Ultimele subiecte
» Mihaela Moşneanu
Joi Oct 19, 2017 10:53 am Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Mier Oct 18, 2017 6:17 am Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Joi Iun 01, 2017 9:42 pm Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lun Mar 13, 2017 5:15 am Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lun Iul 11, 2016 1:43 pm Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sam Mar 19, 2016 2:03 am Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lun Feb 01, 2016 8:59 am Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sam Mar 14, 2015 3:42 pm Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Dum Noi 30, 2014 11:46 am Scris de Mihai LEONTE

Facebook

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Web Trafic
Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Lansare de carte:”Mecena, medic şi misionar Teodorescu” de Gheorghe A.M. Ciobanu-23 octombrie 2012

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lansare de carte:”Mecena, medic şi misionar Teodorescu” de Gheorghe A.M. Ciobanu-23 octombrie 2012

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Oct 18, 2012 6:44 am

Lansare de carte:”Mecena, medic şi misionar Teodorescu” de Gheorghe A.M. Ciobanu

Marti, 23 octombrie 2021, la ora 17.00, la Galeriile de arta Pod Pogor - fiul se organizează moment dedicat memoriei doctorului Constantin Teodorescu, colectionarul, mecena, sprijinitorul artelor, prin lansarea volumului ”Mecena, medic şi misionar Teodorescu” editura Muşatinia Roman 2012, a reputatului profesor Gheorghe A.M. Ciobanu,supranumit patriarhul culturii romaşcane despre care Iosif Sava s-a ridicat într-una din emisiunile lui şi i-a spus: “Sunteţi un miracol domnule profesor. Nu vă cunoaşte ţara”

Spicuiri din viaţa şi activitatea doctorului Teodorescu

S-a născut la Murgeni, jud. Vaslui la 30 septembrie 1939. A făcut studiile liceale la Colegiul ”Constantin Roşca Codreanu” din Bârlad. A urmat Facultatea de Medicină Generală la U.M.F. Iaşi şi a obţinut specializarea chirurgie generală la Spitalul Sf. Spiridon din Iaşi. Face studii doctorale în Oncologie. Îşi împlineşte profesia la Iaşi, Bârlad şi Tecuci, ca medic primar, fiind şef pe secţiile de Chirurgie de la Tecuci şi Bârlad. În 1985 contribuie major la înfiinţarea secţiei de Numismatică a Muzeului de la Vaslui. În 1989 donează muzeului din Vaslui 70 de lucrări de artă şi realizează o sală sacră cu icoane, cărţi religioase şi obiecte de cult. Tot în 1989 donează muzeului din Bârlad 152 de lucrări de artă, din care 30 aparţinând pictorului Corneliu Baba. În 1991 înfiinţează ”Fundaţia Culturală Constantin Teodorescu” prin care desfăşoară o intensă activitate culturală. Ca medic, om de cultură şi intelectual are articole publicaţiile locale ”Observator T”, ”Semnal”, ”Tecuciul Cultural” şi ”Păreri Tutovene”. A înfiinţat şi patronat publicaţiile ”Bârladul” şi ”Bârladul cultural”. În 1995 i se acordă titlul de Cetăţean de Onoare al Municipiului Bârlad. Din funcţia de consilier local, preşedinte al Comisiei de Cultură, desfăşoară o intensă activitate culturală la Bârlad. Este cel care pune sufletul pentru realizarea statuii lui Al. I. Cuza în oraşul Bârlad, iar în 15 ianuarie 2012 la iniţiativa sa şi prin donaţia colectei sale se inaugurează Centrul Mihai Eminescu. S-a stins din viaţă la 17 august 2011, răpus de cancer.

Doctor Richard Constantinescu despre Constantin Teodorescu

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Noi 18, 2012 10:18 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3456
Varsta : 52
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Re: Lansare de carte:”Mecena, medic şi misionar Teodorescu” de Gheorghe A.M. Ciobanu-23 octombrie 2012

Mesaj  Dorina Ciocan la data de Vin Oct 19, 2012 9:10 am

o sa incerc sa ajung! felicitari organizatorilor si tie pentru implicare si promovarea evenimentelor de calitate. mult succes!!!
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 53
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Re: Lansare de carte:”Mecena, medic şi misionar Teodorescu” de Gheorghe A.M. Ciobanu-23 octombrie 2012

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Noi 18, 2012 11:10 am

Richard Constantinescu, Gheorghe A.M.Ciobanu, Emilia Ţuţuianu Dospinescu, Valentin Ciucă, Liviu Apetroaie, Nelu Grădeanu

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Noi 18, 2012 11:23 am

Didina Sava şi Gheorghe A. M Ciobanu

Sofia David

Emilia Ţuţuianu Dospinescu, Nicolae Creţu, Mihai Păstrăguş, Gheorghe A. M Ciobanu

In sala am mai remarcat pe Dorina Neculce, Anca Oprescu, Daniela Stîngaciu, Elena Abudănei, Liliana Puşcaşu, Tudor Apetroaie, Cornelia Apetroaie, Marion Rose Constantinescu, si altii.

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Noi 18, 2012 11:28 am

Richard Constantinescu, Sofia David, Dorina Neculce, Gheorghe A. M Ciobanu, Emilia Ţuţuianu Dospinescu, Valentin Ciucă

Emilia Ţuţuianu Dospinescu, Valentin Ciucă, Cornelia Apetroaie, Anca Oprescu, Nelu Grădeanu

Richard Constantinescu, Sofia David, Dorina Neculce, Nicolae Creţu şi Gheorghe A. M . Ciobanu

Richard Constantinescu, Sofia David, Anca Oprescu, Nicolae Creţu, Ghoerghe A.M Ciobanu, Cornelia Apetroaie, Emilia Ţuţuianu Dospinescu, Valentin Ciucă şi Nelu Grădeanu

Dorina Neculce, Richard Constantinescu, Sofia David, Anca Oprescu, Nicolae Creţu, Ghoerghe A.M Ciobanu, Cornelia Apetroaie, Didina Sava

Dorina Neculce, Tudor Apetroaie, Cornelia Apetroaie şi Anca Oprescu

Anca Oprescu, Dorina Neculce, Nicolae Creţu şi Marion Rose Constantinescu

Nicolae Creţu, Marion Rose Constantinescu şi Richard Constantinescu

Portretul doctorului Teodorescu

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum