Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Ieri la 6:20 am Scris de Didina Sava

» Decorațiuni din fetru
Ieri la 2:02 am Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Mar Dec 12, 2017 6:09 am Scris de Mihaela Moşneanu

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lun Mar 13, 2017 5:15 am Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lun Iul 11, 2016 1:43 pm Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sam Mar 19, 2016 2:03 am Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lun Feb 01, 2016 8:59 am Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sam Mar 14, 2015 3:42 pm Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Dum Noi 30, 2014 11:46 am Scris de Mihai LEONTE

Facebook

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Web Trafic
Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

11 decembrie 2009-lansarea ultimului volum din Ciclul Anotimpurilor-Universul Prieteniei-Iarna

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

11 decembrie 2009-lansarea ultimului volum din Ciclul Anotimpurilor-Universul Prieteniei-Iarna

Mesaj  Didina Sava la data de Lun Noi 09, 2009 11:25 am

Asociatia Universul Prieteniei in parteneriat cu Ateneul Tatarasi -Iasi si Asociatia de Arta si Traditie "Coconite",organizeaza vineri 11 decembrie 2009 ora 19 ,lansarea ultimului volum din Ciclul Anotimpurilor-"Universul Prieteniei-Iarna".
Evenimentul se va desfasura in sala mare de spectacole a Ateneului Tatarasi intr-un amplu si complex spectacol de dans,pantomima sustinut de Ansamblul de dansuri experimentale "Coconite" pe muzica special creata a compozitorului Miller Eduard.La finalul serii va concerta live solistul folk Săndel Spânu,invitat special al Asociatiei Universul Prieteniei.

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Dec 04, 2011 11:46 am, editata de 1 ori

Ai grija ce spui, cuvintele devin actiuni...
Ai grija ce faci, actiunile devin obiceiuri....
Ai grija ce obiceiuri ai, obisnuintele devin caracter...
Analizeaza-ti caracterul, el iti va deveni destin"...
Didina Sava
Initiator forum

Numarul mesajelor : 3526
Varsta : 52
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 01/06/2009

http://floridepiatrabijoux.forumgratuit.ro/pagini-personale-ale-

Sus In jos

Re: 11 decembrie 2009-lansarea ultimului volum din Ciclul Anotimpurilor-Universul Prieteniei-Iarna

Mesaj  Didina Sava la data de Vin Noi 27, 2009 11:38 pm

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Re: 11 decembrie 2009-lansarea ultimului volum din Ciclul Anotimpurilor-Universul Prieteniei-Iarna

Mesaj  Rodica Rodean la data de Sam Noi 28, 2009 2:53 pm

Image Hosted by ImageShack.us

PROGRAM

Vineri 11 decembrie 2009

ora 19
Spectacolul “Ciclul anotimpurilor”
Lansarea volumului de poezie
“Universul Prieteniei-Iarna”-Prezintă Emilian Marcu

Spectacol de dans susţinut de Ansamblul de dansuri experimentale “Coconiţe” pe muzica lui Miller Eduard

Recital poezie cu participarea actriţei Ramona Dorneanu

Recital folk- Săndel Spînu

Decernarea de diplome autorilor care au debutat în volumele “Universul Prieteniei

ora 20,30
Protocolul de lansare organizat în foaierul Ateneului Tătăraşi

ora 21 Distracţie…..la Restaurantul Villa Pizza

Sambata 12 decembrie 2009

ora 11
Promenadă prin Iaşi cu vizitarea unor obiective turistice şi culturale

ora 14 Prânzul la restaurantul “Onix”

ora 18 Vă invităm la un spectacol de teatru

Duminica 13 decembrie 2009 ….întâlnire la o cafea şi..........
la revedere

Precizări:
-masa de la Restaurantul Villa Pizza costa 45 lei/pers-meniu fix
(rog persoanele care solicită meniu de post să ne comunice)
-prânzul de la restaurantul “Onix” va fi la liberă alegere
-cazarea va fi 20 lei/noapte

Vă aşteptăm dragi prieteni !
Rodica Rodean

Numarul mesajelor : 548
Varsta : 64
Localizare : IASI

Sus In jos

Mesaj  Violetta Petre la data de Dum Noi 29, 2009 9:05 am

Buna seara !
Va multumesc din suflet pentru munca voastra minunata ! Coperta cartii este superba !...nu cred ca o sa va pot rasplati vreodata pentru ceea ce ati facut pentru mine...sunteti doua femei minunate , pe care le indragesc si le respect pentru munca lor si pentru constiinciozitatea muncii voastre...

va sarut cu drag ! Violetta
Violetta Petre
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 206
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2009

Sus In jos

Mesaj  Păduraru Elena la data de Dum Noi 29, 2009 12:28 pm

Este minunat ce se întâmplă, este un vis frumos! Coperta este aşa cum mi-o doream!
Nu am cuvinte potrivite să vă mulţumesc tuturor celor ce au contribuit la naşterea acestui volum de "Iarnă"!
Vă mulţumesc foarte mult şi... abia aştept să ne vedem pe 11dec la Iaşi. cheers Very Happy
Cu mult drag şi preţuire, Elena.
Păduraru Elena

Numarul mesajelor : 70
Varsta : 68
Localizare : Adjud-Vrancea
Data de inscriere : 26/06/2009

Sus In jos

Mesaj  Rodica Rodean la data de Dum Noi 29, 2009 2:53 pm

Dragele mele....noi am pus in valoare munca si talentul vostru....si suntem atat de multumite.....
Ne vedem in 11 decembrie la Iasi I love you
Rodica Rodean

Sus In jos

Mesaj  Vasilica Ilie la data de Lun Noi 30, 2009 8:31 am

Felicitari celor care s-au ocupat cu editarea acestui volum antologic, felicitari autorilor! Ne vom intalni pe 11 decembrie! Cu mult drag, Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Numarul mesajelor : 183
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/06/2009

http://poezii.biz, netlog

Sus In jos

Mesaj  Dorina Ciocan la data de Lun Noi 30, 2009 12:11 pm

Mă bucur să fiu alături de voi în această lume a viselor care pot deveni realitate, mă bucură evenimentul și cu permisiunea dumneavăastră l-am diseminat în cât mai multe spații virtuale(facebook,rețeaua literară,athenaisradio.ning.ro, stradamare.ning.com etc.)
Vă aștept cu mare drag în orașul nostru, și multumim frumoaselor doamne , Rodica și Didina pentru munca lor prețioasă.
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 53
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Afisul evenimentului

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Dec 03, 2009 2:46 am

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Joi Dec 03, 2009 2:48 am, editata de 1 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

invitatie eveniment

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Dec 03, 2009 2:47 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

LA MULTI ANI DE SF.NICOLAE!

Mesaj  IOANA VOICILA-DOBRE la data de Dum Dec 06, 2009 12:00 pm

Felicitari conducerii asociatiei si creatorilor de frumos ce debuteaza acum!La multi ani tuturor , sanatate si voie buna!
IOANA VOICILA-DOBRE

Numarul mesajelor : 516
Varsta : 56
Data de inscriere : 07/08/2009

http://ro.netlog.com/ionela1961

Sus In jos

Mesaj  Săndel Spînu la data de Mar Dec 08, 2009 4:52 am

Dragi prieteni,voi fi vineri in Iasi,Iasiul vostru,Iasiul nostru plin de istorie,in care voi petrece alaturi de voi cateva ore si cu drag vin pentru a va canta si incanta cu cateva cantece ce le cant.Deasemenea voi avea o surpriza pentru voi,o surpriza placuta sper.Cu drag,simpatie si respect pentru voi...Săndel Spînu
Săndel Spînu

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 54
Localizare : Galati
Data de inscriere : 15/09/2009

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Vin Dec 11, 2009 4:04 pm

Verona Corvin,Emilian Marcu,Rodica Rodean,Liviu Apetroaie,Didina Sava,Atena Mariana Zara,Elena Paduraru ,Gabriela Beldie,Violetta Petre,Dorina Ciocan

Verona Corvin ,Nicolae Stancu,Vasilica Ilie,Violetta Petre,Dorina Ciocan,Atena Mariana Zară,Elena Paduraru,Gabriela Beldie,Paraschiva Anton ,Rodica Cernea,Alexandra Emanuela Baicu

Atena Mariana Zară,Nadia Radulescu,Daniela Stângaciu,Didina Sava,Nicu Stancu,Vasilica Ilie,Rodica Cernea,Mariana Rogoz Stratulat,Dorina Ciocan

Vasilica Ilie,Violetta Petre,Mariana Rogoz Stratulat

Săndel Spînu.Atena Mariana Zară,Nadia Radulescu,Leana Balaban

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Dec 14, 2009 11:17 pm, editata de 5 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Vin Dec 11, 2009 4:09 pm

Elena Dragan,Elena Ichim,Rodica Rodean,Săndel Spînu,Atena Mariana Zară,Didina Sava,Leana Balaban

Violetta Petre,Viorica Stancu,Nicu Stancu

Mariana Rogoz Stratulat ,Vailica Ilie,Paraschiva Anton

Mărioara Visan ,Vasilica Ilie

Gabriela Beldie,Vasilica Ilie

Rodica Rodean,Gabriela Beldie

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Dec 14, 2009 11:23 pm, editata de 2 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Dec 12, 2009 2:37 am

Doamna Elena Paduraru

Doamna Violetta Petre

Doamna Mariana Rogoz Stratulat

Doamna Marioara Visan

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Dum Dec 13, 2009 1:56 am, editata de 1 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Spectacolul Ansamblului de Dansuri Exprimentale "Coconite"

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Dec 12, 2009 10:44 am

Lansarea ultimului volum Universul Prieteniei Iarna a inceput cu spectacolul Ansamblului Coconite.Lavinia Raileanu indrumatoarea, coregrafa si sufletul grupului a gandit ca tablourile de dans din acest spectacol sa reliefeze lupta dintre tentatia calculatorului si cartea tiparita pe hartie.Aici va prezint fotografii cu membrii ansamblului pregatindu-si machiajul si aparitia pe scena.Fiecare din ei a intruchipat o carte din care din care irump cuvintele,literele.

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Spectacolul Ansamblului de Dansuri Exprimentale "Coconite"

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Dec 12, 2009 10:58 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Ciclul Anotimpurilor a ajuns la final !

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Dec 12, 2009 11:03 am

Iată-ne ajunși și la ultimul volum din Ciclul Anotimpurilor-“Universul Prieteniei Iarna”Emoţia momentului este la fel de puternică și îmi dă aceiași fiori de bună împlinire a visului nostru a celor care au pus umărul la apariția acestor patru volume cât și a celor care ne-au onorat cu încrederea lor de a publica sub egida Asociației Universul Prieteniei.
Ideea tipăririi unui volum cu creații ale membrilor virtuali ai Clubului Ieșenii ,cum eram în decembrie 2007 aparține doamnei președinte și membru fondator al Asociației ”Universul Prieteniei “- Rodica Rodean,așa cum mărturiseam și imediat după apariția primului volum Universul Prieteniei Primăvara:” Trebuie să știți că maternitatea acestei idei de a oferi șansa unor prieteni de pe internet să își vadă tipărite creațiile lor aparține doamnei Rodica Rodean ,care din decembrie 2007 mi-a spus că ar dori ca de ziua femeii 2008 ,la următoarea întrunire la nivel național să edităm o carte cu scrierile membrilor clubului nostru virtual.Eu m-am raliat acestui proiect din mers,l-am desăvârșit, punând la bătaie toată imaginația, creativitatea, disponibilitatea mea mentală” Și așa a fost .Pe data de 07 martie 2008 într-un cadru festiv cu prieteni veniți din toată țara lansăm primul volum al acestui ciclu- „Primăvara”. A fost primul proiect pe linie culturală al asociației ,de care m-am ocupat personal. Autorii au fost prieteni virtuali,versurile sau proza lor le-am citit-o pe site-urile de specialitate și noi am avut curajul să adunăm aceste creații într-un volum de debut,spre bucuria autorilor și încântarea cititorilor.
În „Universul Prieteniei-Primăvara “ au publicat Petrică Andrieș,Camelia Boholteanu,Danidanam,Elena Hăbășescu,Vasilica Ilie,Rodica Popovici,Didina Sava,Ioana Voicilă Dobre,Atena Mariana Zară.Grafica volumului Primăvara este realizată de Elena Hăbășescu și Mariana Daniela Manu . Cu prezentarea acestui volum în ziua lansării ne-a onorat regretatul profesor universitar,academician, filozof, estetician, domnul Alexandru Husar care mărturisea „Un asemenea public ca al dumneavoastră atât de sensibil aproape că nu mai are nevoie de comentarii și explicaţii.Am citit cu plăcere și cu interes, și de ce să nu spun că e o onoare pentru mine să vorbesc despre cei ce au debutat în acest volum. Am găsit în acest volum dispoziţii verbale atrăgătoare, atingătoare, alintătoare, uneori scrise cu un curaj scăpărător și de o franchețe idilică.Am întâlnit creatori reflexivi,gânditori,versuri de mare abilitate, de delicatețe,care cuceresc prin sensibilitate, care onorează și impun un scriitor”.
După succesul și impactul favorabil la public și presă,ne-am gândit că proiectul nostru de a publica volume de debut colectiv să continuie și așa s-a născut Ciclul Anotimpurilor, primul proiect cultural al Asociației Universul Prieteniei, programat să se înfăptuiască pe traseul a doi ani,cu câte două lansări de carte pe an.
În octombrie 2008 vedea lumina tiparului volumul “Universul Prieteniei-Toamna”.Aici au debutat Mioara Ardieleanu, Iulian Iuri Lorincz,Nicolae Stancu,Rodica Cernea, Lelia Mossora,Mărioara Vișan. Grafica: Roxana Elena Sava
Prezentarea volumului Toamna a fost făcută de către domnul Nicolae Busuioc- eseist, critic și autor de epistole literare,inițiator al „Salonului Literar” de la Iași .Acesta referindu-se la volumul Toamna și la iniţiativa asociației asupra acestui demers cultural de a sprijini debutul unor creatori a apreciat că „pentru un debutant este foarte greu de a pătrunde în lumea aceasta mare a literelor...dar în acest volum am întâlnit oameni care au ajuns la o oarecare maturitate literară prin felul în care scriu,prin felul în care își exprimă anumite trăiri, sentimente, fioruri.Am găsit o poezie a meditației din care transpare filozofia vieții. Am găsit poezii unde sunt dozate cu atenție intensitatea trăirilor, inflexiunile, pateticul.Am găsit viață, melancolie, ritm, strigăt.Am întâlnit obsesia timpului, neiertător care își lasă amprenta asupra noastră, poeme cu unduiri dureroase...Iată cum într-o lume grăbită și bezmetică, întoarcerea la literatură este binevenită, salvatoare pentru că astfel simțim că ceva din sufletul nostru se dilueaza,se dizolvă.Este foarte bine că apar oameni care scriu, scriu autentic și nu cad în acel postmodernism, care duce din păcate spre un derizoriu unde altele sunt elementele cântate : vorbim despre sex ,violenţă, etc.Mie nu îmi rămâne decât să felicit Asociaţia” Universul Prieteniei”, pentru inițiative ,căci iată sub oblăduirea ei se întâmplă un fenomen extraodinar de frumos,acela de a edita cărți.”
Volumul „Universul Prieteniei ”Vara” a apărut în luna iunie 2009 și a grupat debutul autorilor:Mariana Ciurezu, Vasile Ionac, Simion Irofei,Adriana Neacșu,Mariana Rogoz Stratulat,Daniela Semian.Grafica:Liliana Nastas Brătescu.Prezentarea volumului a fost făcută de către Liviu Apetroaie – poet, membru al Uniunii Scriitorilor Români filiala Iași (din 2004),muzeograf la Muzeul Literaturii Române Iași, redactor la revista „Dacia literară”.Referitor la volumul „Vara” acesta a remarcat :„fiind deja o antologie și nu doar un volum cu câteva pagini dedicate câtorva scriitori, ci cu consistente grupaje poetice dedicate doar celor șase autori aleși pentru acest nou volum.Pe toți cei șase poeți îi leagă niște pasiuni lirice deosebite.Ei au făcut din poezie o pasiune, dar nu numai de sâmbătă,după cum obișnuiesc să spună unii critici.Aceste volume editate de asociație sunt după părerea mea niște laboratoare cu totul deschise,atât acelor profesori de laborator care sunt autorii dar și cititorilor cu care ei sunt în contact.Am întâlnit acești poeți pe acele site-uri de internet în dialog nu doar de schimburi de mesaje cu ceilalți colegi poeți dar în primul rând cu grupajele poetice unde își au deschise bloguri și unde fac un lucru foarte interesant și util și anume îşi publică poemele, iar prietenii și cititorii intră imediat cu aprecieri asupra producțiilor lor.Am înțeles că ceea ce îi unește pe toți cei din Universul Prieteniei este o prietenie profundă care înseamnă până la urmă iubire,adică iubirea fiecăruia dintre noi față de cel de lângă noi.Autorii din acest volum exersează mai mult metru antic decât poezia modernă,care este o încercare provocatoare, întrucât metrul antic pentru limbajul contemporan este foarte greu ca realizare poetică.Am întâlnit în acest volum o iubire dedicată într-o metaforă naturii, am întâlnit poeme cantabile care te mobilizeaza să le citești așa din vers în vers... Eu le doresc fiecărui autor o carte personală bine strunită, bine aleasă, bine gândită, care să merite în particular și o lansare de carte și atenția criticii de specialitate, dar mai ales admirația cititorilor”.
Asociația Universul Prieteniei prin aceste volume a încurajat scrierea,tipărirea și valorizarea artistică a poeziei aceasta fiind considerată un antidot împotriva însingurării, reprezentând expresia unei înalte creativități emoționale, prin care autorul defulează și își descarcă sufletul de stările afective nocive.
Ciclul Anotimpurilor a promovat creații în debut pentru membrii asociației fără limită de vârstă și de pe întreg cuprinsul țării,împlinind nevoile de recunoaștere artistico-literară ale autorilor, visul și șansa lor de a-și vedea creațiile într-o carte tipărită.Aceste volume materializează un întreg corolar de vise și idealuri ale unor oameni ,care prin creaţiile lor ne-au dăruit şi nouă o scânteie din izvorul de lumină și căldură care le irumpe din suflet.Debutul într-un volum colectiv, a încurajat și mobilizat pe mulți dintre autorii debutanți în Ciclul Anotimpurilor să își împlinească dorința ferventă de a-și publica și lansa imediat volumul lor de autor sau să apară în alte antologii.Astfel doamna Rodica Cernea și-a publicat volumul „Ferestre În Timp”, Atena Mariana Zară- volumul -„Sărută-mi Lacrima” , Simion Irofrei –volumul-„Visuri Paralele” .
Cu această carte Universul Prieteniei „Iarna” am ajuns la finalul acestui proiect cultural, în care ne-am implicat temerari, învățând pe traseu, în elanul nostru de a edita volume realizate din punct de vedere estetic şi tipografic. Editarea acestor volume a fost o muncă de echipă la care alături de Rodica Rodean a venit cu sprijin necondiționat şi consiliere literară profesională, doamna Atena Mariana Zară membru fondator al acestei asociații care mărturisește că : “Universul acesta pe care l-am creat noi e Casa mea,e Sufletul și Fericirile mele.Mă strădui să o port Curată și plină de Bucurie, așa cum i se cuvine.Ne-am adunat în ea singurătățile, ne-am adunat fericirea și tristețea,realizările și deziluziile.Ne-am adunat viața fiecăruia.”
Dragi autori ,dragii mei scriitori, azi eu vă mulțumesc tuturor celor care ați avut încredere în Asociația Universul Prieteniei , vă mulțumesc că ați răspuns chemării noastre de a edita aceste volume apărute sub îngrijirea mea ca şi coordonator de proiect și vă mulțumesc pentru recunoștința voastră, pe care eu o simt din plin, e ca și cum din 26 de suflete se concentrează asupra mea deodată un torent de căldură și emoție ziditoare,care pe mine mă copleșește şi mă încurajează să continui.
Asociația Universul Prieteniei își încheie primul capitol din epopeea realizărilor ei, dar visele și planurile noastre nu s-au terminat.Anul 2010 este anul altor împliniri,altor speranțe și altor proiecte culturale cu implicaţii în social.

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Vin Ian 08, 2010 12:06 am, editata de 1 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Recital Săndel Spînu

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Dec 12, 2009 11:30 am

Invitatul nostru cantaretul de muzica folk Săndel Spînu a sustinut un recital la finalul manifestarii.Cu aceasta ocazie a fost lansat si cantat in premiera Imnul Asociatiei Universul Prieteniei -"Împreună".Versurile acestui imn apartin doamnei Atena Mariana Zară iar muzica domnului Săndel Spînu

Săndel Spînu - Împreună
Asculta mai multe audio Evenimente

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Lun Dec 14, 2009 11:26 pm, editata de 2 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Evenimentul a fost anuntat de presa ieseana

Mesaj  Didina Sava la data de Sam Dec 12, 2009 11:38 am

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Sam Dec 12, 2009 1:50 pm, editata de 1 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Lansarea volumului de poezie "Iarna"

Mesaj  Doinita Cristea la data de Sam Dec 12, 2009 1:21 pm

Am fost prezenta la acest eveniment si pot spune ca a fost o seara incarcata de emotie si bucurie. Cred ca toti cei prezenti: organizatori, colaboratori, invitati si nu in ultimul rand, acesti oameni curajosi, pentru care s-a realizat acest ultim volum de poezie, din ciclul "Anotimpurilor", au avut parte de o seara minunata si au inteles, ce inseamna cu adevarat
...Prietenia.
Pentru mine a fost si mai deosebita, pentru ca am avut parte de acest cadou minunat cu ocazia unui eveniment important din viata mea; aniversarea zilei de nastere....
Pentru aceasta seara minunata vreau sa le multumesc tuturor PRIETENILOR, membrii
"Universului prieteniei".
Felicitari pentru reusita acestui eveniment !
Va multumesc, pentru ca existati in viata mea.
Doinita Cristea

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

O clipă de vis...

Mesaj  Ciurezu Mariana la data de Sam Dec 12, 2009 1:30 pm

O clipă de vis şi-a deschis aripile şi ne-a făcut să plutim în lumea draga a poeziei, dansului şi nu în ultimul rând a muzicii!
Da , o seară superbă ne-au oferit ca de fiecare dată doamnele noastre dragi , Rodica Rodean şi Didina Sava pentru care le mulţumesc şi le felicit pentru că de fiecare dată reuşesc sa creeze un cadru deosebit tuturor evenimentelor pe care le organizează .
Felicit şi pe autorii..IERNII,, care fascinată de cartea ce a văzut lumina tiparului şi a avut lansarea vineri , s-a hotărât să poposească pe meleagurile nostre , îmbrăcând în mantie argintie zarea.
Regret că a trebuit să mă întorc repede la Piteşti şi nu am reuşit să particip la tot evenimentul !
flower flower flower
Ciurezu Mariana

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 61
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/06/2009

Sus In jos

Mesaj  Dorina Ciocan la data de Sam Dec 12, 2009 10:39 pm

Gândurile mele bune însoțite de o profundă recunoștință acestui univers, pe care l-au creat cele două doamne : Rodica Rodean și Didina Sava.
Evenimentele care s-au petrecut aici au umplut multe inimi de bucurie împlinind visurile multor oameni,de aceea mulțumesc și eu pentru ceea ce „Universul Prieteniei” a făcut pentru mine și vă urez multe împliniri pe viitor.Cu mare drag, Dorina Ciocan
Dorina Ciocan
moderator bloguri

Numarul mesajelor : 1067
Varsta : 53
Data de inscriere : 11/11/2009

http://cititordeproza.ning.com/profile/dorinaciocanhttp://www.fa

Sus In jos

Mesaj  Marioara Visan la data de Sam Dec 12, 2009 10:52 pm

Am avut onoarea sa particip la acest eveniment, un eveniment plin de o incarcatura emotionala deosebita pentru mine, eu fiind una din cei care au avut fericirea de a fi indrumata si ajutata sa publice, de acest colectiv de suflete pline de caldura si armonie, care se numesc Rodean Rodica, Didina Sava si Athena Zara, carora tin sa le multumesc inca o data , pentru efortul lor, pentru daruirea de care dau dovada in organizarea tuturor evenimentelor care sa aduca un strop de fericire in viata noastra, a celor singuri si nu numai, Felicitari doamnele mele pentru aerul de sarbatoare ce ne-a insotit pe toata durata desfasurarii evenimetului, pentru faptul ca ne-ati facut sa ne simtim cei mai importanti( chiar daca nu suntem, prin munca voastra, ati reusit sa ne asezati pentru cateva ore in centrul universului), va multumesc ca mi-ati deschis un drum, ce fara voi ar fi ramas un vis.
Marioara Visan

Numarul mesajelor : 384
Varsta : 61
Data de inscriere : 20/09/2009

Sus In jos

Mesaj  ELENA DRAGAN la data de Dum Dec 13, 2009 2:09 am

cheers Salutare dragi prieteni! Smile Ca de fiecare data dupa intalnirile noastre,revad cu ochii mintii si cu ajutorul fotografiilor,starea de bine pe care am trait-o impreuna,bucuria revederii cu cei cu,care ma vad mai rar,nazbatiile si ghidusiile pe care le mai fac din cand in cand... Very Happy Recunosc,suntem minunati cu totii si ''ne sta bine ''impreuna ...Sunt o norocoasa ca v-am cunoscut si sa dea Dzeu viata lunga UNIVERSULUI PRIETENIEI...
Pup fetele minunate ,chiar si pe unii dintre baieti.. Very Happy Wink si va urez SARBATORI CU BINE! cheers cheers cheers Forever prietena,ELENA.
ELENA DRAGAN

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 60
Data de inscriere : 07/06/2009

Sus In jos

Mesaj  Petrescu Dan la data de Dum Dec 13, 2009 10:31 am

In bugetul pentru 2010 este prevazuta o suma importanta de bani pentru mutarea judetului Dolj langa Iasi conform unei propunri a peste 300 0000 de cetateni din acest judet... Motivul principal...participarea la actiunilor initiate de Universul Prieteniei care dupa parerea mea sunt deosebite si se datoresc in pricipal celor doua doamne deosebite..Rodica Rodean si Didina Sava...Va multumesc stimate doamne si va urez viata lunga si plina de satisfactii
Petrescu Dan

Numarul mesajelor : 220
Varsta : 71
Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  Vasilica Ilie la data de Dum Dec 13, 2009 2:14 pm

De fiecare data vin cu drag in Iasi si particip cu placere la activitatile pe care le desfasoara Asociatia "Universul Prieteniei". Vineri, 11 decembrie 2009, a avut loc lansarea volumului antologic de versuri, "Iarna". Intr-o atmosfera ce vestestea sarbatorile de iarna, Iasul ne-a intampinat cu strazile imbodobite cu fel de fel de ornamente, cu fulgi de zapada si voiosie. In sala mare de la parter a Ateneului Tatarasi s-a desfasurat frumosul si atractivul eveniment care va ramane mult timp in memoriile noastre. Prietena noastra, Rodica Rodean, presedinta Asociatiei "Universul Prieteniei"a anuntat evenimentul. A dat cuvantul Didinei Sava, vicepresedinta asociatiei, care a prezentat toate cele patru antologii si, ca de fiecare data, aceasta a vorbit cu sufletul despre ele. Tot ea, secondata de presedinta asociatiei, ne-a inmanat la toti autorii din cele patru antologii, diplome de excelenta. Apoi l-a prezentat pe scriitorul, criticul literar, Emilian Marcu care, la randul dansului, s-a axat pe ultimul volum, "Iarna", prezentand fiecare autor in parte si despre versurile fiecarui autor. De asemenea, actrita Ramona Dorneanu, a citit din versurile autorilor. A urmat un spectacol de dans, costume si o impresionanta coregrafie ale Ansamblului "Coconite" care au reliefat o tema moderna si anume lupta dintre tentatia calculatorului si cartea tiparita pe hartie.Fiecare dintre acestia a intruchipat o carte reliefata prin litere, cuvinte atat ca machiaj pe fata cat si in costumatie. A fost un adevarat regal de poezie, muzica dans. O impresie placuta ne-a lasat-o cantaretul de muzica folk Sandel Spanu care a sustinut un recital la finalul manifestarii.Cu aceasta ocazie a fost lansat si cantat in premiera Imnul Asociatiei Universul Prieteniei -"Impreuna".Versurile acestui imn apartin poetei Atena Mariana Zara iar muzica compozitorului si cantaretului Sandel Spanu. Seara s-a terminat intr-o atmosfera de petrecere prieteneasca la un restaurant unde s-a desfasurat o agapa cu voie buna, muzica si dans.
Nu pot sa inchei aici sa nu amintesc si de amabilitatea prietenei noastre Rodica Rodean de a ne insoti sambata intr-un periplu prin orasul Iasi de a ne fi ghid la cateva obiective istorice si culturale, apoi, seara la un spectacol de teatru, "Negustorul de timp" de Matei Visniec, un spectacol care ne-a impresionat atat atat ca subiect cat si ca interpretare a actorilor. Plimbarea pe strazile Iasului in noapte, pana la hotelul unde am fost cazati a fost incheiat de acest minunat oras, cu un spectacol de lumina si de frumusete a ornamentelor care erau in plina activitate. Iti multumim drag oras, multumim organizatorilor acestor frumoase activitati, multumim tuturor celor care au participat! Intotdeauna ne vom reintoarce cu placere, aici.
Vasilica Ilie

Sus In jos

Mesaj  Vasilica Ilie la data de Dum Dec 13, 2009 2:26 pm

P.S. Nu as vrea sa trec si peste o minune care ni s-a intamplat in interiorul Catedralei Catolice, pe care am vizitat-o la indemnul Rodicai. In timp ce ne aflam inauntru si ghidul ne explica simbolurile de pe peretii catedralei, la un moment dat, o raza de soare stralucitoare, a patruns prin vitraliile ce se aflau la Rasarit, semn de binecuvantare de la bunul Dumnezeu. Cred ca acesta a fost cel mai real semn al prieteniei care ne leaga, a credintei fiecaruia care am fost de fata. Dupa cateva minute, cand am iesit afara, cerul era acoperit cu nori cenusii. Am ramas fiecare impresionati de acest eveniment care ne-a aratat a nu stiu cata oara, ca DUMNEZEU exista, ca ne iubeste iar noi, cei care am fost de fata, il avem in sufletul nostru. Amin!
Vasilica Ilie

Sus In jos

Mesaj  Violetta Petre la data de Lun Dec 14, 2009 9:36 am

...zile desprinse dintr-un basm după care sufletul meu tânjeşte de o viaţă...file de poveste scrise în nopţi albe ale celor două zâne bune...emoţii, teamă de imperfecţiuni...pt. că autoarele acestui basm sunt perfecţioniste şi conştiincioase din fire...mă plec în faţa devotamentului lor pentru prieteni şi nu numai ...şi pt. munca ascunsă bine într-un zâmbet mereu binevoitor...

..poate, că, vreodată vom reuşi să ştim a le recompensa cu ceva pe măsura muncii şi dăruirii lor...
..eu nu am a spune decât că am fost aleasa sorţii că le-am cunoscut ...să ne trăiască şi înflorească ! cu dragoste şi preţuire, Violetta
Violetta Petre
moderator bloguri

Sus In jos

Mesaj  Păduraru Elena la data de Lun Dec 14, 2009 9:47 am

Au fost clipe unice, amintiri de neşters şi puternice impulsuri pentru paşii aşternuţi pe cărarea vieţii. Cuvintele-s sărace pentru a reuşi să mulţumească organizatorilor şi să spună tot ce e de spus.
Cu iubire şi prietenie, Nuţi, de la Adjud.
Păduraru Elena

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Adjud-Vrancea
Data de inscriere : 26/06/2009

Sus In jos

Mesaj  Gabriela Beldie la data de Lun Dec 14, 2009 1:01 pm

Pentru mine, intamplarea din seara zilei de 11 decembrie a fost cladita din momente de uimire, dar si de echilibru...de nou, dar si de "acasa"...acel acasa al prieteniei firesti, necautate care te face sa te simti bine, cumva ocrotit, desi exista emotiile inceputului...Un inceput in IARNA...cu ecouri de primavara peste timp si anotimp.
Au mai fost si "vocile" dansului, si cele ale poeziei, si cele ale muzicii...dar mai ales am fost noi - uniti prin dragostea de frumos, prin mirata bucurie a zborului peste asperitatile concretului.
Un gand de calda recunostinta pentru neobositele organizatoare! sunny
Gabriela Beldie

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 29/11/2009

Sus In jos

CICLUL ANOTIMPURILOR...la final

Mesaj  Rodica Rodean la data de Mar Dec 15, 2009 10:24 am

In marele ciclu al vietii noastre - primavara tineretii, vara anilor maturitatii, toamna anilor tarzii si iarna anilor din urma cand viata noastra se apropie de sfarsit, se misca de fapt multe alte cicluri. Fiecare an aduce o primavara a noilor inceputuri, o vara a coacerii, o toamna a recoltarii, si o iarna rece a asteptarii.
Asociatia Universul Prieteniei a adus in decursul a doi ani, pentru cei 26 autori si 5 graficieni, primavara noilor inceputuri sustinad debutul acestora in cele patru volume-Primavara, Vara, Toamna si Iarna
Acum la finalul acestui proiect Comitetul Director a luat initiativa de a acorda Diplome de excelenta tuturor celor care au debutat in aceste volume si celor care au contribuit la reusita spectacolului "Cicul Anotimpurilor-Iarna"
Li s-au acordat diplome :
-Coordonatorului de proiect: Didina Sava
-autorilor:Petrica Andries, Camelia Boholteanu, Danidanam,Ioana Voicila Dobre, Elena Habasescu, Vasilica Ilie, Rodica Popovici, Didina Sava, Atena Mariana Zara (Primavara), Mariana Ciurezu, Vasile Ionac, Simion Irofei, Adriana Neacsu, Mariana Rogoz Stratulat, Daniela Semian (Vara), Mioara Ardieleanu, Iulian Iuri Lorincz, Nicolae Stancu, Rodica Cernea, Lelia Mossora, Marioara Visan, RoxanaElena-Sava (Toamna), Gabriela Beldie, Verona Corvin, Violetta Petre, Dorina Ciocan, Elena Paduraru, Gheorghe S Voicu Rociu (Iarna)
-graficienilor: Daniela Manu, Elena Habasescu,Liliana Nastas Bratescu,Roxana Elena Sava, Alexandra Emanuela Baicu
-Ansamblului de dansuri experimentale Coconite , d-lui El Eduardo (Miller Eduard)-ptr muzica spectacolului si lui Sandel Spinu (folk) pentru contributia la reusita spectacolului

Exemplificam cu cateva diplome

Acum la final de ciclu vreau sa multumesc tuturor celor care au contribuit la reusita acestui proiect, Doamnei Didina Sava, autorilor, graficienilor , precum si celor care au contribuit la reusita spectacolului "Ciclul Anotimpurilor-Iarna" si sa-i asigur de toata recunostinta mea
Dar nu ne vom opri aici...ciclul continua...asteptam volumul de autor al celor care au debutat...asteptam propuneri pentru alte actiuni.
Rodica Rodean

Sus In jos

Volumul de Poezie UNIVERSUL PRIETENIEI "IARNA"

Mesaj  Verona Corvin la data de Mar Dec 15, 2009 2:02 pm

SPLENDIDA SEARĂ A PRIETENIEI ŞI POEZIEI

Oare cum aş reuşi să scriu, dintrodată, toate impresiile... toate senzaţiile... toate uimirile unei seri unice în viaţa mea...?
Este imposibil... şi, astfel, pornesc la.. "mărunţit"... toate cele petrecute !
Acest proiect unic şi generos, nu avea cum fiinţa fără un aport plin de dăruire şi profesionalism, de prietenie şi atenţie, de suflet şi bunăvoinţă.
Lansarea volumului "IARNA" a avut din plin toate aceste "ingrediente", prin implicarea doamnelor, prietenelor noastre, Rodica Rodean, Didina Sava şi toţi ceilalţi care le-au fost alături, ca o orchestră bine şi cu talent dirijată.
Emoţia de a scrie primele versuri... oricând de-a lungul vieţii, nu poate fi descrisă ! Ea nu este întrecută decât de emoţia de a vedea tipărite aceste cuvinte din sufletul tău... şi, cu atât mai mult, de a le auzi rostite cu talent... şi de a fi citite de iubitorii poeziei.
Toate acestea s-au întâmplat... în această seară, datorită PRIETENIEI, ce a unit oameni cu suflete asemenea.
Ce dar mai minunat poţi face de Sfântul Crăciun familiei, copiilor, rudelor, prietenilor... decât o carte ce poartă pe câteva pagini şi gândurile şi sentimentele tale...!!!

VĂ MULŢUMESC DOAMNELOR, VĂ MULŢUMESC TUTUROR pentru DARUL ce mi-aţi oferit...!

Cu mare drag din prietenie,

VeronaCorvin
Verona Corvin

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 70
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Spectacolul Ansamblului Coconite-"Evitati dependenta de calculator"

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Dec 20, 2009 9:40 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Prezentarea volumui Iarna de catre Emilian Marcu

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Dec 20, 2009 10:58 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Recitalul lui Săndel Spînu

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Dec 20, 2009 11:26 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Vasilica Ilie la data de Dum Dec 20, 2009 11:46 am

Pentru mine, care nu-l cunoscusem pana atunci pe Sandel Spanu, a fost o surpriza placuta. Vocea, versurile, s-au imbinat atat de bine ca am ramas placut impresionata de recitalul lui. Felicitari, Sandel Spanu! Apoi, am stat alaturi de el, la masa organizata la restaurant. Este un prieten pe care multi vor sa il aiba! Ma bucur ca l-am cunoscut! Ii doresc mult succes in activitatea muzicala si speram sa ne mai intalnim in asemenea ocazii si sa intonam impreuna imnul prieteniei! Va iubesc pe toti prietenii mei din "Universul Prieteniei" si va rog sa nu uitati asta! Cu mult drag, Vasilica Ilie
Vasilica Ilie

Sus In jos

Liviu Apetroaie

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Dec 20, 2009 12:08 pm

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Rodica Rodean la data de Dum Dec 20, 2009 12:49 pm

Am citit cu emotie comentariile voastre dragi prieteni.
Am citit comentariile autorilor ....nu voi trebuie sa-mi multumiti...eu trebuie sa va multumesc
MULTUMESC pentru darul pe care mi l-ati facut in cele patru Anotimpuri...sunt atat de bogata...mi-ati daruit poezia voastra, dar cel mai de pret dar este prietenia voastra....sunteti minunati
Am citit comentariul lui Dan Petrescu...m-a emotionat pana la lacrimi....MULTUMESC Dan...esti un prieten minunat ...si stiu ca distanta nu are nici o importanta pentru tine...tu esti mereu cu inima alaturi de Universul Prieteniei
Multumesc pentru comentariul facut de Elena Dragan...este o fata minunata ... sensibila si pozitiva ...o prietena pe care te poti baza oricand

Si multumesc frumos Doamnei Mariana Stratulat pentru emisiunea de la postul de radio ATENAIS, de azi 20.12.2009...emisiune in care a prezentat magnific Lansarea volumului Iarna.
Rodica Rodean

Sus In jos

Zile de vis

Mesaj  Mariana Rogoz Stratulat la data de Mier Ian 06, 2010 10:50 am

(frânturi de gând)

Încerc să rezum ce mi s-a întâmplat în ultimele zile. Am sentimentul că mi le-am petrecut într-o lume ireală, într-o lume de vis în care totul a fost minunat. Dacă pun pe hârtie, fie şi schematic, principalele momente, e ca şi cum aş atinge perfecţiunea. Pe care nu aş vrea să o ştirbesc cu stângăciile relatării mele!
Şi totuşi…

11 decembrie 2009, ora 19.00, Ateneul Tătaraşi din Iaşi.
Lansare de carte: Universul Prieteniei - Iarna
Personajul principal al evenimentului: Asociaţia “Universul Prieteniei!

Şi ca orice asociaţie şi aceasta are un consiliu director: Rodica Rodean – preşedinte; Didina Sava – vicepreşedinte; şi bineînţeles membri: oameni-prieteni din toate colţurile ţării.
Toţi îndrăgostiţi de frumosul din cuvânt, de sensibilul din suflet, de zâmbetul de prieten.

Întâlniri, reîntâlniri, îmbrăţişări, priviri curioase, chipuri radiind de fericire.
O atmosferă caldă învăluită în valuri de emoţie sinceră, în rotocoale prelungi de bucurie, în revărsări nemărginite de fericire.

Şi mai înălţător pentru cei şase “captivi” în “Iarna”: Gabriela Beldie, Dorina Ciocan, Verona Corvin, Elena Păduraru, Violetta Petre, Gheorghe S. Voicu Rociu. Lor li s-a alăturat şi graficiana Alexandra Emanuela Baicu.

Despre cum a fost şi ce au simţit când şi-au citit creaţiile într-o carte cred că au spus déjà protagoniştii acestei seri.

Pentru mine a fost un vis care şi-a întins aripile şi a doua şi a treia zi…
Mariana Rogoz Stratulat

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Panciu
Data de inscriere : 08/06/2009

http://sufletdecocor.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Ian 07, 2010 11:56 pm

Poetul Emilian Marcu prezentand volumul

Rodica Rodean si Atena Mariana Zară

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Didina Sava la data de Joi Ian 07, 2010 11:59 pm

Verona Corvin,Emilian Marcu,Rodica Rodean,Liviu Apetroaie,Didina Sava,Atena Mariana Zara,Elena Paduraru ,Gabriela Beldie,Violetta Petre,Dorina Ciocan

Verona Corvin ,Nicolae Stancu,Vasilica Ilie,Violetta Petre,Dorina Ciocan,Atena Mariana Zară,Elena Paduraru,Gabriela Beldie,Paraschiva Anton ,Rodica Cernea,Alexandra Emanuela Baicu

Atena Mariana Zară,Nadia Radulescu,Daniela Stângaciu,Didina Sava,Nicu Stancu,Vasilica Ilie,Rodica Cernea,Mariana Rogoz Stratulat,Dorina Ciocan

Vasilica Ilie,Violetta Petre,Mariana Rogoz Stratulat

Săndel Spînu.Atena Mariana Zară,Nadia Radulescu,Leana Balaban

Invitatul nostru cantaretul de muzica folk Săndel Spînu a sustinut un recital la finalul manifestarii.Cu aceasta ocazie a fost lansat si cantat in premiera Imnul Asociatiei Universul Prieteniei -"Împreună".Versurile acestui imn apartin doamnei Atena Mariana Zară iar muzica domnului Săndel Spînu

Săndel Spînu - Împreună
Asculta mai multe audio Evenimente

Ultima editare efectuata de catre Didina Sava in Mar Ian 12, 2010 2:23 pm, editata de 2 ori

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Prezentarea volumui Iarna de catre Emilian Marcu

Mesaj  Didina Sava la data de Vin Ian 08, 2010 12:04 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Ciclul Anotimpurilor a ajuns la final !

Mesaj  Didina Sava la data de Vin Ian 08, 2010 12:06 am

Iată-ne ajunși și la ultimul volum din Ciclul Anotimpurilor-“Universul Prieteniei Iarna”Emoţia momentului este la fel de puternică și îmi dă aceiași fiori de bună împlinire a visului nostru a celor care au pus umărul la apariția acestor patru volume cât și a celor care ne-au onorat cu încrederea lor de a publica sub egida Asociației Universul Prieteniei.
Ideea tipăririi unui volum cu creații ale membrilor virtuali ai Clubului Ieșenii ,cum eram în decembrie 2007 aparține doamnei președinte și membru fondator al Asociației ”Universul Prieteniei “- Rodica Rodean,așa cum mărturiseam și imediat după apariția primului volum Universul Prieteniei Primăvara:” Trebuie să știți că maternitatea acestei idei de a oferi șansa unor prieteni de pe internet să își vadă tipărite creațiile lor aparține doamnei Rodica Rodean ,care din decembrie 2007 mi-a spus că ar dori ca de ziua femeii 2008 ,la următoarea întrunire la nivel național să edităm o carte cu scrierile membrilor clubului nostru virtual.Eu m-am raliat acestui proiect din mers,l-am desăvârșit, punând la bătaie toată imaginația, creativitatea, disponibilitatea mea mentală” Și așa a fost .Pe data de 07 martie 2008 într-un cadru festiv cu prieteni veniți din toată țara lansăm primul volum al acestui ciclu- „Primăvara”. A fost primul proiect pe linie culturală al asociației ,de care m-am ocupat personal. Autorii au fost prieteni virtuali,versurile sau proza lor le-am citit-o pe site-urile de specialitate și noi am avut curajul să adunăm aceste creații într-un volum de debut,spre bucuria autorilor și încântarea cititorilor.
În „Universul Prieteniei-Primăvara “ au publicat Petrică Andrieș,Camelia Boholteanu,Danidanam,Elena Hăbășescu,Vasilica Ilie,Rodica Popovici,Didina Sava,Ioana Voicilă Dobre,Atena Mariana Zară.Grafica volumului Primăvara este realizată de Elena Hăbășescu și Mariana Daniela Manu . Cu prezentarea acestui volum în ziua lansării ne-a onorat regretatul profesor universitar,academician, filozof, estetician, domnul Alexandru Husar care mărturisea „Un asemenea public ca al dumneavoastră atât de sensibil aproape că nu mai are nevoie de comentarii și explicaţii.Am citit cu plăcere și cu interes, și de ce să nu spun că e o onoare pentru mine să vorbesc despre cei ce au debutat în acest volum. Am găsit în acest volum dispoziţii verbale atrăgătoare, atingătoare, alintătoare, uneori scrise cu un curaj scăpărător și de o franchețe idilică.Am întâlnit creatori reflexivi,gânditori,versuri de mare abilitate, de delicatețe,care cuceresc prin sensibilitate, care onorează și impun un scriitor”.
După succesul și impactul favorabil la public și presă,ne-am gândit că proiectul nostru de a publica volume de debut colectiv să continuie și așa s-a născut Ciclul Anotimpurilor, primul proiect cultural al Asociației Universul Prieteniei, programat să se înfăptuiască pe traseul a doi ani,cu câte două lansări de carte pe an.
În octombrie 2008 vedea lumina tiparului volumul “Universul Prieteniei-Toamna”.Aici au debutat Mioara Ardieleanu, Iulian Iuri Lorincz,Nicolae Stancu,Rodica Cernea, Lelia Mossora,Mărioara Vișan. Grafica: Roxana Elena Sava
Prezentarea volumului Toamna a fost făcută de către domnul Nicolae Busuioc- eseist, critic și autor de epistole literare,inițiator al „Salonului Literar” de la Iași .Acesta referindu-se la volumul Toamna și la iniţiativa asociației asupra acestui demers cultural de a sprijini debutul unor creatori a apreciat că „pentru un debutant este foarte greu de a pătrunde în lumea aceasta mare a literelor...dar în acest volum am întâlnit oameni care au ajuns la o oarecare maturitate literară prin felul în care scriu,prin felul în care își exprimă anumite trăiri, sentimente, fioruri.Am găsit o poezie a meditației din care transpare filozofia vieții. Am găsit poezii unde sunt dozate cu atenție intensitatea trăirilor, inflexiunile, pateticul.Am găsit viață, melancolie, ritm, strigăt.Am întâlnit obsesia timpului, neiertător care își lasă amprenta asupra noastră, poeme cu unduiri dureroase...Iată cum într-o lume grăbită și bezmetică, întoarcerea la literatură este binevenită, salvatoare pentru că astfel simțim că ceva din sufletul nostru se dilueaza,se dizolvă.Este foarte bine că apar oameni care scriu, scriu autentic și nu cad în acel postmodernism, care duce din păcate spre un derizoriu unde altele sunt elementele cântate : vorbim despre sex ,violenţă, etc.Mie nu îmi rămâne decât să felicit Asociaţia” Universul Prieteniei”, pentru inițiative ,căci iată sub oblăduirea ei se întâmplă un fenomen extraodinar de frumos,acela de a edita cărți.”
Volumul „Universul Prieteniei ”Vara” a apărut în luna iunie 2009 și a grupat debutul autorilor:Mariana Ciurezu, Vasile Ionac, Simion Irofei,Adriana Neacșu,Mariana Rogoz Stratulat,Daniela Semian.Grafica:Liliana Nastas Brătescu.Prezentarea volumului a fost făcută de către Liviu Apetroaie – poet, membru al Uniunii Scriitorilor Români filiala Iași (din 2004),muzeograf la Muzeul Literaturii Române Iași, redactor la revista „Dacia literară”.Referitor la volumul „Vara” acesta a remarcat :„fiind deja o antologie și nu doar un volum cu câteva pagini dedicate câtorva scriitori, ci cu consistente grupaje poetice dedicate doar celor șase autori aleși pentru acest nou volum.Pe toți cei șase poeți îi leagă niște pasiuni lirice deosebite.Ei au făcut din poezie o pasiune, dar nu numai de sâmbătă,după cum obișnuiesc să spună unii critici.Aceste volume editate de asociație sunt după părerea mea niște laboratoare cu totul deschise,atât acelor profesori de laborator care sunt autorii dar și cititorilor cu care ei sunt în contact.Am întâlnit acești poeți pe acele site-uri de internet în dialog nu doar de schimburi de mesaje cu ceilalți colegi poeți dar în primul rând cu grupajele poetice unde își au deschise bloguri și unde fac un lucru foarte interesant și util și anume îşi publică poemele, iar prietenii și cititorii intră imediat cu aprecieri asupra producțiilor lor.Am înțeles că ceea ce îi unește pe toți cei din Universul Prieteniei este o prietenie profundă care înseamnă până la urmă iubire,adică iubirea fiecăruia dintre noi față de cel de lângă noi.Autorii din acest volum exersează mai mult metru antic decât poezia modernă,care este o încercare provocatoare, întrucât metrul antic pentru limbajul contemporan este foarte greu ca realizare poetică.Am întâlnit în acest volum o iubire dedicată într-o metaforă naturii, am întâlnit poeme cantabile care te mobilizeaza să le citești așa din vers în vers... Eu le doresc fiecărui autor o carte personală bine strunită, bine aleasă, bine gândită, care să merite în particular și o lansare de carte și atenția criticii de specialitate, dar mai ales admirația cititorilor”.
Asociația Universul Prieteniei prin aceste volume a încurajat scrierea,tipărirea și valorizarea artistică a poeziei aceasta fiind considerată un antidot împotriva însingurării, reprezentând expresia unei înalte creativități emoționale, prin care autorul defulează și își descarcă sufletul de stările afective nocive.
Ciclul Anotimpurilor a promovat creații în debut pentru membrii asociației fără limită de vârstă și de pe întreg cuprinsul țării,împlinind nevoile de recunoaștere artistico-literară ale autorilor, visul și șansa lor de a-și vedea creațiile într-o carte tipărită.Aceste volume materializează un întreg corolar de vise și idealuri ale unor oameni ,care prin creaţiile lor ne-au dăruit şi nouă o scânteie din izvorul de lumină și căldură care le irumpe din suflet.Debutul într-un volum colectiv, a încurajat și mobilizat pe mulți dintre autorii debutanți în Ciclul Anotimpurilor să își împlinească dorința ferventă de a-și publica și lansa imediat volumul lor de autor sau să apară în alte antologii.Astfel doamna Rodica Cernea și-a publicat volumul „Ferestre În Timp”, Atena Mariana Zară- volumul -„Sărută-mi Lacrima” , Simion Irofrei –volumul-„Visuri Paralele” .
Cu această carte Universul Prieteniei „Iarna” am ajuns la finalul acestui proiect cultural, în care ne-am implicat temerari, învățând pe traseu, în elanul nostru de a edita volume realizate din punct de vedere estetic şi tipografic. Editarea acestor volume a fost o muncă de echipă la care alături de Rodica Rodean a venit cu sprijin necondiționat şi consiliere literară profesională, doamna Atena Mariana Zară membru fondator al acestei asociații care mărturisește că : “Universul acesta pe care l-am creat noi e Casa mea,e Sufletul și Fericirile mele.Mă strădui să o port Curată și plină de Bucurie, așa cum i se cuvine.Ne-am adunat în ea singurătățile, ne-am adunat fericirea și tristețea,realizările și deziluziile.Ne-am adunat viața fiecăruia.”
Dragi autori ,dragii mei scriitori, azi eu vă mulțumesc tuturor celor care ați avut încredere în Asociația Universul Prieteniei , vă mulțumesc că ați răspuns chemării noastre de a edita aceste volume apărute sub îngrijirea mea ca şi coordonator de proiect și vă mulțumesc pentru recunoștința voastră, pe care eu o simt din plin, e ca și cum din 26 de suflete se concentrează asupra mea deodată un torent de căldură și emoție ziditoare,care pe mine mă copleșește şi mă încurajează să continui.
Asociația Universul Prieteniei își încheie primul capitol din epopeea realizărilor ei, dar visele și planurile noastre nu s-au terminat.Anul 2010 este anul altor împliniri,altor speranțe și altor proiecte culturale cu implicaţii în social.

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Evitati dependenta de calculator !

Mesaj  Didina Sava la data de Dum Mai 09, 2010 10:54 am

Didina Sava
Initiator forum

Sus In jos

Mesaj  Violetta Petre la data de Dum Iul 04, 2010 5:41 am

A fost un vis

A fost un vis dintr-o poveste
Cu file albe de zăpadă
Ningea perdele la ferestre
Iar noi cântam nebuni pe stradă...

Pe care paşi flămânzi de nou
Urcau spre teiul lui Mihai
Pustnic în iarnă pe Copou
Cu Veronica , prinşi în Rai...

Printre istorie şi artă
Mână de mân- am hoinărit
Şi am bătut din poartă-n poartă
Şi cu natura ne-am iubit...

Ni s-au deschis porţi ferecate
Cu lacăte ce-au ruginit...
Eram cu inimi încărcate
De vise noi ...şi au venit

îngerii să ne lumineze
Printre vitralii colorate
Aveam visările prea treze
Să nu vedem ce e în spate...

Minuni ce ne-nsoteau cuminţi
Spre nemurirea sorţii vii
De-a sta o clipă printre sfinţi
în ceruri de-''omenesc'' ...pustii...

Am plecat cu inima cât un vârf de Carpaţi...a fost încununarea a ceea ce mi s-a întâmplat în anul care a trecut , un an în care m-am împlinit pe toate planurile... în toată viaţa mea...anul ce se sfârşeşte acum , a fost anul cu vise împlinite, anul cu cele mai mari iubiri ale mele..iubirea de poezii şi de oameni...cu emoţii benefice, bucurii imense gustate de mine ca pe licori...puţin câte puţin ca să le ţin minte gustul...iar lansarea cărţii ''Iarna'' a Universului prieteniei a fost apogeul împlinirii mele...visul din copilărie...Am strâns în braţe pe Mariana Stratulat...având ocazia să o văd aşa cum e ...sensibilă şi totuşi puternică ...romantică şi totuşi cu picioarle pe pământ...cu capul în nori visând şi totuşi trează spre a se apăra..., pe Lellia Mosora care m-a admirat profund, pe Elena, Eliza, Mara Antoce care m-a îndrăgit imediat...şi mi-a dăruit poeziile fiului ei...şi dacă nu am menţionat pe toată lumea ...nu înseamnă că sunt mai puţin importanţi...Nicu şi Ica au fost protectorii mei...am petrecut cu ei seri de neuitat...mi-e dor de atmosfera de la Iaşi...atmosfera de sărbătoare prilejuite de două femei minunate...Rodica Rodean şi Didi Sava...conştiincioase, perfecţioniste şi cu suflete mari cât marea mea...ar suna banal să le mulţumesc ...se uziteaza prea des ...să le fie viaţa covor alb de stele spre scara de mătase pe care au urcat deja...încă sunt în visul unei nopţi de iarnă...

11 dec. 2009-Iasi
Violetta Petre
moderator bloguri

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum