Ultimele subiecte
» „Flori de piatră-Bijoux" albumul II-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Mier Apr 18, 2018 12:33 am Scris de Didina Sava

» Mihaela Moşneanu
Vin Feb 23, 2018 8:30 am Scris de Mihaela Moşneanu

» Decorațiuni din fetru
Mier Dec 27, 2017 3:19 am Scris de Didina Sava

» „Flori de piatră-Bijoux" albumul I-bijuterii artizanale marca Didina Sava
Lun Mar 13, 2017 5:15 am Scris de Didina Sava

» Heraclidul Alb roman semi-SF
Lun Iul 11, 2016 1:43 pm Scris de Varganici Costica

» Singurătăţile noastre-Titi Nechita
Sam Mar 19, 2016 2:03 am Scris de tyk

» Gustări şi aperitive
Lun Feb 01, 2016 8:59 am Scris de Didina Sava

» Dorina Neculce
Sam Mar 14, 2015 3:42 pm Scris de Dorina Ciocan

» Mihai LEONTE poetul armoniei si al optimismului...
Dum Noi 30, 2014 11:46 am Scris de Mihai LEONTE

Facebook

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Site-uri preferate
Retete culinare
Reţele de socializare
Parteneri
forum gratuit

SFINTII MIHAIL SI GAVRIL

In jos

Re: SFINTII MIHAIL SI GAVRIL

Mesaj  Tiberiu Niunin la data de Joi Dec 17, 2009 1:11 pm

Fata de comentariul de mai sus se impun cateva precizari:
MI-CA-EL ( Cine e ca Dumnezeu), este insasi partea componenta a intreitei persoane a Dumnezeirii. Cine e ca Dumnezeu, decat Acel ce a spus "Eu si Tatal una suntem!"?
Cunoasterea pacatului prin ingamfarea lui Lucifer a insemnat o lupta in ceruri, iar Lucifer urmat de a treia parte din ingerii cazuti a fost izolat pe pamant. Cine l-a izgonit pe Lucifer din ceruri? Cine avea puterea aceasta, daca nu Cel ce a fost ispitit pe pamant de satana, dar nu a cazut in ispita satanei?
MI-CA-EL nu este doar un inger/arhanghel de rand, este insusi Mantuitorul nostru care si-a dat viata pentru pacatele si faradelegile noastre.

Ingerul/arhanghelul Gabriel(Gavriil) este cel ce, in adevar, a adus vestile cele mai de pret omenirii. Insa nu pot fi de acord ca ingerul Gabriel ar fi dictat Coranul catre Mohamed.
In jurul anului 610 d.H, lui Mohamed- un negustor din Mecca, i s-ar fi infatisat intr-o zi ingerul Gabriel care l-ar fi acoperit cu mantia sa poruncindu-i, pt. a recita si incredinta astfel mesajul islamului. Atunci i s-ar fi spus de catre inger lui Mohamed: "Tu esti MASURALLAH!" (Tu esti trimisul lui Dumnezeu!), adica Mesia. Suntem in masura sa acceptam, ca la 600 ani dupa Invierea lui Hristos, prin gura ingerului Gabriel avea sa fie vestit alt Mesia?
Acestea se intamplau la 6 secole dupa ce inclusiv arabii din jurul Israelului cunosteau despre venirea pe lume, moartea si invierea Domnului Iisus. Cunosteau credinta in Iisus, arabii.
Interesant este ca acelasi inger Gabriel care i-a vestit fecioarei Maria ca va ramane insarcinata si va da nastere unui prunc care se va numi Iisus, iata ca un negustor arab a sustinut cu convingere ca lui i s-a aratat ingerul Gabriel si i-a transmis mesaje de la Allah. Astfel, cei care au imbratisat credinta islamica, s-au dezis de Hristos, urmandu-i lui Mohamed. Totusi mohamedanii au recunoscut pe mai departe existenta lui Iisus Hristos doar ca profet si nu ca Mesia.
Devenit lider spiritual si mare conducator, Mohamed a dat porunci asemeni celor date de Hristos. Din cauza urii care o avea pe evrei, intr-un atac asupra acestora, a ucis atat de multi evrei incat sangele curs ar fi putut umple o oaza nu de apa, ci de sange. Astfel Mohamed, pentru a-si justifica crimele, a dat porunca "Ucideti-i pe necredinciosi(pagani)!". Aceasta porunca a motivat exclusiv gandurile atentatorilor de la World Trade Center.
Mohamed a instituit tirania asupra femeilor, bataile si viloenta folosita impotriva femeilor fiind justificata.
Tot acest Mohamed, insuflat (oare de cine?) a stabilit ziua de odihna si inchinare, vinerea. Deci alt om, cu alte conceptii, schimba cu de la sine putere ziua de de odihna in vineri. Interesant este ca pentru musulmani, respectarea zilei de odihna vinerea este asemeni devotamentului religios cu care o fac sabatistii.
Moartea lui Mohamed a survenit imbuibarii de consum alimentar excesiv!
Asa ca... cine e acest Mohamed? Cu ce drept a inoculat fanatismul in mintile adeptilor sai, si nu putini?

Tiberiu Niunin

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

SFINTII MIHAIL SI GAVRIL

Mesaj  Rodica Rodean la data de Dum Noi 08, 2009 5:24 am

Pe data de 8 noiembrie, Biserica cinsteste intreg soborul (adica adunarea) Puterilor ceresti celor fara de trup (adica al ingerilor), ai carui fruntasi sunt Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, numiti la noi si Sfintii Voievozi.

Arhanghelul Mihail este un luptator. Se spune ca de multe ori a ajutat diverse trupe in diverse razboaie, de multe popoare fiind considerat patronul luptatorilor si al armatei, chiar infiintandu-se ordine cavaleresti cu numele sau. Insa razboaiele cele mai importante pe care le-a dus sunt cele impotriva ingerului cazut, Lucifer, si a armatei sale, in urma carora Lucifer si armata sa au fost alungati din cer. De asemenea o alta lupta mare in care va conduce oastea cereasca este lupta finala, relatata in Apocalipsa, tot impotriva Satanei. Numele sau, Mi-ca-El, inseamna 'Cine e ca Dumnezeu".

Arhanghelul Gavriil este asociat cu transmiterea de mesaje oamenilor: a anuntat nasterea Maicii Domnului, a lui Ioan Botezatorul sau a lui Iisus, a intampinat femeile anuntandu-le Invierea, a dictat Coranul profetului Mahomed si va suna din corn anuntand Ziua Judecatii. Numele sau se traduce ca "puterea lui Dumnezeu".

Vizual, cei doi sunt reprezentati, Mihai cu o sabie in mana (uneori o sabie de foc) sau cu o lance, iar Gavriil de obicei cu un crin alb in mana, dar uneori si cu o trambita. Cei doi arhangheli sunt de obicei pictati pe cele doua usi diaconesti laterale ale iconostasului bisericilor ortodoxe.

La multi ani !... celor care-si sarbatoresc azi ziua onomastica

Urare de Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil: La multi ani!
Vezi mai multe imagini Diverse
Rodica Rodean

Numarul mesajelor : 548
Varsta : 64
Localizare : IASI
Data de inscriere : 01/06/2009

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum