Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeDum Iul 14, 2019 6:19 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» Decorațiuni din fetru
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeMier Dec 27, 2017 1:19 pm Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Icon_minitimeDum Noi 30, 2014 9:46 pm Scris de Mihai LEONTE

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu

In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty 11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj  Didina Sava la data de Lun Sept 06, 2010 5:47 pm

In data de 11 septembrie 2010 la ora 11 redeschidem sesiunea de toamna a sedintelor Cenaclului Universul Prieteniei desfasurate la Casa Mihail Sadoveanu din Aleea Copou 12-Iasi
Vom avea lansare de carte ,volum editat sub egida Asociatiei Universul Prieteniei " Treizeci si cinci"-Raul Ovidiu Vasiliu,volum de debut in poezie
postfatat si prezentat de catre domnul Liviu Apetroaie.
Volumul este ilustrat fotografic de Katy Babanu.
Colocviul "Obiectiv -Subiectiv -Jurnalistic" sustinut de catre doamnele ziariste Doina Bazgan, Alfredina Iacobitz si poetul Valentin Talpalaru.Va mai fi prezent si Bogdan Păscăneanu ,fost ziarist

La rubrica Sa facem cunostinta cu ....trei membri ai acestui forum ne vor prezenta creatiile lor
-Sorin Iulian Costea
-Liviu Miron
-Mircea Boboc

Momentele muzicale vor fi interpretate de fratii Diana si Andrei Liţă

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu AFISCENACLU11SEPT2010-1
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Invita10

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mar Mar 29, 2011 8:16 am, editata de 2 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3950
Varsta : 54
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Re: 11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj  Violetta Petre la data de Lun Sept 06, 2010 11:26 pm

Felicitări pentru redeschiderea sesiunii de toamnă a şedinţelor Cenaclului Universul Prieteniei!
Aş vrea să zbor pe aripile toamnei, să poposesc ca o zână cu braţele pline de flori şi de spuma mării singuratice...acum marea sărută ţărmul în linişte...doar paşii îndrăgostiţilor mai tulbură înserarea...şi atunci valurile şoptesc cuvinte de dor rămase din vară...
E trist şi totuşi magic!
Să aveţi un week-end minunat! Îmbrăţişez noii veniţi pe care îi veţi prezenta oficial ca membrii ai ''Universului'', cu drag şi cu părere de rău...dar , vor mai fi ocazii în care să strâng mâna lui Liviu Miron, un creator de''frumos'' desăvârşit, tânărului Iulian Costea , o surpriză mai mult decât plăcută prin scrierile sale...nu mă îndoiesc că , în curând va avea un volum de autor...şi nu în ultimul rând luiMircea Boboc...Le doresc celor trei succes cu muza mereu lângă ei! Cu drag, VioDor
Violetta Petre
Violetta Petre
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 206
Varsta : 66
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty sedinta cenaclului a fost deschisa !...

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Sept 11, 2010 5:19 pm

Emilian Marcu ,Doina Bazgan ,Ovidiu Raul Vasiliu,Liviu Apetroaie,Didina Sava
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3510
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3511
prieteni ,oasepti de seama.invitati

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3512
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3514

Cei trei invitati ai rubricii "sa facem cunostinta cu..

Sorin Iulian Costea ,Marioara Visan ,Liviu Miron,si Mircea Boboc

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3516
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3517

Doina Bazgan si Florin Păşcaneanu

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3518
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3519
Didina Sava si Rodica Rodean

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3520

Aurica Ichim (conservator sef la Muzeul Unirii Iasi)

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3521
Sorin ,Liviu,Mircea si in spate .Nicolae Stancu si Marian Morisena

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3522
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3523
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Re: 11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Sept 11, 2010 6:46 pm

La intrunire au mai participat membri ai asociatiei : Andreea Bogza ,Dorina Ciocan cu copii ei ,Paraschiva Anton,Daniel Pantazi, Elena Pricop si alti oaspeti precum profesor Corneliu Grumezea, Antuza Maria-Ana impreuna cu fiica dansei stabilita in Australia etc

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3524
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3525
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3526
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3527
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3528

familia Liţă cu tatal Costel si copii Diana si Andrei.Doina Bazgan

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00110
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3529
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3530
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3531
Sorin Iulian Costea
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3532
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3533
Mircea Boboc
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3534
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3535
Liviu Miron
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3536
Liviu Apetroaie citind un text a lui Liviu Miron
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3537
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3539

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Sept 12, 2010 9:01 pm, editata de 3 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Sept 11, 2010 8:08 pm

Dupa sedinta cenaclului l-am sarbatorit pe Raul si am baut un pahar de vin in cinstea lui
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00111
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00112
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00113
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00114
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00116
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00117

Mama Maria Voinescu,cumnata lui Raul-Daniela Balan si Marioara Visan

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00118
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00119
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00210
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00211
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00212
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00213
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00214
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00215
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00216
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dsc00217
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Treizeci si cinci-al cincisprezecelea volum publicat sub egida Asociatiei Universul Prieteniei

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Sept 11, 2010 8:28 pm

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3410
11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Dscn3411
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Dorina Ciocan la data de Dum Sept 12, 2010 9:24 am

impresii deosebite mi-a lasat aceasta sedinta...am cunoscut oamenii pe care doream sa-i cunosc ..universul prieteniei aduna oamenii care își doresc din suflet sa fie prieteni... respectul meu pentru toți
Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 55
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu la data de Dum Sept 12, 2010 1:42 pm

Am avut o minunata lansare de carte, motiv pentru care doresc sa multumesc Asociatiei Universul Prieteniei si, in mod special, d-nei Didina Sava, pentru tot sprijinul dat in vederea aparitiei acestui volum. Multumesc si domnului Liviu pentru postfata si prezentare, precum si Editurii PIM. A iesit totul super ok iar cartea arata nemaipomenit. Very Happy A fost o zi speciala din viata mea ieri, pe care nu o voi uita niciodata. sunny
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Mesaj  liviu miron la data de Dum Sept 12, 2010 1:47 pm

- Cum a fost, mă-ntreabă cel mic încă de cum m-a văzut că intru pe uşă?
Îmi trec prin cap o mulţime de momente impresionante, dar mă gândesc în mintea mea că n-o să-l intereseze, aşa că-i răspund din trei cuvinte:
- A fost frumos.
Răspunsul îl mulţumeşte şi nu cere detalii.
- Hai să-ţi arăt ceva haios pe youtube!
În timp ce priveam absent la acele scene vădit regizate să poată smulge un zâmbet, încerc să-mi fac ordine-n gând.
A fost prima mea participare la un asemenea eveniment cultural şi e normal să nu mă fi simţit la locul meu, tocmai fiindcă fac parte din altă lume.
Am ajuns prea devreme acolo cu gândul că poate ajut la aranjatul sălii.
Încăperea, o cameră de conac boieresc specifică secolului nouăsprezece, înaltă cam de trei metri jumătate, lată de şase şi lungă de vreo opt, creează încă de la intrare, un cadru intim şi primitor.
În stânga un pian vechi, în faţă două fotolii şi-o canapea îmbrăcate într-o pânză aurită amintind de trecut, o masă şi-o noptieră sculptată în lemn masiv, scaune extensibile dispuse pe trei arce de cerc, creând un mic amfiteatru şi-atât. După primii paşi, te laşi surprins de un radio vechi care mai merge şi azi şi care te-mbie să intri în atmosfera specifică muzeelor româneşti.
Pe pereţi, tablouri mai puţin celebre şi peste creştet un candelabru robust din fier forjat cu douăsprezece becuri acoperite de abajururi ce amintesc de vechile lămpi cu petrol. Mă uit la desen. Fierul e vopsit negru. Un cerc si câteva S-uri te poartă cu gândul la sfera universului nostru, uneori prea strâmt şi la şovăiala drumului pe care mergem.
Îmi place că e aerisit şi îmi duc paşii acompaniat de scârţâitul podelei spre un colţ, de unde să mă fac nevăzut şi să pot să cuprind cu privirea acel loc.
- Deci aici va fi, îmi zic, privind ceasul şi remarcând disperat că mai am de aşteptat aproape o oră.
Părăsesc încăperea.
La uşă m-aşteaptă un câine negru cu botul alb.
Îl privesc în ochii lui blânzi şi-l invit să mă-nsoţească. Mă măsoară imediat, se ridică de jos, dă din coadă şi se apropie prietenos. Nu mă pot abţine să nu-l mângâi. Sufletul lui îmi aminteşte de cine am fost eu cândva, de singurătate şi disperare, de lupta cu soarta, cu gândurile negre, dar şi de prieteni.
Cu o jumătate de ceas înainte de-a-ncepe evenimentul, coboară dintr-o maşină Mara. Ne salutăm ca şi când ne-am şti de-o viaţă. Uneori nu-i nevoie să ne vedem. Sufletele pot singure să se recunoască.
Îşi ia în serios rolul de gazdă şi mă prezintă din mers.
Între timp apar cam odată doamna Didina Sava şi doamna Rodica Rodean
Preşedinta cenaclului, îmi arată dacia dânsei, în timp ce eu mă gândesc că cea mai bună maşină e cea pe care o ai.
În zece minute, lumea e aşezată pe locuri şi-un gong de aramă dă semnalul că evenimentul de azi a început.
Domnul Liviu Apetroaie încearcă să destindă atmosfera cu câteva glume aruncate încrucişat spre domnul Emilian Marcu, care e în prezidiu, apoi schimbând registrul, ne spune câteva vorbe despre cel care astăzi îşi lansează placheta de poezii.
Sunt cuvinte de apreciere. Ascult incitat de lectură câteva citate care –au impresionat pe vorbitor şi remarc un oarecare dezechilibru creat de imaginea pe care o trasează amfitrionul şi cea din faţa mea, în care un om la 35 de ani îşi aşteaptă demn sentinţa gândurilor sale puse Dumnezeiesc în versuri simple, încercând să creioneze complexul universului din care a coborât.
Ovidiu Raul Vasiliu- un nume pe care – l repet în gând ca pe-o mantră tocmai fiindcă ştiu că voi mai auzi despre el şi-n viitor.
Privirea mea parcă-l scanează şi mă bucur cumva că nu mă observă.
Dincolo de emoţiile pe care le-ncearcă, de problemele evidente pe care soarta i le-a hărăzit, văd un om demn, care nu se ruşinează să se releve prin gândurile lui. Îi simţi neliniştea întrebărilor care l-au măcinat peste timp şi care l-au apropiat mai mult de ceruri. Afli că păşeşte pe pământ doar pentru a lăsa şi altora urme pe care să meargă.
În dreapta mea, Mara trăieşte emoţiile versurilor pe care le reaude şi bucuria ei mă molipseşte.
În stânga, Mircea Boboc citeşte în gând tot rânduri scrise de Raul, fiindcă va trebui să le recite.
Ar trebui să fi fost acolo ca să simţiţi vibraţia acelor clipe.
Un timp dilatat anormal, punctat de o mulţime de trăiri greu de exprimat în cuvinte, versuri care îţi amintesc de sufletul nepământean şi nevoia acută de sfinţire.
Acum, când vă scriu îmi vine să o strâng de urechi pe Mara că a luat de pe mine toate emoţiile şi m-a privat de plăcerea d-a-mi regăsi gândurile prin vocea ei, aşa cum a reuşit Raul.
Dacă e vreounul dintre voi care nu ştiţi, Mara are o voce sonoră, trădând curajul cu care a călcat prin viaţă şi-un suflet deschis, de om adevărat.
Mi-e ciudă pe mine că am omis fără să vreau deschiderea evenimentului în care au vorbit doamnele Didina Sava şi Rodica Rodean.
Chinuită de o laringită sâcâitoare Didi- cum îi spun apropiaţii Didinei Sava, a reuşit totuşi să aducă liniştea-n sală, să se facă auzită printr-o dicţie de actor profesionist şi simţită prin emoţia pe care o transmitea un suflet mare de trăitor prin cultură.
De doamna Rodica Rodean ce să vă spun?
Că aproape a plâns de emoţii când şi-a văzut auditoriul, când a simţit în acele clipe că munca ei nu pare a fi chiar în zadar?
Îmi doresc să cred că versurile lui Raul recitate de Didi, Mara şi Mircea au contribuit cât de cât la plata muncii pe care-o depune.
În partea a doua ni s-a vorbit de subiectiv şi obiectiv în lumea presei.
O voce de radio ca cea a doamnei Doina Bazgan ştie să-ţi strecoare în minte o mulţime de întrebări.
La un moment dat, când venise vorba de jurnalişti, am crezut că voi fi martorul unei mărturisiri.
- Jurnalistul ştie că e singur, că aşa s-a născut şi că aşa va muri, că drumul său e acolo în vârf, să fie primul…
N –am avut curaj să o întrerup, să o întreb dacă odată ajuns în vârf îţi poţi conştientiza apogeul şi uite că mi-am ratat ocazia de a defini clar noţiunile de subiectiv şi obiectiv prin prisma gândirii unui om din interiorul acelui sistem. Mai spunea dumneaei că altceva nu ştie să facă decât presă. Altceva la fel de bine, mă gândeam, dar fiindcă eu înţelesesem ce-a vrut să spună, e clar că toţi pricepuseră.
Partea a treia s-a vrut definită prin introducerea unor nume noi în lumea scrisului.
Trecuseră deja două ore şi se spuseseră multe. În spatele meu, scârţâitul podelei marca nerăbdarea.
A citit mai întâi Sorin Iulian Costea.
Vârsta lui i se regăsea printre gânduri, dar să nu credeţi că vă vorbesc despre infantilitate, ci despre curaj, despre emoţii vădite pitite după o falsă nepăsare, despre o maturitate precoce subliniată stângaci uneori, prin cuvinte ce doreau să-i evidenţieze cunoaşterea la care a ajuns şi arta în viziunea sa jucându-se cu abstractul şi absurdul cu care luase contact.
Eu printr-a doişpea scriam versuri ce semănau a urătură şi poate şi de aceea n-am mai scris de atunci mai nimic.
Mă uitam către Mara şi parcă-mi venea să-i smulg hârtiile din mâini, să amân pentru o altă dată contactul meu direct cu cititorul.
A urmat Mircea Boboc.
Sincer să fiu, pentru felul în care a creionat o lume de androgini, cuvintele lui au fost potrivite, fiindcă trebuia cumva să ne îndepărteze de ceea ce ştim pentru a ne introduce prin mici crevase de geană, în propriul său univers în care conştienţa urlă în trupuri artificiale pentru a naşte conştiinţă, ca o dorinţă avidă de-a fi.
Tocmai această construcţie a fost criticată( pe nedrept zic eu) de domnul Liviu Apetroaie şi am simţit că a lovit dur în cel care tocmai citise.
E dificil să fii un critic obiectiv, mai ales când cel pe care-l demontezi nu se vrea reasamblat după viziunea proprie pe care o ai faţă de noţiunea de artă.
Să va vorbesc şi despre mine?
Cum am anticipat cu câteva rânduri înainte, Mara trebuia să-mi citească în faţa tuturor, un fragment care ar fi trebuit să-mi pună în valoare aşa zisul simţ artistic, dar s-a lăsat nefiresc de repede copleşită de emoţiile cu care şi eu o încărcasem, aşa că rândurile mele au ajuns în mâna domnului Liviu Apetroaie.
Se voia a fi detaşat de ceea ce citeşte, tocmai pentru a crea impresia de nepărtinire şi contrasta cu naraţiunea, fiindcă totul era scris la persoana întâi. Nu mi-a fost greu să-mi dau seama că după două pagini de lecturat se plictisise de-a dreptul şi la final, nici n-a mai terminat pe de-a-ntreagul gândul meu răvăşit pe hârtie, fiindcă se-mpiedica de virgule puse aiurea, sau citea prea torenţial în lipsa lor. Textul(Pendul) e şi pe site şi dacă o să aveţi răbdare să citiţi o să-nţelegeţi că avea dreptate.
M-a pus pe gânduri că dintre toţi, eu am fost comentat înainte de a se fi sfârşit lectura şi parcă am stricat tot ce se crease în acel loc rupt parcă de o lume banală.
- E fad tot ce spui tu aicea, e previzibil şi lipsit de acţiune.
- Trebuia să fi fost mai multă acţiune în pat, aud din spatele meu un gând şugubăţ care mă face să râd, gândindu-mă că şi autorul şi personajele şi-ar fi dorit acelaşi lucru, dar teama de care-am vorbit eu acolo fad şi neinspirat a fost piedica tuturor acţiunilor.
Didi mi-a fost salvatoare, invitând în numele lui Raul lumea la o gustare.
Intenţionat am lăsat la urmă să vă vorbesc despre doi copii talentaţi care m-au emoţionat prin interpretarea lor, dar care, din păcate au marcat de fiecare dată, pauzele dintre cele trei momente ale cenaclului.
Mă durea să le văd criticată munca şi implicarea, de scârţâitul paşilor ce căutau ieşirea din sală.
Didi îmi vorbise de ei, dar până nu i-am auzit cu urechile mele pe acei copii, n-am înţeles cum se formează în timp un artist.
Diana si Andrei Liţă- notaţi-vă aceste nume de care cu siguranţă veţi mai auzi şi pentru care cuvintele mele nu sunt de ajuns să le laude meritul.
- Sper să ne mai revedem, era fraza cu care ne despărţeam cu greu din acele locuri, pe care oameni deosebiţi le resfinţiseră pt a nu se pierde mirosul iasomiei de Madagascar.
liviu miron
liviu miron
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 51
Localizare : iasi
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Mesaj  Costea Sorin Iulian la data de Dum Sept 12, 2010 3:48 pm

Scriu. Dar ce sa scriu? A.. da!
Scriu acest comentariu ca n-am fost din piatra ca sa nu simt ceva la prima mea sedinta la cenaclu.
Am simtit emotii. (Ai emotii?/Da!/De ce?/ Pentru ca-s om)
Dar toate discutiile m-au distras de la impedimentele emotiilor, toate au fost placute si incitante ale tuturor. M-am simtit bine si relaxat abia dupa ce-am terminat de citit. Dar nu-mi place sa exemplific, mi-au placut de toate persoanele pe care le-am intalnit pentru prima data, fata in fata, totul mi-a fost drag!
Apropo de cartea domnului R.O.V.( daca tot imi plac simbolurile) Domnul Raul Ovidiu Vasiliu a scris o carte incredibila si o dovada practica e ca azi pe la 1 dimineata m-am apucat s-o citesc cum trebuie si dupa vreo ora dupa ce-am terminat-o am adormit si am visat, pentru prima data dupa 2 luni de pauza.
Vreau sa multumesc tuturor celor care au realizat acest eveniment.
Numai mentionez pe nimeni ca asa voi fi obligat sa-i mentionez pe toti si ma stiti doar. Sau daca nu ma stiti, nu-mi place ca sigur voi uita pe cineva si acea persoana se va simti complexata si n-am intentia de a face asa ceva.
Toti care se stiu, sa stiti ca ati facut cu totii o treaba grozava!
Costea Sorin Iulian
Costea Sorin Iulian

Numarul mesajelor : 121
Varsta : 26
Localizare : cică în Iaşi
Data de inscriere : 16/08/2010

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Lansare de carte

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Sept 12, 2010 6:27 pm

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Colocviul "Obiectiv -Subiectiv -Jurnalistic "

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Sept 12, 2010 6:29 pm

Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Sa facem cunostinta cu ....

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Sept 12, 2010 6:31 pm

La rubrica "Sa facem cunostinta cu ..." ne-au fost prezentate creatiile lui
-Sorin Iulian Costea -"Mintea vede orbită de ochi" si "Particule de vis"
-Liviu Miron-"Pendul"
-Mircea Boboc -"Cântecul androginului decăzut"

Momentele muzicale vor fi interpretate de fratii Diana si Andrei Liţă

Sorin Iulian Costea si Mircea Boboc
ÎncÄ�rcat de rasarit_de_zori. - Watch original web videos.

"Pendul" de Liviu Miron
ÎncÄ�rcat de rasarit_de_zori. - Watch original web videos.

Diana si Andrei Lita
ÎncÄ�rcat de rasarit_de_zori. - Arts and animation videos.

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Sept 12, 2010 7:05 pm, editata de 1 ori
Didina Sava
Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

11 septembrie 2010 -Sedinta a V-a a Cenaclului U.P-Lansare de carte-Treizeci si cinci-Ovidiu Raul Vasiliu Empty Despre Universul prieteniei

Mesaj  Boboc Mircea la data de Dum Sept 12, 2010 6:44 pm

Apreciez buna structurare a sedintei la care am participat, efortul de a imortaliza aceste momente prin poze si filmari, caracterul oficial, dar cumva detasat al derularii intregii actiuni, a carei usoara formalitate, in sensul de profesionalism organizatoric, este compensat de naturaletea oamenilor pe care am avut placerea de a-i descoperi.

Ultima editare efectuata de catre Boboc Mircea in Lun Sept 13, 2010 10:31 am, editata de 1 ori
Boboc Mircea
Boboc Mircea

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 31
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Mesaj  Vasilica Ilie la data de Lun Sept 13, 2010 9:20 am

Iata, data de 11 septembrie este o data care nu se uita usor! Pentru altii este o data intrata in istoria unei tari (SUA) prin tragedia care a avut loc in acea zi, pentru Asociatia "Universul Prieteniei", o zi cu bucurie pentru cultura, reinceperea sesiunii cenaclului care a reunit multe nume si oameni de seama, colegi in ale scrisului, prieteni ai acestei Asociatii din care fac parte si eu. Imi pare nespus de rau ca nu va pot fi alaturi la aceste intruniri, dat fiind departarea de km. dar tot timpul sunt alaturi cu sufletul. Va felicit sincer pentru activitatile voastre culturale, ma bucur de bucuria voastra! Cu toata prietenia, Vasilica Ilie
Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Mesaj  Marioara Visan la data de Lun Sept 13, 2010 11:07 am

Felicitari tuturor celor care au facut ca data de 11 septembrie 2010 sa fie atat de frumoasa, incarcata de emotii si de speciala, felicitari Raul, Liviu, Sorin, Mircea, voua in primul rand, pentru curajul de a va dezgoli sufletele in fata noastra, de a va arata celor prezenti la eveniment in toata splendoarea trairilor voastre interioare, sper din inima ca acest eveniment sa va deschida apetitul pentru hrana sufletului vostru.
Marioara Visan
Marioara Visan

Numarul mesajelor : 384
Varsta : 63
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Mesaj  Violetta Petre la data de Lun Sept 13, 2010 1:35 pm

Am vizionat tot...şi m-am îmbătat cu nectarul sufletelor voastre minunate, ale organizatorilor, ale invitaţilor, dar , mai ales ale noilor membri care au fost prezentaţi oficial şi al lui Raul, autorul cărţii lansate în locul unde visele ni se împlinesc...
Tinerii aceştia sunt comori veritabile pentru noi...au împrospătat atmosfera, au impus prin scrierile lor un stil nou, sunt inteligenţi şi dotaţi cu mult talent...mult prea maturi pentru vârsta lor,profunzi, înţelegând taina ''frumosului'' şi dăruind citittorilor adevărate perle pline de har...Uimirea mea m-a ţintuit o vreme...am citit şi am citit şi nu mai aveam cuvinte...le-au luat ei pe toate şi le-au aşternut în faţa noastră spre desfătare...
Universul prieteniei, de-a lungul existenţei a descoperit oameni talentaţi, le-a împlinit visele şi ne-a încântat cu tabere, spectacole, activităţi ce ne-au adunat laolaltă într-o horă a prieteniei...
Felicitări şi gânduri bune pentru tine, Univers creat de două zâne ale primăverii şi renaşterii ...Rodica şi Didi!
Felicitări tuturor celor implicaţi în reuşita acestei întâlniri miraculoase între prieteni!
Cu admiraţie , mereu prietenă, Viole
tta
Violetta Petre
Violetta Petre
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 206
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Mesaj  Ovidiu Raul Vasiliu la data de Lun Sept 13, 2010 4:05 pm

Multumesc d-nei Violetta si tuturor celorlalti pentru felicitari si pentru cuvintele frumoase...viata este unica si prea scurta pentru a ne multumi cu jumatati sau sferturi, asa ca este bine ca ne dechidem sufletele in fata prietenilor, care merita acest lucru. Am resfoit mai demult un volum de eseuri de Nichita Stanescu, "Amintiri din prezent", si acolo, intr-un dialog imaginar, Nichita Stanescu ii spune lui Eminescu: "Nu de intelepciune ducem lipsa, Mihai.. De cantec, m-auzi? De cantec, m-auzi?.." Deci asta era problema, care va sa zica... Wink
Ovidiu Raul Vasiliu
Ovidiu Raul Vasiliu
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 43
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum