Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeMar Apr 16, 2024 2:53 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi!

In jos

O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Empty O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi!

Mesaj  CORINA ROTH Joi Dec 10, 2009 11:51 pm

O romanca frumoasa, delicata si nu in ultimul rand talentata este gata sa cucereasca Germania. Petruta Cecilia Kupper o tanara plecata de doar un an din tara a cantat miraculos la nai pe scena concursului "SuperTalent".






Vrea astfel sa vina in ajutorul surorii ei bolnava de schizofrenie. In timp ce in sala multi au inceput sa planga, celebrul Dieter Bohlen, membru al juriului s-a aratat impresionat nu numai de talentul fetei, dar si de felul in care vorbea germana.

Pentru aceasta faza a concursului romanca a ales celebra melodie "The Lonely Shepherd," de pe coloana sonora a filmului "Kill Bill". Piesa a fost ridicata la rang de arta de celebrul naist Gheorghe Zamfir.

Imediat ce a inceput sa cante, publicul a ramas mut de uimire in fata unui asemenea talent.

Romanca a reusit sa impresioneze pana la lacrimi si pe membrii juriului. Daca va reusi sa castige finala, Petruta va incasa 100.000 de euro.
http://www.rtl.de/tv/dassupertalent_videoplayer.php?id=104930&playlist=rtl_de_supertalent_neueste&seite=rtl_de_supertalent_videohome


Scris de Aşii Români Joi, 10 Decembrie 2009 21:48
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! 14uytkw

De câteva săptămâni bune, ochii tuturor românilor, dar mai ales a celor din Germania s-a îndreptat spre postul de televizine RTL, unde renumitul concurs SUPER TALENT adună oameni din toate colţurile lumii.

De această dată cea care a stârnit lacrimi de emoţii a fost o româncă, pe numele ei actual PETRUŢA CECILIA KÜPPER, născută în România la data de 11 Mai 1981 în Sibiu.

A studiat naiul sub îndrumarea marelui maestru Gheorghe Zamfir la Universitatea din Bucureşti şi trebuie să recunosc că am căutat un pic până am dat de ea, dar a meritat efortul....

Într-un interviu exclusiv cu aceasta, am aflat mai multe despre activitatea, timpul zilnic şi prieteni...


Aşii Români: Când ai început să cânţi la nai şi cum ai ales acest instrument?

Petruţa Küpper :Când eram în România, mama m-a transferat la Liceul de Artă când aveam 12 ani, apoi am cântat la oboi şi după doi ani am început să studiez naiul, deoarece oboiul nu îmi intrase la suflet, aşa cum am simţit pentru nai din primul moment în care l-am avut în mână. A fost ca o dragoste la prima vedere....

A.R: Ce te-a determinat să participi la SUPER TALENT?

P.K. Când ne-am mutat în Germania, în anul 2008 a fost foarte greu pentru mine să pot înţelege emisiunile nemţeşti, mi-a fost mult mai uşor să înţeleg un concurs, decât un film în limba germană, iar tema mi s-a părut foarte interesantă. La un moment dat, Dieter spunea unui tânăr ce cânta la vioară că: "există probabil foarte mulţi oameni care au un talent, dar nu au curaj să şi-l prezinte", iar în acel moment m-am regăsit în cuvintele lui. LA scurt timp, după ce am văzut reclama, m-am înscris. Aşa că, am avut un motiv în plus să învăţ germana, pentru a putea participa.

A.R.: Cum s-a schimbat viaţa ta de când ai devenit cunoscută?

P.K..Nu s-a schimbat foarte mult, doar că sunt recunoscută când merg pe stradă, mi se cer autografe, ceea ce mă bucură enorm. Este un semn că am plăcut publicului.

A.R. : Ce şanse crezi că ai pentru a câştiga concursul?

P.K..Dumnezeu, ştie ce şanse am. Momentan mă bucur că am ajuns în finală. Concurenţa e acerbă şi toţi au şanse. Dar să vedem ..., să ne lăsăm surprinşi!!

A.R. Care este interesul presei germane faţă de tine, dar a fanilor?

P.K. Interesul este foarte mare şi bănuiesc că sunt foarte mulţi fani, iar asta din ce am văzut eu pe net!

A.R. : Cum este o zi normală din viaţa Petruţei Küpper?

P.K..Ca şi până acum, doar că acum atenţia mea nu o are doar fiica mea, ci şi naiul meu!!! A.R.. Dacă ar fi să enumeri 3 persoane cărora ai vrea să le mulţumesti, care ar fi?

P.K. Soţului meu care m-a făcut să am mai multă încredere în mine, familiei mele şi bineînţeles juriului.

A.R.: Cum este relaţia ta cu comunitatea română?

P.K. De când sunt în Osnabrück am cunoscut doar o familie de români şi am devenit şi buni prieteni. Sunt foarte puţini români aici....Ahhh să nu mint! Am mai cunoscut şi un chitarist care e profesor la o şcoală particulară de aici.. Băiat de treabă. Şi el a terminat tot la Bucureşti Universitatea.

A.R. Ţi-ai dori o relaţie mai strânsă cu Platforma Culturală AŞII ROMÂNI?

P.K. Bineînţeles. Nu am ştiut că există o asemenea Platformă Culturală şi Agenţie de Presă pentru românii din Diaspora chiar în Germania. Mi-ar face o mare plăcere să colaboraăm în continuare şi să rămânem prieteni.

A.R. Ce doreşti să transmiţi tuturor cititorilor?

P.K. Multă Sănătate şi un Crăciun şi An Nou mai bun!!!!



Jurist

Ionela van Rees- Zota
O romanca a uluit Germania la "Supertalent 2009"! Juriul, in lacrimi! Vn1205
CORINA ROTH
CORINA ROTH

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 53
Localizare : GERMANIA
Data de inscriere : 19/09/2009

http://www.neogen.ro/corihans3004

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum