Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeIeri la 6:15 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Poemele mele-Violetta Petre

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

02022010

Mesaj 

Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Empty Poemele mele-Violetta Petre




Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Clip14
Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Clip_313


Cascada mea de lacrimi, alunecă timid
Spre-adâncuri mişcătoare prin porţi ce se închid
Surăsului cel viu din inima prea plină
De-atata amăgire şi de prea multă vină...

Sparg lacăte- ncuiate-n rugină şi-aşteptare
Surăsul să pătrundă prin uşa cea mai mare
Să râd şi iar să râd să mă întorc la mine
Cu taina bucuriei să fug de lângă tine...

Şi să o străng în braţe cu ea să mă gătesc
S-alerg prin primăvara violetelor ce cresc
Aşa cum mă ştiam cu rîsul în priviri.
De-atata bucurie şi fără alte vini...

Poemele mele-Violetta Petre - Pagina 3 Clip_515
Violetta Petre
Violetta Petre
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 70
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Poemele mele-Violetta Petre :: Comentarii

Marioara Visan

Mesaj Lun Sept 06, 2010 2:20 pm  Marioara Visan

`Nimic nu ramane vesnic draga mea decat iubirea pentru Dumnezeu, lasa sa plece tristetea din sufletul tau ca sa poata incapea bucuria, pentru ca sufletul tau acum e plin , goleste-l de durere sa-l poti umple de armonie, nu tine cu dinti de o emotie , de un gand, de o dorinta, lasa-le libere, fa loc mereu la altceva nou in viata ta, cu drag Mara.

Sus In jos

Violetta Petre

Mesaj Lun Sept 06, 2010 1:02 pm  Violetta Petre

Trădările toamnei...autor Vio petre


Nu-s stele pe cer..şi unde se-ascund?
De cand ai plecat din ochiul fecund
Pierdute sunt zile şi nopţi îngropate
În mijlocul toamnei , cu galben pictate...

De ce numai toamna ascunde tristeţi
Şi umbre de moarte rânjesc pe pereţi
Ar fi mult mai bine, în nopţile verzi
Cu toamne, iubitule, să mă trădezi!

Să simţi cum lacrima stoarsă din ploi
Te chinuieşte cu dorul din noi
Norii aleargă să prindă din urmă
Prima trădare din legea străbună...

Şi să te văd cum nu ştii spre ce poartă
Ai mai puţin de urcat cu o treaptă
Să te astept eu, iubirea dintai
Toamna sa strige...Te rog , mai ram
ăi!

Sus In jos

Violetta Petre

Mesaj Lun Sept 06, 2010 10:46 am  Violetta Petre

Da, Dorina! Ai dreptate! Am o perioadă destul de dificilă...eram şi sunt supărată...îmi cer iertare pentru mesaj!
Nu vreau să supăr pe nimeni!M-am simţit singură, părăsită de toată lumea...
Mulţumesc frumos, Didina, Mara pentru mesajele de bun simţ şi pentru prietenia voastră...Aveţi dreptate!
Vă îmbrăţişez cu drag şi vă doresc o săptămână uşoară, cu împliniri!
Cu drag, VioDor















Sus In jos

Marioara Visan

Mesaj Lun Sept 06, 2010 7:28 am  Marioara Visan

Draga Violeta, Didina are dreptate, uite mie nu mi-a citit nimeni , cel putin asa cred, versurile, doar Sorin , un copil minunat, care a si postat un mic comentariu, dar asta nu ma deranjeaza, eu stiu ca noi cei din Universul Prieteniei ne iubim , ne cunoastem implinirile si neajunsurile, iar faptul ca nu postam decat rare ori pe paginile membrilor asociatiei comentarii, inseamna ca acordam definitiv si neconditionat nota 10 celor ce posteaza pe forum. Comentam mai mult la persoanele noi pentru a le integra mai usor in atmosfera de " atelier de lucru" a forumului. Iti doresc o saptamana frumoasa ca sufletul tau si ca ochii tai superbi, cu drag Mara.

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Lun Sept 06, 2010 6:46 am  Didina Sava

Draga Violetta

Daca vei studia cu atentie acest jurnal adica cele vreo 20 de bloguri vei observa ca urmatoarele

arareori apare cate un comentariu
cei care comenteaza sunt putini(vreo cinci la numar)
daca pe alte site-uri sunt cel putin 20 cei care comenteaza ,pentru ca siteul are cel putin 200 sute de persoane ce posteaza in mod curent,atunci e normal sa ai macar 5 comentarii acolo pe acele siteuri.Aici pe acest site toate aceste cifre sunt impartite la 5 ,adica daca sunt 40 care posteaza din care doar 5 comenteaza e clar ca rar vei primi comentarii.Eu mi-as dori asa o echipa de persoane care sa se priceapa si sa si comenteze,pentru ca eu una nu fac fata,adica am destule altele de facut in asociatie ,pe langa ca trebuie sa muncesc sa traiesc,In aceeasi situatie sunt si ceilalti.
Deci nu e cazul sa te simti neglijata ,frustrata ,ci sa te gandesti ca acest site nu are atatia membri activi,care sa si faca activitate cum ai fost obisnuita pe alte siteuri,si mai ales care au o traditie in a face comentarii a emite aprecieri sau critici.
Imi pare rau ca suferi pt asta ca ti se pare ca nu esti citita,dar am incercat sa iti explic situatia.Toate cele bune si frumoase pt tine.


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Sept 06, 2010 1:31 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

Dorina Ciocan

Mesaj Lun Sept 06, 2010 2:06 am  Dorina Ciocan

Violeta, dar de ce să crezi asta? Tocmai tu...Nu mai eşti Alice a mea? Vrei să mă laşi fără copilărie? Sigur erai tare supărată în clipa în care ai postat asta şi acum îţi pare rău...cu drag de tine

Sus In jos

Violetta Petre

Mesaj Lun Sept 06, 2010 1:07 am  Violetta Petre

Nu ştiu de ce , dar am un sentiment puternic de ''şut în fund'', de marginalizare..am făcut comentarii la care nici măcar nu mi s-a mulţumit, poeziile mele nu le citeşte nimeni...există un dialog într-un cerc închis cu lacăte grele...
Spatele întors al tuturor mă face să cred că nu sunt acceptată aici...deşi sunt printre primii care au semnat condica...
Am iubit mult acest Univers, dar cred că el nu mă mai iubeşte...
Cu regret, Vio

Sus In jos

Violetta Petre

Mesaj Vin Sept 03, 2010 3:21 pm  Violetta Petre

A venit toamna...
Mă culcasem cu aşteptarea în gînd...un sentiment nedefinit, nu ştiam ce aştept, pusese stăpanire pe mintea mea si umbrele de pe pereti schimonosite de vantul de afară imi dădeau un sentiment de teamă de singurătate, de pădure cu pomi uscaţi...frunze scâncind a desprindere de crengi mă acopereau cu galbenul lor trist, lacrimile cerului se auzeau ropotind pe geamuri...îmi pierdeam amintirile pline de bucurii...le luau locul tristeţea şi amintirea iubirii pierdute la început de vară...un sentiment de inutilitate a existenţei mele m-a învăluit pentru o clipă...o rafală de vânt mi-a trântit fereastra deschisă şi m-a trezit din visări...m-am ridicat, m-am apropiat de ferestră şi picăturile de ploaie mi-au atins faţa...prospeţimea lor mi-a adus pe buze un zâmbet uitat şi dorinţa de viaţă...ştiam că a venit clipa uitării definitive...am simţit aproape fizic că am pierdut ceva dar care nu imi trebuia , ceva care ma ţinea pe loc şi mă conducea spre disperare...Se încheia un episod din viaţa mea...prima zi de toamnă a venit la mine cu un sfârşit şi un nou început...de data aceasta , toamna mi-a adus bucuria şi fericirea, alungându-mi melancolia unei iubiri deşarte şi nefireşti...
Îţi mulţumesc, Doamnă-Toamnă!

O lacrimă de cer m-atinge
Cu prospeţimea-i inocentă
Şi focul ce mă arde-l stinge
Cu răsuflarea ei prezentă...

O călătoare printre stele
Plutind aiurea printre nori
Tot adunând tristeţi rebele
Să le arunce înspre sori...

E lacrima iubitei Doamne
Ce calmă ne mângâie zorii
Tristeţea ei , în drum adoarme
Poveşti şi vise iluzorii...

Să vă intre în case toamna mea! Toamna liniştită, bogată, iubitoare, iertătoare şi prevestitoare a unei noi primăveri ce va să vină în inimile noastre...după iarnă...să primi toate anotimpurile cu braţele deschise pentru frumuseţea fieacăruia...căci tot ce avem , noi, pământenii este minunat!

Cu drag, Vio
Dor

Sus In jos

Violetta Petre

Mesaj Vin Sept 03, 2010 2:50 pm  Violetta Petre

E împletire de frumos şi rece
De lacrimă şi zâmbet de prea-plin
O zi de plîngi , o altă zi îţi trece
Şi peste nori se-aşterne alt senin

Cu toamna-n plete mă aştern tăcut
Melancolia o păstrez intactă
Într-un solfegiu-al cântecului mut
Unde o notă-n ruginiu m-aşteaptă...

Din funigei îmi ţes perdea de ploi
Şi mierea o adun pentru iubire
Va fi aleanul plânsului în doi
Acum în toamna mea cu despărţire

E cerul mai alastru, mai adânc
S-a-ndepărtat de noi precum Lumina
Când asfinţit cu ochii eu mănânc
Şi-n întuneric mă apasă vina...

Că toamnele -au venit pentru că eu
Adun tristeţea de pe nu ştiu unde
Şi lacrima din ochiuri de fileu
Printre cotloane sufleteşti pătrunde

Şi plouă trist un bob din fiecare
Ce se adună-n pânzele de nori
Acolo sunt uitări şi roua de pe floare
Ce le culegem din ochii trişti în zori...

Scrisă acum, inspirată din mesajele voastre, pentru voi!
Cu drag, VioD
or

Ultima editare efectuata de catre Violetta Petre in Lun Sept 06, 2010 12:56 pm, editata de 1 ori

Sus In jos

victoria preotesescu

Mesaj Vin Aug 27, 2010 10:27 am  victoria preotesescu