Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Revoluţia Română Icon_minitimeMar Sept 03, 2024 7:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Revoluţia Română Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Revoluţia Română Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Revoluţia Română Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Revoluţia Română Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Revoluţia Română Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Revoluţia Română Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Revoluţia Română Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Revoluţia Română Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Revoluţia Română

2 participanți

In jos

Revoluţia Română Empty Re: Revoluţia Română

Mesaj  Tiberiu Niunin Joi Dec 17, 2009 6:38 pm

Iasi, 13-14 decembrie 1989. Atat de repede au fost uitate aceste zile si urmatoarele, incat nimeni nu-si mai aduce aminte ce s-a intamplat atunci? Iesenilor, unde sunteti?

Daca privim forfota din Piata Unirii si porumbeii ce asteapta cateva graunte sau firmituri, am zice ca totul este ca in ..."Locul unde nu s-a intamplat nimic". Circulatie rutiera multa: Autoturisme, microbuze, trolee grabite. Pe cealalta parte, tramvaiele isi vad de mersul lor, claxonand strident cand de apropie de statia de la "Unirii". In urma cu 20 ani (14 decembrie) am vazut in Piata Unirii o imensa desfasurare de forte: plin de masini de pompieri cu tunurile de apa pregatite a intra in functiune, tab-uri, soldati, militieni, garzi patriotice. In gand imi faceam cruce, ce sa fi insemnat asta?
Deja ne legitimase 3 militieni pentru ca eram un grup de 4 studenti, iar noi nu stiam ce se intamplase si nu stiam ca nu sunt permise grupurile mai mari de 3. Erau bine calculate de autoritati grupurile permise de maxim 3, pentru ca in Romania 1 din 3 era colaboratorul Securitatii. Deci probabilitatea era optima incat daca se mergea in grup de maxim 3, sa se afle ce se discuta in grup.
La Piata Unirii ma oprisem sa iau tramvaiul 8. Dar tramvaiele treceau si nu opreau in statie. Dupa o scurta asteptare, doi indivizi in civil, foarte ageri in priviri si suspectau orice trecator, m-au pus sa citesc un afis prin care statia de la Unirii se desfiintase, putand s-o accesez pe cea de la Teatru sau cea de la Telefoane. Chiar ma revoltasem, insa acei doi indivizi mi-au aruncat niste priviri, incat mi-am dat seama catrebuie sa tac imediat. Asa ca am luat-o pe jos pana la Teatru.
In acea zi de 14 se dusese vestea in Iasi ca in statia de tramvai de la Unirii se aruncase cu manifeste anticomuniste in dupaamiaza precedenta.
Cine ar fi crezut la acea vreme ca se va protesta impotriva comunismului?
Insa masurile de securitate au inabusit revolta in Iasi inainte sa inceapa, pentru ca peste doar 3 zile sa inceapa protestele in Timisoara.
Era un grup satiric al Facultatii de Mecanica, "8 fara carmaci". La Casa Studentilor era programat spectacol cu ei in ziua de 15 decembrie, cu ocazia sarbatorilor de iarna. Cateva replici ale studentilor din "8-carmaci":

Mos Craciun era pe scena si vroia sa inceapa a vorbi. In spatele sau se lasa brusc cortina. Mosul: Astia m-au inchis, nu ma lasa sa zic nimica!

Alta faza: Discutau doi studenti:
-Offf, ce iarna, nu-i zapada!
-Ce, dar ai vazut tu iarna fara "Nea"?
-Lasa, ca pana la urma tot o sa cada!

Toata sala radea in hohote si aplauda. Inclusiv actorul Florin Piersic care era invitat si radea tinandu-se de burta la fazele grupului satiric "8-carmaci"

Acele evenimente nu le-am trait doar eu, cu atat mai putin studentii din alte localitati, care pe data de 20 decembrie 1989 ne-au anuntat subit ca intram in vacanta, au inchis caminele si ne-au obligat sa ne suim in trenuri si autobuze pentru a parasi Iasiul si a pleca acasa, in timp ce in Timisoara se tragea, iar sangele varsat de catre cei morti si raniti era pretul ca au strigat "LIBERTATE!" si "JOS COMUNISMUL!".

Tiberiu Niunin

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Revoluţia Română Empty Revoluţia Română

Mesaj  Didina Sava Joi Dec 17, 2009 1:27 pm

Revoluţia Română DrapelulRomaniei
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4322
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum