Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeLun Mar 25, 2024 6:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

+7
Vasilica Ilie
Anton Vasile
Ovidiu Raul Vasiliu
Dorina Ciocan
Marian Malciu
florin stratulat
Didina Sava
11 participanți

In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Noi 05, 2011 8:45 am

Am plăcerea să vă anunţ şi să vă invit la lansarea noului volum de versuri al Dorinei Ciocan Neculce- "Surâsul meu gothic "care va avea loc sâmbătă 10 decembrie 2011 la ora 11 în Galeriile Pod Pogor-fiul.

Lansarea este organizată de Muzeul Literaturii Române Iaşi şi Societatea "Junimea '90" a carei membră este şi autoarea volumului.

Lansarea volumului va avea loc în cadrul întâlnirii colocviale cu tema ESTETICA GOTICĂ ŞI ECOURI MODERNE ce îl are ca invitat pe criticul literar profesor doctor Nicolae Creţu

Momentul artistic al întâlnirii va fi oferit de Alex Marinescu care va susţine un recital de muzică gotică interpretată la orgă.

Moderator: Liviu APETROAIE

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Clip_180
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Cop11

Postfaţă: Diana Vrabie-conferenţiar universitar doctor
Catedra de Literatură Română şi Universală, Universitatea de Stat
„Alecu Russo” – Bălţi – Republica Moldova
Membra a Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova

Copertă:Didina Sava
Editura PIM,2011

Ediţie îngrijită de Didina Sava



Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Dec 11, 2011 2:09 pm, editata de 20 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Referinte critice asupra volumului

Mesaj  Didina Sava Sam Noi 05, 2011 8:47 am

Postfata volumului

Labirintul medieval


Într-un timp al emoţiei epidermice şi al senzorialităţii estetice, volumul Surîsul meu gothic al Dorinei Neculce vine să-şi descopere sorgintea în realitatea primordială a fluidului metamorfozat. Fortificată şi prin alte experienţe lirice (Universul prieteniei – Iarna, 2009 şi Lumea din oglindă, 2011), poeta îşi construieşte, de data aceasta, propria mitologie, relevîndu-şi disponibilitatea pentru timpurile revolute, surprinse într-un cadru al zonelor tenebroase, înfricoşate („învăluite în fum, capetele cavalerilor se dezgolesc / de coifuri, săbiile zornăie, scuturile se frîng…”). Se citeşte în aceste poeme plăcerea de a muta trăirile într-un teren fantasmagoric, al castelelor medievale, de care ne-am depărtat istoric. Imaginea grea, halucinantă trimite la o poetică a morbidului („din mîlul acela cleios /al bălţilor stătute în cadrane de nisip”). Poeta îşi edifică o mitologie a morţii, în care îngerul auriu este hrănit cu laptele păsării nocturne, iar sîngele împroaşcă pe un tavan iluzoriu („cuvîntul obsesiv / dorinţă”0. Un univers închis, bornat pe de o parte de („buza cerului”, iar pe de alta de „poalele munţilor”), îşi mistuie („franjurii mătăsurilor alese”). Scenariul liric este o modalitate de a stăpîni lucid mişcarea mesajului, articulaţiile lui ulterioare. În mod paradoxal, recuzita medievală trimite spre lirica lui Mircea Ciobanu, iar tonalitatea incantatorie spre registrul blagian.
Catedrala, turlele, crucifixul, candela, cerul îşi sprijină datul netulburat pe existenţa explicită a regnurilor adiacente, pentru care („laturile astrale”) sunt punct de plecare. Deasupra tuturor acestora străjuiesc stelele, apariţii magice, presupunînd substituirea, căreia zbuciumul îi împrumută haina purificării prin lacrimă: („lăsam boabele de lacrimi / semn al trecerii mele peste gînduri”. Stingînd stelele aprinse-n cruce, adunate pe buza nopţii, poeta îşi aude „doar gîndul un praf stelar de forme”, visîndu-se „pernă cu stele / strînsă în braţe de singurătatea oarbă”). În mitologia personală a poetei frapează dorul de celest, care ar încremeni timpul secundat, ce („refăcea / bucată cu bucată / întregul univers”) şi ar solicita reculegerea în clepsidră a clipelor răvăşite. Sub măsura astrelor şi a mişcării, timpul se află într-o permanentă şi spectaculoasă metamorfoză. Versurile mustesc de un imagism frenetic şi polimorf („mă ţin lipită de buza cerului / ca un timbru imaginat / pe faţa timpului”) pe fundalul unui univers individual consonant.
O îndoială metafizică şi o imperioasă necesitate de lumină se înfruntă în structurile profunde ale acestor poeme, conferindu-le tensiune ideatică. Ştergîndu-şi ochii de praful stelelor, poeta îşi toarnă dimineaţa de lumină pe hîrtie pentru a pătrunde în sensurile existenţiale definitorii, de unde răzbate nevoia indispensabilă („de amiezi coapte”). Definitoriu pentru acest volum, poemul Simfonii conturează starea eului liric: („am cerşit liniştea /care ne legăna cuvintele / în balansoarul amintirilor / e nevoie de amiezi coapte / în umbre adînci /săpate-n piatră”).
Poeta îşi edifică substanţa poeziei din tăcerile înţepenite în noapte, din neastîmpărul tulbur al înfricoşării, din „nelinişti, frici, regrete”, ca să constate, într-un final, că („la marginea tăcerii, / resemnările, toate, se fac ghem”). Opulenţele imaginarului sunt tot atîtea traversări ale dramei existenţialului. Contaminat de perseverenţele unui eu dialogal, discursul sugerează sensuri prin imagini metaforice, convertite la acest statut prin tablouri ficţionale: („la ce ţi-ar mai folosi îngerul acela auriu / pe care l-ai coborît cîndva în odăile tale luminate”).
Toate poemele Dorinei Neculce din acest volum comportă ceva pictural, cu nuanţe tensionate şi cu tuşe puternice, ceea ne trimite cu gîndul la expresionismul abstract postbelic. Evocatoare a stelelor, operînd cu lumini şi umbre, poeta descoperă farmecul culorii albastre şi ne invită la o călătorie în alte vremuri seculare, în care şi trandafirii au iz de petale azurii, deschizîndu-se sub reflexele felinarului albastru. Pe lîngă bogata paletă cromatică în care se împletesc ştergarul verde al prispei, seara albastră de iarnă turbată, alături de trandafirul negru tatuat în mijlocul frunţii sau de petala albă desprinsă din ochiul curat al lacrimii, registrul liric marchează puterea de sugestie a olfactivului:(„trupul tău mirosea a nisip copt / încă mai simt palmele acelea cu / gust de caise verzi”) etc.
Raporturile dintre „senzaţie” şi „emoţia estetică” se află într-o legătură indisolubilă. „Ochiul”, „urechea” şi „mirosul” declanşează un sistem de corespondenţe prin diferite asociaţii datorate superochiului eului: („în ochiul stîng / mi-a intrat ochiul drept”). Astfel, realitatea se erijează în diverse proiecţii, care se suprapun ca un al doilea adevăr. Funcţia vederii este prioritară, fiind focalizată într-un joc de nuanţe care semnifică traseul de la senzaţie la sentiment: („ochiul meu sloboade lacrimi / ce ard fluturii pe aripi”). Eul liric „priveşte” şi „vede” ceea ce este şi ceea ce îşi închipuie, într-o ordine a cunoaşterii care, distanţînd privirea de vedere, construieşte o viaţă intermediară.
O poezie policromă, cu numeroase deschideri spre paradigmele epocii, exprimînd, cu tensiune şi vigoare imagistică vibraţiile pe care eul le încearcă la hotarul dintre angoasă şi revelaţie, în dramaticul interval dintre neant şi fiinţă. Poeta lasă impresia că a pus în funcţiune toate registrele într-o seducătoare polifonie, ce merită toată atenţia.
Diana VRABIE


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Sam Noi 05, 2011 5:32 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty FELICITARI DORINA

Mesaj  florin stratulat Sam Noi 05, 2011 8:55 am

Felicitarile mele atat Dorinei cat si tie care ai ingrijit acest minunat volum !
Cu pretuire !
Florin
florin stratulat
florin stratulat

Numarul mesajelor : 339
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 15/09/2010

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Noi 05, 2011 9:01 am

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Copert11


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mar Noi 08, 2011 3:50 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Noi 05, 2011 9:02 am

Multumim din suflet Florin.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Sincere felicitări, Dorina!

Mesaj  Marian Malciu Sam Noi 05, 2011 3:42 pm

Mda! Frumos.... Deci, Dorina Neculce, a plecat "Iarna prin Universul prieteniei" încercând să "străbată timpul" să vadă "Lumea din oglindă" şi să poată veni apoi să ne spună cu mândrie, iată "Surâsul meu gothic"!Sincere felicitări, Dorina! Să ai succes pe toate planurile cu ocazia lansării de carte!
Marian Malciu
Marian Malciu

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 78
Localizare : Slatina-Olt
Data de inscriere : 09/08/2011

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Sam Noi 05, 2011 4:53 pm

multumesc, Florin. mult succes și ție. cu același drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Sam Noi 05, 2011 4:55 pm

Multumesc domnule Malciu...e un surâs prietenesc. mult succes și multă inspiratie și dv. cu respect și drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Sam Noi 05, 2011 4:57 pm

Mulțumesc mult, Didina pentru sprijin, încredere și efortul pe care l-ai depus ca acest volum să apară. cu drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Sam Noi 05, 2011 10:36 pm

Felicitări, Dorina! Nu pot să nu remarc coperta şi fontul titlului şi al numelui..respiră a aer medieval, ca şi trimiterea titlului. Trimiterea şi fontul titlului, pseudonimul tău şi imaginea de pe copertă se îmbină perfect. Fontul ăsta îmi aduce aminte şi de coperţile albumelor rock. La cât mai multe cărţi! Cu drag


Ultima editare efectuata de catre Ovidiu Raul Vasiliu in Sam Noi 05, 2011 10:44 pm, editata de 1 ori
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Noi 05, 2011 10:42 pm

Imi pare bine Raul ca ai apreciat coperta al carui design imi apartine.Sunt foarte mandra de ea, ca si de coperta de la volumul tau de anul trecut al carui design tot imi apartine.Titlul volumului, pseudonimul si versurile sunt ale Dorinei si ii doresc din toata inima succes, cu toata dragostea si daruirea cum am lucrat eu la volumul ei.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Anton Vasile Dum Noi 06, 2011 6:06 pm

O salut cu multă bucurie pe doamna Dorina. Aştept o carte să-i savurez poemele. Felicitări!
Anton Vasile
Anton Vasile

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 72
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 10/06/2011

http://filosofie-si-literatura.blogspot.com/2011/07/despre-sufle

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Vasilica Ilie Dum Noi 06, 2011 9:02 pm

Draga Dorina, in primul rand felicitari pentru aceasta carte care arata superb, apoi, iti urez mult succes cu lansarea! Sper sa ai tot asa o zi frumoasa de noiembrie cum am avut-o eu anul trecut in noiembrie!

Ii transmit felicitari si Didinei care s-a ocupat de cartea ta, (inclusiv coperta care este superba) stiu ca este o persoana meticuloasa si ii place frumosul!
Va imbratisez pe amandoua cu drag si prietenie! Vali
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Dum Noi 06, 2011 9:05 pm

Multumesc, Vasilica !...Toata consideratia si prietenia mea pentru tine.Te imbratisez.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Noi 06, 2011 10:26 pm

Raul multumesc mult.
Domnule Anton, vă multumesc pentru urările dv. cu mare drag
Vasilica multumesc și eu sper să am o zi bună.


Ultima editare efectuata de catre Dorina Ciocan in Mar Noi 08, 2011 10:53 pm, editata de 1 ori
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Mar Noi 08, 2011 10:52 pm

Mulțumesc doamnei Diana Vrabie pentru posfața acestui volum de poezie. Cu respect, Dorina Neculce
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  tyk Joi Noi 10, 2011 10:32 am

Felicitări pentru acest,,surâs" dăruit posterităţii din prea-plinul unui suflet ce vibrează spre încântarea celor ce se apleacă către aceste minuni şi felicitări celei care a ştiut să îmbrace acest ,,surâs"cu nuanţe istorice deosebite.
tyk
tyk

Numarul mesajelor : 306
Varsta : 68
Localizare : IAŞI
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Joi Noi 10, 2011 11:25 am

Multumim Tyk.Toata consideratia mea pt tine.
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Noi 13, 2011 6:29 pm

Mulțumim, Tik. multă inspirație și un gând bun, cu mare drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Vasilica Ilie Lun Dec 05, 2011 8:37 pm

Acum am vazut si afisul cu personalitatile care participa la aceasta lansare. Sincere felicitari si mult noroc cu lansarea cartii, dragele mele: Dorina si Didina! Va tin pumnii! Sunt sigura ca o sa iasa frumoasa, reusita si cu ecouri pozitive! cu drag si prietenie, Vasilica Ilie
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Mar Dec 06, 2011 9:22 am

MULȚUMIM, VASILICA. MULTE REALIZĂRI ȘI ȚIE
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  petrov nicolina Vin Dec 09, 2011 6:12 pm

Mult succes Dorina!!!!!!!!
petrov nicolina
petrov nicolina

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 75
Data de inscriere : 20/03/2011

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Vin Dec 09, 2011 10:37 pm

multumeeeesc! te așteptăm
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Dec 10, 2011 6:47 pm

Profesor dr.Nicolae Creţu, Dorina Ciocan Neculce, Liviu Apetroaie, Alex Marinescu

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dsc02413
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina10
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina11
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0410
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina12
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0412
Profesor doctor Nicolae Creţu

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina13

Liviu Apetroaie

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dsc03511

Alex Marinescu

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0411

Dorina Ciocan Neculce

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina14




Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Dec 11, 2011 10:17 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Dec 10, 2011 7:36 pm

In sala am remarcat pe:

prof Ion Berghia, prof.Olga Rusu, prof.Valentin Ursianu, prof. Ioan Stegariu (directorul scolii unde activeaza Dorina), prof Anca Oprescu, prof.Corneliu Grumezea, Raul Ovidiu Vasiliu, Paraschiva Anton, Olina Petrov, Doinita Cristea, Vlad Frânghiu, Vasile Anton, Florin Buciuleag, Cotinel Munteanu, Cornelia Apetroaie, Teofil Munteanu, Roxana Elena Sava, Constantin Chirilă, Maria si Nick Sava, Elena Amariei, Iulian Sârbu, Marian Rădulescu, si altii



 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina15
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina16
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina17
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina18
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0413
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0415
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0416
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0417
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0419
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0420
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0421
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina21

Olga Rusu, Paraschiva Anton, Olina Petrov
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina23
Dorina Ciocan, Olina Petrov, Iulian Sârbu

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0422

Maria Sava si Roxana Elena Sava

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina20

Olina Petrov,Valentin Ursianu, Ioan Stegariu
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0423

Didina Sava si Cornelia Apetroaie

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dorina22
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dsc02414
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dsc02415


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Dec 11, 2011 10:20 pm, editata de 2 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Dec 10, 2011 7:57 pm

Valentin Ursianu, Olina Petrov, Didina Sava, Ioan Stegariu, Dorina Neculce, Paraschiva Anton

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0424

Raul Ovidiu Vasiliu, Cornelia Apetroaie, Dorina Ciocan

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0425

Alex Marinescu si Dorina Ciocan

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0426

Didina Sava, Alex Marinescu, Dorina Ciocan, Cornelia Apetroaie

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0427

Profesor Nicolae Cretu, Dorina Ciocan si Alex Marinescu

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0428

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0429
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Dec 10, 2011 8:19 pm

Dupa lansare la o cafeluta impreuna cu scriitorul Daniel Corbu


 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0430
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0431

Daniel Corbu ne-a daruit la fiecare cate o carte cu autograf din proaspatul sau volum de versuri: "Refugii Postmoderne"

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0432
 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Dscn0433
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Filme de la eveniment

Mesaj  Didina Sava Sam Dec 10, 2011 8:44 pm

Profesorul Nicolae Cretu


Prof. dr. Nicolae Cretu de rasarit_de_zori

Profesorul Valentin Ursianu si Nicolae Cretu


Colocviul Estetica Gotica si Ecouri Moderne de rasarit_de_zori

Liviu Apetroaie,Dorina Ciocan si Didina Sava


Surâsul meu Gothic-Dorina Neculce de rasarit_de_zori


Alex Marinescu

Alex Marinescu de rasarit_de_zori




Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Sam Dec 10, 2011 11:53 pm, editata de 3 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Didina Sava Sam Dec 10, 2011 8:44 pm

Dragii mei,

Am să încep întâi să vă întreb de când nu v-aţi simţit sufletul plin de mulţumirea lucrului împlinit. Pentru că dacă nu aţi trăit de mult timp aceste sentimente v-aş aduce pe toţi în inima mea ca să vă dărui din lumina şi împlinirea care irumpe acum ca un gheizer din toată fiinţa mea.
Azi Dorina şi cu mine, dar şi cei care aţi participat la întâlnirea din Pod Pogor, aşa după cum ne-aţi mărturisit am avut o zi specială în care am asistat la o prezentare de înaltă ţinută intelectuală despre creaţia gotică susţinută de domnul profesor Nicolae Creţu.Îi mulţumesc cu multă recunoşţinţă domnului profesor, pentru că întâlnindu-mă întâmplător pe stradă cu domnia sa, acesta a acceptat propunerea mea de a fi invitat special la colocviul despre arta gotică, colocviu pe care eu îl gândeam de vreo lună şi anume de când a fost gata volumul Dorinei.Spun că îi sunt extrem de recunoscătoare domnului profesor care m-a onorat oferindu-mi credibilitate şi a răspuns pozitiv şi entuziast la apelul în fond al unei străine, şi o anonimă pe deasupra, care vă mărturisesc că pur şi simplu l-am interpelat în staţia de tramvai, apoi l-am rugat simplu şi uman, în nume personal şi nu sub egida nu ştiu cărei organizaţii, să colocvieze la întâlnirea specială pe care eu am gandit-o pentru lansarea volumului Dorinei.
L-am căutat apoi la catedră şi i-am dus un volum din "Surâsul meu gothic", iar domnia sa azi ne-a ţinut nouă, în mare majoritate profani, un curs de artă gotica.Vă recomand să audiaţi filmele cu domnia sa si vă asigur că veţi fi foarte câştigaţi.
Cu aceeaşi solicitudine şi prietenie mi-a răspuns şi Alex Marinescu căruia i-am scris un email şi care a fost de acord, cu multă generozitate să cânte pentru noi la orgă compoziţii care să ilustreze şi în plan muzical creaţia gotică.
Nu pot să nu îmi exprim întreaga recunoştinţă pentru Liviu Apetroaie care a acceptat cu multă bunăvoinţă propunerea mea de a organiza lansarea cărţii Dorinei aşa într-un cadru special, complet şi bogat în forme de exprimare spirituală:prelegere despre arta gotică, muzică de influenţă gotică, discuţii de cenaclu pe tema întâlnirii şi apoi la final lansarea în sine.
Că am reuşit să mi se împlinească visul, ştiu de la dumneavoastră dragii mei participanţi care mi-aţi mărturisit-o.
Dar primele felicitări au venit de la doamna profesor Olga Rusu preşedinta Societăţii "Junimea '90". Dorina a primit felicitări, pentru că doamna, care este o persoană foarte severă, a apucat să foileteze volumul apreciind aşa încă de la prima vedere versurile, ca fiind de bună calitate, apoi Liviu Apetroaie căruia i-a spus că întâlnirea de azi a fost un model după tiparul căruia ar trebui să se desfăşoare colocviile, pentru că a avut parte de interactivitate, de o atmosferă degajată, relaxantă şi plină de substanţă intelectuală, si recunosc cu mândrie că şi eu am primit felicitări ca modestă amfitrioană.
Felicitări şi aprecieri şi-au exprimat şi domnul prof Berghia, doamna prof Anca Oprescu si aprecierea generală e că -"totul a fost de înaltă ţinută"sau " a fost f.f.f. reusita lansarea" sau că " întâlnirea de azi s-a detaşat net prin atmosferă de simplitate, bun gust, caldă şi sinceră prietenie ".
Mulţumesc pentru sprijinul sufletesc al Corneliei Apetroaie, mulţumim amândouă, eu şi Dorina de ajutorul material oferit cu multă bunătate de Paraschiva Anton şi Olina Petrov şi în general toată recunoştinţa mea pentru toată simpatia faţă de mine, exprimată atât de evident de către toti angajaţii de la Muzeul Literaturii Române Iaşi în frunte cu directorul adjunct domnul Daniel Corbu cu care am mai stat la un sfat şi o cafea după lansare, împreună cu Raul şi Dorina.Mulţumesc lui Teofil care a venit tocmai de la Roman şi a avut şi generozitatea să il ducă pe Alex şi orga lui acasă.
Dorina la final ne-a învitat la un pahar de vin negru şi gros adică " sânge gotic" cum l-a definit domnul profesor Creţu, iar Alex în minunata lui mărinimie în timp ce participanţii ciocneau un pahar de vin şi gustau câte ceva de pe masa bogată a continuat să mai cânte nişte bucăţi moderne, aşa ca să creeze o atmosferă frumoasă de caldă şi efervescentă prietenie în prag de sărbători.
Iaca de aceea am eu inima atât de plină, pentru că azi am reuşit să fac fericit un om şi anume pe Dorina, care merită să fie apreciată, remarcată şi elogiată pentru sufletul ei modest şi onest, şi pentru talentul ei în care cred. De aceea am făcut toate eforturile să o ajut, şi azi în ziua lansării ei să se simtă regină încoronată cu multă sinceritate de admiratorii ei.Dacă vă îndoiţi că s-a simţit regină, uitaţi-vă la fotografii, în ochii ei şi veţi vedea lumina fericirii care arde în ei.
Vă multumesc la toţi cei care ştiu că aţi vrut să ajungeţi azi în Pod Pogor, dar chiar dacă nu aţi ajuns fizic, a ajuns gândul vostru cel bun pe care şi eu si Dorina l-am perceput.


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mier Ian 11, 2012 9:48 am, editata de 16 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Vasilica Ilie Sam Dec 10, 2011 9:57 pm

Felicitari amandorura pentru succesul cu lansarea de carte si multumim pentru pozele reusite, Didina! Cu drag si prietenie, Vali
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Sam Dec 10, 2011 10:59 pm

A fost o lansare reuşită şi o atmosferă super! Felicitări din inimă, Dorina, şi să ai spor şi ajutor de Sus să scrii în continuare cel puţin la fel de bine! Mi-a plăcut în mod deosebit prelegerea prof. Nicolae Creţu, despre ceea ce înseamnă arta gotică şi ecourile ei astăzi. Am reuşit să aud şi să înţeleg totul cu aparatul meu. O altă supriză a fost întâlnirea cu dl. Daniel Corbu la cafenea, după lansare. De acum aşteptăm cu nerăbdare Crăciunul.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  liviu miron Sam Dec 10, 2011 11:54 pm

Felicitari sincere Dorina si sa auzim de cat mai multe astfel de realizari din partea ta!
liviu miron
liviu miron
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 56
Localizare : iasi
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Dec 11, 2011 10:09 am

MULTUMESC LIVIU! ȘI ȚIE MULTE REALIZĂRI FRUMOASE.
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Dec 11, 2011 10:10 am

MULTUMESC VALI
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  petrov nicolina Dum Dec 11, 2011 11:57 am

Sincere felicitări Dorina şi aşteptăm volumul al doilea care am înţeles că se află deja la editură. A fost o lansare reuşită cu invitaţi speciali, o atmosferă caldă, oameni cu sufletele la vedere. Felicitări şi d-nei Didina Sava pentru coperta cărţii şi toată contribuţia sa! Olina.
petrov nicolina
petrov nicolina

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 75
Data de inscriere : 20/03/2011

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Dec 11, 2011 6:52 pm

Doamna Olina, multumim pentru că ați fost alături de noi. mult succes și sărbători fericite alături de cei dragi
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Ecouri de pe siteul literar Cititor de proză

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Dec 11, 2011 7:56 pm

Ecouri de pe siteul literar Cititor de proză:


Răspunsul lui Vasilisia Gradinariu Craciun
Te felicit şi mă bucur sincer pentru tine! Cu drag,


Răspunsul lui DORINA NECULCE

multumesc. după o serie de peripeții se pare că totul s-a terminat cu bine.aceleași gânduri bune:))


Răspunsul lui Maria Sava

Ai avut o lansare foarte reuşită Dorina. Toată admiraţia pentru munca Didinei şi pentru susţinerea lui Liviu Apetroaie. Prezenţa domnului profesor Nicolae Creţu, cu o interesantă trecere în revistă despre goticul în literatura universală, precum şi a tânărului Alex care ne-a încântat cu muzica lui a creat o atmosferă plăcută. Şi eu şi Nick ne-am simţit bine, mai ales că am reîntîlnit, cu mare bucurie, printre invitaţii tăi pe distinsa doamnă Olga Rusu.

Succes în continuare!


Răspunsul lui DORINA NECULCE
Multumesc din suflet pentru prezență, Maria și domnului Nick îi multumesc. vă doresc multă sănătate și sărbători frumoase. cu respect și drag

Răspunsul lui Irina Lucia Mihalca
Frumoase amintiri, felicitari din inima si mult succes, draga Dorina!

Ma bucur pentru aceasta noua lansare si pentru bucuria ta! Cu drag, Irina


Răspunsul lui DORINA NECULCE

Irina, îți multumesc. mult succes și ție și sărbători frumoase alături de cei dragi.
multumesc celor de pe siteul cititor de proză pentru cuvintele de apreciere . cu respect, dorina

sursa:http://cititordeproza.ning.com/group/cesedezbateinrepublicacititordeproza/forum/topics/lansare-carte-imagini-i-filme-de-la-acest-eveniment
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Dum Dec 11, 2011 8:01 pm

Didina, multumesc mult pentru încredere. cu prietenie sinceră și gânduri bune:)))
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Petrescu Dan Lun Dec 12, 2011 2:19 pm

Felicitari doamna Dorina Ciocan Neculce
"Carte frumoasa, cinste cui te-a scris"!

Frumoasa carte, frumoasa lansare
Dar am si eu o mica intrebare
Am stat sa cugent si nu un pic
De ce surasul tau este Gothic?
Nu vii ca mine, din neam tracic?
...
Goti si vizigoti pe aice au trecut
Dar zambetul lor nu mi-a placut
Crunt era si atunci cand suradeau
Si fetele din neam imi tavaleau
confused
Petrescu Dan
Petrescu Dan

Numarul mesajelor : 220
Varsta : 77
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Mar Dec 13, 2011 10:37 am

multumim de semn , domnule Petrescu. Am grijă și la predarea despre bătăliile lui Ștefan cel mare cu turcii, să le explic elevilor că acele întâmplări s-au petrecut cu mult timp înainte de a ne naște noi, și le subliniez faptul că acum poporul turc ne este un popor prieten cu care colaborăm civilizat. așa e și cu popoarele migratoare.

asta ca să fim pe aceeeași linie istorică.
vă mulțumim pentru cuvintele dumneavoastră și poate cândva ne vom întâlni la o anumită activitate. cine știe?
de obicei mi se îndeplinesc dorințele, pentru că mă cheamă DORina. cu respect și drag.
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Petrescu Dan Mar Dec 13, 2011 2:55 pm

M..D..DA ...prieteni mai ales cand ne pacalesc cu produse ieftine ..dar de cea mai proasta calitate... precum si cu programul TV de pe canal D...La turism insa ..este cu totul altceva.... decat la noi....bineintels ca mai apar si uscaturi..pe ici pe colo.
Cu mult respect si drag..Nicu Dan
Petrescu Dan
Petrescu Dan

Numarul mesajelor : 220
Varsta : 77
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Dorina Ciocan Mar Dec 13, 2011 11:00 pm

pro amicitia! cu respect si drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

 Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011 Empty Re: Lansarea volumului "Surâsul meu Gothic" -Dorina Neculce în cadrul Colocviului- "Estetica gotică şi ecouri moderne"-10 dec 2011

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum