Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeLun Mar 25, 2024 6:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009

In jos

Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Empty Gabriela Georgeta Dinica, impreuna cu prietenii si colegii maestrului au acordat interviuri in exclusivitate despre cum era omul si actorul Gheorghe Dinica! VIDEO!

Mesaj  CORINA ROTH Joi Noi 12, 2009 9:32 pm

Gabriela Georgeta Dinica, impreuna cu prietenii si colegii maestrului au acordat interviuri in exclusivitate despre cum era omul si actorul Gheorghe Dinica! VIDEO!

Gabriela Georgeta Dinica, impreuna cu prietenii si colegii maestrul... pe www.acasatv.ro
Gheorghe Dinica era fericit pentru fiecare zi pe care o putea petrece alaturi de colegii sai. Ei erau a doua sa familie.

Mircea Solcanu a transmis in direct din curtea bisericii Gradina Icoanei. In gradina este inmormntat un alt general, generalul Odobescu, printr-o coincidenta randuita de soarta. In biserica se afla maestrul Dinica, interpretul unui al general, generalul Vulturesco.

Maestrul va fi inmormantat alaturi de marea doamna a cantecului popular romanesc, Maria Tanase. Doamna Gabi, sotia lui Gheorghe Dinica, i-a spus lui Mircea ca dragostea pentru sotul ei nu se va sfarsi niciodata.

Foarte multi tineri au venit sa-i aprinda o lumanare lui Gheorghe Dinica, tineri care vor putea sa spuna intr-o buna zi ca au fost contemporani cu marele actor.

„O data cu moartea lui, a murit si o parte din mine. A fost colegul meu timp de peste 50 de ani. Am stat mai mult cu el decat cu familia mea. Face parte din mine, e fratele meu de suflet”, a spus cu lacrimi in ochi maestrul Marin Moraru.

„Am tinut candela aprinsa de cand s-a internat Gheorghe al nostru”, a spus Constantin Cotimanis. „L-am pierdut pe Adrian Pintea, pe care il pomenesc si acum in rugaciunile mele... Apoi s-a dus si Stefan Iordache, iar acum Dinica. Dumnezeu sa-l ierte!”, a adaugat dansul.

„Sotia lui il iubea enorm, avea mare grija de el mereu, ca un inger pazitor. Acum s-a invartit roata, va fi dansul ingerul pazitor al dumneaei. Ma bucur pentru el ca a jucat pana in ultima clipa”, a spus Nicoleta Luciu cu lacrimi in ochi.

„A disparut un membru al familiei noastre, a actorilor”, spune Ion Dichiseanu.

„Nu a avut nici un dusman. Nu avea cine sa-i faca rau. A tinut mereu la mine, imi dadea orice ii ceream. Ma duceam cu el la pescuit, am multe amintiri placute. In familie era ca si pe scena, glumet si plin de viata. Eram mereu in primul rand la spectacolele lui, imi dadea invitatii”, spune Ciobanu Dumitru, fratele mai mic al actorului din partea mamei, alintat de catre acesta Cicilica.

Sotia maestrului a acordat in exclusivitate un interviu despre relatia pe care a avut-o cu sotul ei.

„Cei mai frumosi ani au fost langa el. Au fost ani plini, perfecti, plini de armonie si de bun-simt. Nu stiu ce sa spun mai mult. Am fi vrut sa plecam la Viena de Craciun, intr-o vacanta, dar nu s-a mai intamplat. Probabil o sa mearga el singur acum. As vrea sa le multumesc tuturor medicilor care l-au ingrijiti si tuturor asistentelor. Toata lumea a avut multa buna-vointa posibila, au fost foarte atenti cu noi, dar asa a fost sa fie. Dragostea nu moare, noi eram mereu impreuna, de 15 ani de cand ne cunoastem. Este mai greu pentru cei care raman in urma, dar asa e in viata. Se spune ca sufletele pereche raman mereu impreuna pentru totdeauna, dar nu e la fel, sunt numai vorbe. El este acolo, iar eu sunt aici. Nu mai am pentru cine sa ma duc acasa. Ma trezesc dimineata si nu pot sa cred ca nu-l vad in casa, si nu doar acum, ci si cand era la spital. A fost totul prea scurt. Nu cred cas trebuia sa se intample acum. Era atat de bun, atat de modest. Nu cred ca a avut vreun pacat. Nu a invidiat pe nimeni, nu a jignit pe nimeni. Avea asa o bunatate... Nu era prefacut niciodata. Era un om atat de simplu, de normal, de modest. Avea haz. Era un spirit evoluat. Am amintiri foarte frumoase si multe de povestit. Ultimele trei saptamani au fost foarte grele, dar am avut speranta pana in ultima clipa. N-am crezut ca se va ajunge aici”, spune sotia lui Gheorghe Dinica, Gabriela Georgeta Dinica.

Costel Constantin spune ca a fost in turnee extraordinare impreuna cu maestrul Dinica. El isi aminteste umorul marelui actor, care il facea sa fie un prieten minunat. Au jucat impreuna, iar personajele lor fusesera impreuna in Razboiul de Independenta.

„In vara asta am fost impreuna cu colegii din „Regina” intr-o vacanta superba, la Sfantul Gheorghe. El mi-a spus ca, desi a facut atatea filme in zona Deltei Dunarii, de-abia atunci a avut timp sa vada cat de frumos e locul. Mi-a multumit si mi-a fredonat, la rugamintea mea, melodia „Si daca...”. Era un om extraordinar” - Vladimir Gaitan

„Nu avea decat cuvinte de lauda fata de noi. Tuturor ne-a spus ca suntem talentati, ca suntem frumosi... numai lucruri bune. Era un imbold pentru noi sa ne spuna asa ceva Gheorghe Dinica. Noi vorbeam in permanenta despre dansul si cu atat mai mult o sa vorbim de acum incolo!” – Doinita Oancea

„Am avut bucuria de a fi unul dintre apropiatii sai. Am stat mai mult de cinci ani in aceeasi cabina. Era un actor care isi cunostea valoarea excelptionala si o transmitea colegilor de scena cu mare generozitate. A fost cu adevarat un monstru sacru. Nu se va mai naste secole de-a randul o asemenea personalitate”. - Eugen Cristea


„Ultima oara cand l-am vazut am ras impreuna. Am filmat la Mogosoaia, am stat afara la soare. Nu-mi vine sa cred inca, eram convinsa ca o sa se faca bine si o sa vina la filmari. Filmam in Buftea si sotia sa venea mereu si avea grija de dumnealui, ii aducea pepene rosu. Era rabdator, modest, avea un suflet atat de mare si vorbea asa de frumos cu toata lumea! L-am dus de cateva ori acasa cu masina mea, care nu e cine stie ce masina, si mi se parea nemaipomenit ca am ocazia de a sta de vorba cu el, era o onaore iemnsa pentru mine. Vorbeam despre politica, despre orice... M-a impresionat extraordinar de mult, mai ales ca avea foarte multa rabdare. Era un adevarat profesionist, repeta textul cu rabdare. Va trai in continuare in sufletele noastre si ale tuturor oamenilor” – Irina Antonie
SURSA: http://www.acasatv.ro/emisiuni/gabriela-georgeta-dinica-impreuna-cu...
CORINA ROTH
CORINA ROTH

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 53
Localizare : GERMANIA
Data de inscriere : 19/09/2009

http://www.neogen.ro/corihans3004

Sus In jos

Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Empty Re: Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009

Mesaj  CORINA ROTH Mier Noi 11, 2009 10:07 pm

Aplauze Maestrului! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
CORINA ROTH
CORINA ROTH

Numarul mesajelor : 12
Varsta : 53
Localizare : GERMANIA
Data de inscriere : 19/09/2009

http://www.neogen.ro/corihans3004

Sus In jos

Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 Empty Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009

Mesaj  CORINA ROTH Mier Noi 11, 2009 10:06 pm

Gheorghe Dinică a încetat din viaţă 10 noiembrie 2009 23u5545
Maestrul Gheorghe Dinică a încetat din viaţă, astăzi, în urma unui stop cardiac sub ventilaţie, deşi timp de treizeci de minute au fost efectuate manevre de resuscitare, a declarat purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgentă Floreasca, medicul Bogdan Opriţa. Dinică, în vârstă de 75 de ani, a fost diagnosticat cu colecistită acută alitiazică flegmonoasă, şoc septic şi disfuncţie multiplă de organe.
10/11/2009 (Actualizat 13:22)
Colegii de scenă şi prietenii îl plâng pe maestru

Actorul Mircea Albulescu a declarat că toţi cei care au lucrat cu Gheorghe Dinică au pierdut câte ceva din ei, la moartea acestuia. "Toţi cei care am fost pe scenă sau pe platoul de filmare cu el am pierdut câte o parte din noi", a spus actorul, citat de Mediafax. "E foarte greu să mai fim ce am fost, fără el", a adăugat Albulescu. "Eu nu consider că Gheorghe Dinică a murit. El nu a murit, atâta timp cât există în inimile spectatorilor săi", a adăugat Albulescu. "Inima noastră, aşa, pe jumătate cum este, va bate pentru el", a concluzionat actorul.

Cu vocea tremurândă, Mircea Diaconu a declarat că nu poate să creadă că Gheorghe Dinică a murit. "Nu pot să cred că a murit. În timp, poate o să cred şi lucrul ăsta. Unul câte unul, ne ducem. Actorii cad ca fructele din pom", a spus Diaconu.

"E o veste cutremurătoare. Mai mult de 50 de ani din viaţa mea am fost împreună cu Dinică. A murit şi a luat cu el o parte din mine. La revedere, Dinică!", a declarat, cu lacrimi în ochi, Marin Moraru.

Actorul Victor Rebengiuc a declarat, la aflarea veştii decesului lui Gheorghe Dinică, că nu poate spune decât că este o pierdere incomensurabilă pentru teatrul şi filmul românesc şi că se roagă ca Dumnezeu să-l odihnească în pace pe acesta.

Sergiu Nicolaescu: "Este unul dintre marii actori ai României. Este o mare durere, dar ce pot să-i spun este: Dom' Dinică, aşteaptă! Venim şi noi!".

"Eu cred că este o diversiune. Nu cred. Pot să vă spun orice doriţi despre Gheorghe Dinică, dar ce-mi spuneţi dumneavoastră şi alţi colegi nu cred. Eu cred că el filmează acum. Cu toţii ne ducem pe celălalt platou de filmare, dar pentru actori este în continuare un rol. Sigur că distribuţia este extraordinară acolo", a declarat Florin Călinescu la Antena3.

Actorul Alexandru Arşinel a declarat că s-a întâmplat un lucru de care îi era teamă în ultima vreme: a dispărut actorul pe care l-a iubit cel mai mult. Arşinel a spus că îl cunoştea pe Dinică din studenţie, când ei doi au stat multe nopţi nedormite "la un pahar de vorbă". "Am avut şi o colaborare pe care nu pot să o uit - «Ploşniţa», la Naţional (Teatrul Naţional Bucureşti, n.r.). (...) Am reuşit să cunosc marele actor, marele prieten. Reuşea să te scoată din orice încurcătură, să te împingă în faţă cu o generozitate cum rar am mai văzut la un actor. Sunt plin, plin, plin de tristeţe că a dispărut Gigi. S-a rupt ceva din mine", a spus Arşinel.

Valentin Uritescu a spus că marele actor era şi o persoană dificilă, taciturnă. "Dacă nu îl cunoşteai, puteai să te înşeli în legătură cu Gigi Dinică", a spus Uritescu. "Era taciturn, cu multe taine şi o ironie infernală (...) sub aceasta era un om extraordinar", a adăugat Uritescu, care a spus că, după ce s-a căsătorit şi şi-a găsit "jumătatea sa", Dinică a devenit o persoană mai caldă. "După căsătorie au apărut toate tainele lui, era un şoc să îl vezi pe Gigi cu nepoata lui în parc. Era un şoc să îl vezi cum mângâie o pisică", a mai spus acesta, care şi-a amintit că a jucat în primul său film, "Concurs", de Dan Piţa (1982), alături de Dinică.
Gheorghe Dinică, în vârstă de 75 de ani, a fost internat în spital mai multe zile, fiind diagnosticat cu bronhopneumonie severă şi o afecţiune renală. Iniţial, medicii au vorbit de o uşoară ameliorare a stării sale de sănătate, dar după mai multe zile petrecute în spital şi în ciuda eforturilor depuse de doctori, Gheorghe Dinică nu a răspuns tratamentului administrat. Medicii anunţaseră în cursul zilei de astăzi că starea actorului "se menţine extrem de critică", după ce, cu o zi în urmă, acesta suferise o operaţie de colecist.

Gheorghe Dinică a fost unul dintre cei mai iubiţi actori ai scenei româneşti, reuşind să însufleţească sute de personaje, care au ajuns direct la inimile publicului. Gheorghe Dinică s-a născut în Bucureşti la 1 ianuarie 1934. A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, la clasa profesoarei Dina Cocea, în anul 1961. A debutat ca actor în filmul "Străinul", în anul 1963 şi a jucat în peste 60 de filme.

Cele mai cunoscute producţii cinematografice în care a jucat sunt "După-amiaza unui torţionar", "Prin cenuşa imperiului", "Filantropica", "Turnul din Pisa" sau "Orient Expres".

Gheorghe Dinică a jucat aproape 60 de ani pe scenele celor mai mari teatre din România. A debutat la Teatrul Mic, apoi a urcat pe scena Teatrului de Comedie,Teatrul Bulandra, Teatrul Odeon şi Teatrul Naţional. Printre cele mai cunoscute piese se numără O scrisoare pierdută, Noaptea regilor, O noapte frutunoasă sau Take, Ianke şi Cadâr.

Dinică a cucerit publicul prin rolurile sale. În ultimii ani, actorul a jucat în mai multe seriale de televiziune, câştigând şi mai mulţi admiratori. Pentru rolurile interpretate de-a lungul vieţii, marele actor a primit numeroase premii şi distincţii. A primit titlul de Doctor Honoris Causa, oferit de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică. UNITER i-a oferit în 1999 premiul de excelenţă. Totodată, el a primit Ordinul "Serviciul Credincios" în grad de Mare Ofiţer.