Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Sam Oct 13, 2018 11:50 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Vin Feb 23, 2018 8:30 am Scris de Mihaela Moşneanu

» Decorațiuni din fetru
Mier Dec 27, 2017 3:19 am Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lun Mar 13, 2017 5:15 am Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lun Iul 11, 2016 1:43 pm Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sam Mar 19, 2016 2:03 am Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lun Feb 01, 2016 8:59 am Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sam Mar 14, 2015 3:42 pm Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Dum Noi 30, 2014 11:46 am Scris de Mihai LEONTE

Facebook

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

CENACLUL „JUNIMEA NOUĂ“-ediţia a VIII a

In jos

CENACLUL „JUNIMEA NOUĂ“-ediţia a VIII a

Mesaj  Didina Sava la data de Lun Mar 14, 2011 3:59 am

O noua sedinta a Cenaclului Junimea Noua,va avea loc joi, 17 martie, ora 17.00, la Casa Pogor.
Vor citi Ovidiu Raul Vasiliu (poezie) si Alex Marinescu (proza).

Invitat va fi traducatorul chilian Mario Castro Navarrete,(membru al site-ul nostru)personalitate a lumii culturale internationale .
Domnul Castro a aflat prima oara de domeniul de activitate al Asociatiei Universul Prieteniei de pe profilul asociatiei de pe Facebook,descoperind cu multa placere si bucurie colaborarile noastre permanente cu prietenii domniei sale,domnii Horia Zilieru,Emilian Marcu ,Liviu Apetroaie, devenind simpatizant al asociatiei, sincer interesat de realizarile acesteia si la invitatia mea inscriindu-se ca membru in acest site.
Domnul Castro, actualmente domiciliat in Suedia se afla in vizita in Romania si va tine un discurs despre aspecte de tehnica a traducerii.
Va asteptam cu prietenie sa il sustinem pe Raul si sa audiem pe domnul Castro, sa il cunoastem in persoana,mandrindu-ne ca un profesor de notorietate internationala ne-a onorat asociatia cu interesul sau.

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mier Apr 13, 2011 12:32 am, editata de 1 ori
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3722
Varsta : 53
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lui Raul si Doamnei Marioara, evident.

Mesaj  pantazi daniel la data de Joi Mar 17, 2011 12:32 pm

Felicitari pentru azi.
Tie Raul Felicitari, cu drag, pentru cum scrii. Ce mai, eram sigurrrrrrrr ca vor fi bine primite pentru ca, poeziile tale mi-au placut chiar de la inceput, dinainte sa te cunosc practic si asta e cel mai bun argument pentru mine. Pentru ca eu am studii tehnice si probabil in mare masura asa gandesc, pentru partile de compozitie cred ca parerea unui profesionist e mai avizata, acele amanunte observate de tanarul domn care astazi si-a spus parerea despre tine, ar merge la fix; Daniel cred ca e numele lui. Ca si la mine, am observat ca ofera sfaturi constructive, nu critici si, gaseste moduri de a simplifica si imbunatati lucrurile. Oricum si aceste referiri au fost minore si nu erau legate de ceea ce reusesti deja sa transmiti; sentimente! Sincere Felicitari inca o data!
Si, pentru Doamna Marioara, cum imi spune si mie cineva, cand reusesc un lucru foarte bine: BRAVOS DOMNULE! Singurele nemultumiri iscate au fost probabil mai mult din dorinta de a critica neaparat ceva, cum dealtfel cred ca s-a remarcat. Felicitari deci!
In rest, faptul ca invitatul special a dorit sa faca micile traduceri din poeziile lui Raul, cred ca spune totul.
Un prim pas, reusit, la Junimea...
pantazi daniel

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 21/06/2009

Sus In jos

Re: CENACLUL „JUNIMEA NOUĂ“-ediţia a VIII a

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu la data de Joi Mar 17, 2011 1:00 pm

Mulţumesc, Daniel! Am avut emoţii mai ceva ca la lansarea cărţii mele, din septembrie anul trecut. Mulţumesc şi d-nei Mara pentru că m-a ajutat cu lectura. La următoarea citire a mea la Cenaclul Junimea Nouă, va trebui să citesc eu. Sunt bucuros că am debutat la Junimea Nouă şi m-am convins azi cam ce e bun şi ce lipseşte stilului meu. A fost minunat! Cu prietenie şi mulţumiri tuturor.

Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Mar 17, 2011 1:21 pm

Si eu ma bucur Raul ca ai tinut cont de sfatul meu de a te inscrie sa citesti la Junimea Noua.
Desigur ca iar s-a reiterat ca de fiecare data in sedintele cenaclului problemele de dictie si retorica Daca, data trecuta Daniel a fost criticat ca si-a citit alb si prea incet din punct de vedere sonor lucrarea ,azi cand a citit Mara tare,sa auda toata sala a fost acuzata de teatralism care a impietat perceperea curata a versului ,auditoriul fiind abosorbit de interpretare si nu de continutul estetic al poeziilor.Ha ha ha ...ce smecheri ,pe astia nu -i impaci niciodata ,si de fapt cum s-a intamplat de multe ori comentariile si criticile se fac vizavi de capacitatea de prezentare si modulare a vocii ,si mult mai putin de continut.Dar normal ca au fost si critici pertinente,ca si laude demne de luat in seama.Oricum Raul ai avut o seara minunata si sunt fericita pentru tine.

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Mar 17, 2011 2:30 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Mar 17, 2011 1:33 pm

Raul Ovidiu Vasiliu,Mario Castro Navarrete ,Daniel Corbu

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Mar 17, 2011 2:51 pm

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Dorina Ciocan la data de Joi Mar 17, 2011 10:36 pm

mă bucur să văd tineri care au asemenea preocupări literar-artistice și sunt mulțumită în suflet pentru că Iașul nu se dezminte, păstrându-și spiritul creator.
felicitări celor care au citit și mult har să dăinuie peste toți.cu prețuire,dorina neculce
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 54
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos