Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeMar Sept 03, 2024 7:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Picnicul "septembristilor" Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Picnicul "septembristilor"

+2
Ovidiu Raul Vasiliu
Didina Sava
6 participanți

In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Didina Sava Sam Aug 27, 2011 3:20 pm

Luna lui "Rapciune" nu vine doar cu roade bogate pe campuri, livezi si gradini, ci si cu nectar dulce de prietenie si armonie in sufletele noastre, dar, la fel de important septembrie vine si cu aniversarea a cativa din membrii obisnuiti ai "intalnirilor universale" si anume vreo 5 la numar si in ordinea zilelor de nastere-Raul Ovidiu Vasiliu,Liviu Miron,Magda Pasca,Cornelia si altii...
Drept pentru care sarbatoritii s-au "prins de amfitrioni" si sunt de acord cu totii intru prietenie sa ne adunam la un gratarel in week-end-ul 10-11 septembrie (vom anunta exact daca se tine sambata 10 sept sau duminica 11 sept) si unde anume.
.Invitati:
Oricine citeste acest anunt,e doritor de a participa, poate sa isi anunte prezenta.

Conditii de participare:


1) inima buna si curata,prietenie si dragoste de semeni,dorinta si placere de a fi impreuna noi intre noi toti cei doritori de a participa si de a le spune la multi ani prietenilor nostri,aratandu-ne intreaga noastra consideratie si camaraderie.
2) fiecare vine la masa comuna cu ce poate aduce de acasa, cu ce isi permite sau doreste asa cum s-a procedat si alta data.

Cu alte propuneri si initiative,comentarii,sugestii va asteptam si pe dvs cei ce veti citi acest mesaj si veti fi doritori sa participati
Sa dea Domnul sa ne intalnim intr-un ceas binecuvantat


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Sept 11, 2011 12:59 pm, editata de 4 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Dum Aug 28, 2011 2:19 pm

Şi eu aştept cu nerăbdare picnicul. Nu ne-am mai întâlnit de ceva timp să stăm cu toţii la o bere.. Şi pentru că şi vara e pe terminate, trebuie să "punctăm". Deja simt un miros de grătar venind dinspre 10 septembrie.. Hai noroc şi la mai mare! bounce Wink
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  florin stratulat Lun Aug 29, 2011 6:59 pm

Hello, v-ati strans toate fecioarele sa bociti in pumni?...
Ce sarbatoriti voi oare, toata ziua, buna ziua hai la gratarel...fara mine?...Ai?
La multi ani tuturor celor din septembrie, celor din noiembrie, celor din Casa Sadoveanu, celor din inima mea, voi veni mereu cu bucurie la voi.
Sunt prezent si gata.
florin stratulat
florin stratulat

Numarul mesajelor : 339
Varsta : 60
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 15/09/2010

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  ROSCA Gheorghe Cornel Vin Sept 02, 2011 1:31 am

Bună Ziua !
Către Forumul Prieteniei !
~
"Ocazia" numită astăzi: Picnicul "septembristilor", punctează acel soi de eveniment în care oamenii întâlnesc pe viu oameni. Specificul constă în reuniunea lor în Virtual, unde fiecare îşi expune "Visul", sau îl află pe al semenului său. Finalitatea firească: o strângere de mână, o îmbrăţişare ... un toast, sau O lansare de carte - de ce nu ? - unde încercăm să dăruim din preaplinul trăirilor şi al înzestrărilor asumate.
Eu cred că nici-o Întâlnire între semeni nu este derizorie, dacă este bazată pe încredere, reciprocitate, schimb informaţional şi nu numai. Motivele mai puţin contează; regretele vin prin faptul că durata este întotdeauna prea scurtă, că urmează o nouă perioadă pe "ne văzute", sau din pricini aleatorii (de exemplu: distanţa prea mare, o jenă financiară, o boală "proaspătă" care ne împiedică la participare !). Vă rog să mă consideraţi PREZENT cu Inima şi Gândul. Despre Suflet încă îmi este greu să vorbesc: un domeniu de esenţă mult prea fină, la care nu se poate ajunge uşor - pentru mine, un "ceva" necunoscut care mă animă Clipă de Clipă, care nu-mi "aparţine", dar de care trebuie să am mare grijă !
Tuturor sărbătoriţilor - dar şi participanţilor, cu trupul ori cu Gândul - doresc: LA MULŢI ANI ! Cu Sănătate, Iubire, Armonie şi Pace în Suflete, alături de cei dragi ! Doamne ajută ! Amin.
~
Cornelius, Smile (la 02.09.2011.5~1:31 AM)
ROSCA Gheorghe Cornel
ROSCA Gheorghe Cornel

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Dorina Ciocan Vin Sept 02, 2011 10:03 am

pentru un septembrie al prieteniei și al armoniei, voi fi prezentă la acest picnic să vă urez tuturor tot binele și multă sănătate,cu mare drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 60
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Didina Sava Sam Sept 10, 2011 10:20 pm

La multi ani septembristilor prezenti la picnic: Raul,Liviu,Profesor Paraschiv,Cornelia,Magda

Picnicul "septembristilor" Picnic33
Ovidiu Raul Vasiliu,Anca Acatrinei si Liviu Miron,

Picnicul "septembristilor" Picnic10
Nicolina Petrov,Roxana Sava, Anca Acatrinei,Paraschiva Anton,Leon Petrov,Magda Paşca
Picnicul "septembristilor" Picnic11
Nicolina Petrov,Anca Acatrinei,Magda Paşca
Picnicul "septembristilor" Picnic12
Picnicul "septembristilor" Picnic13
Roxana Sava,Cornelia,Didina Sava, Anca Acatrinei
Picnicul "septembristilor" Picnic14
Cornelia si Magda
Picnicul "septembristilor" Picnic15
Adelina si Dorina Ciocan,Alexandra
Picnicul "septembristilor" Picnic16
Liviu Miron,Anca Acatrinei,Ovidiu Raul Vasiliu,Cristian Harnău,Liviu Bordeianu
Picnicul "septembristilor" Picnic17
Liviu Apetroaie,Liviu Miron
Picnicul "septembristilor" Picnic18
Leon Petrov, Dorina Ciocan, Radu Chialda,Magda Paşca,Anca Acatrinei
Picnicul "septembristilor" Picnic19
Leon Petrov, Dorina Ciocan, Radu Chialda,Magda Paşca,Anca Acatrinei, Adrian Morar
Picnicul "septembristilor" Picnic20
Leon,Dorina,Radu
Picnicul "septembristilor" Picnic21
Raul Vasiliu,Cristian Harnau,Magda Paşca,Liviu Bordeianu
Picnicul "septembristilor" Picnic22
Picnicul "septembristilor" Picnic23
Liviu Apetroaie si Florin Buciuleag
Picnicul "septembristilor" Picnic24
Valentin Lupu( fost coleg de clasa cu Raul),Cornelia,Liviu si profesorul Paraschiv
Picnicul "septembristilor" Picnic25
Florin Buciuleag,Valentin Lupu,Raul Ovidiu Vasiliu
Picnicul "septembristilor" Picnic26
Picnicul "septembristilor" Picnic27


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Sept 11, 2011 7:41 am, editata de 2 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Didina Sava Sam Sept 10, 2011 11:11 pm

Picnicul "septembristilor" Picnic28
Picnicul "septembristilor" Picnic29
Picnicul "septembristilor" Picnic30
Picnicul "septembristilor" Picnic31
Picnicul "septembristilor" Picnic32
Picnicul "septembristilor" Picnic34
Picnicul "septembristilor" Picnic35
Picnicul "septembristilor" Picnic36
Picnicul "septembristilor" Picnic37
Picnicul "septembristilor" Picnic38
Picnicul "septembristilor" Picnic39
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Didina Sava Dum Sept 11, 2011 6:38 pm

Picnicul "septembristilor" Picnic58
Olina si Anca
Picnicul "septembristilor" Picnic40
Roxana si Anca
Picnicul "septembristilor" Picnic46
Picnicul "septembristilor" Picnic41
Picnicul "septembristilor" Picnic42
Picnicul "septembristilor" Picnic43
Picnicul "septembristilor" Picnic44
Picnicul "septembristilor" Picnic45
nepoata si matusa-Roxana si Didina
Picnicul "septembristilor" Picnic47
Picnicul "septembristilor" Picnic48
Picnicul "septembristilor" Picnic49
Picnicul "septembristilor" Picnic50
Picnicul "septembristilor" Picnic51
Picnicul "septembristilor" Picnic52
Picnicul "septembristilor" Picnic53
Picnicul "septembristilor" Picnic54
Picnicul "septembristilor" Picnic55
Picnicul "septembristilor" Picnic56
Picnicul "septembristilor" Picnic57


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Sept 12, 2011 8:58 am, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  petrov nicolina Dum Sept 11, 2011 8:17 pm

O zi frumoasă, cu sărbătoriţi şi participanţi deasemeni! Mă bucur că în mijlocul nostru au fost prezenţi si d-l Liviu Apetroaie, d-l profesor Paraschiv, poetul Radu Vasile Chialda, câştigător al premiului I al Festivalului Naţional de Poezie "Cezar Ivănescu" cunoscându-l la lansarea antologiei" Totem De Vise", proaspăt Doctor în Filosofia Culturii. Ne-am întâlnit cu prieteni din tabăra de la Câmpulung iulie 2011, alţi noi prieteni veniţi la sărbătoare. Vă urez tuturor,prietenie, înţelepciune, iubire.
petrov nicolina
petrov nicolina

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 76
Data de inscriere : 20/03/2011

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Dum Sept 11, 2011 9:38 pm

A fost o petrecere frumoasă şi reuşită! Personal, m-am simţit minunat! Pozele arată super. Cred că eram mai afumat decât se vede în poze, dar oricum nu mai contează. Smile
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 49
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Didina Sava Lun Sept 12, 2011 12:37 pm

Dragii mei participanti la picnic, dragi vizitatori ai acestui topic!


Va multumesc ca ati intampinat cu atata placere si nerabdare intalnirea de sambata.A dat D-zeu si am avut o zi splendida, potrivit de racoroasa si totusi insorita asa incat am putut petrece impreuna vreo sase ore in veselie dovedind astfel placerea de a fi impreuna, bucuria de a ne regasi la o intalnire degajata in care fiecare din cei ce au participat s-au simtit doriti, asteptati si integrati in grup.Ne-am strans cu totii vreo 20 din care 5 septembristi.Le urez inca o data la multi ani celor ce si-au sarbatorit deja ziua de nastere, dar si celor care si-o vor sarbatori in zilele urmatoare. Raul Vasiliu cu Liviu Miron au fost fochistii principali la gratar. Liviu Miron gratargiul de serviciu si Raul ajutor de gratargiu si distribuitor al savuroaselor bunatati parpalite cu rabdare pe jeratec-ceafa de porc tinuta in bait la mama ei si pregatita de Olina, piept si pulpe de pui, carnati, mici. Magda ne-a adus sa ii gustam si zacusca de anul asta si salata de vinete si salata ei de piept de pui, tarta cu visine si alte bunatati pregatite expres pt ziua asta.Olina ne-a mai facut snitele de vinete, ne-a rasfatat cu cas propaspat, si uite asa cu ce a adus fiecare s-a facut un festin pe cinste asa incat chiar ne intrebam oare cine va manca atata cate erau puse pe masa.Ei nu va ganditi ca a ramas ceva, am ros tot, si antreuri si muraturi si gratar si prajituri si alune, pentru ca la un paharut de vin, unul de bere, doua vorbe bune si cateva triluri de rasete, dar mai ales dupa paharutul de tuica extra, de la inceput, adusa de Liviu Miron, apetitul s-a starnit simtitor. Ei dar putea fi cum o fi fost de buna mancarea, daca nu era inima aceea plina de voiosie si multumire si dorinta de a ne fi strans impreuna sa petrecem in natura o dupa amiaza, gasca s-ar fi spart mai devreme. Eu ca initiatoare a acestei intalniri sunt fericita ca ideea mea si-a gasit sustinatori si participanti din care vreo 10 membri ai Asociatiei Universul Prieteniei si restul simpatizanti,dar mai ales ca fiecare a plecat cu sufletul incarcat de pace, de lumina si zambet pe obraz, cu dorinta de grabnica revedere in suflet. Ne-a lipsit prezenta tonica si antrenanta a Rodicai Rodean, care in acest week–end a fost plecata intr-o deplasare la Cernauti, unde a reprezentat oficial asociatia la un eveniment organizat acolo de catre o fundatie partenera a asociatiei noastre.
Desigur ca nu ne-am strans doar la mancat, ras si vorbit, am avut si momente lirice oferite de catre doi poeti: Liviu Apetroaie si Cristian Harnau care ne-au citit atat din creatiile lor cat si din poeziile lui Ioanid Romanescu si Ion Muresan.Contaminat de aceasta atmosfera literara insusi Florin Buciuleag s-a simtit incurajat si doritor sa ne citeasca in premiera cateva poeme ale lui despre care nimeni nu stia ca le-a scris sau ca si scrie, nu doar picteaza. Cu mult regret nu a fost posibil intrucat in zona unde ne-am strans noi semnalul la internet era jalnic, iar el nu si-a putut accesa site-ul unde sunt postate poeziile, sa ni le citesca si noua. Cu multa bucurie am aplaudat cu totii alaturarea grupului nostru, a lui Radu Chialda, fost membru in Consiliul Cenaclului Universul Prieteniei, si proaspat Doctor in Filozofie. Radu ne-a povestit despre teza lui de doctorat, vorbindu-ne despre travaliul de cinci ani al scrierii acestei lucrari, despre ideile original lansate de el, despre emotiile expunerii si altele. Ne-am bucurat enorm sa il avem printre noi felicitandu-l din toata inima.Dar suprizele au continuat pt ca grupului nostru s-a alaturat profesorul Paraschiv de la Institutul Politehnic Iasi care isi sarbatorea ziua de nastere, a doua zi pe 11 septembrie si caruia i-am cantat la multi ani.De fapt fiecarui sarbatorit i s-a cantat la multi ani si a fost aplaudat si ovationat la scena deschisa, vorba ceea .Profesorul a fost insotit de doctorandul lui, Valentin Lupu, care culmea a fost coleg de clasa in liceu cu Raul.Ce mica e lumea !
Si acestea fiind spuse a fost o zi desavarsita si asta o intareste si faptul ca ne-am juruit cu toti sa ne vedem tot la o asa intalnire in octombrie, acum cat mai sunt zile calduroase.Sa dea Domnul sa ne reintalnim intr-un ceas binecuvantat.Eu va multumesc pentru tot.


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Sept 15, 2011 4:29 pm, editata de 2 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Dorina Ciocan Lun Sept 12, 2011 2:44 pm

A fost o zi frumoasa cu multe momente artistice si cu multa buna dispozitie.Multumesc de invitatie.Cu mare drag,Dorina Neculce
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 60
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Picnicul "septembristilor" Empty Re: Picnicul "septembristilor"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum