Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeSam Apr 27, 2024 5:30 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Subiecte similare
Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni

In jos

08062009

Mesaj 

Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni Empty Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni




Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni 311

Confesiuni la o lansare de carte


Mă îndepărtez de îmbrăţişarea munţilor, de căldura podgoriilor şi de sărutul pădurilor, de Ţara magică a Vrancei pentru a mă întâlni cu Eminescu şi Creangă, cu Ionel Teodoreanu şi ceilalţi visători, artişti ai cuvântului, pentru a-i admira şi a le cere, modest şi timid, să privească cu îngăduinţă, cu multă îngăduinţă, către nevrednica-mi încercare de a citi în stele şi în suflet.

Ajunsă în dulcele târg al Ieşilor ating sfios cu privirea oameni şi locuri, cer şi pământ şi continui să vorbesc cu mine însămi, încurajându-mă, şi ascunzînd cu grijă o lacrimă ce se înghesuie în geana ochilor. Am venit pentru a dărui ceva, ceva din sufletul meu, oamenilor, prietenilor.
Am simţit nevoia să scriu despre ceea ce simt, ce trăiesc, ce gândesc.
Am făcut-o pentru a lăsa ceva sincer pentru atunci când nu voi mai fi, iar dacă mi-aţi citit versurile aţi văzut că ceea ce scriu este exact viaţa. Şi nu alta decât propria mea viaţă! În esenţă este o demonstraţie de felul în care eşecul poate să semnifice o victorie şi izbânda o înfrângere. Depinde de la ce distanţă priveşti lucrurile şi, mai ales, cu ce inimă.
Iubesc adevărul, am visat şi am aşteptat dragostea, luna plină mi-a păzit şi luminat cărarea spre aceasta, mi-a adus frământări şi linişte deopotrivă. E nevoie de curaj să rămâi romantic şi să scrii frumos despre adevăr şi despre dragoste, fie într-un octombrie friguros, fie la o ceaşcă de cafea ninsă cu fulgi negri… Poeziile mele se vor o invitaţie la o pauză de respiraţie, la o fugă din infernul citadin, la regăsirea plăcerii simple a unei plimbări într-o pădure foşnitoare, frunzele, ah frunzele şi secretele pe care vi le şoptesc uneori şi vouă, cititorii mei dragi

Dar ce mi se întâmplă!? Unde sunt!?

M-am rătăcit în timp răscolitor
de amintiri uitate pe-o cărare;
le-am regăsit plângând lângă izvor
rupându-mi filele din calendare.

Şi am privit spre ele cu frustrare,
înspăimântată că nu mai am trecut
şi nici o şansă de recuperare
a orelor zglobii, a dorului tăcut.

M-am prăbuşit în clipa minunată
strigând că nu ştiu unde sunt;
o voce-mi spune că-s abandonată
de Dumnezeu şi viaţă, întrun timp cărunt.

Naiv, ating o vorbă, o speranţă
şi-aş vrea ca cineva să mă trezească,
să mă salveze din nesiguranţă
şi starea de coşmar s-o risipească.

O lumină-mi sparge visul dureros
şi cu-o privire-albastă îmi şopteşte
că timpul, cu mine, este generos
căci vers şi zbor cu doruri împleteşte.

Ah, da! Mă aflu în cuvânt, în carte,
în poezii, în cânturi şi trăiri.
Promit în gând că nimeni, pân`la moarte,
n-o să-mi mai fure imagini şi-amintiri.
(Ieşire din timp)
Iaşi, 5 iunie 2009

Îmbrăţişări, felicitări...

O seară deosebită pentru toţi cei prezenţi la lansarea de carte de la Ateneul din Iaşi.
Da! Aceasta este o seară încununată de lacrimi de fericire şi îmbrăţişări calde oferite celor care aleargă liber prin ploi albastre, care se zgribulesc sub greutatea fulgului de nea, apoi se odihnesc într-o lumină de nobleţe a înţelegerii sufleteşti şi care îşi aştern trăirile între coperţile cărţii despărţindu-se de sine.

Îmbrăţişări, felicitări…

Ţara Vrancei mă strange cald la piept şi îmi sărută privirea speriată!
Sunt acasă!


Când veţi citi ceea ce eu am scris în această pagină veţi fi mai aproape de sufletul meu ca niciodată…! Vă mulţumesc tuturor că existaţi! Altfel spus, eu n-aş fi avut pentru cine scrie…






Noaptea de Sânziene - tulburătoarea deschidere a cerului


În noapte se deschide cerul
să ne dezvăluie misterul
iubirilor pierdute-n zori
în ascunziş de reci culori.
Şi-ncet coboară cu fiori
învăluite-n dalbe flori
crăiese mândre, minunate:
sunt sânzienele visate
de orice fată, fată mare,
ori de-o femeie iubitoare;
sunt sânzienele dorite
în clipele neadormite
şi răvăşite de-o chemare
în dorul-dor şi-n marea-mare.

Când scriu aceste rânduri mă aflu în cercul nopţii de sânziene. A început o dată cu apusul soarelui pe 23 iunie şi se termină înainte de răsărit în dimineaţa de 24 iunie. Nu mă interesează florile, coroniţele, fetele şi feciorii asociaţi cu această sărbatoare când sânzienele dansează şi plutesc în aer, ci semnificaţia momentului.
O sărbatoare solară (în preajma solstiţiului de vară) în timpul căreia cerurile se deschid noaptea. E un timp bun pentru a-ţi pune dorinţe şi pentru a te ruga. Se crede că, dacă te plimbi în noaptea de sânziene, vei avea parte de multe semne şi lucruri ciudate. Orice este posibil când cerurile sunt deschise.

Noaptea de sânziene e noaptea în care vara şi natura au cele mai mari puteri...puterea chiar de a schimba destine. Sânziana este în cultura populară românească zeiţa agrară, protectoarea lanurilor de grâu înspicate şi a fetelor aflate în pragul căsătoriei. În obiceiurile, credinţele şi folclorul românesc, drăgaica păstreaza amintirea marii zeiţe neolitice, divinitate lunară, echinocţiala şi agrară, identificată cu diana şi iuno în panteonul roman şi cu hera şi artemis în panteonul grec. Drăgaica sau sânziana, numită în diferite zone etnografice dardaica, împărateasa, stăpâna surorilor, regina holdelor, mireasa, ar umbla pe pământ sau ar pluti prin aer în ziua solstiţiului de vară şi s-ar desfăta, cântând şi dansând, împreuna cu alaiul său nupţial format din zâne fecioare şi fete frumoase, peste câmpuri şi păduri. În cetele de drăgaica din sudul Munteniei, fata care joacă rolul zeiţei este îmbrăcată ca o mireasă, cu rochie albă şi cu cunună împletită din flori de sânziene (drăgaica) pe cap, însemn al cununiei.
Coroana împletită din floarea de sânziană (drăgaica) şi din spice de grâu, reprezentare fitomorfă a zeiţei agrare, în dimineaţa zilei de sânziene sau de drăgaica (24 iunie) se numeşte cunună de sânziene. Aceasta este o efigie divină cu puteri miraculoase: purtată pe cap de o fecioară, în ceremonialul numit dansul drăgaicei, simbolizează zeiţa agrară; agăţată la fereastră, în stâlpii porţilor, în crucile din hotar şi din cimitir are funcţia apotropaică, de apărare a oamenilor, animalelor şi holdelor de stihiile naturii (grindină, furtună, vijelie, inundaţie); aruncată pe acoperişul casei sau al şurii indică, prin anume semne (dacă va cădea sau se va fixa pe acoperiş), daca cel căruia i-a fost menită, sau cel care a confecţionat-o sau a azvârlit-o va trăi sau va muri, dacă fata se va căsători în cursul anului şi cum îi va fi ursitul (tânăr sau bătrân, frumos sau urât), dacă va fi sănătos sau bolnav, dacă va avea noroc sau pagubă în casă.

Întotdeauna mi-am dorit sa fiu îndragostită de sânziene...să mă plimb noaptea cu cineva care să mă facă să simt toată căldura verii, tot parfumul florilor de sânziene şi dansul voluptos al zeiţei câmpurilor prin atmosferă şi căruia să mă dăruiesc nouă şi translucidă ca o halucinaţie de vară cu iele şi stele şi flori...poate anul viitor...

Îmi ninge noapte pe cuvânt,
îmi plouă stele într-un cânt,
îmi este chin în dimineaţă
iar lacrima mă plânge-n ceaţă
când rătăcită sunt în dor
şi-mi caut viaţa într-un nor.
Îmi strig durerea în ecou,
în gândul vechi, în visul nou
şi mă ascund în ierburi moi
crescute-anume pentru noi.
Şi somnul cade peste gene
cu amintiri de sânziene.

Panciu, 23 – 24 iunie 2009


Ultima editare efectuata de catre Mariana Rogoz Stratulat in Sam Iul 11, 2009 9:28 am, editata de 1 ori
Mariana Rogoz Stratulat
Mariana Rogoz Stratulat

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 75
Localizare : Panciu
Data de inscriere : 08/06/2009

http://sufletdecocor.blogspot.com/

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Mariana Rogoz Stratulat- Confesiuni :: Comentarii

Rodica Rodean

Mesaj Mier Sept 08, 2010 11:50 pm  Rodica Rodean



Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Dum Apr 18, 2010 8:58 pm  Rodica Rodean

Un minunat moment oferit de Mariana Stratulat

Sus In jos

Violetta Petre

Mesaj Joi Feb 11, 2010 3:06 am  Violetta Petre

La mulţi ani frumoşi şi buni!

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Mier Feb 10, 2010 9:48 pm  Rodica Rodean

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Lun Ian 25, 2010 9:22 pm  Mariana Rogoz Stratulat


A fost odată o Fiinţă de lumină şi iubire. Şi fiinţa asta era atât de fericită şi mulţumită cu sine, încât nu-i mai păsa de nimic altceva decât de ea însăşi. Se autoalimenta, se autosatisfăcea, se încărca cu tot ce era în jurul ei, prin toate simţurile, prin toţi porii. Trăia timp îndelungat numai mirosind o floare sau ascultând vântul sau privind frunzele galbene ce cădeau din copaci de aur şi aramă.
Şi Natura, privind la atâta fericire, s-a revoltat şi a spus că e împotriva firii, e ceva mai presus de tot şi de toate. O singură Fiinţă vie nu poate trăi astfel. Şi a pedepsit Fiinţa, despărţind-o în două Părţi ştergându-i orice amintire legată de viaţa de până atunci.
Au rămas însă rădăcini adânc înfipte în fiecare din cele două Părţi: doruri neclare, vise nelămurite, năzuinţe, idealuri.
Şi-au colindat mult prin spaţiu şi timp, încercând să-şi găsească fiecare fericirea. Totul era însă în zadar. Fiecare umbră de fericire pe care o întâlneau era înşelătoare şi se dovedea falsă.
Şi tot umblând şi căutând, nici ele nu ştiau ce, s-au apropiat una de alta. Neliniştea devenea tot mai mare, dorurile tot mai intense.
Când s-au văzut, s-au cunoscut. Atât de incredibil li s-a părut însă ceea ce au întrezărit, încât multă vreme au încercat să se convingă că şi aceea era tot o fericire dintre cele înşelătoare.
Într-o noapte, ochii li se deschiseră brusc una asupra celeilalte şi au ştiut. Au râs şi au plâns. Au dănţuit. S-au împletit şi s-au rătăcit una într-alta. Şi au redevenit Fiinţa. Şi ca să nu mai păţească precum în trecut, Fiinţa a păstrat aparenţa de două Părţi.
Şi Natura vedea doar două suflete care se iubeau enorm.

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Mar Iul 28, 2009 2:39 pm  Mariana Rogoz Stratulat


Precum Pythia din Delphi, am prezis, într-un comentariu postat în „Cutia poştală” , pentru ATHENAIS RADIO un viitor strălucitor. Şi iată că acest viitor este mai aproape decât aş fi crezut la momentul redactării materialului respectiv.
După o duminică incredibilă în care moderatorii s-au depăşit pe ei înşişi prezentându-ne emisiuni bine pregătite, sunt îndreptăţită să fac această afirmaţie.
Voi face referire la trei emisiuni cu o tematică diferită, bine documentate şi structurate cu simţ de profesionist. De altfel asta au dovedit că sunt cei trei realizatori – Alina, Cristi şi Alex – adevăraţi oameni ai radioului.

Alina m-a încântat, aşa cum o face ori de câte ori vine pe post, fie cu „Poşta radio”,(miercuri de la 22.00 până la 24.00) fie cu emisiunea care deja a făcut-o cunoscută şi îndrăgită ascultătorilor Athenaisradio, „Visul unei femei” (vineri şi duminică, 20.00 – 22.00). Delicată şi sensibilă, Alina a dăruit muzică şi vers pentru suflet, pentru iubire, totul aranjat într-un montaj superb. Nu ştiu ce mi-a plăcut mai mult! Vocea Alinei care mângâia durerea şi liniştea, versurile atât de sugestive şi profunde sau melodia care pătrundea nestingherită în casa mea? Toate au format un întreg, un glob strălucitor de dragoste şi dăruire!

Cristi, cu emisiunea „Naţionalităţile conlocuitoare din România” – prima parte – mi-a atras atenţia prin documentarea meticuloasă, organizarea materialului informativ şi, mai ales, ingeniozitatea prezentării: istorie predată în paşi de dans sau cu ajutorul artiştilor aparţinând acestor etnii pentru a ne încânta cu melodiile lor tradiţionale şi nu numai. O emisiune curată, deschisă pentru toţi ascultătorii, indiferent de vârstă şi sex.

Surpriza zilei a fost Alex, cunoscut de la ”Alex 220 V” la care am admirat conceptul de emisiune dar mai ales dezinvoltura moderatorului.
Bine, bine, veţi întreba, în ce constă surpriza? Iată despre ce este vorba.
Duminică, ora 23.00, la Athenais radio, „Noapte de suflet”.
Să rămân, să nu rămân... O voce gravă, calmă, cu uşoare inflexiuni ce încercau (am bănuit eu) să ascundă un uşor oftat sau altceva ştiut numai şi numai de realizator, prezenta prologul emisiunii, învăluit într-o notă de eleganţă romantică, cum rar mi-a fost dat să aud în ultimul timp. Curioasă, am rămas... şi a fost... într-un decor de vis, cu stele şi... cu o lumânare aprinsă până la sfârşitul emisiunii, o călătorie în frumuseţea spiritului. Invitaţi de onoare la „Noaptea de suflet” a lui Alex muzica, poezia, cuvintele de duh şi oameni - stele cu stele în suflet şi pe frunte: Petre Ţuţea, Ştefan Iordache, Nichita Stănescu (reprezentat de poezia de dragoste) şi mulţi, mulţi alţii. „Suntem la sfârşitul emisiunii şi aş fi dorit atât de mult să vă transmit ceea ce am primit de la stelele care mă privesc pe geam...” – spune simplu aceeaşi voce calmă care m-a reţinut lângă monitor vreme de două ore.
Cei care nu aţi ascultat, aţi pierdut o... „Noapte de suflet”!
Aş dori ca în fiecare duminică noaptea să fie cu stele, cu o lumânare, cu poezie şi muzică!

Nu-mi rămâne decât să spun, tot simplu, din suflet, mulţumesc!

Cu asfel de emisiuni şi mai ales cu asemenea oameni – moderatori-realizatori – Alina, Cristi, Alex, Florenţa, Bernard, Petre, Geoge, Ramona postul de radio ATHENAIS va fi ascultat cu plăcere de toţi cei care ştiu să aprecieze calitatea şi frumosul.

Dar prezenţa lor aici a fost înlesnită de visul unei românce cu dragoste şi dor de ţară,
ELENA MEZIN, director-fondator al postului ATHENAISRADIO.

Fie ca visele lor să se îngemăneze cu visele voastre şi să capete contur de lumină şi iubire!


Panciu, 27 iulie 2009

Mariana Rogoz Stratulat
ID: athenaisradio

ID: elenamelena2000

Adrese:

http://athenaisradio.ning.com/
http://minunatulunivers.ning.com/
http://athenaisradio.xplor.ro:9000/listen.pls

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Joi Iul 16, 2009 10:46 pm  Rodica Rodean

Multumesc Mariana....imi plac mult poeziile tale flower

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Joi Iul 16, 2009 9:09 am  Mariana Rogoz Stratulat


Pe apa verde, cântătoare,
plutea corabia spre vis
păzită de o ursitoare
să-i fie calea paradis.

Un pescăruş o însoţea
vestind chemările din zori
iar briza mării îi şoptea
taina adâncului din nori.

Sirenele cu trup de peşte
se întreceau cântând cu dor,
câte-un sărut furau, hoţeşte,
cârmaciului rătăcitor.

Din depărtare, o lumină
clipea şăgalnic, tot mai des;
tăcerea nopţii îi alină
gândul bărbatului ales.

Dar apa e înşelătoare
şi vântul un viclean pirat;
veşnic rămâne călătoare
fantoma vasului furat.

La ţărm, cu lacrimi în privire,
o fată-mbrăţişează marea,
se-ascunde-n val, în fericire.
Un pescăruş scrutează zarea!


13 iulie 2009

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Lun Iul 13, 2009 11:43 am  Mariana Rogoz Stratulat


Mi-ascult tăcerea în singurătate
şi mă-nfăşor cu liniştea din ea,
îmi pierd iubirea pe-nserate
iar cerul mă cuprinde într-o stea.

Îmi chem uitarea dintr-un viitor
pe care îl descopăr în dorinţa mea
şi zbor cu diperarea unui alb cocor
ce-şi strigă jalnic prăbuşirea grea.

M-ascund în mântuirea dorului nestins
de-a fi o lacrimă în amintire,
ca să-mi adorm speranţa în abis
şi-apoi mi-ascult tăcerea în neştire.

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Sam Iul 11, 2009 10:10 am  Rodica Rodean

Da...dar unele vor lasa ceva in urma lor...dragostea si respectul semenilor

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Sam Iul 11, 2009 9:22 am  Mariana Rogoz Stratulat

Noi oamenii nu ştim cine suntem şi ce vrem.
Dacă ne-am cunoaşte aşa cum trebuie şi cât trebuie
am deveni nişte fiinţe minunate, perfecte!
Dar până atunci multe stele se vor naşte
şi multe vor muri!

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Sam Iul 11, 2009 9:14 am  Mariana Rogoz Stratulat


Dintr-o margine de vis
îţi trimit un zâmbet cald
să-ţi aline dorul stins
de al verii roşu fald.

Îţi sărut uimirea nopţii
cu blândeţea unei flori
că aşa voiră sorţii,
eu să cânt, iar tu să zbori.

Şoapta mea să te mângâie
cu o undă de izvor,
nuferii să te îmbie
sus, pe-o margine de nor.

Vei pleca în noaptea blândă
cu sclipiri de stele-n ochi
şi cu vorba-ţi murmurândă
descânta-vei de deochi.

Clipa tremură vrăjită
de uimire şi de dor
pe cărarea părăsită
de-un luceafăr trecător.


Panciu, 4 ianuarie 2009

Ultima editare efectuata de catre Mariana Rogoz Stratulat in Sam Iul 11, 2009 9:25 am, editata de 1 ori

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Sam Iul 11, 2009 1:06 am  Rodica Rodean

Da, Mariana...mare dreptate ai....am intalnit si eu multe cupluri care sunt nefericite doar pentru ca umbla "cu capu-n nori"....
Ei nu stiu ce dar au de la Dumnezeu...ca nu sunt singuri...ca sunt doi Singuratatea si lipsa de comunicare sunt cel mai de temut dusman al omului

Frumoase versuri...multumesc

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Sam Iul 11, 2009 12:43 am  Mariana Rogoz Stratulat


Am visat că voi fi floare
într-o lume trecătoare,
că mă dărui în iubire,
în culori şi fericire.

Am fost floare doar în cânt!
Sunt o lacrimă-n cuvânt,
sunt cuvânt ascuns în dor
risipit în ploi de-un nor
când încet se lasă seara
şi tot murmură vioara
în surdină, la ureche,
despre-un început pereche
care-a fost cândva, demult,
împlinire şi tumult.
Şi ca orice fericire
într-o unică iubire
noaptea a întunecat-o,
crivăţul a vânturat-o
până când s-a risipit
în trecut şi-n asfinţit.

La-nceput Adam şi Eva
oamenilor le-au dat seva
pentr-un El şi pentr-o Ea
de aici şi de-aiurea
jumătatea să-şi găsească
iubirea să înflorească.

Asta e-o poveste care
o trăieşte fiecare
căutându-şi jumătatea,
fericirea, bunătatea...
Şi atunci când n-o găsesc
oamenii se prăpădesc
în împerecheri deşarte,
în speranţe deja moarte.

La-ncheiere eu vă zic
să mai meditaţi un pic
despre căutări şi flori.
Nu umblaţi cu capu-n nori
când perechea întâlniţi!
Nu mai staţi! Fiţi fericiţi!


Mariana Rogoz Stratulat


Lepşa, 5 aprilie 2009

Ultima editare efectuata de catre Mariana Rogoz Stratulat in Sam Iul 11, 2009 9:24 am, editata de 1 ori

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Lun Iul 06, 2009 12:45 am  Mariana Rogoz Stratulat


Peticelul în artă


Quilt ar însemna “cuvertură matlasată”, dar traducerea nu poate cuprinde ceea ce reprezintă un asemenea lucru.
Şi acest lucru îl afirm cu toată convingerea după ce am văzut expoziţia Elenei Hăbăşescu găzduită de Ateneul Tătăraşi din Iaşi, în primăvara acestui an.
Lucrările expuse înglobează simţ estetic, minuţiozitate, originalitate, exact ca într-o pictură sau sculptură. De fapt, quilt-ul este o carpetă compusă din sute de petice colorate, îmbinate cu mare fineţe, astfel încât produsul final arată ca un tablou textil. Un puzzle de petice.
Nişte resturi textile, cusute cu pricepere, au adus în faţa privirlor mele curioase , rafinament si stil.
Nu mi-am imaginat niciodată că din nişte resturi de materiale au putut ieşi adevarate opere de artă. Dar am văzut cu ochii mei un quilt. Am fost impresionată de fineţea şi eleganţa acestei arte. Îmbinind peticele după reguli speciale, doamna Elena Hăbăşescu a ajuns sa mă fascineze cu preţioasele puzzle-uri textile realizate cu mult talent.
Cred că nu e uşor, dar nici greu. E nevoie doar de pasiune.
Iar distinsa creatoare e dăruită cu toată fiinţa acestei migăloase arte.
Felicitări şi cât mai multe expoziţii!

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Mar Iun 30, 2009 11:08 pm  Mariana Rogoz Stratulat


Voi încerca să recuperez ceea ce am risipit!
Am întâlnit oameni minunaţi care au avut încredere în mine şi mi-au oferit cea mai delicată floare, iubirea!
În numele iubirii de oameni şi pentru oameni îmi dedic timpul existenţei mele, atât cât mai e, creaţiei, frumosului din cuvânt!


Ultima editare efectuata de catre Mariana Rogoz Stratulat in Sam Iul 11, 2009 9:26 am, editata de 1 ori

Sus In jos

Flora Mărgărit Stănescu

Mesaj Vin Iun 26, 2009 8:31 am  Flora Mărgărit Stănescu

Sincere felicitari Mariana, multumesc mult pentru volumul trimis. Sper sa fie cit mai multe. Cu drag, Flora

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Mier Iun 24, 2009 9:31 pm  Mariana Rogoz Stratulat

Orice femeie e o Sânziană
ce-şi tremură în zare frumuseţea,
îşi cântă gingăşia de codană
şi îşi păstrează-n suflet tinereţea.

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Mier Iun 24, 2009 6:16 pm  Didina Sava

eu sunt indragostita de sânziene ,de tulpina lor firava gatita cu ciorchini aurii de stelute,de mireasma lor amaruie care-ti cinsteste casa imprastiindu-se prin toate cotloanele,de smerenia cu care se cocoata pe toate povarnisurile si santurile cerand de la Dumnezeu cele mai umile locuri sa-si intinda beteala ,de sumetenia cu care-si ridica fruntea printe ierburi,de vrednicia lor printre leacuri,si de farmecul lor dragastos care te fura cu totul cand iti umpli nasul de polen in incercarea de a le rapi puterea ,frumusetea si candoarea lor

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Joi Iun 18, 2009 9:58 pm  Mariana Rogoz Stratulat

Mulţumesc Rodica! Te admir pentru dăruirea şi implicarea în tot ceea ce faci! Eşti o persoană activă, cu iniţiativă, o luptătoare!
Cred că există o comunicare empatică între noi două şi sper să colaborăm nu numai pentru editare de cărţi. E o dorinţă pe care o visez împlinită cât de curând.

Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Joi Iun 18, 2009 8:09 pm  Rodica Rodean

Mariana...esti o prezenta minunata si in virtual si in live...te simt foarte aproape de sufletul meu...sa fi fericita flower

Sus In jos

Mariana Rogoz Stratulat

Mesaj Mier Iun 17, 2009 10:39 pm  Mariana Rogoz Stratulat

Mulţumesc din suflet pentru faptul că eşti atât de apropiată!
Eşti o persoană specială cu multe calităţi!
Să ai mult noroc în tot ceea ce faci! O seară frumoasă!


Ultima editare efectuata de catre Mariana Rogoz Stratulat in Sam Iul 11, 2009 9:43 am, editata de 2 ori

Sus In jos

Vasilica Ilie

Mesaj Mier Iun 17, 2009 12:51 pm  Vasilica Ilie

Mariana, te felicit inca o data pentru randurile scrise din suflet si pentru includerea ta in volumul antologic de versuri "Vara". Sunt fericita ca te-am cunoscut in realitate insa imi pare rau ca nu am putut ajunge la aceasta lansare. Cu siguranta ca ne vom mai intalni si cu alte ocazii. Te imbratisez cu drag, Vali

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Lun Iun 08, 2009 7:43 pm  Didina Sava

Cu tainica emotie si jar in suflet ai scris aceste randuri Mariana.Nu doar Tara Vrancei te imbratiseaza ci si noi cei din Universul Prieteniei te felicitam si te imbratisam,

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum