar un ecou
al dorinţelor neîmplinite
din mine...
din tine...
din noi,
şi atunci înţeleg!

Tu, eşti oglinda mea,
eşti Copacul vieţii mele
eşti locul din care
se naşte veşnicia
şi izvorăşte fericirea.

Ştiu,
ai ocrotit Floarea
tezaurului emoţional,
din sipetul albastru
al împlinirilor de doi,
doar pentru mine.

Eu, am îngrijit-o
cu toată gingaşia,
am admirat-o
în toată splendoarea ei
şi, am sorbit cu nesaţ,
licoarea din cupa dorinţei,
dorinţă distilată
pe buzele tale fierbinţi.

Cine eşti tu?
Eşti conştiinţa mea?
O să rog gandul
să mă uite acolo
în sufletul tau,
să mă eternizeze
în visul iubirii adevărate,

Iar izvorul
din fiinţa mea,
să se intoarcă
în eternitatea
Luminii tale,
în seva ce hrăneşte universul
şi se transformă
în albastre sfere, care,
atunci când iubirea moare,
se pot uni
prin contopirea
mea cu tine,
într-un curcubeu
din care....
sa picure prin
razele solare
esenţă de divin
în stropi de fericire,
din sfântă iubire.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Mar Feb 08, 2011 6:26 pm  Marioara Visan

Noi vom rămâne?
Iubirea noastră,
consumată în nopţile de mai,
e o comuniune de sentimente,
profunde, simple şi adevărate.
te ating cu gândul,
câteodată am senzaţia,
că nu eşti real.
că eşti doar în mintea mea.
iar ceea ce spui,
e doar ecoul dorinţelor,
speranţelor neîmplinite din mine
şi atunci... atunci înţeleg!
Înţeleg că eşti o fiinţă angelică,
că eşti Divinul din care se nasc
izvoarele omenirii.
Ştiu că ai ţinut ascuns
tezaurul emoţional,
doar pentru mine
ca eu,
să-l pot descoperi si preţui
în toată splendoarea lui.
Cine eşti tu?
Eşti conştiinţa mea?
Dacă ai fi...
te-aş ruga ,
să nu mă trezeşti niciodată din vis,
căci o să mor dorindu-mi
ca izvoarele din sufletul meu,
să se reverse
în oceanul tau sufletesc,
să se transforme
în iubirea cu care
se hrăneşte universul.
Talazurile,
să cânte muzica eternului
pe care să danseze sfere,
sfere de lumină,
care se transformă
atunci când,
omenirea are nevoie,
în suflete pereche...
Ce crezi, noi vom rămîne...
O singură sferă albastră??

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Vin Feb 04, 2011 9:44 pm  Marioara Visan

Asa e Raul, multumesc mult ca macar tu citesti in sufletul meu.

Sus In jos

Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj Vin Feb 04, 2011 9:25 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

Frumoasă "Perla sufletului". Se referă la Dumnezeu şi nu numai..la tot ce ne aminteşte de El. Sper că nu am greşit.

Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Vin Feb 04, 2011 5:55 pm  Marioara Visan

Perla sufletului

Când iarăşi îmi apari în cale,
în mătasea nopţii mă-nfăşor,
sunt marea, cu talazurile sale,
ce-n apa cristalină, mă unduie uşor,
chiar aerul pe care îl respir
miroase a parfum de primăvară,
iar glasul tau, drag suvenir,
mă-cântă iar la ceas de seară.
E ca o muzică astrală ce-o aud
şi simt cum trupul meu se înfioară,
azi, sufletul care e surd,
aude parcă, pentru-ntâia oară,
căci dorul de iubire ce-l ascult
pe strune fine de vioară,
trezeşte-n mine un tumult
şi mă transform în vis de vară


Ţi-aduci aminte când ţi-am scris
că eşti copacul vieţii mele?
de-atunci am renăscut din vis
să luminez acum în stele.
Pe cerul meu călătoresc,
te caut cu înfrigurare,
căci vreau şi eu să-ţi dăruiesc
eterna mea îmbrăţişare.
În fiecare loc în care mă opresc
pe drumul meu spre implinire
e doar dorinţa să te regăsesc
pentru că ştiu că eşti iubire.
În fiecare vorbă-a ta
e perla sufletului, pură,
tu ştii că nu te voi uita
chiar daca viaţa azi îmi fură
puterea de-a te-mbrăţişa.


Sus In jos

Dorina Ciocan

Mesaj Mar Ian 25, 2011 9:26 am  Dorina Ciocan

am citit cu drag sonetul iubirii...ești un vis frumos, Mara...dar unde-s pozele noastre de sâmbătă...pentru ce a fost ședința aceea foto:tu cu băieții, eu cu băieții, băieții cu noi...de ne-ai amețit...unde-s pozele?????????

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum