Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeMar Apr 16, 2024 2:53 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Subiecte similare
Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole

In jos

18062009

Mesaj 

Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Empty Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole




http://ascdeartecoconiteias.forumgratuit.ro/forum.htm
Ansamblul COCONIŢE - video şi imagini din spectacole Clip10

Ansamblul de dansuri experimentale '' COCONIŢE '', a luat fiinţă pe 1 Mai 2006 la iniţiativa unor studenţi şi elevi cu scopul participării la concursul EuroPuzzle:Unitate prin diversitate ediţia a-II-a.
Numele de '' COCONIŢE '', a fost ales tocmai pentru sonoritatea sa care duce cu gândul la perioada medievală; ideea unui grup de tineri, copiliţe, copilandri, care să transmită starea de spirit a unor timpuri vechi, dar renăscute si valorificate prin spiritul tinerilor de ieri si de azi.
Ansamblul îşi propune astfel, să abordeze idei cu baze tradiţionale pe care să le valorifice într-o formă stilizată şi să scoată în evidenţă atmosfera acelor timpuri si legende printr-o viziune si percepere proprie,creîndu-se spaţiul,povestea,mişcarea şi atmosfera prin ceea ce simţim că a fost. Este mai mult un act creativ cu care îndrăznim să ducem mai departe o idee si un sentiment raportat la ce a fost si ce este în culturile care ne înconjoara; nu prezentăm dansuri tradiţionale, ci cum percepem noi lumea din trecut si lumea de azi; prezentăm tablouri plastice dintr-o altă perspectivă, tablouri în mişcare care pun accent foarte mult pe ambient şi starea creată de moment...
Cadrul de desfăşurare a ideilor se extinde pe mai multe culturi punându-se accent pe esenţă şi idee experimentând transmiterea lor prin dans.
Folosim o muzică de aceeaşi factură pentru a putea pune mai bine în lumină intenţiile noastre.
Prin îmbinarea de stiluri evidenţiem tocmai sincretismul de idei şi curente culturale pe care noi le desfacem si le unim intr-un tot armonios. Experimentul constă in experimentarea creativităţii vizavi de perceperea altor culturi în sufletele noastre.









Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Mar Mai 03, 2011 10:17 am  Didina Sava

Zilele Ateneului Tatarasi-2/9 mai 2011
In prima zi au evoluat cluburile Ateneului si Ansamblul folcloric Teodor Burada al Universităţii de Arte "George Enescu"


Ansamblul Coconite 1 de rasarit_de_zori

Ansamblul Coconite de rasarit_de_zori

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Lun Feb 07, 2011 8:31 pm  Didina Sava



Sus In jos

Rodica Rodean

Mesaj Lun Oct 12, 2009 1:44 pm  Rodica Rodean

Felicitari Lavinei Raileanu pentru acest minunat spectacol la care nu am reusit sa ajung intrucat am avut o intalnire la Cluj.
Multumesc Didina ca mi-ai oferit prilejul de a vedea aceste secvente din acest minunat spectacol

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Dum Oct 11, 2009 9:06 pm  Didina Sava

Aseara pe scena Ateneului Tatarasi din Iasi, Ansamblul "Coconite" a sustinut un minunat spectacol de dans "Eu si Jocul".Un spectacol emotionant plin de mesaje asa cum ne-a obisnuit Lavinia Raileanu coregrafa si producatoarea acestui spectacol.Ce sa va spun !..
am plans la spectacol ...pentru ca pe scena o femeie si-a povestit viata cu visurile si sperantele ei din copilarie pana la varsta adulta.Pe scena au dansat transmitand emotii ,sentimente,si atitudini umane copii de la varste foarte mici pana la persoane de varsta a treia ,creand un spectacol emotionant ,antrenant cu monologuri ,dansuri de diverse facturi ,muzica din diverse culturi ,intr-un elan reusit de internationalizare a mesajului transmis de spectacol





Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Oct 15, 2009 9:39 am, editata de 2 ori

Sus In jos

Didina Sava

Mesaj Dum Oct 11, 2009 8:04 pm  Didina Sava

Aseara pe scena Ateneului Tatarasi din Iasi, Ansamblul "Coconite" a sustinut un minunat spectacol de dans "Eu si Jocul".Un spectacol emotionant plin de mesaje asa cum ne-a obisnuit Lavinia Raileanu coregrafa si producatoarea acestui spectacol.Ce sa va spun !..
am plans la spectacol ...pentru ca pe scena o femeie si-a povestit viata cu visurile si sperantele ei din copilarie pana la varsta adulta.Pe scena au dansat transmitand emotii ,sentimente,si atitudini umane copii de la varste foarte mici pana la persoane de varsta a treia ,creand un spectacol emotionant ,antrenant cu monologuri ,dansuri de diverse facturi ,muzica din diverse culturi ,intr-un elan reusit de internationalizare a mesajului transmis de spectacol






Sambata 10 octombrie 2009 Ansamblul Coconite din Iasi a sustinut la Ateneul Tatarasi spectacolul "Eu si visul ".In aceste montaje sunt selectiuni din spectacol.

Sus In jos

Lavinia Răileanu

Mesaj Joi Aug 20, 2009 8:30 pm  Lavinia Răileanu