Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Dragos Defta Icon_minitimeSam Apr 27, 2024 5:30 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Dragos Defta Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Dragos Defta Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Dragos Defta Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Dragos Defta Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Dragos Defta Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Dragos Defta Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Dragos Defta Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Dragos Defta Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Subiecte similare
    Site-uri preferate
    Retete culinare
    Reţele de socializare
    Parteneri
    forum gratuit

    Dragos Defta

    In jos

    05022010

    Mesaj 

    Dragos Defta Empty Dragos Defta




    Dragos Defta Clip_516


    1 LEU-Falsificarea acestor bilete se pedepseste...

    Aceasta dimineata, autobuz oarecare, pasageri oarecare, orasul oarecare. Trec statii, oameni spre destinatii, rutina obisnuita a zilei de munca sau ceva din viata. Tanara cersetoare penduleaza printre scaune ocupate, mult prea ocupate de eu, de ea, de ei, de noi. Cu mana intinsa-ntr-o formala “dati-mi si mie…” urmata de arborele genealogic al celor ce-si duc ce si-or duce ei pe spinarea petitionarei iesite la mila. Dar face parte din inventarul autobuzului. Isi ascunde unghiile lacuite cu o urma de revolta, de parca ea nu ar trebui sa fie “aranjata” cand se duce la business-ul ei din autobuz. Zic si eu: laudabil daca cersetorii sunt asa cosmetizati. Dar el si ea si ei nu se uita, sau poate uita. Isi pun obolul zilnic odata cu perforarea biletului de calatorie.Si gata marinimia. Ajunge ca ne scuipa criza prin gene.
    Si iata echipa “biletele la control” sau “hingherii” sau “procesul verbal al calatorilor fraudulosi”. Demna, grasa, cu ecuson pitit “james bond” sub ruptura de la reverul parpalacului. Cersetoarea este protejata. Doar nu s-o amendeze.Este din patrimoniu.
    O nazala faptura ghestapovista se intinde impunatoare in fata unei femei cu varste nici putine nici multe.O zei! Iata pe cineva fara bilet!Oprobiu public.Ocupati garile,inchideti granitele sa nu iasa infractorul. Femeia cu varste recunoaste marea greseala a existentei ei:”m-am grabit si nu am luat bilet…” Dar nu-i deajunsa recunoasterea. AMENDA,AMENDA! Urla prin toate caloriile in exces organul ecusonat. Din nou fatalitate. “E numai 9 de lei. Trebe 10″. “Nu mai am.Astia-s toti ca am miluit fata aia cu 1 leu”. Ce triumf! Ce crema delicioasa de scandal. Buletin, coborat la “prima” si inca si inca…
    Si el si ea si ei se intorc infofoliti spre geamurile murdarite de nasuri indiferente.Ei si-au dat obolul de mila odata.Nu conteaza cui. Acolo “sus” s-a inregistrat “fapta buna”.
    Eu nu am dat nimic. Am constatat cand am coborat din autobuz spre undeva. C-o fi rai sau iad, cine o sa stie? Sa va spun ca imi pare rau? Este prea tarziu.
    Dragos Defta
    Dragos Defta

    Numarul mesajelor : 6
    Varsta : 61
    Localizare : Galati
    Data de inscriere : 04/02/2010

    Sus In jos

    Distribuie acest articol pe: reddit

    Dragos Defta :: Comentarii

    Dragos Defta

    Mesaj Dum Feb 07, 2010 10:09 am  Dragos Defta

    Deunazi m-am intalnit cu o apropiata cunostinta, pe care nu indraznesc sa o categorisesc prieten. As simti ca-i patez reputatia si respectul pe care il port.
    La o anumita vreme fusese in valtoarea vietii sociale si culturale a orasului. Dar cotidianul schimba ordinea si orice om, oricat de poleit ar fi, devine odata cu timpul un remember pe care iti face placere sa-l stergi de praful memoriei.
    O plimbare tihnita impreuna, cu spirit si umor. Dar la un moment am auzit ceva ce s-a zvarcolit in putinta mea de intelegere.
    "Dragul meu, am considerat ca viata mea nu mai este atat de importanta sa faca obiectul unui jurnal...".
    Sa fi ripostat? Sa-i fi spus ca aceasta dezvaluire nu-i este caracteristica, de parca ar fi
    un strain de el? N-as fi putut. Cine sunt eu sa-i disec memoria cu degete profane?
    Ma invita patriarhal in nobila casa de pe straduta innecata de zidul ros al Universitatii.
    Si aici se produce emotia. Intr-o camaruta plina de unghere burgheze, se desfasoara zgarcit panzele pictate.
    Tuse calde, reci, deavalma in culori tari, sterse, imagini prizoniere ale unor clipe si trairi.
    Tacerea m-a facut nestiutor in a mai spune ceva.
    -Ce parere ai?
    -Ce ziceati de jurnale?

    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum