Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeLun Mar 25, 2024 6:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

+2
Rodica Rodean
Didina Sava
6 participanți

In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Didina Sava Mier Ian 20, 2010 3:23 pm

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona11
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona12


Accesand acest link   https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/f14-arta-culinara
ajungeti pe interfata topicului meu de arta culinara, de unde puteti alege spre vizulalizare diverse categorii cum ar fi:

-mancaruri rapide si traditionale,
-supe, borsuri ciorbe  de legume si cu carne
-Placinte aperitiv cu diverse umpluturi de frupt si de post
-sufleuri, budinci, musacale
-Muraturi in otet si in saramura-alte preparate(conserve din legume) pentru iarna
-Preparate de post (salate, zacuscă, mancaruri ,etc....)
-Dulciuri rapide,prajituri de frupt si de post si alte deserturi traditionale
-Cozonacul,pasca si placintele moldovenesti
-Dulceţuri tradiţionale, siropuri, gemuri, compot pt.iarna şi fructe confiate.




                   Cozonacul, pasca si placintele din aluat de cozonac
                   

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozonac
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Clip_511
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona12
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona11
Placinte poale in brau si cozonac umplut cu compozitie de branza
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Placin11
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Placin12

 
           Cozonac Didina

Ingrediente
                         -1 kg de faina,
                         - 4 galbenusuri,
                         -300 grame de zahar,
                         -lapte cit cuprinde, depinde de calitatea si umiditatea fainii (cam jumatate de litru),
                         - 60 grame de drojdie
                         - o lingurita rasa de sare fina,
                         - un sfert de litru de ulei (250 ml),
                         - coaja rasa de la o lamiie si o portocala,
                         - nuca macinata pentru umplut,
                         - cele 4 albusuri pentru nuca si cateva linguri de lapte
                         -cacao, citeva linguri de zahar pentru nuca si esenta de rom doar pentru nuca,
                         -un ou intreg pentru uns.

Mod de preparare si secrete pt o buna reusita a cozonacului!

   
Se aduc intr-un loc incalzit de cu seara toate ingredientele, si a doua zi se purcede la lucru. Femeile din familia mea procedeaza asa: se amesteca faina cernuta cu intreaga cantitate de 300 grame de zahar, se face o adincitura in faina unde se pune maiaua la crescut.Maiaua se face dizolvind drojdia intr-un pic de lapte caldut, si apoi se amesteca cu pasta (racorita pt a nu opari drojdia) obtinuta dintr-o lingura cu virf de faina oparita cu lapte clocotit si frecata bine sa nu faca cocolosi.Aceasta lingura de faina oparita are rolul de a mentine mult timp cozonacul fraged si de a-l pastra proaspat. Se lasa sa creasca, de doua ori, aceasta maia (dupa ce a crescut odata o mesteci cu lingura si o lasi din nou la crescut).Galbenusurile de ou se freaca cu sarea si se diluiaza imediat ce au fost sparte si frecate cu lapte caldut ca sa nu se usuce,. Aici punem si coaja de lamaie si portocala.
Incepem framintatul:in cuibul cu maia adaug pe rind, incet,incet, galbenusurile cu laptele, si incepem incorporarea fainii, cu grija si rabdare sa nu facem cocolosi, adica cum se spune la noi in Moldova sa "nu  inecam "cozonacul. De aceea avem rabdare si nu punem laptele tot de la inceput, ci pe rind cite un pic doar atita cit cere faina, altfel riscam sa  inmuiem cozonacul prea tare. Se framinta bine si cu sirguinta pina ce aluatul incepe sa faca basici, si daca tai cu cutitul o felie vezi ca are aspect de framintat complet fara ochiuri de faina neinmuiata si cu goluri de aer multe.
Este indicat sa scoateti aluatul la framantat direct pe masa sau pe planseta, din ligheanul in care l-ati inceput a-l prepara, pentru ca se framanta  mult mai usor  pe plan drept decat in  gaoacea ligheanului, folosind toata puterea corpului in framantara cozonacului nu obosim atat de repede, iar aluatul este prins si botit cu toata  forta palmei, in timp ce in lighean e botit doar cu pumnii.Tot aici pe masa se tranteste vartos de cateva ori.
Dupa ce il trantiti veti remarca ce usor se framanta si cum si-a dat drumul aluatul.
Cind e gata framintat se adauga uleiul incet, rind pe rind, ca sa se incorporeze bine. Ca sa iti iasa un cozonac pufos si sa se traga in fisii cum se spune trebuie neaparat mult, cit mai mult framintat,s i trantit (dar veti consta ca scos pe planseta se framanta mult mai usor decat in lighean).Se acopera cu o folie de nailon sa nu prinda coaja si se lasa la crescut pina isi mareste de aproape trei ori volumul. Cand a crescut  se trece rapid la modelarea cozonacilor si asezarea lor in tavi, pt ca daca se intarzie, aluatul poate dea inapoi si acel cozonac e ratat, a doua oara nu se mai ridica daca a apucat sa cada, pentru ca l-am lasat uitat in lighean la crescut. Noi in familie nu folosim unt ori  margarina sau grasime de pasare sau de alta natura la cozonac, doar ulei pentru ca: untul ii da o aroma foarte buna dar aspreste cozonacul, tot asa si albusurile aspresc cozonacul, iar grasimi nu punem pentru ca pledam pentru o alimentatie cit mai dietetica, fara ingrediente producatoare de colesterol, care ingreuneaza cozonacul si provoaca arsuri. Acest cozonac dupa reteta familiei noastre este un cozonac delicios, il simti usor la stomac, nu provoaca arsuri gastrice deloc, si cei care au sensibilitate la ficat sau bila pot sa manince linistiti ca nu se vor simti rau, deoarece nu abunda in grasimi si oua multe. Se folosec oua obligatoriu de la tara(pentru gust si culoare) si lapte tot de la tarani pentru care are grasimile lui naturale sau oricum un lapte gras. Laptele si ouale de la tara completeaza si imbunatatesc aroma specifica cozonacului.Cind este gata se modeleaza din aluatul obtinut 2 cozonaci care se umplu cu nuca. Nuca macinata se amesteca cu zahar, cacao, albusurile batute si un pic de lapte si se da un clocot, invirtind mereu sa nu se prinda. Cind nuca astfel preparata s-a racit se aromeaza cu esenta de rom.Cele doua tavi se ung cu ulei sau grasime, sau se capitoneaza cu hartie de copt (cel mai indicat) si se pune in ele cozonacul la crescut. Cozonacul se baga in cuptor cind a crescut minim pina la inaltimea tavii.Cuptorul trebuie sa fie bine incins. Primul sfert de ora se lasa cuptorul la foc mic ca, cozonacii sa creasca, si apoi se ridica focul mai iute. Cozonacul trebuie sa stea in cuptor intre 45-55 mimute maximum, ca sa nu ramina crud dar nici sa nu fie trecut cu coptul, adica atunci cind felia e mai inchisa la culoare, si numai are gustul exceptional. De aceea mare grija ca focul sa nu fie nici prea tare sa se arda sau sa se pripeasca, sa prinda coaja si culoare deasupra si sa ramiie crud inauntru. Daca folositi tavi clasice din tabla neagra cu fundul mai mai ingust si peretii oblici, dupa ce s-a scos din cuptor cozonacul se lasa citeva minute sa se racoreasca si apoi se scoate desprinzindu-l cu un cutit (daca nu ati folosit hartie de copt). Cozonacul copt in astfel de tavi se aseaza pe hirtie culcat pe o parte, obligatoriu, si se mai schimba apoi pe cealalta parte, doar dupa ce este complet rece se aseaza normal, altfel el fiind cald risti sa il turtesti, sau se deformeaza. Daca coaceti cozonacul in tavi moderne cu pereti drepti  adica cu forma paralelipipedica (si nu trunchi de piramida ca la tavile din tabla neagra) nu mai este cazul sa ii lasati la racit culcati, ci asa normal cum ii scoateti din tava, indepartand doar hartia de copt de pe langa ei. Cozonacul se unge cu oul batut chiar inainte de a-l baga in cuptor, de doua ori ca sa aiba luciu frumos.Nu se unge mai devreme intrucat el mai creste si va avea aspect urat dupa ce l-ati copt. Cozonacii se ung bine pe toata suprafata lor cu oul batut. Un cozonac reusit, adica bine framintat, are un aspect aerat, se trage in fisii, are o aroma inconfundabila, si simti ca tot ai mai minca de nu te mai poti opri.Este bine ca cozonacul sa fie copt tot odata, in cazul in care trebuie sa coaceti mai mult mai bine framantati in mai multe transe, deoarece cozonacul are un timp al lui cit trebuie sa creasca, si in cazul in care intirzii cu coptul e posibil ca el sa capete un gust usor acrisor, ultimul rand de cozonaci copti  sa iasa spongiosi fiindca a fermentat prea mult aluatul,  si de aceea nu framanta mai mult de 4 cozonaci la fiecare tura daca nu ai un cuptor mare unde sa incapa mai multe tavi impreuna sau ca alternativa o vecina buna care sa iti coaca in paralel. Nu pune mai mult de 60 grame de drojdie la Kg de faina. Folositi doar drojdie proaspata in termenul de garantie.O cantitate mare de drojdie creste exagerat cozonacul, iar felia va arata urat, spongios, cu gauri foarte mari si gustul va fi usor schimbat.Nu umpleti cu nuca prea multa cozonacul. Reteta care eu v-am prezentat-o confera cozonacului un gust special, minunat, incat el este delicios si simplu fara umplutura. Un cozonac prea umplut cu nuca nu va creste bine,  feliile se vor faramita la taiat  si va avea un aspect urat.Strangeti bine cu palmele aluatul cand il rulati cu nuca, ca sa nu ramaie goluri de aer si la copt nuca sa se desprinda de coca, aparand niste gauri mari inauntrul cozonacului.
Cozonacul este regele aluaturilor, de aceea respectați-i rangul și nu îl îngreuiați cu mac, susan, zahar tos, nucă de cocos, sau miezi de nucă așezați deasupra. Cozonacul nu este pâine să îi luam fața cu mac sau susan, el nu are nevoie de a i se îmbunătăți gustul, el este un aluat complex al cărei aromă o simți în casă și 48 de ore după ce ai copt cozonac. Cozonacul este fin nu trebuie să îți crănțănească în gură zaharul tos trântit deasupra și care nu se mai topește la copt. Cozonacul adevărat se unge doar cu ou si se pune la copt.

Am incercat sa va spun toate secretele cozonacului pe care eu le-am invatat de la femeile varstnice din familie inca de de la varsta de 15 ani,varsta de la care fac cozonac in mod curent.
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Alba_013


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Sam Apr 30, 2016 7:04 pm, editata de 22 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Rodica Rodean Sam Feb 06, 2010 3:26 pm

Cozonacii lui Didina sunt minunati...nu numai ca si aspect dar au si un gust deosebit de bun....pot spune ca numai mama mea facea cozonaci atat de minunati
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Numarul mesajelor : 544
Varsta : 70
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/06/2009

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Pasca

Mesaj  Didina Sava Joi Apr 01, 2010 11:11 pm

Pasca cu smantana si stafide

Ingrediente

smantana strecurata gata 1kg
circa 400 grame zahar
8-10 oua
cateva linguri cu faina -3-4
stafide dupa gust
3-4 pliculete cu zahar vanilat
un ou intreg pentru uns

Mod de preparare
Smantana se procura din timp intrucat este nevoie sa fie strecurata printr-o strecuratoare facuta din 5-6 randuri de tifon cel putin 24 ore.Calupul de smantana rezultat se amesteca cu oua, zahar dupa gust ,faina de grau si stafidele spalate si uscate in prealabil,praful de vanilie.Eu asez intr-o tava rotunda capitonata cu hartie de copt ,o foaie de aluat de cozonac.Marginile le ridic pe peretii vasului si torn compozitia de smantana.Se unge cu un ou intreg si se pune la copt la foc /Se coace cam o ora si jumate ,poate si mai mult adica pana ce smantana se intareste si incercata cu paiul suntem incredintati ca pasca s-a copt.

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_11

Pasca cu branza dulce si stafide

Ingrediente


un kg de branza de vaca dulce
200-300 grame smantana strecurata
500 grame zahar
3-4 plicuri zahar vanilat
3-4 linguri de faina de grau
stafide spalate si uscate in prealabil
6-8 oua
un ou intreg pentru uns

Mod de preparare

Branza o fac pasta cu mixerul ,prin masina de carne ,fiecare cum putem.Se amesteca toate ingredientele care se aseaza intr-o tava cum am descris mai sus.Intotdeauna adaug si smantana in pasca cu branza pt ca sa iasa mai fina ,mai spumoasa si mai gustoasa.
Pasca cu branza se coace mai usor decat cea cu smantana.Eu nu pun cununa la pasca pt ca oricum se arde ,iar foia de dedesupt o pun subtirica .Pasca mea este de fapt numai compozitie coapta:D

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_13


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Apr 21, 2011 6:35 am, editata de 6 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Cozonac cu nuca pt Sfintele Pasti

Mesaj  Didina Sava Vin Apr 02, 2010 12:54 am

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona13
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_12
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty RETETA RAPIDA DE PASCA

Mesaj  Rodica Rodean Vin Apr 02, 2010 10:28 pm


Ingrediente[/b]
750 g branza de vaci
5 oua
10 linguri zahar tos
5 linguri faina
1/4 kg smantana
250 g stafide
100 g unt topit
coaja de la o lamaie
2-4 pachetele zahar vanilat
praf de copt

Mod de preparare
Se pun intr-un castron branza, smantana, galbenusele, zaharul si untul topit si se freaca bine.
Se adauga faina si se continua a se amesteca
Se adauga stafidele,zahar vanilat, coaja de lamaie si praful de copt stins cu otet
La urma se adauga albusele batute spuma
Se pune in tava hartie cerata (speciala ptr copt) sau se unge tava cu unt si se rastoarna compozitia
Se coace la foc potrivit aprox o ora. Se incearca cu un bat de chibrit ptr a se vedea daca este copt
POFTA BUNA !!!!
Rodica Rodean
Rodica Rodean

Numarul mesajelor : 544
Varsta : 70
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/06/2009

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Fotografii cu etape de pregatire a cozonacului-pentru incepatori :)

Mesaj  Didina Sava Mier Apr 20, 2011 12:59 pm

Faina cu zaharul amestecata in lighean

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona10
Pregatirea fainei oparite si a plamadelii

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona12Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona16

galbenusurile se freaca cu sare si se diluiaza cu lapte,plamadela in cuibul de faina creste

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona14

Incepem prepararea cozonacului cu incorporarea fainii

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona15

observati ca aluatul este sufiecient de tare ca nu se lipeste de mana,laptele se adauga treptat pentru a nu inmuia cozonacul

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona17

am scos aluatul la framantat pe masa

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona19

Dupa o tura de framantat caut aluatul daca este gata adica daca mai are urme de faina neumezita

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona20

repun aluatul in lighean pentru a incorpora uleiul

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona21

aluatul este gata,il las la crescut

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona22

dau nuca prin masina de nuca

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona23

Nuca este gata si aluatul creste dupa cum se observa

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona24

pregatesc tavile ,adica le capitonez cu hartie de copt

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona25

aluatul e gata crescut,imi da afara din lighean deja

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona26

impart in mod egal compozitia,eu avand tavi foarte mari la trei kg de faina cat am framantat aici pot face doar 4 cozonaci

intind nuca pe foaia de cozonac si fac sul

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona27

am grija ca sulurile sa le strang bine cu mana sa fie lipite, sa iasa aerul dinauntru

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona28

rasucesc sulurile si le presez bine cu mana sa se lipeasca

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona29

asez in tava la crescut
si cum le-am pus in tava mai prezsez odata bine coca sa umple tava prin toate colturile

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona30

sunt gata crescuti pana la nivelul tavii.Ii ung de doua ori cu ou si ii bag la cuptor

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona31

si prima tura de cozonaci pentru Pastele 2011 este gata


Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona32
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona33

A fost foarte usor de facut !..Ati vazut ce repede i-am facut! Va doresc curaj si spor !


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Sam Mar 09, 2013 11:54 am, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Vasilica Ilie Mier Apr 20, 2011 2:04 pm

Felicitari, Didina! Esti o gospodina minunata! Sarbatori fericite!!! flower
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Violetta Petre Mier Apr 20, 2011 5:13 pm

Felicitări, Didi!
Arată aşa frumos cozonacii tăi! Şi par aşa de uşor de făcut!
O să încerc să fac şi eu!
Ştiu cât sunt de buni , căci am şi mâncat din ei!
O să-ţi spun dacă mi-au ieşit ca ai tăi, deşi nu cred!

Sărbători Pascale cu bucurii, linişte şi pace în suflet, alături de cei dragi!

Cu drag, Vio

Violetta Petre
Violetta Petre
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 70
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Didina Sava Mier Apr 20, 2011 6:44 pm

Draga mea Violetta.

Nu are de ce sa nu iti iasa la fel de buni ca ai mei.Acum faina este buna de regula,drojdia nu se intampla sa nu creasca .Faci doar putin prima oara ,dintr-un kg de faina si apoi dupa Pasti repeti,nu trebuie sa te hazardezi la o cantitate mare.Succes

Va multumesc de aprecieri,Vali si Violetta.Sarbatori fericite si Pastele cu binecuvantarea Domnului intru sanatate si bucurie, la voi in casa si in familia voastra.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Mihaela Nastasa Sam Apr 23, 2011 9:34 pm

De ceva timp fac si eu cozonaci asa cum am invatat de la prietena mea Didi.Anul acesta sunt chiar tare mandra ce cozonaci am reusit si de aceea am venit si eu aici pe pagina cu reteta de cozonaci cu poze ale cozonacilor mei.Apoi odata ce ai deprins tehnica cozonacilor si ti se pare usor sa ii faci apare si bucuria de a coace cozonaci mai multi pentru a-i darui din dragoste prietenilor.De multe ori ma gandeam de ce Didi pregateste atatia cozonaci pe la sarbatori si se zdrobeste atat sa dea cadou si prietenilor, si neamurilor, si vecinilor etc... Uite acum mi-a venit si mie randul sa trebuiasca sa fac mai multi cozonaci si de abia astept ziua de maine sa ii duc cu multa placere si bucurie la cei pentru care i-am pregatit.Si am inteles de ce!....din bucuria aceea enorma de a darui celor pe care ii iubesti ceva bun, gustos si special facut cu mana ta,la o zi de sarbatoare , stiind ca acelor oameni le place enorm ceea ce tu gatesti, pretuiesc darul tau,omenia ta, iar pe tine te iubesc din toata inima.

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_10

Mihaela Nastasa
Mihaela Nastasa

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/04/2011

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty COZONAC ROSENKRANZ

Mesaj  Mihaela Nastasa Sam Apr 23, 2011 9:50 pm

Pentru ca verisoara mea Dani mi-a trimis un email cu un alt fel de cozonac am fost curioasa sa fac unul la sarbatorile acestea.

Reteta este de pe blogul unei doamne Cara si eu o sa o transcriu aici asa cum mi-a venit pe email

Ingrediente

- 400 g de faina
- 2 oua intregi
- arome (zahar vanilat, coaja de lamaie si portocala, esenta de rom)
- un praf de sare
- un pahar mic cu lapte cca.110 ml
- 25 g de drojdie
- 3 linguri de zahar pentru lapte


- 130 g de unt
- 6 linguri de zahar pentru unt
- 10 - 12 linguri de zahar pentru caramel
- nuca tocata, dupa preferinta


PREPARARE

Se caramelizeaza cele 10 - 12 linguri de zahar,
cu care se tapeteaza fundul si peretii unei cratite
Se face aluatul clasic din ingredientele de mai sus
Se intinde o foaie, cat mai dreptunghiulara, de cca. 1 cm grosime.
Si se unge cu untul amestecat cu cele 6 linguri de zahar.


Se presara nuca din belsug si se preseaza usor cu palma,
pentru a adera la stratul de unt.
Se ruleaza.Se taie.In 6- 7 bucati.
Care se pun in picioare in cratita tapetata cu zahar caramel.

Se lasa spatii ceva mai mari intre aceste rulouri,
pentru ca isi vor mari dimensiunile la crescut timp de 1 ora.


Rulourile nu se ung cu nimic inainte de a fi bagate in cuptor,
deoarece fata de prezentare va fi cea de jos, cu caramel.
Se coace timp de 35 -40 de minute
la 180 de grade Celsius.

REGULA DE BAZA
Imediat ce este scos din cuptor,
cozonacul se rastoarna, asa fierbinte, pe un platou,
altfel, daca este lasat sa se raceasca, zaharul caramelizat se va intari,
facand imposibila scoaterea lui din cratita.

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_11
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_12


Eu am folosit aluat de la cozonacii clasici si in loc de nuca am pus fulgi de migdale


Etape de preparare a cozonacului ROSENKRANZ

vasul in care-l vom coace l-am glasat cu zahar ars

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove73

Intindem untul pe folia de coca

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove74

Punem fulgii de migdale

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove75

Presuram zahar peste

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove76

Rulam sulul cu ajutorul foliei pe care l-am intins

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove77

Portionam in mod egal sulul de coca

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove78

Asezam la crescut in cratita cozonacul

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Sadove79
Mihaela Nastasa
Mihaela Nastasa

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/04/2011

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Paste fericit si binecuvantat !

Mesaj  Mihaela Nastasa Sam Apr 23, 2011 10:17 pm

Si pentru ca nu m-am laudat inca destul am sa pun si poze cu pascutele mele de ciocolata,de smantana,si retetele le voi scrie ulterior pt ca am facut o incercare cu crema mascarpone si trebuie intai sa vad cat de bune sunt si daca mai trebuie intervenit cu ceva,inainte sa difuzez reteta.

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_13
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_19
Mihaela Nastasa
Mihaela Nastasa

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/04/2011

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Hristos a inviat !

Mesaj  Didina Sava Dum Apr 24, 2011 1:50 pm

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_16
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_17
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasti_15

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Dana Scriminti Mier Apr 27, 2011 10:13 am

Dragi Privitori,

Eu sunt Dani, verisoara Mihaelei si prietena Didinei.
Credeti-ma pe cuvant, nu numai ca cele doua prietene de suflet ale mele sunt gospodine desavarsite, dar fac cu placere si pasiune tot ceea ce fac in ale bucatariei !
De aceea si ies atat de bune preparatele lor ! Si asta va spun pe pielea mea, intrucat nu o singura data m-am desfatat cu aceste bunatati !
Deci, puteti trece la treaba, fiindca retetele sunt verificate, si nu va va parea rau ! Spor !
Dana Scriminti
Dana Scriminti

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 59
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Pasca poloneză

Mesaj  Didina Sava Mier Mai 18, 2011 1:43 pm

Pasca poloneza


Ingrediente:

Blatul
1 pahar faina
1/2 pahar zahar
1/2 pahar lapte
10 g praf de copt (un pachetel)
2 linguri cacao cu varf
100 g margarina
1 esenta de vanilie sau doua plicuri zahar vanilat
1 ou
        coaja rasa de la o lamaie
Crema de branza
1/2 kg branza de vacă
1/2 pahar faina
2 oua
1 pahar zahar
100 g margarina
100 g stafide
2 pliculete zahar vanilat
sare.
1 plic  praf de copt
Glazura
3 linguri apa
4 linguri zahar
3 linguri cacao
1 lingura margarina.

Mod de preparare

Blatul  
1. Freci margarina cu zaharul si oul pana obtii o crema.
2. Adaugi faina si laptele concomitent, cate un pic.
3. Apoi incorporezi cacaoa, esenta de vanilie, praful de copt stins cu lamaie si praful de sare (compozitia e ca la chec).
Crema
1. Freci branza cu galbenusurile si cu zaharul, pui faina, margarina pentru creme, aromele, iar la urma albusurile batute spuma si praful de copt stins cu lamaie
2. Din aluatul de blat torni intr-o tava rotunda de pasca (mai inalta), tapetata cu hartie pergament, 3/4 din compozitie si o dai la cuptor timp de 5-7 minute.
3. Apoi pui crema de branza, dupa care restul de aluat de blat, deasupra.
4. Coci pasca la foc potrivit,(incerci cu paiul cand este gata)
Glazura:
1. Amesteci totul si pui la fiert intr-o cratita, apoi torni glazura, fierbinte, peste pasca.
2.     Se taie dupa ce se raceste

Eu aici in imaginile postate am facut portia dubla si am copt pasca in capacul de la gratarul cu apa, fiindca are pereti foarte inalti .Pentru reteta dintr-o portie trebuie  o forma pentru copt  mai mica ca sa poata iesi pasca sufiecient de groasa.

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_10
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_12
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_13
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_14
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_15
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_16
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_17
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_21
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_22
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Pasca_18


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Apr 17, 2014 8:56 am, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Didina Sava Vin Apr 13, 2012 1:43 pm

Cozonaci si pasca poloneza pregatiti cu dragoste pentru familia mea ( mama, sora , nepoti ) pt Sfintele Pasti 2012

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona11
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona10
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Picnic93
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Tradafiri cu branza de vaca

Mesaj  Didina Sava Vin Mar 08, 2013 6:11 pm

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda10


Ingrediente

aluat de cozonac dupa reteta de mai sus

-1 kg de faina,
- 4 galbenusuri,
-300grame de zahar,
-lapte cit cuprinde, depinde de calitatea si umiditatea fainii (cam jumatate de litru),
-60 grame de drojdie
-o lingurita rasa de sare fina,
-un sfert de litru de ulei (250 ml),
-coaja rasa de la o lamiie si o portocala
-un ou pt uns
Umplutura
-branza telemea nesarata sau cas de vaca
-zahar dupa gust
-vanilie
-cateva linguri de faina
2 oua si albusul de la aluat
2-3 linguri de gris

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda11
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda12
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda15Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda14
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda16
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Tranda17
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Cozonac pt Sfintele Paşte 2013

Mesaj  Didina Sava Mier Mai 01, 2013 12:39 pm

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona10
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Cozona11
Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Paste_11
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti Empty Re: Cozonacul, pasca si placintele moldovenesti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum