Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Mier Apr 18, 2018 12:33 am Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Vin Feb 23, 2018 8:30 am Scris de Mihaela Moşneanu

» Decorațiuni din fetru
Mier Dec 27, 2017 3:19 am Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lun Mar 13, 2017 5:15 am Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lun Iul 11, 2016 1:43 pm Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sam Mar 19, 2016 2:03 am Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lun Feb 01, 2016 8:59 am Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sam Mar 14, 2015 3:42 pm Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Dum Noi 30, 2014 11:46 am Scris de Mihai LEONTE

Facebook

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

"Doar apele râman, curgând..." 53 de ani de la trecerea in eternitate a sonetistului Mihai Codreanu

In jos

"Doar apele râman, curgând..." 53 de ani de la trecerea in eternitate a sonetistului Mihai Codreanu

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Oct 23, 2010 6:40 am

Muzeul Literaturii Române Iaşi, Societatea Culturală „Junimea’90” şi Colegiul Naţional de Arte „G. Enescu” au organizat sâmbătă, 23 octombrie 2010, ora 11.00, la Muzeul „M. Codreanu” (Vila Sonet), comemorarea a 53 de ani de la moartea sonetistului (23 octombrie 1957).
Din program: momente artistice susţinute de elevii clasei de actorie, îndrumaţi de prof. Lucian COMĂNESCU; scurt recital instrumental cu Otilia si prof Cristi Lazăr
Cu prezenţa lui Dan Jumară -directorul Muzeului Literaturii Române din Iaşi
Coordonator: Prof. drd. Anca Maria BUZEA.

Dan Jumara -directorul Muzeului Literaturii Iasi a deschis festivitatile

Fetita Otilia Lazar alaturi de doamnele Anca Maria BUZEA. si Andreea Guţan

elevi de la liceul Octav Bancila

Otilia si Cristi Laz�r
ÎncÄ�rcat de rasarit_de_zori. - Discover more animation and arts videos.
Colegiul National de Arta Octav Bancila si Muzeul Literaturii Romane au organizat un moment special pentru comemorarea a 53 de ani de la trecerea in nefiinta a geniului liric al sonetului romanesc, poetul Mihai Codreanu. Evenimentul s-a desfasurat la "Vila Sonet", spatiul in care marele scriitor a locuit si creat la Iasi. "Este un moment extraordinar organizat pentru aceasta mare personalitate a liricii romanesti. Este si un spatiu aparte, locul unde a creat faimoasele sale sonete Codreanu, pe nedrept o personalitate care nu este in prim-planul culturii si poeziei romanesti. Faptul ca tinerii si profesorii de la Colegiul National de Arta Octav Bancila au realizat cateva momente teatrale si muzicale in memoria acestuia reprezinta o adevarata bucurie", a declarat Dan Jumara, directorul Muzeului Literaturii Romane. Mihai Codreanu a manifestat inca de tânar interes pentru literatura. A debutat în lumea literara în revista bucuresteana "Lumea ilustrata", cu poeziile "Sonet" si "Glossa". Opera sa de maturitate creationala contine volumele cu sonete: "Diafane" din 1901, "Turnul din fildes" din 1929 sau "Statui. Sonete si evadari din sonet" din 1939. A primit premiul "Nasturel Herescu" al Academiei Române, a fost Cavaler al Academiei Franceze, laureat cu Marele Premiu National de Poezie in 1925. De asemenea, a fost director la Teatrul National din Iasi in intervalul 1919 - 1923, profesor si rector intre 1933 - 1939 al Conservatorului de Arta Dramatica din Iasi si director la revista "Însemnari iesene".
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3581
Varsta : 52
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum