Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeLun Mar 25, 2024 6:38 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

5 participanți

In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Didina Sava Sam Apr 09, 2011 11:56 pm

Marti 12 aprilie ora 16-Pod Pogor

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Scan0039
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Didina Sava Mar Apr 12, 2011 7:24 pm

Valentina Becart
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart11
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart16
Mihai Păstrăguş,Valentina Becart,Liviu Apetroaie
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart12

Rodica Rodean,Emilian Marcu
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart13
Nicolina Petrov,Ovidiu Raul Vasiliu,Iulia Ralea,Didina Sava
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart14
Marioara Visan,Corneliu Grumezea
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart15
Cella Negoiescu,Nicolae Stancu
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart17
Dorina Ciocan, Iulia Ralea
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart18
Emilian Marcu ,Vasilian Dobos
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart19
Nicolina Petrov,Ovidiu Raul Vasiliu,Liviu Miron
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart20


Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mar Apr 12, 2011 9:31 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Didina Sava Mar Apr 12, 2011 8:45 pm

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart22
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart23
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart24
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart25
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart26
Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Becart27
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Prezentarea volumului de catre Liviu Apetroaie

Mesaj  Didina Sava Mar Apr 12, 2011 9:02 pm

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Vasilica Ilie Mar Apr 12, 2011 9:41 pm

Felicitari, Valery, ma bucur ca ai fost inconjurata de oamenii pe care ii cunosc si care au fost si la lansarea volumului meu de versuri. Mult succes mai departe! Cu drag, Vali
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Discursul Valentinei Becart

Mesaj  Didina Sava Mar Apr 12, 2011 9:49 pm

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Dorina Ciocan Mar Apr 12, 2011 11:15 pm

o felicit pe Valentina si ii doresc ...har si inspitatie.cu drag
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 59
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  liviu miron Mier Apr 13, 2011 12:12 am

felicitari pentru lansarea jubiliara si pt rabdarea cu care a trecut peste momentele mai putin placute din sala.
liviu miron
liviu miron
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 56
Localizare : iasi
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu Mier Apr 13, 2011 8:42 am

Felicitări şi din partea mea! Mi-a plăcut poezia cu iadul şi fecioara din Troia, în mod deosebit.
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 48
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Emilian Marcu -Vitrina Cartilor-Revista Convorbiri Literare-iulie 2011

Mesaj  Didina Sava Mar Iul 05, 2011 6:39 pm

Emilian Marcu -Vitrina Cartilor-Revista Convorbiri Literare-iulie 2011


3p

Valentina Becart, Pe muchia instabilă dintre existentăsi neant, Editura Stef, 2011, 164 p.



„Fiecare poartă cu sine o poveste si o rană nevăzută” este un vers dintr-un poem al Valentinei Becart, vers ce poate fi luat ca o „cheie” cu care să poti pătrunde în acest univers, destul de sofisticat, pe care îl propune autoarea în această carte, Pe muchia instabilă dintre existentă si neant (titlu destul de greoi si care sună mai mult a postulat filosofic decît să apară pe coperta unei cărti de poezie), o adevărată profesiune de credintă de fapt. Spuneam că acest titlu nu este cel mai fericit ales si poate că într-o interventie viitoare în revista Convorbiri literare sau în altă revistă îmi voi exprima opinia despre unele titluri de cărti. Desi a publicat mai multe cărti în format electronic si a apătut în cîteva antologii în format clasic, mărturisesc că despre numele ei ca autoare de poeme am aflat relativ tîrziu si pentru faptul că am o părere foarte proastă despre literatura care se publică pe site-uri si mai ales despre comentariile lipsite de orice fel de gust estetic si de profesionalism care însotesc versurile cu pricina. Am aflat tîrziu si cu totul întîmplător si pentru faptul că literatura în format clasic este într-o reală suferintă de... prezentare. Cartea despre care vorbesc si o prezint cititorilor aici îmi arată o poetă serioasă, cu un discurs liric destul de coerent, cu tentă filosofică asupra existentei omului. Un anume orgoliu bine întretinut se degajă din majoritatea poemelor sale, despre care de-a lungul timpului s-au exprimat nume serioase din literatura contemporană, fie si amintindu-i pe Ioan Holban sau pe Cassian Maria Spiridon. „Poemele becartiene” constituie o probă destul de îndrăzneată de orgoliu poetic, poeme ce se conturează într-o invocatie prin versuri cum ar fi: „...si-n candelă/ să torni/ un strop de apă vie”. Exact asta face fiecare poet, să toarne în candela poemului pe care îl scrie un strop de apă vie căci altfel, fără această licoare de natură divină, totul ar fi desertăciune. Intuitia ei feminină dar si harul pentru poezie o fac să poată descoperi poezia „ca un leac miraculos/ pentru inima-mi bătrînă” (aici se vede limpede cochetăria de care dă dovadă). „Se poare spune că este o poezie cu reale calităti estetice, cu mesaj militant, sensibilă si intelectuală, motiv pentru care unele poezii circulă deja în spatiul virtual, intern si extern, sub numele de «poeziile Valentinei» făcînd din poetă o legendă populară”. Am ales în mod cu totul special acest citat din cuvîntul semnat de Mariana Costescu pentru a scoate în evidentă modul cum nu prea trebuie scrisă o prefată la o carte a unui autor aflat totusi în faza de început a evolutiei sale literare. Acest mod cvasi-general de a scrie, si fără o acoperire serioasă, îi face mai mult rău decît bine Valentinei Becart, care printr-o mai severă selectie a textelor ce urmează a fi publicate într-o carte în format clasic ar putea să-si surprindă favorabil cititorul, pentru că poezia sa, cursivă si coerentă, este adesea citibilă si citabilă. Spun toate acestea pentru că lecturînd cartea Pe muchia instabilă dintre existentă si neant am descoperit reale oaze de poezie, oaze care mă îndreptătesc să cred într-o evolutie viitoare cel putin interesantă.

sursa:http://convorbiri-literare.dntis.ro/MARCUiun11.htm
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 4282
Varsta : 58
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

https://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart Empty Re: Lansare de carte-"Pe muchia instabila dintre existenţă şi neant" -Valentina Becart

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum