Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeDum Iul 14, 2019 6:19 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» Decorațiuni din fetru
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeMier Dec 27, 2017 1:19 pm Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Icon_minitimeDum Noi 30, 2014 9:46 pm Scris de Mihai LEONTE

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010

In jos

„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Empty „DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010

Mesaj  Didina Sava la data de Mar Noi 09, 2010 2:44 pm

„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Clip_724

Premiera spectacolului va avea loc vineri, 12 noiembrie, ora 19.00.

"Deşteptarea primăverii”
-de Frank Wedeking, în regia lui Nucu Ionescu. Scenografia spectacolului este semnată de Bogdan Teodorescu iar designul costumelor îi aparţine lui Sebastian Cercel.

Din distribuţie fac parte optsprezece actori, în marea lor majoritate tineri. Alături de Vlad Wolf în rolul principal, în poveştile de dragoste mai sunt implicaţi Alexandru Dobinciuc, Adriana Gîrneţ, Alina Mândru, Adrian Marele, Ana Maria Chelaru, Claudia Chiraş, Andrei Onofrei, Anca Gutui, Cristina Rotariu, Roxana Durneac, Bogdan Cantauz, Mihaela Budău, Alex Iuraşcu, Alexandru Amargheoalei, Raluca Ştefan, George Grădinariu şi Luci Valacu.

Următoarele două reprezentaţii sunt prevăzute pentru sâmbătă, 20 noiembrie si duminică, 21 noiembrie, tot de la ora 19.00.

Pretul biletelor este de 15 lei. Studentii şi pensionarii pot beneficia de bilete de 10 lei.

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mar Noi 09, 2010 3:13 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3950
Varsta : 54
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Empty Re: „DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010

Mesaj  Didina Sava la data de Mar Noi 09, 2010 2:58 pm

Deşteptarea primăverii
O TRAGEDIE A COPIILOR

Actul întîi
SCENA I

Cameră de zi
De ce mi-ai făcut rochia aşa de lungă, mamă?
împlineşti azi paisprezece ani!
Dacă ştiam că-mi faci rochia aşa de lungă, mai
bine nu-mplineam paisprezece ani.

Rochia nu-i prea lungă, Wendla. Dar ce ! Ştiu
bine că-n fiecare primăvară copila mea a mai
crescut cu un lat de palmă. Şi n-o să umbli tu,
fată-n toată firea, în rochiţă de prinţesă.
în orice caz, rochiţa mea de prinţesă îmi vine mai
bine decît acest cămeşoi de noapte.— Mai lasă-mă
s-o port o dată, mamă! Numai în vara asta.
Acum, că-mplinesc paisprezece sau cincisprezece

ani, straiul ăsta de pocăită tot n-o să-mi rămînă scurt.— Să-l punem bine pînă la viitoarea mea aniversare; acum tot n-aş face decît să-i stric fasonul.
Nu ştiu ce să spun. Mi-ar plăcea, copilo, să te
păstrez aşa cum eşti. Alte fete de vîrsta ta sînt
stîngace şi greoaie. Tu, dimpotrivă.— Cine ştie

cum ai sa fii cînd celelalte se vor fi copt.
Cine ştie — poatenu voi mai fi.
Copilo, copilo, ce gînduri îţi trec prin cap! Nu, mamă dragă; nu fi tristă !
(sărutînd-o): Inimioara mea!

îmi vin aşa, seara cînd nu pot dormi. Nu mă-ntri-j stează deloc, ba ştiu că numai aşa dorm binedupă
aceea. — E păcat să te gîndeşti la asemenea lucruri, mamă?
Du-te şi-ţi agaţă straiul de pocăită în dulap ! Fie ! pune-ţi iar rochia de prinţesă ! — Am să-ţi adaug jos
un lat de palmă de volane. (agăţînd rochia în dulap): Nu, atunci mai bine să-mplinesc pe loc douăzeci
de ani bătuţi pe muchie... !
Numai să nu-ţi fie prea frig! — Rochiţa, la vremea ei, ţi-era destul de lungă; dar... Acum, cînd vine
vara? — O, mamă, nici copiii mici nu fac difterie la genunchi! Cine s-o teme de atîta lucru ? La anii
mei nu-ngheţi — cel puţin la picioare. Ar fi mai bine să mor de cald, mamă? — Mulţumeşte bunului
Dumnezeu că inimioara ta nu-şi retează într-o bună zi mînecile şi nu-ţi apare aşa, în amurg, fără
pantofi şi ciorapi!
— Cînd o să-mi pun straiul de pocăită, mă voi îmbrăca pe dedesubt ca o crăiasă a ielelor..
-Nu huli, mămico ! Atunci nimeni n-o să mai bage de seamă.
SCENA II
Seară de duminică

Mor de plictiseală. Nu mai am nici un chef. Atunci nu ne mai rămîne decît să isprăvim! — Ţi-ai
făcut temele, Melchior? Jucaţi-vă mai departe ! Unde pleci? Să mă plimb. Dar se întunecă ! Ţi-ai făcut
temele? De ce nu m-aş plimba pe întuneric? America Centrală ! — Ludovic al XV-lea ! — Şaizeci de
versuri din Homer ! — Şapte ecuaţii! Teme afurisite !
Cel puţin compunerea la latină să n-o fi avut pe mîine!

„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Clip_141
„DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII”-Premiera la Ateneu Tatarasi-Iasi-vineri 12 nov 2010 Clip_142
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3950
Varsta : 54
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum