Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeVin Apr 19, 2024 5:47 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK

In jos

28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Empty 28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK

Mesaj  Didina Sava Mar Iun 02, 2009 4:44 pm

In noaptea de vineri 28 decembrie 2007 la ora 19 la restaurantul AMBRA din Tatarasi a avut loc o noua intalnire a clubului Iesenii
In atmosfera plina de taina si bucurie a Craciunului ne-am intalnit 36 de memebri ,majoritatea din Iasi,dar si din Brasov ,Bacau,Suceava,Vaslui,Roman,Slobozia.
Principalul scop al acestei intalniri a fost lansarea volumului de versuri DESTIN al doamnei FLORA STANESCU si al domnului NICOLAE STANCU.



28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Afis-d10

Flora Stanescu

28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Clip11

Nicolae Stancu
28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Clip_212


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Sam Iun 27, 2009 7:44 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4305
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

28 decembrie 2007 -Iasi -lansare de carte Volumul Destin-al Florei si NicK Empty Prezentarea volumului "Destin"

Mesaj  Didina Sava Lun Iun 15, 2009 7:47 pm

Am citit cu placere , emotie,si crescand interes aceasta culegere de versuri -DESTIN -descoperind doi autori - doamna Flora Stanescu si domnul Nicolae Stancu ,doi autori cu vocatia liricului .Poezia pare un domeniu privilegiat ,accesibil doar unora dintre noi.
Insusi unul dintre autori Nick, marturisesete cu sinceritate
« Nu am crezut ,ca in apusul vietii ,
Uitatele dorinti mai freamata prin minte
Ca poti spala trecutul ,in roua diminetii
Si-n strune te alinti sau pui cuvinte ! »

Ori autoportretul spiritual ,emotional a lui Flora

« Sunt soapta parauilui clipocind printre stanci
...............................
Sunt aurul holdei stropita cu maci .....
........................................
Sunt frunza ce canta al crengilor rod
Sunt maramura iernii ,troiene ningand
Sunt unda suava-n izvor inganand
Sunt lacrima cerului pe obraz de campie
Sunt doar un vers intr-o poezie ! »

Poeziiile din acest volum nu au o tematica speciala ,sunt o izbucnire de emotii ,o curgere de versuri dominate de multa afectivitate uneori sentimentale ,alteori ironice sau chiar cinice ,franturi de dialog cu sine ,sau cu noi citititorii,franturi de replici care exteriorizeaza bogatia sentimentala si atitudinala a autorilor .
Limbajul uneori frust ,direct ,alteori metaforic , abordand teme ale menirii existentiale a oamenilor cum ar fi trecerea timpului un fapt ireversibil pentru natura umana
Nick«
Batrana garbovita ...
Traia-n singuratate ,hranindu-si amintirea
Cu vremi de mult apuse ,cu a ei plecati copii ;
............................................
Se-ntoarse-ncet spre casa ,adusa mult de spate,
Se-ntoarse iar la nimeni ...se-ntoarse la visari »
..................................................................
« Ce trista e toamna in parcul iubit
Cand singur te plimbi pe alei !
Cad frunze degeaba,iar timpu-i oprit ”


Flora
« Am sadit meri in gradina lumii ,
Le-am inmiresmat cu ramurile inflorite ,
Cu sufletul meu ,
Iar ramurile ma cuprind ....
Din toate partile ,
Roadele lor sunt izbanzile mele, »
………………..
« Am privit prin frunzisul inalt ,
Tarziu pentru lacrimi ,
Tarziu pentru sfat,
Tarziu pentru parul meu alb,
Ca o ramura de castan.
Inflorita in ...toamna »

Poezia este o creatie dificila intrucat presupune stapanirea suprema a limbajului ,este apanajul adevartilor artisti,pentru ca in afara de mesaj ,poezia implica ,rima, versificatie ,metafora.In acest volum intalnim poezii traditionale adica organizate in versuri clasice cu ritm si rima ,masura,dar si poezii moderne cu versuri albe,neregulate sau fara rima.
In poeziile din acest volum este slavita atat natura cat si iubirea,temele clasice ale poeziei sau sunt abordate in stil pamfletist realitati sociale cotidiene existentei noastre de tranzitie .Dumneavostra le veti descoperi ,le veti savura si citindu-le veti simti uneori gustul amar a unei vieti cotidiene frustante ,sau va veti amuza de continutul unor poezii cu tenta de fabula.Eu azi vreau sa inchei cu o exemplificare in versuri bineinteles din creatia celor doi poeti aici sarbatoriti , cu doua pasaje care pe mine m-au vrajit prin farmecul ,caldura,atmosfera cromatica si plina de lirism creata prin revenirea la dorinta noastra ancestral umana de a ne contopi cu natura ,cu armonia ei ,cu taina ei .
Nick «
Mi –e dor de verdeata umbrita de tei ,
Din parcul scaldat in culori ,
De soaptele frunzei cazute pe- alei ,
Si pasi pierduti printre flori,
De roua cazuta pe frunze si flori ,
De soare si al sau rasarit ,
De vara iubiri ,iubito mi-e dor
De tine si visu-mplinit
Mie- dor de padure in freamat si cant ,
Si tainele noptii din lunci ,
De bratele tandre si vorbe de-alint,
Si –a tingerea buzelor dulci .”

Flora

Sau testamnetul poetic al autoarei .care este tot un indemn de revenire in natura mama

« Cenusa trupului meu ,
S-o asezati la rascruce de vanturi
Vreau sa dainui mereu ,
Intre cer si pamant
Sa zbor deasupra merilor in floare .
Sa sorb lacrima izvorului pur .
Sa ma asez pulbere fina ,
Pe aripile pasarilor calatoare
Sa cutreier cu ele lumea
Sa imbratisez cu privirea
Intreg pamantul
Sa ma astern pe el ,
Iar trupul meu ,
Sa rodeasca in lut ,
Floarea iubirii de oameni

Din iubire de oameni si noi azi suntem impreuna adunati ,fiecare din noi cautand iubirea si daruind iubirea de semeni ,incercand sa ne croim un drum in viata aceasta care,... cum ar spune Flora e cu
« Prea multe poteci incalcite ,
Ai de cutreierat
Imaculatul sa-l cauti ,
Nu-i in verdele frunzelor ,
Nici in albastru cerului ,
NU!..Nici apele de clestar nu –l au.
Poate nu-i nicaieri ....
Daca nu-i chiar in tine '
28 dec 2007-Didina Sava



Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4305
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum