Forumul Prieteniei
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeMar Apr 16, 2024 2:53 pm Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeLun Dec 28, 2020 3:35 pm Scris de Didina Sava

» Roxana Elena Sava-lucrari de arta plastica personale
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 8:12 pm Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeVin Feb 23, 2018 6:30 pm Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeLun Mar 13, 2017 3:15 pm Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeMar Iul 12, 2016 12:43 am Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeSam Mar 19, 2016 12:03 pm Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeLun Feb 01, 2016 6:59 pm Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Icon_minitimeDum Mar 15, 2015 1:42 am Scris de Dorina Ciocan

Facebook- Flori De Piatră Bijoux
https://www.facebook.com/floridepiatrabijoux/
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi

In jos

14032010

Mesaj 

Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Empty Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi




Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Eu_in_11

Am bucuria sa ma alatur acestui cerc de oameni deschisi spre frumos ! O lume boema , atat de rara in zilele noastre cand societatea noastra "consumista " i-a transformat pe oameni in niste purtatori amorfi de carucioare prin supermarketuri care expun o marfa din ce in ce mai putin autohtona . Am sarit dintr-o extrema in alta : daca in societatea comunista gaseai rar un produs strain in societatea consumista gasesti rar un produs romanesc .
Desi unicul meu frate a emigrat definitiv cu familia sa in Australia , in cautarea fericirii , eu inca mai cred in Romania .Iubesc acest pamant si limba in care m-am nascut .Iubesc femeile si copiii acestei tari !
Cumpar din piata cele mai mici si cele mai pricajite mere pentru ca ele sunt cele mai gustoase .Si culmea ! Costa incomparabil mai putin decat merele de plastic pe care le gasesti in supermarketuri .
Conduc un cenaclu de copii si tineri talentati la muzica pentru ca iubesc muzica si versul de buna calitate !http://cenaclulspuneceva.blogspot.com/

Despre poezie

Poezia mi-a placut de mic copil .Poezia place in general romanilor .Romanul s-a nascut poet .Cred ca e un specific al nostru national .Aceste locuri de o frumusete rara de care ne bucuram in tara noastra ne indeamna spre visare , spre contemplatie .Nu te poti abtine sa nu pui mana pe condei si sa incerci si tu sa insiri pe o foaie curata ca lacrima cateva randuri venite dintr-o lume aparte .Lumea interioara .Lumea observatiilor proprii . Tara unde Eu-l liric este imparat .Poezia este un taram de basm , un areal de dincolo de lucrurile vazute si palpabile .Poezia este frumoasa pentru ca este ALTCEVA decat vorbirea banala de zi cu zi , de exprimarea formala pe care o folosim in relatiile noastre de serviciu .Poezia este piscina sufletului .In timpul liber Eul nostru liric va cobora scarile acestei piscine si se va scalda in voie fara ca cineva sa-l deranjeze .Poezia este libertatea de a fi tu insuti .Este norocul vietii tale pe care nu-l castigi niciodata la loto .Scrii poezie pentru ca existi , pentru ca simti , pentru ca vezi si auzi , pentru ca mirosi .Poezia este al saselea simt .Poezia este caravana plina de viata care strabate desertul lumii prozaice .Avem nevoie de poezie pentru ca vrem sa traim frumos , vrem sa fim diferiti si vrem sa fim iubiti .Cine scrie poezie vrea sa iubeasca si sa fie iubit pentru ca poezia inseamna iubire pura . Nu poti scrie poezie decat daca esti un suflet frumos .Poezia este sufletul din tine pe care il plimbi atunci cand ai timp de tine pentru ca rareori suntem cu noi insine , pentru ca rareori suntem stapanii sufletelor noastre .Poezia este marea noastra intimitate cu noi insine .Este dilaogul cu noi insine atunci cand ne intrebam ce mai facem .Nimeni nu te iubeste cum te iubesti tu pentru ca suntem un pic neintelesi pe lumea asta . Suntem neintelesi si frustrati si mereu nedreptatiti in actiunile noastre .Ce ne ramane decat sa fugim in poezie si sa ne ascundem acolo pana ne revenim la normal. Din poezie bem seva care ne da putere sa mergem mai departe intr-o lume atat de confuza si grabita .Poezia este popasul sufletului nostru .Este o statie , este o gara , o sala de asteptare dar si un tren care ne duce spre visare , spre necunoscut , spre inefabil .


Un vis agat in zbor de soapte -

Un vis agat in zbor de soapte
Si parul mi-a ingalbenit
Cuvinte cad in trunchiuri coapte
Si intr-un vas strang valsuri de balsam .

Si mai prizez din otetiera
Sa prind al soarelui miros
Ma-nnebunesc cuvinte calde
In cusca mea le rod ca pe un os .

Copiii dorm .Se se vor trezi devreme
la ora cand vor face primul salt .
Pana atunci am sa inghet o soapta
S-o auziti cand eu voi fi bilant .


de Teodor Munteanu


Tunelul

Tunelul isi tuna
neculorile de nefaurire .
Era atat de puternic
caci avea intunericul .



Dragi prieteni
sunt un mare admirator al talentului .Caut copii , tineri si mai putini tineri chiar care vor sa cante la chitara si voce .Adresa noastra este Cenaclul Spune Ceva de la Ateneul Tatarasi . Va asteptam cu mare drag sa ne vizitati cand avem repetitii ( in fiecare miercuri orele 16.30-18.30 si sambata 13.30-15.30 ) pentru ca impreuna putem "spune ceva " in muzica folk locala . Va asigur ca la noi si cu noi va veti simti bine .Suntem ca si Dvs o familie dar ceva mai mica .Poate ca vom creste daca vom mai gasi talente doritoare sa ni se alature . Deviza Junimimii : " Intra cine vrea ramane cine poate " merge si la noi perfect !http://cenaclulspuneceva.blogspot.com/
Teodor Munteanu
Teodor Munteanu

Numarul mesajelor : 9
Varsta : 56
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 03/03/2010

http://teodormunteanu.blogspot.com/

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi :: Comentarii

Didina Sava

Mesaj Mier Mar 09, 2011 8:41 pm  Didina Sava

Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Dsc01814
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Img_7119
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Dsc01815
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Img_7219
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Img_7220
Teodor Munteanu -Cenaclul Spune Ceva -Ateneul Tatarasi -Iasi Img_7221

Sus In jos

Dorina Ciocan

Mesaj Lun Noi 08, 2010 9:33 am  Dorina Ciocan

un poem răvășitor, domnule Munteanu...vă mai așteptăm...și poate ne mai onorați cu prezența dumneavoastră la cenaclu....cu respect, dorina ciocan

Sus In jos

Teodor Munteanu

Mesaj Dum Noi 07, 2010 10:07 am  Teodor Munteanu

de Teodor Munteanu

Poetul azi se duce
In linistea eterna ,
Il vom pastra in suflet
Cu vocea-i de titan .
Un mentor , un parinte
Un far in vremuri grele
A luminat corabii
Ce cautau un mal .


De la Carpati la mare
Se lasa trist tacerea
Desi tara e-n doliu
Nu este oficial .
Adanca pretuire
E contestata inca
Dar cine il iubeste
II e pe veci loial .



Spuneati odinioara :
" Puteam sa fac avere
Sa fiu si eu ca ceilalti
Un bun european "
Dar ati avut o boala ,
O boala grea si rara
Ce se numeste tara
Si leacul era ea .


Ne-ati invatat , maestre ,
In noptile albastre
Sa ne gasim puterea
De-a fi si a lupta
N-am banuit o clipa
Ce zile-aveau sa vina
Ca multi cu blugi si-adidasi
Din tara vor pleca .


Suntem o doina trista ,
O scoica intre valuri
La fericire parca
Mereu in zi de post
Decapitati de tara
Suntem in pribegie
Într-un destin apatic
Pe linii fara rost.


In vodevilul vietii
S-a ratacit speranta
Dar am gasit-o trista
Pe-un vers cum lacrima .
In tara obosita
De-atatea suferinte
Un geniu astazi pleaca
În nemurirea sa .


Vom continua ,Maestre
Sa tinem sus stindardul
Iubirii de cultura
De neam si de popor .
Speram ca valoarea
Sa aiba calea dreapta
Romanii sa traiasca
Mai bine-n tara lor .

Ultima editare efectuata de catre Teodor Munteanu in Vin Noi 12, 2010 10:02 pm, editata de 2 ori

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum