Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeAstazi la 5:21 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

4 participanți

In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Didina Sava Vin Mai 31, 2013 1:36 pm

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Afis_e10


Sâmbătă -1 iunie la ora 11 vă invităm şi aşteptăm la Bojdeuca "Ion Creangă" la un spectacol artistic dedicat zilei copiilor.

Din program:

1) vom asista la lansarea volumului pentru copii "Zâmbete în grădina copilăriei" Editura PIM, Iaşi, al prietenului nostru Titi NECHITA prezentat de profesor Denisa POPA GANEA. Grafica color a volumului este realizată de Elena Cornelia STĂNESCU.

2) Ansamblul de dansuri "BALADA", Săveni-Gropniţa şi Fanfara "SĂVENI" ne vor prezenta o suită de dansuri populare.Vom putea admira costumele populare autentice purtate de elevii Scolii Gimnaziale din Săveni Gropniţa Iaşi, membrii Ansamblului "Balada" îndrumaţi de profesor Lăcrămioara Olaru.

3) Tânărul şi celebrul Ştefan ATÎRGOVIŢOAE, elev în clasa a VI-a la Colegiul National de Arta "Octav Bancila" va interpreta câteva melodii.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty "Zâmbete în grădina copilăriei"-Titi Nechita

Mesaj  Didina Sava Vin Mai 31, 2013 1:40 pm

Titi NECHITA- "Zâmbete în grădina copilăriei"- volum versuri, Editura PIM, Iaşi 2013
Imagine copertă şi ilustraţia volumului: Elena Cornelia STĂNESCU
http://artsmaill.blogspot.ro/
Note de lectură coperta a IV-a: Denisa POPA GANEA
Ediţie îngrijită de Didina SAVA

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Zambet10

„Zâmbete în grădina copilăriei” este o incursiune într-un univers tainic, pur, o rememorare a vârstei fericirii absolute, o reînviere a lumii de ieri… o lume a tihnei, a simplităţii, a candorii. O reîntoarcere încărcată de nostalgie la armonia primordială menită să-ţi readucă liniştea interioară, împăcarea cu sinele.
Poeziile creionează într-o tentă ludică copilăria la ţară, reamintesc cu umor de învăţăturile bunicilor şi ale părinţilor, de farmecul vremurilor care nu grăbeau ritmul vieţii şi de oamenii care îţi dădeau un sentiment de apartenenţă la acele locuri. Citeşti şi te cuprinde un dor nestăvilit de a nu te mai simţi împovărat de apăsarea lumii, de naivitatea cu care îţi priveai semenii, văzându-le doar partea bună… Câtă dragoste se citea în ochii lor şi câtă copilarie într-ai noştri!...
Melancolia efemerităţii înscrisă în eternitate, a vârstei inocenţei în succesiunea anotimpurilor văzute nu doar ca simple diviziuni ale anului ci ca etape care prefigurează schimbarea, reînvierea dar, mai presus de toate, poartă amprenta fragilităţii sufleteşti a copilului de altădată…
Cu o bogată încărcătură afectivă dar şi educativă, lumea conturată de poetul Titi Nechita işi dezvăluie magia atât pentru părinţi cât şi pentru copii, iar grafica atractivă şi distractivă înlesneşte receptarea mesajului prin crearea formei care să capteze atenţia.

Denisa Ganea-Popa


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Iun 02, 2013 9:53 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Felicitări pentru cartea ta

Mesaj  florin stratulat Dum Iun 02, 2013 4:06 pm

Felicitări pentru cartea ta, știu că știi, noi, nu ne mai maturizăm niciodată, uneori în dorința de a fi adulți ignorăm până și pubertatea.
Felicitari Titi, te asteptam cu mult mai multe, poate facem si o Mangalia anul asta impreuna!
Sper, îți doresc, să ajungi acolo unde îți sunt atârnate toate gândurile!
Florin Stratulat
florin stratulat
florin stratulat

Numarul mesajelor : 339
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 15/09/2010

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  tyk Dum Iun 02, 2013 5:05 pm

Nicicând nu e târziu Florine pentru un gând frumos. Mulţumesc de urări şi numai gândurile bune să ne însoţească şi să dea Domnul să mergem cât mai departe!
tyk
tyk

Numarul mesajelor : 306
Varsta : 68
Localizare : IAŞI
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 02, 2013 7:47 pm

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu10
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu11
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu12
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu13
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu14
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu15
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu16
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu17
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu18
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu19
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu20
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu21
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu22
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu23
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 02, 2013 8:30 pm

Ansamblul "Balada" Săveni, Gropniţa

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu24
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu40
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu41
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu42
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu43
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu44
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu45


Titi Nechita, familia (fiicele, soţia, ginerele, cumnat) Nechita, Denisa Popa Ganea, Elena Cornelia Stănescu, Mariana Antuza Antoce, Daniela Marian, Sonia şi Liviu Miron, Tudor Apetroaie, Cornelia Apetroaie

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu27
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu25
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu34
Profesor Lăcrămioara Olaru îndrumătorul Ansamblului "Balada"

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu26

Ansamblul "Balada" si Fanfara Săveni

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu28
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu29
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu30
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu31
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu32
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu33
Denisa Popa Ganea şi Larisa
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu35
Denisa Popa Ganea şi Titi Nechita
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu36
Ştefan Atîrgoviţoae
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu37
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu38
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu39

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 02, 2013 9:09 pm

Elena Cornelia Stănescu, Mariana Antuza Antoce, Sonia Miron, Denisa Popa Ganea, Angela şi Titi Nechita, Didina Sava, Lăcrămioara Olaru, Larisa

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 410
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 310

Elena Cornelia Stănescu, Mariana Antuza Antoce, Sonia Miron, Denisa Popa Ganea, Angela şi Titi Nechita, Didina Sava, Liviu Miron, Larisa

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 210
Denisa Popa Ganea, Angela şi Titi Nechita, Didina Sava, Liviu Miron, Larisa
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 110

Ştefan şi Florin Atîrgoviţoae (tată şi fiu)

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu46
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Bojdeu47

Dorina Neculce, Adelina Ciocan si Titi Nechita

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Clip10
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Clip_210

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 610
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 710
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 810




Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Imagini video de la eveniment

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 02, 2013 9:56 pm

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Mesaje de pe pagina de facebook

Mesaj  Didina Sava Dum Iun 02, 2013 10:34 pm

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Clip_410
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Clip_110
"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Clip_111
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Iun 02, 2013 11:20 pm

Felicitari sincere, domnule Nechita, pentru aparitia acestui volum! mult succes pe mai departe.

Felicitari si tie, Didina, pentru ingrijirea editiei, pentru organizare şi implicare. Apreciem si evolutia impecabilă a tanarului artist Stefan Atîrgoviţoae precum si a Ansamblului Balada. Le dorim mult succes!
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  tyk Lun Iun 03, 2013 2:56 pm

Mulţumesc din suflet d-na Dorina atât pentru prezenţa la eveniment cât şi pentru sinceritatea din cuvinte!
tyk
tyk

Numarul mesajelor : 306
Varsta : 68
Localizare : IAŞI
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  tyk Lun Iun 03, 2013 3:05 pm

D-na Didina, mulţumirile mele cred că sunt infime pe la lângă bucuria ce aţi făcut-o tuturor celor prezenţi şi mă bucur ca am contribuit cu puţinul inimii mele la această împlinire de suflet. Dumnezeu să vă ocrotească spre împlinirea altor bucurii!
tyk
tyk

Numarul mesajelor : 306
Varsta : 68
Localizare : IAŞI
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Didina Sava Lun Iun 03, 2013 8:40 pm

Titi, meritul meu este doar că ţi-am propus să scoţi o carte pedagogică pentru vârstă mică, şi nu numai, pentru că după cum am văzut orice "copil" din fiecare adult care a avut cartea în mână, s-a emoţionat şi a fost încântat în a o citi, bucurându-se şi amuzându-se de versuri şi grafica personalizată pe text. Dar ce făceam eu cu visul meu dacă tu nu erai de acord, nu te lăsai antrenat şi nu acceptai să debutezi cu o carte pentru copii, când lesne aveai destul material să o faci cu un volum de versuri pentru adulţi. Visul rămânea doar unul efemer şi se înăbuşea acolo în sufletul meu.
Apoi bucuria copiilor tot tu le-ai făcut-o, pentru că eu doar am organizat lansarea de ziua lor, crezând că aşa se cuvine pentru o astfel de carte şi anume să fie lansată într-o atât de specială zi, adică în aceea în care serbăm COPILUL. Apoi m-am gandit că aceşti copii de la Ansamblul Balada atât de sufletişti, de talentaţi vor avea o bucurie enormă să vină la Iaşi, să danseze şi să participe pentru prima oară în viaţa lor la o lansare de carte, să primească pentru prima oară în viaţă o carte cu autograf, special dedicată nominal fiecăruia de către un autor. Aici vorbim tot de nobleţea şi dărnicia ta (pentru că fie vorba între noi cam stim la ce preţ total, mare, s-a ridicat editarea fiecărui volum, datorită graficii şi tiparului color). Cu toate acestea ai daruit cu atâta dragoste un volum la fiecare din cei prezenţi dar şi pentru copiii din ansamblu care nu au putut veni la Bojdeuca Ion Creanga, sâmbătă. Toate acestea vorbesc despre tine, despre calităţile tale umane. Prin urmare toată bucuria sau cea mai mare parte a bucuriei făcute participanţilor la lansare vine de la tine.
Eu ţie iţi mulţumesc deoarece fără vrerea ta, fără eforturile tale pecuniare atât de mari per total, această fericire a tuturor, parcă ruptă dintr-o poveste, a celor care au participat nu era posibilă, iar tu la acest eveniment ai participat nu cu "puţinul inimii tale' ci cu o inimă mare, plină de generozitate.
De aceea eu sunt cea care trebuie să mulţumesc că am avut pentru ce organiza un eveniment pe care tu l-ai suportat cu toate cheltuielile, aducând plăcere, fericire, încântare şi amintiri inestimabile în sufletul tuturor, şi nu în ultimul rând să mulţumesc Domnului că a lăsat vreme însorită pe intervalul orar care am avut nevoie.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4306
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  tyk Mier Iun 05, 2013 1:27 pm

Ei coniţă Didina, cum le-ai mai adus mata din condei ş le-i îmbrăcat în matasă ca să mulţămeşti pi tătâ lumea fără de osăbire, dovadă a unui suflet mare ce sălăşlueşte într-un chip luminos.
Apăi coniţă dragă, eu ca un împricinat ce mă aflu, am să zâc despre tăti astea că bădiţa Ion ne-o găzduit pi tăţ deopotrivă ş cred că o ascultat cu mare drag tăt şi s-o întâmplat aişi în ograda domniei sale, că tare frumos o mai fost ş ghini o mai grăit duducuţa Denisa dimpreună cu mătăluţă ş coniţa Lăcrămioara, care ş-o adus tătâ frumuşaţa de copchii care or bătucit chetrili din ogradă după lăutarii care s-or întrecut cu tat păsăretul di prin copaci. Cu mare mulţămire cred ca i-o privit bădiţa Ion ş pe tăţ cei ce s-or bucurat ş veselit în această zi mângâiată de soare. Că au fost dimpreună cu noi coniţa Cornelia cu mândreţea ei de ficior, conu Liviu ş frumoasa soaţă ce io stat alături ca în tăti zâlili, coniţa Dorina cu a ei duducuţă Adelina, coana mare Antuza ş tăţ ceilalţ mari ş mici fără măsură ba chiar ş cei care au fost prezenti doar cu gândul.
Ş dacă bunul Dumnezeu ne-o învrednicit să trăim aşa frumoasă zâ, eu zâc să trăim cu tăţ în bunâ pace ş bucurie, să mulţămim pentru asta ş sâ ne mai întânim sănătoş la aşa sărbători.
tyk
tyk

Numarul mesajelor : 306
Varsta : 68
Localizare : IAŞI
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

"Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013 Empty Re: "Zâmbete în grădina copilăriei" - Lansare de carte si spectacol artistic, 01 iunie2013

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum