Ultimele subiecte
» Mihaela Moşneanu
Joi Oct 19, 2017 10:53 am Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Mier Oct 18, 2017 6:17 am Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Joi Iun 01, 2017 9:42 pm Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lun Mar 13, 2017 5:15 am Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lun Iul 11, 2016 1:43 pm Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sam Mar 19, 2016 2:03 am Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lun Feb 01, 2016 8:59 am Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sam Mar 14, 2015 3:42 pm Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Dum Noi 30, 2014 11:46 am Scris de Mihai LEONTE

Facebook

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Web Trafic
Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Anca Acatrinei -Lacrimi pentru fata din oglinda

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

12102010

Anca Acatrinei -Lacrimi pentru fata din oglinda

IARNA DE LA FEREASTRA MEA
prima parte.
A inceput cu un nor.Mare,a acoperit tot soarele și s-a făcut întuneric în camera mea.A trebuit sa aprind lumina ca sa vad obiectele din camera.Apoi a început sa sufle un vânt rece care a adus și primele picături de ploaie.Primele au fost mici și ușoare și băteau frumos pe pervazul ferestrei mele ,apoi s-au făcut din ce in ce mai grele,zgomotul era asurzitor ,mi-am acoperit urechile cu palmele .Ma speria aceasta ploaie,simțeam umezeala rece cum îmi pătrundea în trup.
Întuneric.Vânt.Frig.Ploaie.Urit.
Nu puteam descrie în poezii sublime sunetul acestei ploi.Sau...urâtul poate fi sublim? Pentru mine nu.Nu puteam scrie o poezie despre aceasta ploaie.Îmi venea în minte un singur cuvânt:urât.Si se repeta într-una,obsesiv,enervant.Urit.
M-am îmbrăcat mai gros pentru ca frigul pătrunsese și în pereții camerei mele .Într-un fel ciudat dar chiar vroiam sa înțeleg aceasta ploaie.Poate ca ajungeam sa ii vad și partea frumoasa..sau chiar frumusețea.
Poate ca sunt singurul om de pe aceasta planeta care vede urâțenia ploii. Oamenii se ascund de ploaie își iau umbrele se îmbracă mai gros dar nu spune nimeni ca ploaia e urâta.Dar pentru mine acea ploaie a fost urâta.
Am adormit ascultând sunetul acelei ploi,speriata .M-am ghemuit în pat ca un copil ce duce dorul mamei.
Mama? Mi-a fost dor vreodată de mama? Mi-a fost dor tot timpul. Deși tot timpul a fost lingă mine.Mi-a fost dor de vorbe pe care nu mi le-a spus niciodată.
Sa știu asta.Copii mei nu vor simți niciodată dorul de mama.
Apoi s-a făcut din ce în ce mai frig.Ploaia a plecat .Si-a dat picăturile de apa frigului și-au căpătat străluciri de stele și culoarea inocentei.Ușori...fulgii de nea îmi atingeau fereastra și am deschis-o larg pentru a-i primi în bratele mele.Cerul era alb,strălucea,și vedeam picurii de lumina alba cum cădeau ,mii și mii,la fereastra mea,în bratele mele,în parul meu,pe genele mele,pe buzele mele.
Mii și mii de sărutări reci ,catifelate ,atingându-mi buzele se transformau în lacrimi calde și le lăsam sa cada mai departe pe bărbie,pe gât,pe piept.
Dulci sărutări din cer.

Ultima editare efectuata de catre Anca Acatrinei in Joi Mar 03, 2011 8:16 am, editata de 7 ori
Anca Acatrinei

Numarul mesajelor : 76
Varsta : 40
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

- Subiecte similare
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Anca Acatrinei -Lacrimi pentru fata din oglinda :: Comentarii

Mesaj la data de Lun Dec 05, 2011 9:21 am  Didina Sava

Am plăcerea să vă anunţ şi să vă invit la lansarea noului volum de versuri al Dorinei Ciocan Neculce- "Surâsul meu gothic "care va avea loc sâmbătă 10 decembrie 2011 la ora 11 în Galeriile Pod Pogor-fiul.

Lansarea este organizată de Muzeul Literaturii Române Iaşi şi Societatea "Junimea '90" a carei membră este şi autoarea volumului.

Lansarea volumului va avea loc în cadrul întâlnirii colocviale cu tema ESTETICA GOTICĂ ŞI ECOURI MODERNE ce îl are ca invitat pe criticul literar profesor doctor Nicolae Creţu

Momentul artistic al întâlnirii va fi oferit de Alex Marinescu care va susţine un recital de muzică gotică interpretată la orgă.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Iun 06, 2011 8:08 pm  liviu miron

La Multi Ani Anca si fie ca tu sa-ti gasesti raspuns la toate framantarile care te-ncearca, sa poti zambi fara sa simti durere, sa fii mereu iubita si dorita.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Iun 06, 2011 1:18 pm  Didina Sava

La multi ani Anca !
Draga mea,fie ca frumusetea sufletului tau sa ia chipul lumii in care traiesti,sa ai parte de bunatatea pe care o imprastii necontenit si neconditionat.Iti doresc ca implinirile si fericirea sa-ti lumineze zambetul si sa-ti descreteasca fruntea.

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Apr 13, 2011 11:32 am  Anca Acatrinei

de sete?!!!! Laughing

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Apr 13, 2011 10:03 am  liviu miron

pai daca-s tineri si o echipa, de ce s-ar mai gandi la bere vazandu-te pe tine?

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Apr 13, 2011 9:59 am  Anca Acatrinei

eu ma gindesc asa...o echipa de tineri proaspeti sa imi faca mie reclama la bere...life.... Embarassed

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Apr 13, 2011 5:55 am  liviu miron

ar trebui sa dai numele unei firme de bere si sa ceri pt reclama o halba gratis Wink
eu daca as arata ca tine, asa as face

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Apr 13, 2011 5:07 am  Anca Acatrinei

Mergând către casa,pășeam agale prin minunata noastră ploaie de aprilie pe bulevardul Chimiei,nu iî spun numărul că vreau să fie anonim altfel s-ar înroși mai ceva decât o tomată din reclama de la ketchup.
Priveliștea și senzația pe care am avut-o în lungul drum parcurs către casa pe acest bulevard a fost...atât de speciala încît simt nevoia sa o împărtășesc ca pe o spovedanie înainte de sărbătorile pascale.
Ca e....păcătoasa.Întotdeauna ,când ploua,e însoțita de gânduri necurate și improprii postului ,din cauza bulevardului.
Deci bulevardul asta e minunat,doar vara când e praful de 7 metri în sus și nu se mai știe care-i șoseaua,bordura,trecerea de pietoni,trotuarul...dar acuma când atmosfera e umedificata din plin ...din înaltul cerului...nici nu știi când te trezești cu un picior în groapa.La propriu. Si când reușești sa îl scoți ...dacă reușești...dacă nu,apelezi la un prieten,mulțumești municipalității ca ți-a lăsat și balta! pardon! bălțile! ca sa ajungi în standardele de igiena și confort legale acasă...fără sa murdărești toata gresia,faianța,parchetul,mușamaua...după caz...
Dar cum eu,personal,sunt greu de mulțumit aceste bălti și gropi ma fac sa am gânduri impure și tocmai acum în postul Pastelui!!!
Ei bine,totuși,nu condamn pe nimeni ca bulevardul meu e plin de gropi,bălti și noroi .Dar pentru faptul ca asta ma face sa înjur ca un birjar în gând,ma voi răzbuna de mîna cu o bere.E buna și răcoritoare și mă aduce la gânduri bune.
Mulțumesc anticipat companiilor și producătorilor de bere!
Mulți ani!

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Apr 11, 2011 8:12 am  Anca Acatrinei

Acum,ca dupa fiecare ploaie
e-un soare cald...
ce-a scos sirenele în larg
si cântecul lor săruta iar un vis răzleț.

Umbre zglobii lasă urme-adânci
In jocul efemer,pe fâșia de nisip
E soare iar, pe un cer negru...
Dar știu ca raza lui e doar a mea.

Si dacă ecoul unor rămășite
Vrea sa m-aducă înapoi
Il fac corabie pe-un val,către alt val....
sa plutească-n agonie.

Nu ma întorc sa vad prin alti ochi decât ai mei
Si nu voi simți alte dureri din alte vieți și voci străine
Caci noi nu suntem din doua lumi
Mi-ajunge doar,sa-mi aparțin.

Poveștile aici nu se trăiesc
Se scriu doar în fermecate pagini
Si nu zbori ca printre nori de rai
Cind nici nu știi sa mergi pe vârfuri .

E soare iar..în cartea mea.
Asa a fost dintotdeauna
chiar de s-a ascuns după un nor sau stea...
e soare iar, ca mai mereu.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Apr 11, 2011 4:27 am  Anca Acatrinei

da. o usa inchisa permite un nou inceput Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Apr 10, 2011 12:22 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

O uşă închisă cu putere face să se deschidă alte uşi.
Este un labirint de uşi.
Niciodată labirintul acesta nu a avut toate uşile închise.

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Apr 10, 2011 2:07 am  Anca Acatrinei

Închide ușa ,domnule
Sa nu ma vezi,sa nu m-auzi
Închide ușa cu putere,
ca sunetul ei sa îl aud mai clar în mintea mea.

Întoarce spatele la mine
Sa nu te mai forțezi sa iți deschizi ochii
Si sa vezi prin gândurile mele
Închide ușa și pune chiar și lacăt.

De ai călcat prin viata mea,
Ai făcut-o cu pași prea grei
Dar n-a durut
Caci bărbatul nu-mi este Dumnezeu!

Am mai citit pagini din astea
Si am mai scris cu lacrimi versuri triste
pe care tu nu le-ai știut...
pe care tu nu le-ai simțit.

Închide ușa domnule
Cu toata puterea ce o ai în tine
Vreau sa aud zgomotul acestei uși trântite
Ca eu sa nu mai vreau sa o deschid

Aștept acum cuminte
In liniștea gândurilor mele
Ca tu sa închizi ușa după tine
Iar sa tac într-un sfârșit

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 11:38 am  Anca Acatrinei

v-am trimis un cintecel...
sa va sarute ingerii...sper sa nu fi adormit Razz

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 11:26 am  Marioara Visan

n-ai vrea sa-mi canti si mie un cantecel de leagan care sa ma linisteasca Ancuto?, tare multa durere am mai strans in sufletul asta, vreau copilaria inapoi, nu-mi place sa fiu adult, nu-mi place.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 11:14 am  Anca Acatrinei

m-am uitat l;a citeva filmulete din arhiva proprie,cu primele clipe de viata ale copiilor mele.au fost un excelent tonic pentru oboseala din gindurile mele.
micutele mele minuni sint un izvor de apa vie pentru mine.daca Dumnezeu mi le-a daruit inseamna ca le merit si ceea ce nu merita iubirea Lui sint tocmai starile astea ale mele.voi zimbi din nou.dar acum ..nani.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 9:56 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Am ajuns ca târziu aici că am pălăvrăgit cu frate-meu din Spain şi mi-am văzut pe web nepoţica de o lună şi un pic. Mmmmmda...deci cine nu mai zâmbeşte? Cine vrea o altă lume? Viaţa e frumoasă care va să zică.. Am citit în Contele de Monte-Cristo o replică luată de Dumas de nu mai ştiu unde, că nu e a lui: La vita e bella, horrida bella! (viaţa e frumoasă, îngrozitor de frumoasă).. Să rămâi zâmbitoare mereu! Îţi recoman ceva filme cu Stan şi Bran de pe Youtube. Wink .. Cu drag

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 8:59 am  Anca Acatrinei

nu vreau sa plec.cred ca vreau o alta lume.vreau sa traiesc intr-o alta lume.sau vreau oamenii sa fie altfel.sau ma sperie prea mult ce se intimpla in jurul meu....
eh la mine s-a ajuns aici printr-un cumul de evenimente.
dar azi am zimbit.am zimbit mult.mai exista si ingeri pazitori. Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 8:40 am  Marioara Visan

Anca, nu stiu de ce acelasi sentiment l-am trait si eu azi, si doar nu ne-am intalnit, diferenta e ca eu pot pleca linistita, tu nu.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 7:21 am  liviu miron

nu-i cam ...stilizat zambetul tau? Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 6:56 am  Anca Acatrinei

Very Happy uite un zimbet special pentru tine...ti-l trimit in gind. Embarassed

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 6:36 am  liviu miron

Cică mâine va mai fi puţin frig, dar de miercuri sau de joi vine soarele la noi...deci promiţi ca ne pui o poza cu tine râzând? Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 6:20 am  Anca Acatrinei

multumesc Liviu de gindul tau bun.ajuta bineinteles mai ales ca stiu ca vine de la un suflet bun si sincer...de la un om care a trait cindva cu adevarat.hmmmm...chiar asa ai spus? Very Happy
zimbetul meu nu e grimasa,nu va fi niciodata,cind nu e ,nu e deloc,uite-asa dar nicidecum nu va fi grimasa.doar ca....uite asa vine un vint rece in viata orisicui chiar si in a mea si iti intra frigul pina in suflet.astept soarele de primavara.stau ca un sarpe tolanit pe o piatra cu capul intins asteptind sa iasa soarele.poate poate cine stie....maine....
pupici Liviu.. Razz

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 6:06 am  liviu miron

Incerc sa regasesc acel copil din tine care se zbenguia in voie si radea cu multa pofta la Ambra, apoi ma gandesc ca poate ai inceput o zi cu stangul cand saptamana se rostogoleste fara sa ai chef de ea, incerc sa vad legatura intre baba care zici tu ca-si face loc prin oasele tale si trupul care se mladia in timp ce-l plimbam pe ringul de dans si zau daca inteleg mare lucru. Ai sa-mi amintesti de corvoada rolului de mama a 2 copii destul de mici, de lipsa timpului pe care ai vrea sa ti-l aloci uneori, de vremea asta care uita sa se mai incalzeasca, de politica incoerenta care ne guverneaza soarta, de post, de griji si de mastile pe care le vezi zilnic pe strada, la serviciu si uneori chiar in propria casa.
Si totusi viata e frumoasa si visele merita traite cu capul la geam , la usa sau la cine stie ce perete orientat catre Nord...
Daca si zambetul tau se transforma in grimasa, atunci chiar ca se intampla ceva de-andoaselea in Univers.
Eu iti trimit gandul meu bun...Cine stie? Poate ajuta.
Fruntea sus si nu lasa amaraciunea sa puna stapanire pe tine!
Zambeste(chiar daca doare)!!!!
(Asculta si tu pe unul care a trait candva de-adevaratelea) Wink

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 28, 2011 4:00 am  Anca Acatrinei

Ma trezesc ,las ceasul sa sune în neștire de vreo câteva ori până sa ma ridic din pat .Ma enervez ca ma doare tot corpul și plâng de durere ,cobor cu greu scările și ma simt ca o bătrâna în pragul morții ,îmi pun apa sa fiarbă pentru cafea,ma spăl intre timp,îmi iau cafeaua,apoi urc iar in camera mea sa ma machiez,sa ma îmbrac,sa ma pregătesc pentru o alta zi...Dar nu mai zimbesc....Nimic nu ma mai face sa zimbesc...din prima secunda a dimineții.Doar înjur și plâng de durere.Ma doare capul,coloana,picioarele,amețesc când cobor pe scări si îmi promit sa schimb perna,locul de dormit,dar nu fac niciodată asta.Îmi promit ca mâine va fi altfel,va fi mai bine ,dar nu e.In fiecare zi,e din ce în ce mai rău.
Am început sa ma simt o străina de orice.Nu mai recunosc nimic și pe nimeni din jurul meu...Ia-ma Doamne si ma fa un simbure în univers.Du -ma în lumea de unde aparțin pentru ca simt cum calc pe pământ străin.Aici nimeni nu vorbește și peste tot planează marele si unicul EGO!!! Lumea nu vede,nu aude,peste tot vezi un rânjet tâmpit de compasiune artistica dar in definitv nimeni nu vede și nu simte nimic decât selectiv si doar ceea ce aduce beneficii și satisfacții proprii.
In rest...ne temem de sfârșitul lumii.Dar de ce ar merita lumea...sa fie ..nesfârșita?!

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 24, 2011 12:30 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

buna! sper sa-ti placa piesa..de altfel cred ca o stii...e veche dar e foarte faina Smile

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Mar 11, 2011 12:22 pm  Anca Acatrinei

doooh,nuuuu..
e un imn dedicat femeii...
singura ...hm..din flori ea s-a nascut femeie.
dar pfiu..trebuie sa o mai editez.si vei vedea de ce.

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Mar 11, 2011 11:05 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Mei-mei...stau şi citesc poezia ta şi mă uit şi la fotografia ta de alături şi un gând îmi şopteşte în minte: "despre ea însăşi a scris aici...ssssssst, să nu ne audă din poză" Smile Wink

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Mar 11, 2011 9:26 am  Anca Acatrinei

Din flori ea s-a născut femeie.
Din cer e frumusețea ei.
Si glasul ei,dar din albastru toporas,
Iar trupul...dans sihastru din valurile marii.

Si chiar întâiul om ce a venit pe lume
Făcut a fost doar pentru ea
Caci întâiul gând...de pe pământ
A fost doar ea,femeia.

Si dacă nu se știe ce-i ascunde un cuvânt
Sau dacă,poate iubirea-i prea multa
Pentru ceea ce in script, nu i-a fost sortit...
Sa tacă cerul! Chiar și el!
Caci nu exista nici un gind
Rostit,sa - i spună ei un mulțumesc.

Dar cite versuri nu s-au scris...
Si cite carți din biblioteci
Ii poarta,doar,numele ei.
Si cite ...mii și mii de glasuri mici
Striga și-acum,și vor striga și mâine
numele ei unic în lume : MAMA...

și dacă...nu ai fost născut sa o iubești acum,
sa fugi din calea ei în lumea cea de jos
căci nu -i blestem mai crunt pe lumea asta
decât sa fii iubit de cea pe care întruna ai mințit.
Lacrima ei te va ajunge si-n lumea de apoi,
și anii care vor veni din urma te vor găsi
iubind-o
pe cea în a cărui suflet ai murit.

Si vezi tu...un oarecine...
De n-ai urechi sa înțelegi
Caci dacă tu ai dat femeia
Fara ea,sa știi tu n-ai fi fost gândit
Si fără ea ar fi murit o lume întreaga
o data cu toata seminția ta.

Femeia s-a născut din flori
Menita e sa fie dăruita
N-are habar de ce-i al ei....
Dar știe ea...doar ea...o viata-întreaga sa iubeasca.
Si tot păcatul..ce-i al ei
este ca toata frumusețea lumii
s-a luminat pe chipul ei. .

Ultima editare efectuata de catre Anca Acatrinei in Sam Mar 12, 2011 9:29 am, editata de 4 ori

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 12:34 pm  Anca Acatrinei

a-haaaa......bineinteles cheers

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 12:23 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

normal...eu vin, tu vin, el vin, ele vin, ea vin, noi vin...cam aşa se conjugă Smile bounce

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 11:54 am  Anca Acatrinei

multumesc Raul.....
si spui ca ne vedem la un spritache? bounce

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 11:22 am  Ovidiu Raul Vasiliu

"ca noi nu avem nevoie sa ne spunem
chiar nimic."
Ai atins...ai spus-o! Cu admiraţie..

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 9:50 am  Anca Acatrinei

daaa,multumesc.am reusit sa aflu secretul. bounce

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 9:28 am  Marioara Visan

bravo Ancuto, bravo, si pentru fotografii si pentru poezii.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Mar 03, 2011 8:30 am  Anca Acatrinei

Nu știu dacă sa iți spun...
sau poate nu.
In fiecare zi
sau chiar de cite ori,de atâtea ori...
le voi gândi
Cuvintele ce vrei sa le auzi...atât de mult.

Sa -ți spun acum
sau mai târziu
sau poate nu-mi găsesc momentul
ca știu ca nu-ți e în largul tău
sa stai, sa ma asculți numai pe mine

Si doar tu știi...ca tu îmi spui
nu e nevoie de nimic,nici de cuvânt
dar ți-e dor sa le auzi
și le cauți ,și ma privești,
și-ai vrea sa le vezi unde se-ascund
acolo printre gândurile mele...

Ma oprești și ma înveți
ca noi nu avem nevoie sa ne spunem
chiar nimic.
sa nu mai plâng atât după iluzii
sa ma încred,sa te ascult
Si-atunci nu-ți spun...
și nu îmi spui...

Dar Doamne cit as vrea sa-ți strig
iubitul meu..cit te iubesc!

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 1:08 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

Mulţumesc mult.. O primăvară însorită şi parfumată să ai şi să te bucuri de fiecare clipă a ei! Smile flower bounce

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 12:21 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

aha, caliculele..pai de, lasă că versurile ies şi singure, nici la mine nu ies după calicicule prea multe..şi când le recitesc dau şi eu de surprize

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 12:01 pm  Anca Acatrinei

daaaaa,eu ma incurc la socoteli tot timpul .stau prost la calulelele,caliculelele,calaculelele,ptiu!!!! nici nu pot sa le pronunt.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 11:57 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Aha, deci aşa..după o oboseală cruntă...pai şi cum e cu socoteala de acasa şi cu aceea din târg Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 11:41 am  Anca Acatrinei

mai,ce fin observator esti...am pornit sa scriu poezia ca urmare a unei oboseli crunte .abia dupa ce am terminat-o i-am vazut intelesul si incontro mergeau cuvintele mele.
salutari Raul Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 10:26 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Da...super-fain. Absolutul ca "nimic"..adică static..adică un nimic condimentat cu eternitate. Ce n-ai făcut demult, adică nimic...adică de pe vremea când nu erai sau erai şi nu ştiai...când n-aveai nici nimb, nici vină, când ca un copil senină, te jucai cu Dumnezeu aşa cum mă joc şi eu, când dau timpul înapoi, către Raiul dintre noi. Smile

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Feb 28, 2011 9:44 am  Anca Acatrinei

Da-mi Doamne timp...
pentru nimic.
Da-mi timp sa dorm azi mai mult
decât puținul meu de noapte.

Da-mi Doamne timp...
și pentru mine
sa fac ce n-am făcut demult:
nimic.

Da-mi Doamne timp...
sa merg încet.
Si dacă zilele ce vin,le-am tot uitat
da-mi timp cândva
sa ma opresc.

Da-mi Doamne timp...
sa nu mai vad
si-acele clipe ce ma vor urma
poate le uit...

Da-mi Doamne timp...
sa Iti vorbesc
si cuvintele ce ti le spun
sa le asculti...
daca...ai timp.

Da-mi Doamne timp...
sa ma privesc
si chipul ce il vad in mine
sa il știu...ca e al meu.

Da-mi Doamne timp ...
pentru o ruga
Ca-n viata ce va trece mâine
sa îmi dai timp.
pentru nimic.
sau poate pentru mine.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Feb 24, 2011 8:23 am  Anca Acatrinei

multumesc Didina.intradevar unii din noi simt nevoia acuta de a fi iubiti.unii din noi constientizeaza asta si ingenuncheaza cind simt iubirea.

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 10:53 pm  Didina Sava

Sa te mangaie Dumnezeu cu binecuvantarea iubirii,Anca !

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 12:09 pm  Ovidiu Raul Vasiliu

ei..vorbim de cafea şi nu numai..e draguta poezia, rasfatata de cafea si înaripată de elixirul care-ţi îmbată acel simţ cu care cuprinzi totul Smile

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 11:54 am  Anca Acatrinei

eh....pentru acest moment al zilei ma trezesc pe la 5 dim....iti dai seama ca e normal sa ai si reverii de genul poetic la asa o ora.dar...vorbim oare de cafea? :?:

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 11:50 am  Ovidiu Raul Vasiliu

Mda..mai-mai că-mi vine să beau şi eu o cafea chiar acum, dar mă abţin că eu 10 seara. Am să recitec mâine dimineaţă poezia ta, când voi bea cafeaua.. Ghinionul meu e că beau cafeaua la serviciu şi s-ar putea ca şeful să mă fugărească, dacă vede că o savurez prea mult. Smile

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 7:15 am  Anca Acatrinei

Very Happy Very Happy Very Happy
haaaa,da-mi voie sa rid.vei avea o surpiza.nimeni nu ma intrece la dans.pui pariu????

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 7:08 am  liviu miron

o sa vedem pe 5 cata cafea mai poti sa bei sau ai sa dormi la masa in timp ce ceilalti vor dansa Very Happy

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Feb 23, 2011 4:44 am  Anca Acatrinei

O beau desigur,dimineața.
O sorb încet,adulmecând aroma ei
Indispensabila oricărei dimineți
Tot prelungind acel moment...când o voi termina.

Singurul moment al zilei,
Cind nu vreau sa împart nimic cu nimeni
Cind îmi doresc liniștea începutului
Cind îmi zbor gândurile aiurea.

Cana mea de cafea e ca o halba...
Si-mi torn în ea,nu doar o cafea...
E însăși elixirul ce-mi îmbată acel simt
Cu care cuprind totul ...și care
Doar în aroma de cafea își doarme,
Câteva momente,somnul binemeritat.

Sint singura in prima ora a dimineții
Si ador sa simt somnul celor din jur
Știind ca după ce voi bea aceasta cafea,
Lumea se va trezi când aripa mea o va atinge.

Cafeaua mea de dimineața
Ma va întoarce de pe unde am rătăcit
In locul meu de unde voi atinge cu mina mea...
Cana mea,imensa de cafea...

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum